Pinguini, randunici, tavane si diete(2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pe maselele definitive se face ca sa impiedice formarea cariilor. Eu trebuie sa merg acum iar cu Filip sa le sigileze pe restul de 3, insa nu mi-e clar daca dentistul vede care e sigilata deja ca eu nu mai stiu care a fost.
Cu fi-mea am fost saptamana trecuta ca i se misca primul dinte de jos, deja ii daduse cel definitiv in gingie si nu puteam neam sa i-l scot pe-ala de lapte. Am mers si a aranjat-o cu doi de-odata. A avut niste radacini uriase, macar de-ar avea asa si la dintii definitivi!

Haaaa, in lupta cu frimiturile stau beton de la craciun! M-am cadorisit cu www.emag.ro/aspirator-de-mana-philips-fc6140-01-45-w-0-5-l-phd-aspi-075-fc6140/pd/E6SSMBBBM/?ref=list_p1_l1" target="_blank">o scula d-asta! Face si ultimul banut!

Buflea, multumesc pentru site-ul ala smeker de adunari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Buflea, calatoria cu avionul o suport binisor.
Insa dupa aceea nu pot sa dorm, cum inchid ochii am impresia de cadere in gol si ma trezesc cu inima batandu-mi sa-mi sara din piept. In avion nu pot dormi senzatia fiind aceeasi.
Iau niste medicamente gen, tanakan, metoclopramid si am impresia ca atunci cand am ajuns in America am luat dramamina.


Ah ! Maica-mea la fel, nu poate dormi din cauza urechilor, cica ii vajaie zgomotul ala in urechi. Ah ! Tanakan parca a zis ca i-a dat si ei acum, la ce e bun tanakanul asta ? Metroclopramidul e de voma, pe ala de ce il iei, ai senzatii ?





Tanakanul este un vasodilatator, psihostimulant care contine extract din frunzele arborelui Ginkgo biloba
Tanakan actioneaza asupra arterelor, capilarelor si venelor. Actiunea sa se datoreaza flavonoidelor pe care le contine. Amelioreaza circulatia cerebrala si utilizarea oxigenului si glucozei de catre neuroni. Capteaza si inactiveaza radicalii liberi,protejānd lipidele, fosfolipidele membranelor celulare si fibrele de colagen de peroxidare. Influenteaza eliberarea, recaptarea si catabolismul neurotransmitatorilor si sensibilizeaza receptorii acestora la atiunea lor. Este utilizat īn afectiunile circulatorii si edeme. Tonizeaza venele, scade permeabilitatea vaselor. Are efect antiagregant si reduce riscul trombotic microcirculator.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Pe maselele definitive se face ca sa impiedice formarea cariilor. Eu trebuie sa merg acum iar cu Filip sa le sigileze pe restul de 3, insa nu mi-e clar daca dentistul vede care e sigilata deja ca eu nu mai stiu care a fost.
Cu fi-mea am fost saptamana trecuta ca i se misca primul dinte de jos, deja ii daduse cel definitiv in gingie si nu puteam neam sa i-l scot pe-ala de lapte. Am mers si a aranjat-o cu doi de-odata. A avut niste radacini uriase, macar de-ar avea asa si la dintii definitivi!

Haaaa, in lupta cu frimiturile stau beton de la craciun! M-am cadorisit cu www.emag.ro/aspirator-de-mana-philips-fc6140-01-45-w-0-5-l-phd-aspi-075-fc6140/pd/E6SSMBBBM/?ref=list_p1_l1" target="_blank">o scula d-asta! Face si ultimul banut!

Buflea, multumesc pentru site-ul ala smeker de adunari!


Da, eu vorbeam de sigilare. I-am facut pe patru molari.

Cat despre scula respectiva e super-grozava nu numai impotriva firmiturilor de la masa dar si impotriva firmiturilor de la ascutitoarea de creioane, de la radiere hartiute si de la orice-i mai trece prin cap impricinatului ca s-ar putea transforma in firimituri. Cu singura diferenta ca el face firimituri el le curata ! E numai bun pentru manute mici de copil, mama nesi ce ma aflu !

Da' la un moment dat a fost singura alternativa viabila la cearta inevitabila. Asa ca nimeni nu se mai enerveaza la noi in casa pe firimituri indiferent de provenienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralualexandrei

.....si eu care credeam ca esti suparata pe mine .Nu-mi puteam imagina motivul,dar asa credeam.




Andra, niciodata, nu am motive. ba din contra, imi lipsiti tare mult.

cu firmiturile nu-mi mai bat capul, am ajuns sa convietuim in buna armonie.

Viviana, ma provoci? vezi ca am aliati aici si imediat primesti covorasul. februarie ce data? nu-i nevoie de poza, e de ajuns doar numele. nu de alta, da se va plange celcesforaie ca-i calci pe fata.

buflea, control la dentist de doua ori pe an. aveti acoperire pe asigurarea medicala?

credeti ca a mancat careva tortelini? ce-s alea?

elyda,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sa nu ia Tanakan dupa 6 seara ca-i provoaca insomnii.

Ala antimolii nu e spray. Sunt pliculete cu gel de pus in sifonier.


Am fost la sedinta cu parintii. Am fost cam incisiva. Sunt obosita si cu febra asa ca va spun maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui ralualexandrei

.....si eu care credeam ca esti suparata pe mine .Nu-mi puteam imagina motivul,dar asa credeam.




Andra, niciodata, nu am motive. ba din contra, imi lipsiti tare mult.

cu firmiturile nu-mi mai bat capul, am ajuns sa convietuim in buna armonie.

Viviana, ma provoci? vezi ca am aliati aici si imediat primesti covorasul. februarie ce data? nu-i nevoie de poza, e de ajuns doar numele. nu de alta, da se va plange celcesforaie ca-i calci pe fata.

buflea, control la dentist de doua ori pe an. aveti acoperire pe asigurarea medicala?

credeti ca a mancat careva tortelini? ce-s alea?

elyda,

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!




Tortellini sunt un tip de paste fainoase cu ou si cu umplutura la mijloc,sunt foarte bune dar nu sunt indicate daca vrei sa iti pastrezi silueta.Eu le fac cu sos de smantana si parmezan si sunt buneeee... Sa vezi cum slabesti dupa ce mananci asa ceva...slabesti cureaua la pantaloni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Kari, asta era si ideea.

Ioana ce-o mai face?
Eumada o fi bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

pai si daca individele alea mici cu dinti mari nu stau in dulap? mami a pus antimolii in dulap si individele s-au prins si-au ros covorul in timp ce doamna mami era cu domiciuliul exportat la noi.

pentru firmituri, soltul meu munceste mult sa lanseze un prototip si apoi sa-l bereveteze of course de ...... TA-DAM: COVOR CU FURNICI!

e un covor in care locuiesc furnicile si are niste orificii la suprafata prin care insectutele mici si nerge merg si colecteaza firmiturile si le duc in casa lor.

Ce parere aveti?

pana atunci, un aspirator de ala de mana cu numele copchilului impricinat de firimitureala, pare o idee buna. duminica ma duc la magazin.

revenind la dentist: daca ziceti ca asa trebuie, o sa le fac si lor programare. desi dentistul de acasa nu mi-a spus nimic de curatat or stff. doar i-a bifat ca-s ok.

viviana, cum asa atata regim si ac blocat? cred ca e stricat cantarul.

rufus, succes sa vindeti cat mai repede in cazul acesta! sau macar sa inchiriati sa fie cineva in casa sa nu se mai incumete hotii chiar asa.

buflea, auzi ce intrebare, ce gatesti tu pt sapt viit... pai eu nu stiu nici ce gatesc pt azi.

ieri am plecat linistita sa ma feminizez (epilez, da' fara ablutiuni interne, da?) si i-am lasat de buni acasa ca facusem supa ce curcan. ce nu am bagat de seama e ca acasa nu mai aveam nici un taitel, deci zeama chioara nu au servit. m-am intors acasa pe la 9 seara senina ca o primavara si ghiciti... unul nu murise de foame. una bucata tata responsabil i-a convins ca nu au de ales decat sa roada niste macrou afumat ce mai zacea in frigider. si ca prin minune, de data asta l-au ascultat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Karri mi-am dat seama ca o luasem pe campii,dar in butoiul cu melancolie fiind cazuta asa gandeam.
Am iesit acum intr-un fel datorita si voua,celor care faceti acest subiect atat de savuros.

In consecinta daca ma acceptati am de spus si eu cate ceva:

-Pentru firimituri ,resturi de ceva scapate pe jos in timpul procesului tehnologic desfasurat in bucatarie exista Daisy: inghite orice de la castraveti murati pana la usturoi,linge laptele varsat de copii pe gresie sau diverse alte lichide,pacat ca ascuteala de creioane nu o tenteaza.

-Galuste pufoase ,cine vrea sa stie secretul il spun cu draga inima.

-Meniu,saptamana asta am facut:supa crema de chimen,spanac,canelloni,fasole cu ciolan,spagete cu sos si perisoare din piept de pui,aripioare KFC cu cartofi prajiti.


Viviana nascuta in februarie,nu ai cum sa nu fi incisiva ,e un "must have".
Nasol cu febra,sanatate multa!




Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyda

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Buflea, calatoria cu avionul o suport binisor.
Insa dupa aceea nu pot sa dorm, cum inchid ochii am impresia de cadere in gol si ma trezesc cu inima batandu-mi sa-mi sara din piept. In avion nu pot dormi senzatia fiind aceeasi.
Iau niste medicamente gen, tanakan, metoclopramid si am impresia ca atunci cand am ajuns in America am luat dramamina.


Ah ! Maica-mea la fel, nu poate dormi din cauza urechilor, cica ii vajaie zgomotul ala in urechi. Ah ! Tanakan parca a zis ca i-a dat si ei acum, la ce e bun tanakanul asta ? Metroclopramidul e de voma, pe ala de ce il iei, ai senzatii ?





Tanakanul este un vasodilatator, psihostimulant care contine extract din frunzele arborelui Ginkgo biloba
Tanakan actioneaza asupra arterelor, capilarelor si venelor. Actiunea sa se datoreaza flavonoidelor pe care le contine. Amelioreaza circulatia cerebrala si utilizarea oxigenului si glucozei de catre neuroni. Capteaza si inactiveaza radicalii liberi,protejānd lipidele, fosfolipidele membranelor celulare si fibrele de colagen de peroxidare. Influenteaza eliberarea, recaptarea si catabolismul neurotransmitatorilor si sensibilizeaza receptorii acestora la atiunea lor. Este utilizat īn afectiunile circulatorii si edeme. Tonizeaza venele, scade permeabilitatea vaselor. Are efect antiagregant si reduce riscul trombotic microcirculator.

Puah, ce bine suna, multumesc ... maiii, dar din plante ? La capul maica-mii, ametzit de 40 de ani, oare or mai fac plantele ceva ? ... Betaserc ia de 3 ani si nu pare a face minuni.

Mergi la inceput