Clasa a IV a : 2012-2013 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Mie mi se pare cam fantastic sa cari copiii 4(patru) ore in aceeasi zi la un centru de performanta timp de 15 saptamani.
Si am un copil foarte bun. Sunt foarte curioasa cati rezista la un asemenea program .

Abia astept sa vad si cum se vor desfadura etapele, daca ajung intr-adevar cei mai buni sau cei cu pile. Deja la clasa a IV a copiii incep sa se cunoasca si sa stie cine ce poate.


Eu privesc putin altfel aceasta pregatire: in contextul in care se doreste, sa fie luate in consideratie numai concursurile organizate de primarii in parteneriat cu inspectoratele scolare, si nu si celelalte competitii, se organizeaza aceste cursuri fix sambata de sambata cu prezente obligatorii, cand de regula sambata sunt majoritatea concursurilor platite, fie ca-s la matematica, limba romana sau engleza etc.
Tot primaria organizeaza si cursuri de limbi straine in diverse centre asemanator acestuia de matematica, tot cu o prezenta obligatorie, pentru clasele mai mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Ce-i aia prezenta obligatorie sambata 4 ore la copii de 10 ani? Un copil, oricat de bun ar fi, nu poate da acelasi randament 4 ore la rand. E vorba totusi de o singura materie, sa stai 4 ore sa faci numai matematica nu prea e in regula.
Si concursurile au pentru ciclul primar o durata mai mica, iar pentru gimnaziu maxim 3 ore.
Suna mai degraba a fabrica de roboti, iar performanta nu se face in acest mod.
Daca exista si cursuri de limbi straine organizate in acest mod, tot de 4 ore, sunt curioasa ce rezultate au produs. O lectie standard de limbi straine are 1 ora jumatate in care copilul se concentreaza bine sau maxim 3 ore la intensiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Depinde cum e organizat cursul. Daca sunt 4 ore organizate ca 30 min curs - 10 pauza si in plus e un curs interactiv, se mai sta de vorba, se "discuta" o problema macar 10 min samd - nu cred ca e o problema. Evident nu s-ar pune pune problema de 4 ore predare incontinuu - nimeni (nici un adult) nu ar putea retine atata materie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Probabil e un fel de Arhimede. Si le mai da si teme probabil. Eu vad ca ok aceasta activitate pt copiii pasionati cu adevarat de mate. Cei care nu vor sa se joace ci sa faca mate. Restul sunt chinuiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Referitor la cursurile pentru limbi straine, anuntul este urmatorul (afisat la avizierul scolii):

"Potrivit Adresei ISMB din 12.11.2012, Centrul de Proiecte si Programe Educationale si Sportive pentru Copii si Tineret din cadrul Primariei Municipiului Bucuresti prin parteneriatul cu Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti, organizeaza cursuri gratuite de limbi moderne pentru elevii din clasele V-VIII.

Centrele unde se vor desfasura cursurile sunt:
• Limba engleza - Colegiul National Bilingv "George Cosbuc"
• Limba italiana - Liceul Teoretic "Ion Neculce"
• Limba franceza - Scoala Centrala
• Limba spaniola - Liceul Teoretic Bilingv "Miguel De Cervantes"
• Limba germana - Liceul Teoretic Bilingv "Ita Wegman"

Inscrierile se fac la centrele mai sus mentionate, pana la 16 decembrie 2012, de luni pana vineri, intre orele 10:00-16:00.

Cursurile incep pe 26 ianuarie 2013 si se vor desfasura in weekend (12 sedinte a cate 2 ore/sedinta).

Prezenta la cursuri a elevilor inscrisi devine obligatorie. Elevii care vor avea prezenta de 100% sau inregistreaza cel mult o absenta vor fi recompensati cu un sejur de 7 zile in tabara la mare, in vara anului 2013. "

Deci, cam toate sunt gandite si organizate in acelasi mod, de aceiasi oameni... din primarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Nu, 4 ore nu e bine pentru nimeni. Nici curs cu jumate de ora si pauza nu mai merge la clasa a IV a, pana incep, pana e prezentata problema, hop pauza.
Nu trebuie sa cadem in cliseul: cine e pasionat de mate nu se joaca. Or fi si unii asa, nu zic nu, dar eu cunosc copii foarte buni la mate care se joaca mult ca orice alt copil de varsta lor.

La romana, la locul addectivului in propozitie, la mate recapitulare dupa operatii cu multe paranteze, la istorie la Vlad Tepes, iar la geografie pe la Muntii Carpati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La mate inca nu a ajuns la paranteze. Tocmai a dat lucrare din operatii cu numere mari. La romana substantivul. La geografie Carpatii Orientali dar a sarit cateva lectii (cu industria si inca unele). La istorie e tot ceva cu razboaie dacice. La civica niste prostii - m-am uitat pe lectie si zau ca n-am avut ce sa-l intreb. La biologie nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Copii vostri se mai joaca? In stilul copilaresc, cu papusi sau masinute? Fi-mea nu se mai joaca de multicel, cred ca de vreo 2 ani, exceptand board-games cu grupul nostru de prieteni si Diablo .
Si nu e "pasionata" de nimic de la scoala, asta apropo de legatura pasiune mate - nu se joaca . Se descurca bine si la mate si la romana (mai putin compuneri, desi eu banuiesc ca e mai mult lenea de a scrie decat lipsa de imaginatie), singura "pasiune" (e intre ghilimele pentru variaza cheful) este chitara. A inceput sa mai cante si voce, dar timid, doar ce i se potriveste pe voce, nu adapteaza ... si doar in 3 octave.
Cand se intalneste cu prietenii joaca board-games sau asculta muzica / canta sau se joaca ceva pe pc sau vad un film. Dar de jucat propriu-zis nu se mai pune problema.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Matei se joaca. Daca are doar 10 minute si are chef de alintatura se duce in pat si se joaca cu pisicutele de plus cu care doarme, sau daca e si fratele lui pe aproape se joaca si cu pinguinii de plus cu care doarme celalalt. La drum lung cu masina tot plusurile sunt baza.
Daca are putin mai mult timp se joaca cu lego. Toate astea, evident, daca nu au acces la tableta. Muzica nu ii intereseaza iar cititul e o pedeapsa sau eventual seara, mai ia o carte ca sa nu se culce.
Dupa gustul lui preferabil ar fi TV-ul pe desene si tableta. Cand e cu prietenii se joaca in retea cu tabletele sau cu pistoale nerf (nu stiu daca am scris bine) - niste pistoale cu discuri sau gloante de burete. Doar ca rareori se intalneste la joac acu prieteni. In timpul saptamanii nu are cand, in weekenduri iesim sau merg la petreceri (unde iar se impusca la lasermax).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Impuscatul la Lasermax e la moda si la noi . Si fi-mea si-a facut ziua la impuscaturi . Dar ii place si la bowling sau un la film la mall, cam asta s-a intamplat la aniversari.

La desene se mai uita dar mai rar, mai vede filme de desene.

Mergi la inceput