Piersicute de iulie august (24)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Am intarziat la dat cafeaua, dar vad ca a rezolvat Ada problema. Multumim.
Mai fetelor, ma omorati cu FBK vostru. Presupun ca acolo discutiile sunt mai animate si mai usor de purtat. O sa ma gandesc la un cont fake, ca de unul pe bune nici nu se pune problema in cazul meu.
Pe mine m-a gasit depresia care ma tot cauta. Cel mai mila imi e de sot care nu are nici o vina, face tot posibilul sa fie bine si tot o mai pateste de la nervii mei intinsi. Oricum, mi-e si jena sa ma plang cand sunt mamici cu piersicute bolnave, mamici care lucreaza si mamici cu pieersicute mult mai solicitante decat Aurora. Gandul asta si ce a zis Balanta referitor la sanatate ma mai tin pe linia de plutire.
Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Forumul asta o ia razna. Am scris un mesaj si nu apare.

Multam Ada de cafea. In curand o sa imi fac si una reala. Pitica a dormit ca de obicei toata noaptea. S-a trezit la 5.30 pentru bibe si apoi inca un somnulet pana la 7.50. La noi cu diversificarea e jale. Fructe nu mananca ddecat bucatele de banana, mandarina si mar cu biscuit. Mai mult biscuit mai putin mar. Legume mai deloc. Nu stiu ce combinatii sa mai fac ca sa ii placa.

Lore, relax girl. Trage aer adanc in piept si crapa putin bolul ala ca se pare ca nu prea e de ajutor. Iesi afara, chiar si 10 min cu bebelusul, nu mai incerca sa gatesti mancaruri elaborate. Orienteaza-te spre cele care se fac imediat : o ciorba de legume ( cu legume la punga ), o friptura pe gratar din acela rotund de aragaz cu salata.
Si repeta in fiecare minut ca problemele de sanatate ale Onutei nu sunt din cauza ta.Unii sunt mai sensibili, altii mai rezistenti.

Si pe mine ma mai apuca cate o depresie de asta mai ales cand e maraita si nu mai stiu ce sa ii fac. Cu cat frustrarea mea creste, creste si maraiala ei. Asa ca o imbrac si o duc la mama, se potoleste instant stam o ora si venim acasa. Parca e un alt copil.

Si inca un lucru pe care vroiam sa il spun. Noi am avut probleme cu kk. Uneori era verde, cu mucus, mirositor. Am schimbat laptele, am trecut pe Humana cu prebiotic si s-au rezolvat.
Trimit ca i s-a facut foame si plange.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, la 6 luni se face infanrix hexa?
revin mai tarziu (sper), acuma trebuie sa ii distrez, ca sunt nervosi amandoi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Da, Balanta. Infanrix hexa e in schema de la stat pentru 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Neata!

Va servesc cu o felie de tort padurea neagra si un pahar de suc de mere, azi iubirea mea mica implineste 6 lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

La multi ani Clara, multimim de tort Michelle.
Aurora mea s-a trezit azi dim la 5.30, 6.30, la 7 a papat ca de obicei si apoi nu a mai dormit. Istericale cat casa ca nu mai adormea si acum a mancat vreo 60 ml si a luat somn direct. De obicei ea manca cam 180. Oare ce sa fac acum? Sa ii dau restul cand se trezeste sau sa o las pana la urmatoarea masa? Daca ii dau imi e frica ca se deranjaza la stomacel (lapte digerat+lapte proaspat), daca o las imi e frica ca isi strica de tot programul si asa subred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

La multi ani, Clara. Michele mi-ai facut o pofta cu tortul ala de numa.

Muraturica, la noi nu sunt probleme de burtica. Eu intotdeauna i-am dat sa mamance cand a vrut chiar daca nu trecusera 3 ore pe ceas. Daca se trezeste si cere eu zic sa ii dai daca nu o mai lasi pana i se face foame.

Noi avem mese fixe doar dimineata si seara. In rest cand vad ca i se face foame ii dau sa manance.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Buna fetelor!

Suntem la pamant, Grace a racit si tuseste urat, am fost luni la doctor, are bronsiolita, facem aerosoli de 3 ori pe zi cu adrenalina si apoi Flixodite.
Eu am clacat de tot, dupa ce ca eram depresiva, a mai venit si necazul asta cu copilul bolnavior, am facut si niste gafe de as merita titulul de mama antitalent.... Mi-am sfasiat singura sufletul cand am vazut-o cum s-a chinuit din cauza mea. Stiti ca eu incerc de vreo saptamana sa ii bag o masa de LP pe zi ca sa mai reduc alaptarea, iar tocmai acum, ea care nu a refuzat niciodata nimic, refuza biberonul. Inainte plecam linistita de acasa si ii dadea mama laptele meu la bibe,acum nici pe ala nu il mai vrea. Acum 3 zile insa a mancat o masa de LM cu o masura de LP in el, seara la culcare. Acum 2 zile m-am gandit sa fac aceeasi figura, m-am muls seara si am amestecat cu LP sa ii dau dupa baita, si ce credet fetelor, a inceput sa urle isteric, sa se sufoce de plans si sa scuipe in toate directiile, ca nu il vrea, iar eu aveam sanii goi, ca tocmai mulsesem tot in ideea ca va manca iar la biberon SI copilul urla de foame si nu vroia bibe, ea vroia tzitzi.... Mai proasta ca mine nu cred ca se poate, sincer acum. Ieri am fost la controlul de 6 luni la gineco si i-am lasat bibe doar cu lm si nu l-a vrut nici pe ala... nu stiu ce o sa fac, pt ca trebuie din cand in cand sa manance la bibe, cand eu nu voi fi acasa, doar nu o sa ii dau un kil de legume sau fructe.

Alta prostie e ca nu sunt in stare sa ii fac un program de masa la fel in fiecare zi.
Are mesele asa:
- 5-6 dimineata (de cand e bolnavioara se trz iar sa pape la ora asta)
- 8-9 dimineata ( aici nu stiu daca sa ii dau fruct sau tot san, de obicei ii dau san ca il am tare dupa noapte)
- ora 11: ii dau fruct, mar sau para, am scos biscuitele ca se constipa
- ora 13 ii dau san sau piure de legume si apoi san
- ora 16 aici ii dadeam cereale de orez cu lapte, acum a ramas doar cu san sau uneori cu legume
- ora 20 san

DUpa cum observati e varza, are prea multe mese pt varsta ei, am ajuns din nou de la 5 la 6 mese.... nu mi-e clar daca dupa fruct e bine ca las 2 ore sau e mult. Specific ca ea nu apuca niciodata sa planga de foame, uneori pare prea satula si nu prea are chef de mancare, deci clar nu sunt in stare sa stabilesc un program conform cu nevoile ei, sunt asa de daramata si nu stiu ce sa fac... I-as introduce si carne in supa/ piure. Ce cereale pot sa ii dau care sa nu constipe?

Pls help ca nu mai stiu de mine! Va pup
-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lml Clara! Multumim de tort!

Aruba, Maya mananca din ora in ora, ce sa mai zic de mese multe? Eu as zice sa nu te mai stresezi atat cu nr de mese si sa-i dai cand cere ea, mai ales ca e san. Stiu ca ti-e f greu in perioada asta ca saracuta de tine te imparti in 10 locuri
Acum ca e bolnavioara e posibil sa vrea san si pt confort. Eu i-as da de cate ori cere. Si nu te mai invinovati atat, ca tu incerci sa faci totul pt pitica ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yelllow! hai k mai intram si pe aici nu va panicati non-FBK-istelor
noi suntem bine, ne imbogatim vocabularul in fiec zi, nu ne rostogolim dar nici nu ma stresez (adik de pe burta pe spate da, dar invers nu), ne mai matzaim la tzitzi din cd in cd probabil din cauza dintilor...de pe 20 cd am cantarit-o la 6 luni nu a mai luat in greutate, ba chiar a mai dat inapoi cateva zeci de grame (am cantarit-o alaltaieri). m-am necajit oleaca, dar asta e, incerc sa-i dau mai putin piure de legume si mai mult lapte, nu i-am mai dat mar vreo 3 zile k oricum nu-i place si-l mananca in sila. sta cam prost si la cap pofta de mancare...de cand credeti? de la vaccin sa ma k.. pe ele de vaccinuri mi-au stricat copilul
de sambata si-a schimbat programul si se trezeste pt papa la 7-7.30, ne tzitzilim si apoi somnik amandoua pana pe la 11-12.
eu nu prea ma simt bine de ieri, am asa o gheara in piept, ma inteapa inima...poate ma curat mai stau o zi-doua si dk nu cedeaza ma duc la dr. azi incerc sa o las mai moale si sa ma odihnesc. sa mai faca si sotzulache...
ieri am fost afara, am stat la soare, prima data cu carrier-ul pana l-am pus a fost horror, m-am transpirat toata, noroc k pitik a adormit de plictiseala pana am prins eu tt cele. dar am reusit! data viitoare o sa fie mai usor.
as fi iesit si azi afara k vad k e soare, dar n-am nici un chef oricum pitik doarme akum, cd se trezeste tre sa pape...sa vad dk mai avem timp si de iesit.
LML Clara
Aruba - uof, cate mai tragi si tu ai fost la psiho? sanatate multa micutzei Grace stai lini k io nu cred k o sa ramana progr asta cu multe mese, cred k e doar o perioada, mai ales k e si bolnavioara...isi revine ea. e cam mult 2 ore dp fructe...noi ii lasam cam 30 min si apoi laptik.
balanta, fleur - si la mine e usa deschisa si va astept cu drag am 3 paturi asa k loc avem
lorena - hai da-o-n ma-sa de depresie! si io stau cam prost zilele astea cu energia si cu rabdarea dar ne revenim noi! sa vina naibii odata primavara aia k parca altfel simti k traiesti! iesi afara cu bblina k va face bine amandurora mai schimbi o vorba cu o mamica, o bunica, o bona etc io asa fac si ma destind un pik
carmen - banuiesc k tu nu prea stai pe roze cu timpul akum...mai sunt sanse sa ne vdm? io am vb ceva cu vera sa ne vdm zilele astea, sper sa ma simt si io mai bine...

va poop!

Mergi la inceput