Pinguini, randunici, tavane si diete(2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

mama, niste galusti ar fi grozave.

atata doar ca in tara asta nu am identificat cum se numeste grisul si de unde se cumpara.

michelle, buflea, denisa... help?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralualexandrei
-Galuste pufoase ,cine vrea sa stie secretul il spun cu draga inima.

Ha ! Ce intrebare !!! ... eu vreau ... si dau la schimb secretul galustelor tari ca piatra, care se taie cu cutzitul ... bine ascutzit !
Citat:
citat din mesajul lui ralualexandrei
-Meniu,saptamana asta am facut:supa crema de chimen,spanac,canelloni,fasole cu ciolan,spagete cu sos si perisoare din piept de pui,aripioare KFC cu cartofi prajiti.


Auci ! Asta e umilintza in piatza publica ... sa ma prezint, Buflea, shoimul ratarilor in general - incepand cu felurile de mancare si terminand cu silueta. La cum gatesc de bine, ar trebui sa ma bata vantul ... de fapt, vantul ma bate, dar:
- ma tin tare,
- pe picioare,
- pentru ca ma trage-n vale,
- fundul mare ... (si poeta din cand in cand)

P.S. Ceva simplu, rapid, care sa tina toata saptamana si sa se gateasca in timp ce eu sunt la ski ????

Despre firmituri ... mai fetelor, ale mele nu vor sa ramana pe masa si in genunchi cu aspiratorul ala eu nu stau ... cred ca nu am picturat bine scena ... desi folosim farfurii, banuiesc ca au sita pe fund, ca toate firmiturile aterizeaza sub masa, si nimanui nu-i pasa (hotarat poeta !). O chestie din aia care aspira pe masa mi-a trimis si mama din Romania, era o pisica-aspirator cu gura deschisa care avea un motoras si o puneai sa manance firmiturile ... bani aruncati de pomana, la dragostea noastra pentru animale(aviz Aqai si furnicilor ei !!!), a sfarsit repede decapitata pentru a fi curatat filtrul, care s-a pierdut prin casa, alaturi de cap ... Amin !

Pe jos Doamnelor, pe sub mese, cum rezolvati ?

Vorba Vivianei:
- dieta,
- pe langa ca salveaza silueta
- adauga pe lista visurilor,
- problema firmiturilor ...(n-am gasit alta rima)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah ! grisul se numeste "farina" si se gaseste la sectiunea cereale pentru bebelusi. Are pe cutie un bebeu.

Androix, ca am citit pe la alt subiect, ce cautarati la Politie ? Ati avut accident cu masina ...

Si mi-am mai amintit sa va spun ca am terminat cartea aia mirobolanta cu duduia si salata si barbatul animalic ... mare porcarie ! D A R ...ce ziceti ca am vazut reclama la TV despre film. Doamne, fac si F I L M dupa cartea asta ... asa ma gandesc cum au unii noroc si pile (?), si cum scuipa o bashina de poveste, lungaaaaa si subtire si cu lacrimi ...cum fac astia film dupa ea. Ca s anu va mai spun cate carti a lui Nicholas Spark asta au fost puse pe pelicula ...of ! of ! m-am nascut fara noroc !

Acum m-am apucat insa de o carte despre care am citit aici pe forum, la recomandari ...cred ca Ioana a scris de ea. Se numeste "Wife22" - imi place de nu mai pot ... e vorba de o duduie de 40 si ceva de ani (), care trece prin midlife crisis, nimic nu-i mai convine, copiii o ignora, sotul o enerveaza, jobul n-o intereseaza si se inscrie intr-un studiu anonim despre relatii si longevitatea lor ... (asemenarea cu persoanele de fatza (va) este absolut interzisa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Buflea nu te mai gratula,ca nu te cred .

Galuste pufoase ,simplu ,dupa ce le-ai facut si le-ai pus in supa,lasi sa fiarba la foc mic 15 minute apoi torni peste ele apa rece si mai lasi sa dea cateva clocote.

Simplu si usor din meniul expus:spanac si spaghete cu sos de rosii si perisoare de pui.
Sa tina toata saptamana?!Pai la mine ma rog sa tina 48 de ore
Pt schiat si gatit in acelasi timp n-am solutie dar daca gasesti sunt interesata
Nici silueta mea nu e perfecta dar o merit,imi place sa mananc,in consecinta m-am apucat de sala de 3 ori pe saptamana merg cate o ora si scoate antrenoarea (o pustoaica) toti dracii din noi(suntem mai multe pufoase de 35-40 de ani).De maine bag si o Rina ,nu de alta dar am un prestigiu de mentinut in fata coechipierilor lui fii-miu

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PRAG spune:

Sunt si eu o pinguina care va citeste in tacere... Dar cind am raspunsuri, nu pot sa tac...

Citat:

Pe jos Doamnelor, pe sub mese, cum rezolvati ?


Cu www.swiffer.com/en_CA/products/swiffer-sweepervac-cordless-vacuum-sweeper" target="_blank">asta. E ca un mic aspirator, sta tot timpul in bucatarie si pt. firmituri e perfect. Il gasesti la Walmart, Target, HomeDepot, peste tot. Si nu trebuie sa te apleci, ca are coada lunga. E ca un mop...

Citat:

atata doar ca in tara asta nu am identificat cum se numeste grisul si de unde se cumpara.


Se numeste semolina si il gasesti pe la toate supermarket-urile, cam pe unde sunt fainile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Wow ! Ca sa vezi de unde sare PRAG-ul ...whoever you are !!!
Habar nu aveam ca au inventat astia Swiffer cu aspiratie, ca din ala cu sparc am 3 acasa, doua pentru bucatarie si living si unul pentru bai ...
Auzi, dar asta cu aspirator e cu baterii sau la priza ? Daca e cu baterii, cat tin bateriile ? ... mi-e ca la cate firmituri producem noi, schimb bateriile ca pe chiloti ... poate chiar mai des ca chilotii. (si chilotii ii schimb zilnic, da ? asta ca sa va salvez imaginatia)

Misterul galustelor pufoase:

Tot pe forum cineva pe la alt subiect spunea ca daca nu vrei sa se imprastie galustele, trebuie pus un pahar de apa rece in supa, inainte de a le ineca pe ele ... acum tu spui, ca daca nu vrei sa se faca bolovani, sa mai pun un pahar de apa rece, la 15 min dupa ce le-am pus ... secretul pare a sta in apa rece, toata lumea il stie, numai mie imi ies galustele fie imrastiate, fie dure, otzelate.

Cat despre dusul la sala, stai jos ... nu ai voie sa vorbesti pe subiectul asta de sala decat la vara, cand voi scapa si eu de copii si ma voi duce la zumba ...dar de Rina cred ca ma apuc si eu de luni.
Spune repede ce meniu ai pentru luni, ca sa te copiez si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

grisul se mai numeste cream of wheat.

la galuste eu pun si baking soda (un virf de cutzit) si cand le amesteci sa nu pui prea mult gris eu pun cam 4 linguri la un ou.
incerci cu una in supa, daca nu se tzine mai adaugi gris in amestec.
atentie, supa sa nu clocoteasca cand le pui.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Kari, asta era si ideea.

Ioana ce-o mai face?



Ioana face bine. Dupa o cearta la cutite cu RDS am ramas fara net vreo 8-9 zile. Dupa aia am fost cu hubby in delegatie (el) in Wales si am cazut in aeroport si am scrantit grezna care s-a umflat si aproape tot weekendul ne-a plouat de ne-a zapacit. Am ajuns in tzara si primul lucru pe care l-am facut la munca a fost sa ... cad. Si am zdrelit/ invinetit bine de tot un genunchi. Sa mai zic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Vivi, multumesc de intrebare

Va citesc din urma - dureaza ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu nu as lua aspiratorul ala...sa ma mai impiedic si de ala prin casa.
noi mancam pe prosopele sau cum se numesc alea de pus pe masa si william le scutura dupa ce mancam.
la cateva zile mai sterg masa cu un burete cu otet si gata.
eu cu aspiratorul in dining nu dau decat o data pe saptamana si nu prea sunt firimituri.

buflea vrei meniu pt o sapt? cam greu sa gatesti o data si sa ai o saptamana. eventual cel mult 3 zile.
ciorba de perisoase si mai faci un bbq mare asortat(pui, porc,vita) si din leftover faci tacos,enchilada, paste cu carne.

michelle

Mergi la inceput