Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (16)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Oi fi nimerit eu o garda buna. Chiar ma uitam cat eram prin zona, cum le tratau pe altele mai necajite, de pe la tara. Intr-adevar erau dr.-tele mai aspre la vorbe, dar isi faceau treaba. Era o fatuca care nastea parea sa aiba vreo 16 ani si zicea "dna dr. iese", la care dr. zicea "stai tu linistita ca nu iese asa de repede", ca la un moment dat sa insiste tipa cu iese, iese. Si au sarit toate pe ea, m-au lasat pe mine balta, a tusit aia de doua ori si a nascut. Radeau dr.-tele si-i ziceau "te asteptai tu sa nasti asa repede si usor." Mi-a parut simpatica faza si atmosfera era una prietenoasa.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Delia, da, genul asta de povesti predomina si printre fetele din Ms, si altele si mai si...si e un spital, in care nasti cu dr care e de garda, ca asa sunt dispozitiile interne, nu are ce cauta alt dr in spital, in afara de cel de garda.
Biata cumnatica a ta!! E crunt, mai fetele, ce se intampla in spitalele noastre, mai ales daca sunt mamici la prima sarcina, care nu stiu ce se intampla, nu stiu ce sa faca cu copii, nu primesc nici un sfat, nici un ajutor, ba dimpotriva...vb urate si chiar si injuraturi...
Eu imi aduc aminte la sarcina cu Raul, ca am avut o sangerare, si cum eu nu stau la povesti in caz de asa ceva, imi iau sotul din dotare si hai la urgente. Erau la parter urgentele, nu o sa uit niciodata ca nu aveau pe geam nici macar perdelute din alea transparente, nimic, nimic, si m-au dezbracat si m-au urcat pe masa aia nenorocita, ca ma gandeam ca acum are ocazia sa se uite in vaginul meu oricine trece pe acolo. Dar poate asa e normal si sunt eu mai pudica si mai sensibila

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 15+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Am avut si faze mai urate, dar dupa cum am mai zis nu dau doi lei pe ele, nici nu ma stresez. Imediat dupa ce am nascut mi-a adus sotul ceva de mancare si un borcanel cu castraveciori in otet. O asistenta foarte "saritoare" mi-a zis ca nu am voie castraveti. Si de fiecare data cand trecea pe langa mine imi mai complimenta borcanu. Mai lipsea sa intinda mana sa-l cerseasca. Eu m-am facut ca nu inteleg aluziile. Si o ignoram total.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Paula, ai dreptate, nu cred ca esti tu pudica. E necesar un anumit grad de intimitate, atat cat ramane intre tine ca pacient si cadrele medicale. Multi trateaza bolnavii ca pe niste animale. Aici intra toti, de la femeia de serviciu pana la dr-ul care e si profesor. Putini sunt care-si respecta munca si din pacate intra in oala asta, dar ii afunda nesimtirea astora si halosenia.

viitoare mamica 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

V-am zis ca am nascut cu un dr. care ne este prieten de familie. La un moment dat l-a chemat si pe seful lui, ca nu mai reusem sa nasc, desi aveam de ceva vreme dilatatie maxima copilul meu capos a zis "eu de aici nu ies". Asa ca foarte dragutul dr. sef mi-a zis la un moment dat "daca nu stiti sa nasteti stati acasa" Si i-a ghiciti la cine merg acum? hahhaa, chiar la el. E un dr. bun, m-a intrebat cu cine am nascut primul copil, i-am zis ca a asistat si el, dar nu i-am spus si de replica lui de aur. Am venit la el la recomandarea prietenului meu. Ne-am mai vazut de cateva ori si in cadru privat, la petreceri, dar nu stiu cat isi aminteste de mine.
Adevarul ca suntem si noi bune, si al naibii de sensibile cu toti hormonii pe cap. Cel putin eu cred ca am cam meritat, mi-a zis prietenul meu ca jumatate din firele albe i le-am scos eu.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Pe net am citit si eu multe. Dar mie nu mi s-a intamplat si nici la prieteni apropiati. Asa povesti cu "drobul de sare" as putea sa spun si eu, ca de ce a l-au tinut pe Rares atat de mult in burta mea, ca deja se faceau 14 ore fara lichid amniotic (desi ma monitorizau non-stop) ca daca se intampla nu stiu ce si nu stiu cum. Sau prietena mea care a nascut la Bucuresti si nu mai putea naste si au bagat-o in operatie de urgenta, exista riscul sa moara bebe etc. etc. Fiecare nastere in parte e dificila, exista multe riscuri, dar daca privim doar partea goala a paharului putem spune povesti ingrozitoare.
Nu ma refer aici la cazurile cu adevarat grave si admit ca sunt si dr. incompetenti sau prea plictisiti.
Nu toti isi permit un spital privat si daca ascultam toate povestile horror de pe net despre spitalele de stat ar trebui sa ne sinucidem.
Daca dai pe google o cautare la un anumit dr. o sa vedeti ca parerile sunt ffffff impartite, daca cineva il ridica in slavi altcineva zice ca e groaznic. Pentru ca fiecare se raporteaza la propria experienta.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Strict punctul meu de vedere cu privire la nasterea la privat este ca sunt bani aruncati, e totusi un efort financiar chiar si pentru cei mai avuti. Daca nasterea e fara complicatii, nasti bine merci la stat, daca apar coplicatii, oricum ajungi la stat. Dai 1000-2000 de euro numai ca-ti dau niste hainute de bebe, halat si papuci si iti zambesc asistentele. Eu de ex. nu am nevoie de zambete. Eu nu zambesc la nimeni si nici nu am pretentia sa mi se zambeasca.
Daca sunt spitale unde exista un real risc pentru viata bebelusului atunci problema se schimba. Dar asa doar pentru dulcegarii nu as da 2000 de euro, nu-mi permit.
Poate ca sunt si persoane mai sensibile pentru care toate astea conteaza asa ca fiecare hotaraste pe ce da banii.
Va rog sa nu va suparati pe mine, este strict puncul meu de vedere. Nu mi-as permite sa judec pe nimeni.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Eu sunt fericita ca nu mai am scurgeri, Bubu sigur e bine ca am greturi constante si ma bucur ca le am . Abia astept sa ajung la eco, mai am doua zile si rabdarea e duuusaaaaa

viitoare mamica 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Doxy, nici pe mine nu ma dau banii afara din casa, dar la Raul m-a costat 2000 de lei, nasterea la privat cu 5 zile de spitalizare si o luna inainte de monitorizare saptamanala. Acum o sa vad cat va fi.

Dar nu vreau sa strang din dinti si sa ma ploconesc si sa accept sa mi se vb urat pt nimic in lume. Da, platesc pt confortul meu, nu pt lux( ca nu e lux nici in spitalele private), platesc pt ca cred ca merit, platesc pt ca in jurul meu sa nu se asculte manele la 12 noaptea, sa nu se manance seminte, sa nu vina femeia de servici si sa stearga pe jos la 5 dimineata, sa nu tb sotul meu sa se roage de toata lumea sa-si vada copilul, sa mi se vb frumos, sa fiu ajutata cand am nevoie si eu si copilul, sa nu-mi fie scarba sa ma duc la baie sau groaza ca cine stie ce bacterie vom lua din spital. Si la fel, si copilul primeste cele mai bune ingrijiri, nu i se face nimic fara sa fiu eu intrebata, chit ca habar nu am avut despre ce a fost vb. Mi s-a adus cand am vrut eu, la fel, daca am vrut sa ma odihnesc, am stiut ca e pe maini bune, etc. Fara sa imi tb garantia unor camere de supravegheat, ca daca nu sunt alea, poate e lasat sa planga cu orele. Chiar nu cred ca sunt fite, sunt doar niste drepturile pt care platim luna, de luna si din pacate, cred ca v-a mai trece mult timp pana sa putem merge cu inima impacata sa nastem la o clinica de stat.

Crezi ca nu as vrea sa nasc la stat, ca doar am cotizat luna de luna cu multi bani? As fi prima care as alege daca s-ar imbunatati macar cu 50% ce e acum in spital...nu sunt o fitoasa, sunt doar o femeie cu un pic de bun simt, care respect pe toata lumea, dar astept acelasi respect in schimb, ma intelegi?

Nu vb din cazuri citite pe net, sunt cazuri povestite de mamici pe care le cunosc personal si nu au de ce sa minta.
Grozaviile care mai sunt aratate la TV sunt a5a parte din ce se intampla.

Nu zic nu, poate sunt si exceptii, sper sa fie, dar eu nu vreau sa mai am de a face cu asa ceva.

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 15+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Astazi fac o luna de la ultima consultatie. Dr. mi-a zis ca ne vedem peste o luna dar eu cred ca mai astept o saptamana ca sa fac si morfologia fetala. Am inteles ca aia se face intre 18-22 sapt.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 16+

Mergi la inceput