Clasa a IV a : 2012-2013 (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Matei s-ar uita la toate prostiile, numai lectii sa nu faca! Daca nu-s desene, bune si filmele sau emisiunile cu animale, doctori, istorie... Am uitat sa zic ca-l mai apuca uneori si pictatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

neata :D
am fost un pic plecata, n-am mai trecut pe aici.
Sofia se joaca inca, cu fratele ei si cu copiii la busteni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia5 spune:

Anya, cand vorbesti de baietelul tau parca vorbesti de al meu!!! Este identic in ce priveste cheful de scoala!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha spune:

@Mussette
si noi mergem la vianu
nu s-a afisat nimic pe site-ul liceului. din experienta anului trecut, inscrierea e la sfarsitul lui mai iar examenul e in iunie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Flavia, eu am totul *2, pt ca mai am un "specimen" in clasa 1. Daca Matei s-a resemnat ca trebuie sa mearga la scoala, asta micu' inca boceste ca nu vrea si il mai si doare burta in fiecare dimineata. Culmea e ca nu are probleme cu scoala sau temele, nu vrea din principiu. La el orice adaptare la ceva nou dureaza cam 1 an, asa ca mai am de asteptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Fi-mea (mai nou) abia asteapta sa inceapa a 5-a ca va invata dupa-amiaza si nu se mai scoala dimineata
Tot incerc sa-i explic ca se va scula oricum, ca va trebui sa-si invete dar nu -si - nu ca abia asteapta sa nu se mai scoale dimineata .
In cazul nostru asta a fost si este cea mai mare nenorocire legata de scoala - faptul ca trebuie sa fie acolo la 8. Si nu trece, asta e "modelul" inainte de 9 n-am misca nici unul daca am avea de ales

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Buna! :) Am lipsit un pic si deja v-ati mutat.
Noi suntem asa: la romana, la pronume, si o lectie despre Enescu. Fac la greu analize gramaticale si texte pe o tema data.Au avut de curand autodictare din "Muma lui Stefan cel Mare", scrisa perfect si notata ca atare. La romana are deja un FB in catalog. Maria e foarte buna la analiza, sesizeaza repede totul si ii place sa analizeze, si a inceput si textele sa le scrie mai frumusele si ce e mai important cu o exprimare mai corecta.
La mate am trecut de ordinea efectuarii operatiilor si suntem la probleme cu 3-4 operatii.La evaluare la mate a capatat mai multe note, vreo 2 de B si vreo 3 de FB, ca au dat zilnic mici teste. Nu stiu exact ce ii va trece in catalog...Stie regulile la perfectie dar face greseli din neatentie. De ex 15-2 face 14...Rezolva perfect parantezele si gresea la ultimul calcul, ceea ce ma ingrijoreaza un pic. Concentrarea e tare importanta si la examene rezultatul final va conta, nu ca stie sa rezolve. Ei au facut ex inclusiv cu acolade, si extrem de lungi, si cu necunoscute, si probabil obosea la final, nu stiu...Atat de tare s-a stresat cu mate incat nici la Euclid nu a vrut sa mearga, de frica, desi azi cand a facut fisa a descoperit ca facea 95 p cu usurinta si un pic de atentie.
La stiinte suntem la transformarea materialelor, la geografie au avut ceva despre Bucuresti...La istorie nu au facut mare lucru,notiuni introductive, popoarele antice, dacii si romanii, razboaiele dacice....Pana acum cam atat. La muzica nu stie nimic, fac cate ceva dar nu se insista si nu stie decat sa bata ritmul...La civica extrem de lejer, la fel la optional Teatru, abilitati si pictura.
Sambata merge la un cerc de pictura tinut de profa de desen a copiilor de gimnaziu, si ii place tare mult.Face in continuare engleza cu mine, dar din pacate am intrerupt dansul, pentru ca am ramas fara antrenor....Acum ma gandesc unde sa o dau, ca nu vreau sa renunte la miscare.
Cam atat. La anul noi ramanem la aceeasi scoala, dar sunt un pic suparata, pentru ca probabil se vor muta multi copii. In fine, pana la toamna mai vedem.
Va doresc un semestru usor si o saptamana cu note bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La mate am inceput parantezele. La romana pronumele. La engleza scoala nu stiu ce fac, dar in particular vad ca insista f mult pe scrisori (am inteles ca se dau la testul de limba pt clasa speciala).
La geografie Muntii Meridionali. La biologie am vazut ceva cu ape, dar nu stiu daca m-am uitat bine. La civica o prostie cu un elefant si un sarpe iar la istori nu au avansat - tot cu razboaiele dacice- pt ca sapt trecuta n-au facut ora din cauza simularii la a 8-a.
Duminica a avut meci si a jucat f bine, aseara a avut karate si a dormit pe el.
Si noi ramanem la scoala in care suntem. De la el pleaca cativa copii ai caror parinti si-au facut case in nordul orasului. Mai avem doi parinti care au zis ca vor cauta scoli in care gimnaziul sa invete dimineata si daca gasesc ii muta, daca nu, nu. Adevarul e ca ma va fi foarte aiurea cu lectiile. Va fi jale. Seara va fi obosit si oricum va avea antrenamentele, dimineata va scrie el ce va scrie, dar de invatat nu va invata singur. O sa mai recupeream in weekend, cum facem si acum, dar nu va fi suficient. Nu citesc copiii astia nimic din manual. Am discutat si cu alte mamici si toti sunt la fel. Unul nu citeste teoria. Ce a zis doamna la clasa - e ok, daca n-a zis nu se pune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

manuelale sunt jale, si la isotrie si la geografie.
sofia a luat insuficient la geogra cat am fost eu plecata.
am fâaflat ca soi acolo practic nu le preda. ii pune sa citeasca lectia si scot niste idei pe tabla eventual, si unele cuvinte sunta sa de alambicate incat nu le intelege.
notiuni abstracte si aiurea.
o sa intru si in geografie cu ea, la istorie am pus-o pe sine....
si daca nici ea n-are memorie de elefant si logica de fier, nu stiu cine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Manualele sunt, intr-adevar, jalnice. La noi invatatoarea le capseaza in caietele speciale (la geografie si stiinte) o hartie, cam 1/2 de A4, uneori mai mica, pe care trebuie s-o invete. La istorie le preda si ei scriu in caiete, invata din caiete. Eu am tot pus-o sa citeasca si lectia din manual dar recunosc ca sunt niste aberatii ....
Noi ramanem in generala noastra momentan, si de la noi vor pleca copii in special catre liceul de langa, motivul principal fiind faptul ca se invata dimineata intr-a V-a. Si, presupun, vor sa mearga pana intr-a XII-a la liceul respectiv. Liceul e unul asa-si-asa, in primele 20 din Bucuresti, eu inca sper ca Monica va intra la un liceu ceva mai bun de atat.

Am inceput semnestrul bine, note peste 98, a luat 97 la Euclid, e ok, zic eu.


Mergi la inceput