Pinguini, randunici, tavane si diete(2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Bine, m-am ofticat ca nu luati covorasul.
Asa ca il astept de ziua mea - luna viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Hellolou si de la mine,

Valeu Rufus, cum de poti sa fi atat de calm ? Eu m-as fi ofticat rau, cum mai sa fure geamurile de la casa ? Trebuie vanduta cat mai repede, repede, repede ... nu stiu exact daca se poate, poate cu pret mai mic ??? Dar altfel risti sa nu mai gasesti nimic acolo ... Ai mei stau la Obor, de fapt in spate, acolo unde pe vremuri era fabrica de paine ... din cate am inteles locuiesti in zona deci trebuie sa stii la ce ma refer. Fabrica aia nu mai este functionala de ceva timp, ulterior a devenit parasita, loc pentru aurolaci, apoi hrana pentru hoti ... erau niste cladiri mari, industriale - au furat tot asa geamurile, usile ... apoi au inceput sa fure caramida.
Ai mei abea astepata sa o demoleze tziganii de tot, abea asteapta - taica-meu zicea ca ar inchiria el un buldozer sa o darame mai repede si sa o ia ... de ani de zile acolo este un focar de lume proasta, vagabonzi, mizerie ...etc.
Am spus povestea asta ca sa intelegi ca o casa parasita si deja intrata in vizorul interlopilor, este greu de pazit ... cred eu.

Kari, cum faci draga cartofii aia frantzuzesti ?

Roxana, multumesc pentru traducere - nu pare nimic grav si maica-mea este de 40 de ani amtzita ... Viv, vroiam sa te intreb ...cum suporti drumurile lungi cu avionul ? Pe maica-mea o termina pur si simplu drumul pana aici, ii vajaie si pacane urechile 2 sapt, capul i se invarte alte doua ... in plus, eu cred ca ametzelile astea sunt insotite la ea cu niste stari de anxietate - pentru ca ii e frica sa nu cada, nu stiu de ce ii e frica, dar foarte rau ii este dupa ce ii trece ameteala.

Am reusit aseara sa ma duc cu copiii la dentist ... l-am ales dupa recomandarea unei colege ... nu mi-a placut cabinetul, dar dentista da. Ma gandeam asa, spunem noi ca infatzisarea nu conteaza ... aiurea, si ce mai conteaza, rau de tot ...
Cabinetul asta era la parterul unei case, nu arata rau, arata insa simplu si vechi. Nu era murdar, dar era inghesuit si babesc. Copiilor le-a placut, doctorita a vorbit foarte cald si prietenos cu ei, Alex a avut o carie si i-a plombat-o fara durere ... o sa ma mai duc la ea, dar pentru mine am ales altul, dupa ce am platit sa am acces la o baza de date cu cei mai buni dentisti pe 2012, recomandati de colegii lor ... o fi bine ce am facut ?
Am ales pe unul care este asiatic ... eu am slabiciune pentru asiatici nene, am impresia ca sunt modesti, seriosi, muncitori si simpli in gandire ... deci asta cred ca este coreean (vad ca acum am inceput sa am slabiciune si la coreeni ) si cabinetul lui se numeste "transcendental" ... pe site vad ca scrie ca si-a ales acest nume "transcen" pt ca inseamna "to rise above and go beyond the limits" ... deja mi se pare abureala ... apoi mai spune nu stiu ce povesti antice pe site si mai are un link cu lucrarile lui de arta dentara si cu unele de arta grafica - adica este asa si un fel de artist grafic ?

In fine ...asta este, o sa vad ...

In aceeasi nota, va dau o idee de business - o baza de date cu reviews ale pacientilor pentru dentisti. Va jur ca nu exista asa ceva ... exista reviews ratacite, una-doua, dar la cati dentisti sunt, aceste informatii sunt absolut absente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

kari, tu-l stii mai bine :)ca intre covor si halat, eu as zice pas, da' nu te pui cu mintea copiiilor, cat de mari or fi ei. speaking of which, eu sunt sigura ca ai mei vor vrea lego pana la adanci batraneti

buflea, bravo tie, uite cum ai rezolvat cu questul cu dentistii. Vreau sa va intreb, voi cat de des ii duceti la dentist si why? ca eu i-am dus o singura data in cadrul inspecietiei generale inainte sa plecam din tara. in rest, le verific eu dintii si n-au nici o carie, nici macar nu li se clatina vreun dinte... is acolo mici si cumintei si albi.

BTW: le-am luat periute electrice. Acum nu mai stau cu batul langa ei sa se spele, stau cu batul sa nu mai intre in baie. abia abia am negociat ca de 3 ori pe zi e suficient si nu trebuie mai mult

rufus, ai ramas fara geamuri? in casa voastra in care stati voi?

viv, ce mai face cantarul?

si roxana, puteam sa iau taxi da' aveam nevoie de masina oricum a doua zi, iar ratele la inchriat (ca e contract prin univ) sunt asa de mici incat la distanta aceea era mai ieftin decta taxiul.

si in plus, mi s-a parut extravagant sa-mi inchiriez masina si s-o las in statia de autobuz sa ma astepte la intoarcere si am hotarat ca merit un capriciu :))))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai


rufus, ai ramas fara geamuri? in casa voastra in care stati voi?




Nu, slava Domnului!
De la casa pe care am construit-o cu sora mea, dar in care nu ne mai mutam. Statea scoasa la vanzare.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mai intai va arat ce m-a distrat pe mine.

1. Cand am vazut "Salam Patrat" am sarit sa-l iau cu ochii iesiti din orbite de fericire. Gata, mancasem Trapez, rotund, triunghiular, dreptunghiular, oval dar Patrat? Niciodata.

2. Am cumparat aseara Raid antimolii.
Atentionarea de pe spate este unica pe Piata din Romania.
Si eu promit solemn ca atunci cand voi merge in Piata din Grecia voi ceti in greceste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Cu dentistul:

Pai cica trebuie dusi, ei ca si noi, de doua ori pe an sa ii curete si sa le faca tratament cu fluor.

Lali parca spunea, sau Androix ...ca copilului i-a facut si nu stiu ce sealant ? Asta se face pe dintii noi sau pe aia vechi, de lapte ?

In lipsa de alte subiecte, ma gandeam asa cum stati voi in lupta cu firmiturile de la masa ... familionul meu efectiv nu stie sa manace fara firmituri ...frate, parca fac firmituri si cand nu mananca.
De nevoie, eu matur pe sub masa, dupa mese, intre mese si inainte de mese si mereu matur firmituri ...si desigur, numai eu matur, ca nimeni nu le vede decat ochiul meu de vultureasa. Daca nu le matur, se intind cu nesimtire prin toata casa ... Is it me ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Buflea, calatoria cu avionul o suport binisor.
Insa dupa aceea nu pot sa dorm, cum inchid ochii am impresia de cadere in gol si ma trezesc cu inima batandu-mi sa-mi sara din piept. In avion nu pot dormi senzatia fiind aceeasi.
Iau niste medicamente gen, tanakan, metoclopramid si am impresia ca atunci cand am ajuns in America am luat dramamina.

Akai, acul cantarului stagneaza. I-am schimbat si bateria si degeaba.

Kari, astept covorul. Am sa-ti trimit si o poza de-a lui Celcesfoarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

De cand cu regimul nici firimituri nu mai fac.

Dar pot povesti de cele dinainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Viv - deci pana la urma stii cum se foloseste spray-ul ala, sau intuitiv, dai cu el dupa molii

Diverse :

1. Am vorbit cu mama - tipc mamei mele, cica e sanatoasa tun, tot ce scrie acolo e normal la varsta ei . Neurologul cica s-ar fi concentrat pe sinuzita aia, care de altfel nu se mai vindeca dar se amelioreaza ... oricum parea optimista, cred ca era usurata ca nu are vreo tumoare.

2. Aseara am reusit sa ma uit iar la Fashion Police de la SAG Awards. Cea mai frumu rochie a luat-o N. Kidman - o gasiti pe net, dar era draguta intr-adevar ...baiiii si arata bine dna Kidman la varsta dumneaei ....bine, bine, slaba naibii !!!.
Cea mai urata rochie a luat-o Julianne Moore - iar corect, a vut o rochie care ii statea atarnat la piept, atarnat si decoltat de unde i se vedeau cele doua bube ...albe. Pentru ca, rochia era alba, pusa peste o piele alba ca fantoma.

3. In Febr am planificat deja urmatoarea Girls night out cu Movie and Sushi ... ne ducem, 9 gagici, sa vedem Silver Linings Playbook si sa mancam sushi la restaurantul ala japonez din Manhattan. 9 dudui si deja m-am abtinut sa mai spun in jur de actiunea asta ? Si pe mine ma mira numarul asta ... se pare ca multe dame vor sa fuga de acasa in zilele noastre.

4. Azi noapte a plouat - oare o mai fi zapada la ski, ca eu mai am bilete si trebuie sa le consum.

5. Ce gatesc eu pentru sapt viitoare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Buflea, calatoria cu avionul o suport binisor.
Insa dupa aceea nu pot sa dorm, cum inchid ochii am impresia de cadere in gol si ma trezesc cu inima batandu-mi sa-mi sara din piept. In avion nu pot dormi senzatia fiind aceeasi.
Iau niste medicamente gen, tanakan, metoclopramid si am impresia ca atunci cand am ajuns in America am luat dramamina.


Ah ! Maica-mea la fel, nu poate dormi din cauza urechilor, cica ii vajaie zgomotul ala in urechi. Ah ! Tanakan parca a zis ca i-a dat si ei acum, la ce e bun tanakanul asta ? Metroclopramidul e de voma, pe ala de ce il iei, ai senzatii ?

Mergi la inceput