Piersicute de iulie august (24)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Oli - nici Anto nu a mai avut astampar de.pe la.vreo 4 luni si nu prea mai statea linistita culcata...tot asa abdomene la greu, nervi etc Eu oricum nu am tinut-o chiar perfect la orizontala, tot timpul i-am pus un pui de perna subtire sub ea si m-a ajutat si la diminuarea regurgitarilor. De pe la vreo 5 luni am inceput.sa o tin cate 5 min in fundic, sa o sprijun intre perne dar nu la 90 grade. Acum ar sta numai in picioare dk ar fi dp ea :)
Aruba - mi-am adus aminte de intrebarea ta - mie mi se pare cam devreme sa ii dai iaurt...plus k nu ajuta la purgatie, din contra, iaurtul constipa. Doar sana, laptele batut si kefirul au efect laxativ. Mai bine mai amani un pik introducerea lactatelor de vaca...nu stiu, zic si eu....peste tot se recom sa se introd mai tarziu, cam dupa 8 luni. Dk chiar vrei sa incepi mai dvrm, poti incerca sa-i dai branzik facuta din lapte de vaca, asta asa k sa o obisnuiesti cu proteina de lapte. Pup :*
Anca - ai tt admiratia mea pt mersul la sala! Si de atatea ori pe sapt! As merge si eu, dar sotzulache nu vrea sa stea singur cu pitik acasa :( cica sa mai creasca un pik...intre timp io o sa ma transform intr-o balena....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wilton spune:

Ancader, merci ,eu la Bea am inceput ieri cu aerosoli avem 4 zile cu ea treaza si ea rade in hohote cand are masca pe fata:)
Fetele care le dati Lp la piersicute cate mese au beebeii pe zi,Bea pana acuma o saptamana avea 5 mese dar acuma are 4:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Tot agitat vad ca e si azi Ericul meu, mi-a tras o repriza de plans cand m-am dus la bucatarie sa-i pregatesc papica, asa ca l-am luat in brate si cu el am pus in farfurioare, am amestecat, etc.
A papat foarte bine, tot castronelul: cereale+ branza quark+ piure de mango. Mda, cred si eu, era dulce si f bun... La desert i-am introdus azi pruna, mai precis piure de prune uscate. Yummy si ala... Baietul asta o sa manance si la 20 de ani tot terciuri si fructe?
Acum sta in scaunelul de masa si il mai las cateva minute la desene (baby Einstein, deh...sunt niste bebe-personaje acolo care fredoneaza pe muzica clasica ha ha ha).

Aruba si Roxy: asa e, vad ca si in cartea mea scrie lactatele de vaca de la 9 luni. Eu i-am introdus insa, cu succes, branzica si vad ca o devoreaza. Minus: constipa. Stiam insa ca iaurtul nu constipa, dimpotriva, fiind si imbogatit cu diverse culturi pre si probiotice. Ii voi baga si eu in curand, pe rand kefirul si apoi iaurtul, cand gasesc unul sa-mi convina, ca aici majoritatea-s din alea cu gelatina si alte prostii.

Viairo, n-as lua borcanele din alea cu carne ce contin amidon si alte porcarii. Ma uit mereu la etichete sa contina doar: aliment, apa, cel mult acid ascorbic pt pastrarea culorii (echivalentul sarii de lamaie, parca).

Ana, cum merge cu blw-ul,ati inceput?

Kimmy, compatimesc cu tine ca sa zic asa, si eu tot nearanjata si sleampata ma simt, de vreo 2 saptamani trebuie sa ma vopsesc si nu apuc, mereu e ceva mai important.

Va pup, ma duc sa-l scot din scaun ca maraie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Wilton, a mea are 4 mese pe zi cu LM si asta de vreo 2-3 luni, asa ca nu ma mira ca bebelina ta are tot atatea pe LP (care se spune ca e mai satios). Cam cat papa la o masa? Ideea e ca atata timp cat mananca minima cant de lichide necesare pe zi (la varsta lor ar treb sa treaca de 700 ml pe zi, ideal sa ajunga spre 900-1000 ml) si ia bine in greutate, nu tb sa-ti faci probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wilton spune:

Roxy,prima si ultima masa mananxa 220/240 si intre 180 ml intre mesele cu lapte mananca ceresle cu fructe si legume, si cam intro zi bea si 100 ml apa.
Are ceva piersicutza hernie ombilicala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Anca, multumim! N-am mai cantarit-o sapt asra dar cred ca a ajuns la 8 kg, are 4 luni si 3 sapt aproape. Sunt f incantata de cum a luat in greutate, mai ales ca inceputul nu a fost deloc roz. S-a nascut cu 3100, la externare avea 2800 si in timp ce majoritatea recupereaza in 10-14 zile, ea avea doar 3000 dupa 3 sapt cu alaptatul meu. A fost o perioada mai nasoala, dar am ajuns la un echilibru de pe la vreo 6 sapt, ii dau san si ziua de 2-3 ori completare de lp. Si ii merge fb asa, chiar daca primeste bibe, nu refuza sanul niciodata.
Wow, cat sport ai facut! Bravo! Eu nu am cum sa plec de acasa ca pitica mea daca nu doarme suge din ora in ora si ar insemna daca lipsesc sa-i dea lp si nu vreau sa cresc cantitatea de lp cand eu si-asa am putin lm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Wilton, ma bag si eu in seama. Tocmai am citit acum 2 ore un articol despre apa http://www.pediatrucluj.ro/2012/06/11/apa-in-alimentatia-bebelusilor/

Chiar, fetelor, voi cata apa le dati la bebei de cand ati inceput diversificarea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Fetelor, dupa ce azi am scris un mesaj in 3 ore, vine sotul si imi inchide laptopul .... Simteam ca imi vine un chef de scandal, m-am abtinut, dar din cand in cand imi venea sa-l ciufulesc un pic. Am tras si eu un pui de somn si ....

Cel mai important, am savurat gogosile cu iaurt, prajitura cu caramel si o cupa de sampanie. Multumim frumos! LA MULTI ANI, EMMA, RAFAEL!

Onuta este bine! Ceea ce ma convinge si mai tare ca a fost de la cereale. In tara asta poti sa mori, analizele duse miercuri ies luni, pana atunci ..., Multumim de grija purtata si de urarile de sanatate!

Cand ajunsesem si eu la zi cu cititul .... acum ori reiau ce scrisesem, ori citesc ce ati mai scris, cred ca adopt a 2-a varianta.

Va pup fara exceptie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Hai k mi-am mai amintit ceva :) LML EMMA! Sa cresti mare si sa fii sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Fleur , am vazut la TV ca in Quebec -48 grade , infernal . Ma bucur ca Ericutul papa bine
Anca , eu stau la Luica ( nu suntem chiar asa de aproape , mare este Berceniul asta )

Ana , Andrei inca face din cap , nu chiar la fiecare pipi dar 80 % face. Asa este cu Andrei , de la 5 luni mi-a stat in fund foarte bine , acum sta in picioare se ridica singur in patut sau de tot ce poate prinde si il sustine . Eu nu l-am fortat cu nimic , l-am lasat in ritmul lui . Chiar era o mamica la odiseea de mai /iunie , la care puiul la 5 luni jumate mergea de buselea . Poate unele mamici cred ca il fortez , dar nu este asa , sincer si eu asi fi vrut sa fie un copil mai cumintel , sa stea mai mult locului , dar este super activ , argint viu la maxim .A terminat-o pe soacra-mea in 2 zile .Este ft mirata cum descurc cu el ca pe ea a obosit-o.

Aruba , sanatate multa . Intr-adevar ft mult muncesti si cu copil mic chiar nu este usor .
Si noi vrem sa deschidem o mica afacere , la mine la munca se pare ca nu o sa am unde sa ma intorc , deja au dat 600 oameni afara si tot ce s-a intors din crestere copil au dat afara

Andrei bea cam 30 ml de apa pe zi , nu este ft incantat de ea .Si eu vreau sa-i dau tot iaurt grecesc , l-am incercat si eu ft buuun

Nu stiu ce mai trebuia sa raspund . A sosit sotul , ma duc sa pregatesc masa

Multi pupici la mamici si pitici

Mergi la inceput