Homeland si eclere in pielea goala

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Oh, venele mele sunt cumplite, foarte adinci si amagitoare de nu le gaseste nimeni. Din pacate nu lesin ceea ce ii incurajeaza sa le caute si sa le caute pina li se face lor rau si de multe ori abandoneaza si cheama ajutoare care iau toata tarasenia de la inceput. Iar eu, pentru 2 saptamini dupa, arat ca si cum as fi vrut sa-mi iau viata cu orice chip, cu vinatai enorme pe linga fiecare vena de pe brate :(

Mihaela, mersi de inspiratie, ia sa-mi caut io andrelele :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Mie nu mi se face rau de loc la luat/donat singe...barbatul din dotare insa este alta poveste. Mi-au trebuit ANI multi sa il conving ca e OK sa mearga sa ii ia singe de buna voie (nu doar silit de analize comandate de medic). Lesina (la cit e de mare, solid si neinfricat) la vederea ACULUI. Nu la singe...doar la ac. A lesinat zgomotos (v-am spus ca-i MARE) cind am avut amnio. S-a mobilizat personalul medical sa-l readuca in simturi pe sot

Speed, onesie cred ca m-ar necaji la mersul la toaleta...cu cit imbatrinesc, cu atit suport mai putin pijamalele de orice fel. Acum ca sint copiii mari si nu mai dau buzna neanuntati (vorba vine ca tot mai bufnesc pe usa) mai dorm precum eclerele din titlu. La cosmeticale stau prost in ultimul timp ca ma deranjeaza foarte multe si am eliminat treptat cam 3/4 din ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Mihaela, la vederea onesie-ului pus de time m-a apucat mincarimea pe piele instantaneu!!!! M-as sufoca in asa ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Usch speed, nu te vreau de pacient . Asa e si la noi cu cate o persoana cu vene cum ai tu...e obligatoriu ca dupa doua incercari nereusite sa schimbe cel care trage sange.

In practica am asistat la o faza haioasa. La prelevare de sange sunt doua persoane care lucreaza. Fiecare dintre ele aveau cate un pacient din asta, deodata. Eu eram acolo sa ma uit, sa imi fac curaj sa intep si eu. Dupa doua incercari fiecare, au schimbat pacientii intre ele. Au mai incercat de doua ori nereusind nici asa...si pana la urma le-au luat din deget. Pe unul batranel saracul, l-a chinuit in vreo 3 degete, ca nici de acolo nu iesea sangele cum trebuia....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Oh da, si eu m-as sufoca...cum ziceam, nu-mi plac deloc, nici cele din bumbac.

speed, succes! sa ne arati produsul finit. Pe manechin bien sur!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

cu cosmeticalele eu am avut in iarna asta un puseu acut, care sper c-a trecut (dar nu pot confirma pana nu intru de minim 10 ori in magazine de profil si reusesc sa nu ma opresc la rafturile respective): eu, care nu prea folosesc nici macar fond de ten (doar pudra, fiindca fara ea as luci ca un ou de Paste uns cu slanina ) am vazut din pura intamplare un link despre highlighting and contouring. ceva de genul asta:

http://www.youtube.com/watch?v=b6VPQPLzRA0

dupa care cred c-am vazut tot ce-i pe net in materie de highlighting and contouring, si-am decis: vreau si io!

si da-i si fa ture prin magazinele cele mai scumpe (am ajuns si in cel cu produse MAC, care pana si dupa criteriile mele, care dau o gramada de bani pe o gramada de prostii, nu-s deloc ieftine), mai intai in cautarea unui produs dublu, ca sa zic asa, care sa aiba atat nuanta foarte deschisa, cat si pe cea foarte inchisa. n-am gasit decat unul, de la o firma care nu-mi inspira prea mare incredere, da' nu conteaza, l-am luat. si pe langa el, o multime de fonduri de ten/pudre fooooarte foooarte inchise si foooarte foooarte deschise, cu sau fara sclipici...

si ca sa vezi, rezultatul nu semana cu ce vedeam prin tutoriale, orice combinatie si textura as fi folosit.

inca nu mi-a trecut piticul de pe creier, tot mai folosesc un fond de ten foarte inchis de la MAC pentru contur,, si nu mai folosesc nimic pentru iluminare, ca parca eram data cu var pe alocuri nu mi se pare ca s-ar vedea vreun contur - probabil nu ma lasa inima sa pun atata tencuiala colorata incat sa para ca-s murdara, da' scoasa macar in relief - si pe ala care-l pun in blenduiesc bine de tot, astfel incat nu-mi alungeste fata, nici nu-mi scoate pometii in relief, da' macar stiu eu ca m-am conturat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ceva asemanator citisem in tinerete prin revistele de atunci cu machiajul, erau niste trucuri cum sa te machiezi...am incercat de cateva ori la chefuri, era destul de OK. trucurile spuneau sa te dai cu pudra in nuanta mai deschisa pe triunghi si cu mai nuanta inchisa pe zonele de margine.

Am uitat de trucul asta de cand nu ma mai machiez asa sofisticat, adica de cand nu mai merg la chefuri .

M-am mai uitat la The Lodge, acum merg la .

Ce viata de student am! Mi-e doooor de casa si de ai mei....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

hehehe,deci io nu sunt singura! commute-ul meu e de 1 ora si 15 min dimineata si 1 orasijumate ori maimult la intoarcere...

am facut crema de zahar ars... yeap, eu, care ma vaitam ca ma ingras, tot io am executat o crema de zahar ars in seara asta...

Ana, nu am gasit cartea de Padura in engleza...

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Eu citesc pe iPad (ca citesc in tren)...am "commute" lung (o ora si 45 de mi nute) si parca nu vreau sa adaug greutate la geanta pe care o car zilnic (laptop, incarcator, lunch, umbrela, etc). Plus imi place ca atunci cind termin o carte, am ceva imediat la indemna. Plus pe iPad imi citesc si presa la prima ora (NY Times, WSJ). Mi-am pastrat abonamentul la NY Times sa imi vina simbata si duminica acasa sa ii fosnai bine paginile la cafeaua lunga de weekend!

"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

cred ca mie mi-au mai luat azi aia de la centru si altceva odata cu sangele, si anume cheful de seriale azi pur si simplu n-am avut chef sa vad nici macar un episod (reamintesc, sunt la Downton Abbey, si chiar imi place).

sper sa fie ceva trecator, ca parca un pic mi-e dor de blondul cu ochi de peruzea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

eu va rog sa nu vorbiti de ace si de luat sange, lesin numai la gandul asta... deja is alba si am nevoie de crema de zahar ars!
cand eram in tara trebuia sa fac analizele de sange in fiecare toamna,am luat la rand toate cabinetele medicale, pana una din asistente, mi-a devenit siprietena, a decis ca nu vrea balamuc pe cap si imi scria cand ma vedea in sala de asteptare, imi scria hartiuta aia, dovada, si gata!

acu eu am o prietena, fosta fellow la spital, britanica, anesthetista, care lesina cand isi vede propriul sange. Veneam impreuna din OR, am apasat pe butonul sa se deschida usile automat, usa ei a venit spre ea si ea cu ochii spre mine nu a realizat. S-a lovit la spranceana, s-a desfacut pielea si a inceput sa sangereze. A dus mana la frunte, a vazut sangele, mi-a zis ca lesina, s-a intins pe podea si a lesinat. Eu am crezut ca face misto de mine, ca ei de fapt intervin in cazuri de astea, ea a decis ca lesina si a dus isprava panala capat. Eu am strigat dupa Michael O Sullivan care a venit imediat dar deja ea isi revenise. (ma rog, eu sunt trained sa fac CPR dar cum Mike era destul aproape am preferat sa strig dupa el, ok, recunosc ca tipu e destul de aratos si cu o personalitate nemaipomenita)...
si acu astia fac misto de mine ca am knocked down Nina. Ca sa nu mai spun ca a cazut pe ghiata si s-a lovit la cap, a chemat salvarea. A mancat ceva cu sesame seeds si e alergica... a chemat salvarea. Astia cum vin cu pompierii, deja o stiau ca pe cal breaz... Ea nemultumita ca ei nu sunt asa de aratosi cum e folclorul, ei lesinati de ras ca stiau ca e anesthetista. F buna ca medic.

Mergi la inceput