Bebelusi de Sep-Oct 2013 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dunemaire spune:

La cinci saptamani sunt lejera, nu tu greturi, nu tu pofte - am avut parte de ambele la celelalte sarcini asa ca nu le duc lipsa. (si dau atacul pe mezelurile de casa cat mai pot, ca daca ma apuca, nu o sa le mai suport nici macar sa fie in bucatarie )

Ada, mama de Timea Christiane, 16.09.2003 si Teodora, 20.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elutza82 spune:

Ada, esti o fericita la aceasta sarcina :)
Mezeluri de casa? Stiu ca trebuie avut grija cu toate aceste produse, sa nu fie doar afumate ci si fierte foarte bine.

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miralexia spune:

Buna Mihaela

La mine a aparut la aproape 1 an...nu e mult dar cand iti doresti asa mult fiecare zi e luuuunga.

Pupici si succes tuturor fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabold spune:

Eu am descoperit covrigii, de tip brezel. Ma juta ft mult impotriva greturilor. Iau la sevici cate 2 covrigi si toata ziua mananc din ei, cam o bucatica mica la 1-2 ore. In rest mananc normal la pranz la sevici la cantina ca si pana acum. Seara pe la 18 mai bag o branza, masline, castraveti murati...cele mai ciudate combinatii. Pana acum am luat in greurate 1 kg...dar a fost intre timp si craciunul si concediu de revelion in care am exagerat cu dulciurile. Bine ca acum nu imi mai face deloc cu ochiul ciocolata. Imi e cam frica de kg in plus..eu sunt micuta de inaltime, am 1,64m si destul de plinuta. .acum am 74 de kg. o sa incerc sa ma abtin de la dulciuri, oricum nu aduc nimic bun pt bebe. O sa le inlocuiesc cu fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elena_R

Oh, sa va zic ce am citit azi cat asteptam la doctor intr-o revista pt gravidute
Cica daca ai greturi este mai bine pt sarcina pt ca atunci sti sigur ca se produc hormonii necesari unei sarcine sanatoase. In plus, se pare ca bebele are un IQ mai mare decai cei proveniti din sarcini fara greturi. Nu gasesc acum articolul dar mi se pare totusi cam deplasat.


Wow! Inseamna ca fie-mea e geniala!

Greturile puternice + voma + scadere greutate de cele mai multe ori fac parte dintr-o simptomatologie care se numeste disgravidie.

In multe cazuri greata puternica e data de hormonul de sarcina care are valori foarte mari in primele luni pana la formarea placentei, ca sa asigure viabilitatea sarcinii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty
Ioana_Pos, bine ai revenit! Cand iti confirma sarcina? Numai eu si cu tine avem situatii mai speciale pe aici


da, si suntem printre primele (sau chiar primele) care au scris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Miha, avem o oportunitate de la serviciul Balaurului sa mergem in Cardiff/ Swansea, ca ei au o fabrica mai in vest. Chiar aseara imi arata hubby la TV un meci de forbal Swansea-cineva (nu mai stiu cine) .

Am retinut Gower peninsula, care era deja in plan si da, o sa avem masina deci suntem deplasabili. De zbor, eu imi doresc sa fie. Sa fie - punct. Ca deja saptamana asta pe Otopeni s-au anulat multe zboruri catre zona aia - o sa aterizam in Cardiff.

Shopping - poate alta data


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

[quote]citat din mesajul lui DarkBendis
De Bendis ati auzit si voi, ma gandesc, principala zeita din panteonul dac, zeita fertilitatii, luna, imaginea zeitei-mame etc ca orice zeitate are mai multe roluri si "fete". [quote]

Sincer, nu. Multumesc ca m-ai mai luminat - vezi ce bine ca am intrebat?

Lunile alea de la avatar sunt de la druizi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Sincera sa fiu, nu stiu ce sa mai cred . Daca UM chiar e 18 dec, atunci mi-a intazriat - uraaa! Daca totusi pe 1 ianuarie a fost menstra... Era asa de punctual 'dragonul rosu' si l-am dat peste cap cu hormonii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Salut

DarkBendis, interesanta povestea nickname-ului tau

Mihaela, ce frumos din partea ta ca o ajuti pe prietena ta din Romania.

Ioana, ai luat ceva pastile intre timp? Si eu am avut UM pe 18 Dec si ar fi trebuit sa vina pe 14 Ianuarie, iar acuma e intarziat de 10 zile si stiu sigur cauza. Foarte ciudat..

Eu inca nu am probleme cu greturile sau aversiunile de mancare, dar e cam devreme sa ma pronunt, de-abia sunt in saptamana 5. Mananc orice si cam des, asa ca deja simt ca am pus ceva pe mine. Si eu sunt scunda, 1,64, deci se vede imediat. Nu am cantar acasa deci nu ma sperii inca, dar a trebuit deja sa mut nasturii la niste pantaloni. Erau ei cam stramti dinainte oricum si mi-era nu stiu cum sa ma stranga asa de burtica.

Intre timp mi-am salvat si recomand doua aplicatii gratuite pt telefon care urmaresc progresul sarcinii (What to Expect - Pregnancy si Baby Bump). Imi place sa le check dimineata sa vad ce se intampla cu mine si cu bebe in ziua respectiva, au tot felul de sfaturi, poti sa salvezi poze in fiecare saptamana, etc. Deocamdata cred ca "What to Expect" e mai buna dar de obicei sunt sfaturi diferite si ma uit la amandoua. Azi imi spune cum sa ma feresc de gas haha

Mergi la inceput