Clasa a IV a : 2012-2013 (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

La noi, doamna le preda lectiile schematizat, le povesteste multe si la geografie si la istorie,ii invata cu adevarat ca sa ramana cu ceva, nu doar pentru lucrarea de data viitoare.


La istorie, i-am luat cartile lui Djuvara: cred ca sunt 3, eu atatea am gasit: se pliaza pe ce fac ei la scoala, prima este despre perioada de formare a poporului roman, a doua despre Mircea si a treia despre Vlad Tepes. Si, evident, sunt muuult mai interesante. Cred ca exista si casete audio la Humanitas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu nu pot sa sper decat ca va avea profesori buni la aceste materii.
nu m-am asteptat deloc la surpriza asta „academica” din partea doamnei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Buna!
Au inceput sa apara notele in catalog la fiica-mea. Deocamdata FB la romana si engleza. La istorie la test le-a scos ceva de pe didactic cred , fara sa se uite ce, si nu facusera tot ce le cerea acolo. Ultimul subiect a pus capac: sa scrie o compunere in care sa motiveze de ce e mandra ca e romanca. A scris copila mea saraca ce a stiut si ea despre daci si romani, ca atata istorie romana a facut pana acum, dar normal ca a luat doar B. Nu ma mai deranjeaza calificativele in sine, ci faptul ca invata ce i se preda si la test o intreaba ce nu are de unde sa stie. Azi are test la geografie si maine la stiinte, sa speram ca din materia studiata...
In rest, la mate au facut iar probleme cu metoda figurativa, la romana analiza si cateva texte...Ieri le-a dat subiecte de la Evaluare in educatie, ca sambata e concursul.
Maine avem sedinta, si ma anerveaza gandul ca in loc sa se discute despre copii si ce invata se va aduce iar in prim plan topicul plecarii la liceu si ideea banchetului, subiectele preferate ale grupului cel mai semnificativ al parintilor.Eu o las clar aici nu pentru ca predau la scoala aceasta, ci pentru ca e cea mai serioasa scoala gimnaziala , cu profesori buni, si vreau sa creasca lin, alaturi de copii de varsta ei.
O saptamana usoara, cu note foarte bune va doresc! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si eu am sedinta astazi. L-am intrebat daca are ceva de declarat inainte de sedinta si mi-a zis ca nu. Asa ca "cica" are doar FB si s-a comportat frumos. Ramane de vazut daca catalogul si doamna zic la fel . Mi-a zis ca s-a ciorovait cu un coleg pe deschisul geamului. Matei a vrut sa deschida geamul in pauza sa se aeriseasca si baiatul respectiv sustinea ca iarna nu trebuie sa se deschida geamurile . Hihihi ....nu vreau sa stiu cum o fi la copilul ala in casa.
Sper sa discutam macar despre saptamana altfel dar cine stie...Va povestesc eu maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Saptamana asta Monica a fost o singura zi la scoala ca am izbutit sa mutam viroza de la mine la ea.
Tare urata viroza asta, parca nici acum nu sunt la 100% si am terminat antibioticul, am 3 saptamani de cand ma chinui cu ea.

Am avut si noi sedinta, se discuta de diriginte si diversi profesori (asta pentru cei care vor intra la intensiv).

In afara de viroza cealalta veste proasta este ca i-a aparut miopia, ne asteptam oarescum, speram ca scapa sau macar apare mai tarziu - asta e, e frumoasa si desteapta si cu ochelari .

Au cate 2 note la mate si romana si cate una la celelalte. Ma rog, mai putin Monica care "a ratat" testele de saptamana asta la istorie si geografie. Asta e, o s-o asculte saptamana viitoare.

Are un singur B, la stiinte, in rest fb-uri la mate, romana, italiana, etc.
Si semestrul trecut a avut un B la stiinte, eu tind sa cred ca e materia cea mai prost pusa in orar - e vineri de la 8 si fi-mea doarme pe ea de dimineata, vinerea, evident, cel mai mult.
Abia asteapta a 5-a sa nu se mai scoale asa devreme .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Buna din nou. :)
Noi avem multe note pe caiete si fise/teste, ca de obicei. Ma enerveaza stilul acesta de notare cu calificative. De exemplu a luat ieri B cu o singura greseala la romana, la analiza gramaticala. Din 6 cuvinte analizate, a gresit aiurea un timp si a si furat-o. Desigur , daca era in cl a V a nu putea fi depunctata cu 2 puncte la asa ceva...La geografie la test a luat 8, 5...E prima data cand le da note si e ok, au avut 18 intrebari grila si a ratat 3. Deocamdata ii place mai tare la stiinte decat la istorie si geografie, iar prefarata a devenit romana, mai ales de cand doamna le da fise mult peste nivelul clasei a IV a .
La sedinta s-a discutat , evident, despre plecare din scoala, si pleaca destui, despre profi si despre banchet, care va fi undeva la munte, un fel de excursie cu banchet, doamna, copiii si parintii.
In alta ordine de idei, maine fac doar 2 ore pentru ca in sfarsit ii duce la teatru. E tare fericita ca maine pleaca fara ghiozdan si fara uniforma si desigur asteapta distractia. Sambata mergem la Evaluare in educatie romana, si speram sa ne concentram asa cum trebuie.
Bafta copilasilor care participa si sanatate bolnaviorilor! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

In sfarsit mergem si noi la scoala. Adica in sfarsit am scapat de viroza sau gripa sau ce-o fi fost.

In general se discuta despre banchet, cica se va face o excursie de 2 zile, fi-mea nu e convinsa ca vrea sa mearga .... traim si vedem.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

E un virus cam nazdravan care circula. Eu am mai auzit si ceva legat de scarlatina, dar poate sunt cazuri izolate.

Happi, mie mi se pare interesanta ideea de eseu la istorie. Pana la urma, trebuie sa aiba o opinie si sa o argumenteze. Acum depinde insa cine puncteaza eseul respectiv, ce deschidere are la nou, la idei originale sau puncte de vedere diferite.

La noi, nu am auzit nimic despre niciun banchet. Sau cel putin deocamdata.

La romana, D.Bolintineanu, poezia usor de retinut, la mate, tipuri de probleme care se rezolva prin metoda figurativa, la istorie, Mihai, la geografie Subcarpatii, la stiinte Metalele.

Sambata - Arhimede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Fi-mea a luat anul trecut streptococul care da scarlatina. Nu a facut boala, a facut o laringita, am facut tratamentul si analize aslo ... a fost ok.
Dar merci ca ai zis, chiar o sa ma duc sa-i fac un exudat ca nu se stie niciodata ce streptococ mai poarta cu ea .... ca cel de anul trecut nu era primul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

La evaluare la romana a luat 94, rezonabil zic eu. Pe 2 martie evaluari la mate, pana atunci doar lectii.
La mate sunt la metoda figurativa, la istorie au avut Mihai pentru azi, nu m-amn uitat la ce au trecut, la restul nu stiu


Mergi la inceput