Homeland si eclere in pielea goala

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Eu cred ca personajul jucat de Dennis Quaid era insusi personajul jucat de Bradley Cooper...Cartea despre cum a furat cartea care a avut succes fiind confesiunea lui (m-am exprimat ca o barda).




Asta am inteles...dar faza aceea finala cand a gonit-o pe tipa? Si apoi ii spunea sotiei sa il ierte...?


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Ah...pai eu cred ca o iubea foarte mult pe sotia lui si a pierdut-o definitiv...dar el i-a ramas fidel chiar daca ea l-a parasit. Probabil ca si-a cerut iertare ca a lasat-o pe individa mai "aproape" decit trebuia.


Eu pot dona singe la fiecare 56 de zile sau 28 de zila daca donez doar doar plasma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Da, e o explicatie la care ma gandeam si eu....

Cum donezi numai plasma? Interesant...Aici nu se poate asa ceva. Se poate numai trombocite dar nu la orice laborator (eu pentru asta am facut o vizita la laboratorul de aici, desi eram la 250 km distanta...

Iti trece sangele prin ceva aparat? Si primesti inapoi celulele? Asa e la donare de trombocite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Uite iti dau un link unde explica mai bine felurile de donatii (este de la centrul unde sint inregistrata eu ca donor).

http://www.nybloodcenter.org/types-of-donations.do?sid0=82&page_id=159

Trece printr-o masinarie e adevarat...mie mi s-a parut un pic mai dureros cind intra singele inapoi (mai mult ca o piscatura constanta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


sigur a inceput roza-scleroza, eu am vazut filmul si nu-mi prea amintesc detaliile de care vorbiti

speed, eu nu ma dau in vint dupa pijamalele alea, daca nu iese intr-o secunda de pe mine dau in claustofobie, desi am vazut unele crosetate si l-am amenintat pe barbatu cu un cadou :))

zi-ne, pe ce planui sa cheltui din leafa ?

io nu pot citi nici pe kindle, nici pe Ipad, pe nimic electronic. imi place tare sa pipai paginile cartii..

acum ma plictisesc cu amantul spaniol, si in paralel cu una despre comunitatea hmong din laos, dar tot roza ma face sa prefer revistele de psy, lectura scurta, tot mai mult:(

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Eu citesc pe iPad (ca citesc in tren)...am "commute" lung (o ora si 45 de mi nute) si parca nu vreau sa adaug greutate la geanta pe care o car zilnic (laptop, incarcator, lunch, umbrela, etc). Plus imi place ca atunci cind termin o carte, am ceva imediat la indemna. Plus pe iPad imi citesc si presa la prima ora (NY Times, WSJ). Mi-am pastrat abonamentul la NY Times sa imi vina simbata si duminica acasa sa ii fosnai bine paginile la cafeaua lunga de weekend!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

mianna esti curajoasa! Eu am facut doua saptamani practica la banca de sange si voi lucra in viitor si acolo...dar cat am stat in sala unde se dona, doua zile...imi venea sa lesin numai cand ma uitam la donatori. Eu am lesinat de doua ori, e drept ca eram copil, dupa ce mi-au luat vreo 3-4 eprubete de sange, care e vreo 10-15 ml...nu stiu cum as fi dupa 500 ml. Oricum nu cred ca m-as incadra, am avut Hb mereu sub limita...



curajoasa lu' peste... daca eram intr-adevar, crezi ca eram acum la prima donare? m-a "furat" actiunea (campania fetelor) si nu-mi pare rau deloc, practic m-am distrat

nici eu nu eram sigura ca nu voi lesina, n-am asemenea antecedente la recoltari, dar fiind prima data cand mi se recolta o asemenea cantitate nu stiam cum voi reactiona. am si antecedente de crize de hipotensiune - am facut vreo 2-3 la viata mea, si de asta mi-era teama. si am facut una mica-mica, la vreo 10 minute dupa ce-am iesit, dar nu le-am zis fetelor nimic, na, sa nu-mi scada prestanta doar am simtit nevoia sa stau jos si m-am "alimentat" cu putin pepsi pe care-l aveam la mine (nici de asta nu cred ca stiu fetele - ele-s fete serioase, cu apa si ceai indulcit dupa ele )

de uitat la altii ma pot uita, dar la mine niciodata, la nicio recoltare. de fapt nu-s sigura ca as da intr-adevar ochii peste cap daca m-as uita, din moment ce n-am facut-o niciodata, da' instinctul imi spune ca-i mai bine asa.

aici se poate dona la interval de 90 de zile, deci de 4 ori pe an. as vrea sa mai merg si la celelalte actiuni ale fetelor, daca-mi va permite programul - ca singura nu ma vad mergand, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mersi de link ocebine e cum spuneam altfel decat la noi...vad ca la voi se poate dona si numai celule rosii sau numai plasma cum spuneai. Astea doua la noi nu se pot dona separat...separarea in componente o facem noi dupa donare. Exceptie fac trombocitele.

mianna nu stiam ca ai fost la prima donare, oricum va admir pe voi doantoarele!

Eu va trebui sa si recoltez sange de la donatori, in afara de intepat am facut pana acum...dar acul acela gros imi dadea o senzatie de gooool in stomac! De luat sange in schimb am luat, de mai multe ori cu succes. Ne-am antrenat si la scoala, ca aproape toate laboratoarele le-am facut cu sangele nostru si ne luam una de la alta...

Apropo de lesinat, eu nu lesin numai daca mi se ia sange ci si daca ma chinuie...am patit cu o colega care nu imi nimerea vena (desi am vene foarte bune, la suprafata, habar n-am de ce nu a nimerit) si ma chinuia cu acul in mana pana am zis ca mi se face rau...apoi mi-a luat profa sange fara probleme, dar putin mi s-a facut rau si profa ma tot intreba daca sunt OK, cred ca eram alba....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

ana, cred ca o sa fac la fel ca Mihaela si o sa-mi iau cosmeticale, azi dimineata am remarcat cu stupoare ca dermatograful e facut praf, ( mai mult m-am zgiriat pe ochi decit m-am fardat:) si mi-am amintit ca ultimii ochisori facuti cu negru pe care i-am vazut au fost ai copilei, vineri seara cind a avut chinese party. ( eu nu ma feshtesc zilnic si doar azi am descoperit boroboata:) Si daca tot o sa ma invirt pe la cosmeticale o sa caut si un fard nou de obraz , cu astea am probleme mari ca nu prea gasesc nuantele ce-mi plac mie ...
In rest mincare pentru weekend si sper sa gasesc homeland seriile 1 si 2 la reducere :)

Ps: un "onesie" tricotat pentru barbati ha ha, o sa rid citeva zile de idee asta,deja am imaginea in cap, thanks :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

pe mine inca nu m-a chinuit nimeni, am venele destul de bune in schimb am chinuit eu un coleg grec in facultate, la examenul de ATI (= anestezie si terapie intensiva) cand mi-a picat la proba practica punctia venoasa. i-am nimerit din prima vena de la plica cotului, dar de emotie am scos acul am incercat apoi la incheietura mainii - acolo doar l-am chinuit, ca n-am nimerit vena - si in final am reusit la venele de pe dosul palmei. si stiu teoretic (ca mie pe alea nu mi le-a punctionat nimeni vreodata) ca acolo e mult mai dureros decat in plica cotului

(oricat am incercat sa sparg monotonia, nu mi se pare adecvat alt emoticon decat cel care roseste. macar de 3 ori )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui speed

Ps: un "onesie" tricotat pentru barbati ha ha, o sa rid citeva zile de idee asta,deja am imaginea in cap, thanks :)))


Ai vazut asta? vezi poza din dreapta.

mie nu-mi plac deloc, deloc...aici poarta fetele intre copile si adolescente, are si Silvia una. Mai merge la scoala cu ea dar o enerveaza ca nu isi poate da jos bluza cand ii e cald .

Mergi la inceput