Fluturasi minunati 2011 (38)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

anda daca te intereseaza iti pot recomanda un dr orl-ist de copii, super ok si de treaba. poti merge la ea cu rezultatul de la exudat si se uita in nasuc, urechi, gat si iti spune ea ce si cum, ca banuiesc ca ai fost la medicul de familie, nu??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

neata
catank, ..vreau si eu reteta de salata de telina..am facut-o si eu odata, tin minte ca era cu nuca..insa faza cu mar copt m-a atras acum la tine
mami de 2 prichindei

http://www.haisagatim.ro/2009/02/salata-de-telina-si-nuci.html

p.s. eu am ornat-o ceva mai frumos, ...m-a ajutat un fir de patrunjel verde plussimbure intreg de nuca. Am facut mai multe boluri mici si delicate

Multam! Astept si eu link

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Miki sint total de acord cu ce ai spus, nici eu nu cred ca sunt benefice pedepsele, in afara de faptul ca intr-un final copilul chiar face ce-i spui, dar doar datorita faptului ca-i este teama de consecinte daca nu ar face, nu pentru ca intelege ce consecinte rezulta din fapta sa!

De exe L mai toata iarna n-a vrut sa poarte manusi puteam s-o pedepsesc, sa-i conditionez iesitul afara de purtatul manusilor, dar am lasat-o asa, am intrebat-o de fiecare data cand ieseam afara daca vrea manusi, ea "NU, muna!" si i-am explicat ca fara manusi o sa-i inghete mainile si o sa ne intoarcem f repede acasa din cauza asta si asa se intampla de obicei; aveam la mine o perehce de manusi pe care i-o ofeream, tot nu vroia si tot asa pana intr-o zi cand mi-a cerut afara "muna, muna" si a stat ca un mielusel; de atunci nu mai vrea sa iasa afara fara manusi, punem intai manusile apoi restul, chiar si acum cand nu e cazul ii pun manusi din casa ca altfel e jale si afara imi cere sa i le scot

Eu cred ca pedepsele ii ajuta mai degraba pe adulti decat pe copii, ele nu aduc nimic constructiv, mai ales dpdv emotional mai mult rau fac, caci copiii acumuleaza multe frustrari si emotii negative, de aceea incerc sa ma feresc de aceasta abordare cat pot de mult.

In ceea ce priveste crizele de furie eu zic sa incerci si alta abordare; am citi cartea "My aware baby" de Dr. Aletha Solter si chiar o recomand, sint in mare parte de acord cu teoriile ei, mai ales cand vorbeste despre plansul copilului si crizele de furie, dar mai ales cand spune ca un copil nu trebuie lasat niciodata singur sa planga sau nu trebuie lasat singur atunci cand se crizeaza pentru ca el nu stie sa gestioneze toate emotiile negative si frustrarile acumulate in timp si nu stie sa se elibereze de ele decat alaturi de cineva (de preferat mama/tatal) calm, iubitor, rabdator si care sa empatizeze cu starile lui sufletesti, eventual sa le verbalizeze sau pur si simplu doar sa-l tina in brate atata timp cat plange pana se calmeaza, fara sa incerce sa-i distraga atentia, sa-l opreasca din plans sau sa-l pedepseasca pentru ca plange!
Eu trebuie sa spun ca ma confrunt cu crizele lui L inca de pe cand mergea de-a busilea si nu stiam cum sa mai procedez, se dadea cu capul de pereti din orice nimic era meganervoasa asa ca am citit multe pe tema asta si initial am avut aceeasi abordare: o ignoram de cate ori se criza si facea cateva crize bune de plans/isterie pe zi, durau si cate o ora, eram cu capul nervoasa, furioasa, frustrata si deloc rabdatoare , daaar o ignoram! N-a mers prea bine...
Dupa ce am citit cartea asta am avut o cu totul alta abordare si acum cand face cate o criza nu tine mai mult de 10-15 minute, se exterorizeaza, loveste tot in jur cu mainile si picioarele, urla, zbiara, isi smulge parul din cap (al ei sau al altuia daca e prin preajma), da palme/pumni daca ai ghinionul sa fii pe langa ea si apoi cand termina se linisteste deodata si e ca o floare! Dar in tot acest timp eu sunt langa ea, sau o tin in brate (acum nu prea mai reusesc ca se zbate rau si nici nu mai vrea mai nou ) sau doar o ating si ii vorbesc mereu, sint calma (de cele mai multe ori chiar am reusit performanta asta de a ramane calma, nu o mai iau ca pe ceva personal) si totul e muuult muuult mai bine!

Oricum apropo de ce spuneai cu luatul la bataie pentru o jucarie care e de fapt doar un pretext ca sa-si verse nervii, am vazut ca asta se intampla de cele mai mult ori si la L cand se crizeaza, Solter il numeste fenomenul "broken cookie": incepe o criza daca-i dau apa cu cana de plastic si ea vrea cu paharul, degeaba ii dau apoi cu paharul ca ea deja urla si zbiara sau incepe criza ca imi cere pufuleti si eu n-am in casa si se crizeaza iar vreo 20 minute pe tema asta
Eu iti recomand mult cartea asta daca ai putin timp, e chiar f f interesanta abordarea




Am scris un roman..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

a mai vb cineva cu DORINA?????


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!



nu..nu stiu ce-i cu ea....poate s-a inzapezit ca de cand a nins la ei nu a mai dat nici un semn....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi
eu nu stiu de ce la noi in Ro se tine copilul acasa cat mai mult posibil se intretine copilul la facultate ..uneori si dupa si visul cel mai mare sa le faca casa odraslelor chiar in curtea casei parintilor daca se poate....




Asta chiar m-a amuzat teribil! Asa este cum spui, multi parinti au idealurile astea, cred ca asa au fost si ei educati si asa fac la randul lor; ai omis doar ideea ca telul copilului tau este sa aiba grija de tine la batranete, vorba aia, sa-ti dea o cana cu apa si eventual sa te steraga si la fund daca tu nu mai poti ca asta ai facut si tu pentru el




Si ai mei parinti si socri aveau idealuri din astea si ghinion ca si eu si sotul meu ne-am luat lumea in cap de tineri ca nu concepeam sa stam cu parintii.
Eu de asta il trimit pe fiu-meu de mic sa socializeze, sa-si doreasca sa descopere lumea. Eu nu o sa ma chinui sa strang bani sa-i fac case, eu consider ca obligatia mea ca parinte e sa-i ofer accesul la cea mai buna educatie posibila,in limita posibilitatilor desigur.Iar obligatia lui catre mine la batranete este sa ma lase in pace sa-mi savurez sederea la azilul de lux cu, platit din pensie, desigur

fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada poate nu are net atunci.....

merg si eu sa imi iau puiutii acasa!! de abia astept sa ii vad!! maine ii tin acasa. si uite, ca, acusi trecu' saptamana si inca nu am simtit lipsa bunicii :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yvy, dar doctorii astia spun si de ce unii copii fac astfel de crize si altii nu?
Trebuie sa afli si de la ce vine frustrarea asta, sa ajuti copilul cand este suparat sa exteriorizeze ceea ce simte, mai ales daca nu vorbeste mult. De ex, Inteleg ca esti suparat. Esti suparat ca s-a rupt x jucarie? Vrei sa o lipim impreuna? sau esti suparat ca vroiai sa bei din paharul galben? acela este acum murdar. Daca vrei s abei din el, hai sa-l spalam. Adica, il ti in brate sa se linisteasca dar tb sa gasesti si o solutie la problemele copilului, sa comunice ce are de spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

yvy, dar doctorii astia spun si de ce unii copii fac astfel de crize si altii nu?
Trebuie sa afli si de la ce vine frustrarea asta, sa ajuti copilul cand este suparat sa exteriorizeze ceea ce simte, mai ales daca nu vorbeste mult. De ex, Inteleg ca esti suparat. Esti suparat ca s-a rupt x jucarie? Vrei sa o lipim impreuna? sau esti suparat ca vroiai sa bei din paharul galben? acela este acum murdar. Daca vrei s abei din el, hai sa-l spalam. Adica, il ti in brate sa se linisteasca dar tb sa gasesti si o solutie la problemele copilului, sa comunice ce are de spus.

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


Exact asta am spus Madutza, sa verbalizezi in locul lui cum dai tu exemplu! Si de cele mai multe ori vei observa ca asta e doar un pretext pentru a declansa o criza care mocnea demult, copilul plange pentru ca a acumulat multe frustrari: ieri la locul de joaca nu copil mai mare i-a caftit o palma si n-a avut timp sa se manifeste atunci, sau pentru ca de dimineata tu i-ai spus ca nu mananca chec inainte sa manance mancarea si etc. toate astea se aduna catre seara si se isca o criza, cel putin la L asa se intampla!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

buna fetelor am intrat un pic sa va salut ,noi suntem bn treaba multa cu mutatul suntem pe ultima suta de metri azi am pus in saci hainele si toate cele .....apoi mai avem de aranjat dupa ce le caram acolo va si sper ca toate sunteti bn sanatoase si voi si pitici ......am fugit la treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s



madutza tu consumi cutia ointr-o zi? sau o lasi si tu 2 zile?






si 3 zile tine cateodata cutia la noi. De unde v-a venit ideea ca tb consumata intr-o singura zi??? Daca nu ma crezi fa testul cu lingurita de lapte pe foc si ai sa vezi ca e ok, nu se branzeste

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!



pai eu stiu ca asa este dar ai vazut ce zicea deea si eu o tin 2-3 zile. si laptele asta ce ni-l aduce direct de la vaca tot asa il tin si nu are absolut nimic. este foarte bun.

deea dar tie de fapt, de ce ti-e frica sa-l tii la frigider 2 zile? ca doar nu se strica.

Mergi la inceput