Fluturasi minunati 2011 (38)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi
eu nu stiu de ce la noi in Ro se tine copilul acasa cat mai mult posibil se intretine copilul la facultate ..uneori si dupa si visul cel mai mare sa le faca casa odraslelor chiar in curtea casei parintilor daca se poate....




Asta chiar m-a amuzat teribil! Asa este cum spui, multi parinti au idealurile astea, cred ca asa au fost si ei educati si asa fac la randul lor; ai omis doar ideea ca telul copilului tau este sa aiba grija de tine la batranete, vorba aia, sa-ti dea o cana cu apa si eventual sa te steraga si la fund daca tu nu mai poti ca asta ai facut si tu pentru el




da! da....asta am omis....

la noi de cele mai multe ori functioneaza avertizarea...ai grija....el este atent si isi repeta si el ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

heelloo

vad ca azi avem un nou subiect: cresa

miki,ai perfecta dreptate cu imunizarea. anda, ca si la voi, L merge cu placere a "ghedi" si sa stii ca a contat foarte mult si la el schimbarea rutinii zilnice, noile activitati, copii mai multi. nici prin cap nu imi trece : vai ca nu are cum o persoana straina sa aibe grija mai bine de el decat mine.....eu nu stiu de ce la noi in Ro se tine copilul acasa cat mai mult posibil se intretine copilul la facultate ..uneori si dupa si visul cel mai mare sa le faca casa odraslelor chiar in curtea casei parintilor daca se poate....

aa si inca ceva Lucas merge la gradi acum la grupa mica nu la cresa ca aici nu au si cresa. deci participa si el la activitatile specifice grupei 1


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!



ha, ce m-ai distrat
soacra-mea deja imi facea planuri cum sa aranjam casa sa ne mutam noi jos si sa lasam casa baiatului cu familia lui

Doamne, sper sa fiu destul de inteleapta sa le las libertate, sa fie independenti si pe cont propriu de mici..eu as vrea sa-i incurajez sa munceasca din vacantele de vara de liceeni, ca si noi dealtfel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

felicitas, sunt de acord cu tine cu vopsitul...dar doar atunci cand te ajuta "natura" Eu am fire de par albe de la 20 de ani....chiar nu mi-ar sta bine in culoarea mea naturala...grizonata

anda, binenteles ca se imbolnavesc si mai tarziu, iar muci si tuse eu deja nu mai pun la socoteala ca ar fi raceala. cristi e in al doilea an la gradi si tot a racit chiar rau. Si eu ca si alte mamici am zisca are imunitate bune, ca daca nu a luat raceala din parc sau de la locurile de joaca, nu va lua nici de la gradi, dar uite ca nu e asa. Pot sa zic doar ca anul asta l-a tinut mai putin "raceala".

miki, la mine statul la colt a functionat, ce-i drept la Cristi a mers mai bine, la Cata mai greu ca e mult mai incapatanata decat Cristi. Insa sunt de acord cu tine cu ignoratul atunci cand fac scandal, bineinteles scandal fara motiv intemeiat, intemeiat din punctul meu de vedere, nu al lor Iar cu statul la colt, daca stau bine sa ma gandesc..nici nu mai stiu cand au stat vre-unul acolo ori a dat roade ori s-au cumintit ei
Nici eu nu ma bag cand se cearta si indemn sa se impace. Ei de fapt nu prea se cearta, se joaca impreuna mult si din diverse motive ajung sa se loveasca din greseala unul pe altul, si atunci intervin sa-si ceara scuze, sa pune locul lovit, sa se imratiseze etc.
Hai ca ma intind , dar apropos de asta, Cristi s-a impiedicat intr-o zi pe scara si s-a lovit la picior, s-a dus la Cata sa-i arate buba. Cata i-a zis" Da sa pup" , a pupat piciorusul lovit, apoi Cristi " Gata, a trecut!"
De greutate nu stiu ce sa-ti zic, eu ma bucur la Cristi si daca pune 100 gr, acum are 16.7-16.8, si e slabut. Totusi din experienta mea, cand am fost bolnava m-am ingrasat de la toate siropurile inghitite...

Somleac, cu tot respectul ca esti o mamica mult mai experimentata, iti spun ce mi-au spus si mie medicii. Furazolidonul nu e bun, pt ca nu trateaza cauza, in momentul in care intrerupi administrarea se reiau scaunele moi (eu am patit-o la Cristi in vara), apoi cand am fost cu cristi in spital, mi-au spus sa nu-i dau eu niciodata metroclopramid, pt ca se poate ajunge f usor la intoxicatie. Mi-a spus ca nu exista garda fara vre-un caz de intoxicatie cu metroclopramid

yvy, apropos de televizor, mi-am adus aminte ca a venit in vizita o vecina cu baietelul de-o seama cu cristi (nu suntem prieteni, doar cunostinte) si se jucau mingia prin sufragerie, am vazut ca era ff tensionata...cand a plecat mi-a spus ca la ei acasa televizorul sta legat cu o chinga si batute piroane in perete, ca sa nu-l dea jos baiatul cu mingia ...nici eu nu am nimic pe jos la mobila, dar nici ai mei nu sunt chiar asa nazdravani cum povestiti voi, se intrec care sa stranga mai multe jucarii, cine ajunge primul la baita, cine mananca primul, daca ma lovesc din greseala si spun "au" vin, ma mangaie spun scuze sau "cuje"=Cata, ma pupa sa-mi treaca . va admir pt rezistenta, nu stiu cum as face cu un copil asa nazdravan

yasmi, ce bine zici. Si mie mi-a dat mama muulta mana-libera, iar legat de locuit d ela inceput a spus ca cel mai bien fiecare la casa lui sper sa am curajul si mai tarziu s ale ofer independenta, la cate pericole sunt pe strazi...


eu am fost la serv, mi-am facut cererea de reincepere..scrisa de mana. Apoi mi-au dat d ela hr o foaie cu care sa merg la Medlife(cu ei avem contract) sa-mi dac medicina muncii...si ma asteapta pe 18 la munca. Am stat si la "barfa" cu colegele...program de la 8:30 la 17:00, stat peste program daca nu termini targetul, lucrat 1-2 sambete pe luna ..platite, dar ce mai conteaza. Parte buna e ca e mult de munca, deci nu-mi fac pb de pus pe liber.
Radeam cu colegele care s-au intors din CIC, toate suntem mai slabe decat inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

raspunsul de mai sus l-am inceput acum vre-o 2 ore

Trebuie sa va spun ca azi Cata a facut si un kk si muuuuulti pipi la olitza

Eram cu sotul si am pus-o pe olitza sa faca pipi, noi stateam in usa de la baie de vorba, fata zice am facut caca, ne uitam, daaaa, bravo, aplauze etc, Mai faci? da, se aseaza face putin pipi, iar aplauze...de data asta ea: mai fac! si a mai facut inca putin si inca putin, si inca putin de vre-o 10 ori..pana nu a mai putut sa scoata nici un strop Apoi s-a culcat franta de oboseala. Deci suntem pe drumul cel bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Hello, hello

Yupiii, am primit antibiotic sub forma de picaturi in nas, Betabioptal, 7 zile si sper sa piara streptococu pacii. Il tin acasa pana pe miercuri apoi repetam exsudatul.Imi fac si eu unul ca poate il am si eu si sa nu-l pasam de la unii la altii
La cresa cam bate vantul de cand s-a anuntat al 2lea copil cu varicela asa ca ma astept si eu sa apara eruptia la Alex. Daca face, asta e , se imunizeaza si gata!

Miki, pentru incurajare, asa am simtit eu ca el e pregatit de colectivitate si am zis ca mai bine sa se imunizeze acum cand am timp sa umblu cu el la doctor, sa stau cu el acasa.
In privinta nervilor, si eu sunt adepta metodei ignorare, si la noi functioneaza, daca ma chinui sa-i explic frumos ce si cum, parca mai tare se intarata, daca nu-l bag in seama, urla 1 minut pe uscat si daca vede ca nu merge gata balciul. Dar nu merge la toti chestia asta, de ex finutul meu daca il ignora mamica lui e in stare sa planga pana la sufocare



fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

bravo Cata pt reusita!!!!nu mai caut aplauze dar iti dai seama cat de tare dau din maini....
si Lucas e de aplaudat chiar daca a trezit-o pe mami din somn

eu pic de somn....m-as culca dar cica trimite soacra pe cumnata o portie de piftie...asa ca astept sa sunt la poarta

am facut o negresa sa zic impreuna cu A.. stat sus pe scaun langa mine ,la blat....cca 3 sferturi din cat a durat procesul..apoi s-a plicti..bine ca m-a costat o cutie de scobitori ..le-a aruncat pe toate pe jos...a intepat o ceapa cu ele..dar a fost ok...dupa ce s-a dat jos ma tot chema sa ne jucam in living..chiar o intelegeam ca s-a plictisit si i-am zis sa astepte sa spele mami bolul..mai fetelor a venit pe la spate si cand si-a infipt coltii in bulanul meu am tras un tipat si m-am scapat si de putin pp...si de durere si se sperietura

acum am tranchilizat-o cu niste carnita de pui si dovlecel si doarme deja
mai naspa e ca ni s-au cam gaurit amble suzete si mi-a cam atras acum atentia ca nu mai sunt bune''' mami alta ...asta nu buna''
mi-a placut ce ati comentat voi..da nu mai zic nimic deocamdata...ia sa ma duc sa bag o cafea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

anda, in primul rand sfatul meu este sa nu ii repeti exudatul decat dupa ce ii termini tratamentul cu antibiotic (daca asta ai hoatarat) + inca 7 zile dupa. ca sa fie rezultatul relevant. iar ca sa fie sansele mai mari de a omori crocobaulul trebuie un tratament de 10 zile si facut de catre toti cei din casa carora le a aparut la analize. chiar si asa, nu vreau sa te sperii dar este posibil sa nu piara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

bravo Cata!!!!!

deea pai acum este momentul sa scoti suzeta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

a mai vb cineva cu DORINA?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

anda, in primul rand sfatul meu este sa nu ii repeti exudatul decat dupa ce ii termini tratamentul cu antibiotic (daca asta ai hoatarat) + inca 7 zile dupa. ca sa fie rezultatul relevant. iar ca sa fie sansele mai mari de a omori crocobaulul trebuie un tratament de 10 zile si facut de catre toti cei din casa carora le a aparut la analize. chiar si asa, nu vreau sa te sperii dar este posibil sa nu piara.


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!



O sa-i fac tratamentul cu antibiotic ca are ceva mucuti, nu multi, dar sunt galbeni si nu-mi place aspectul lor. Ai dreptate, a zis ca pot merge pana la 10 zile cu tratamentul.
Cred ca maine imi fac si eu exsudate ca am Bioclinica la mine in zona.



fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput