Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #2#

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coca81 spune:

Lacramioara si eu m-am chinuit prima luna pt ca nu vroia sa suga si ma mulgeam si ii dadeam cu biberonu dar am insistat inainte de ai da cu biberonul il puneam la san si il tineam cate 10-20 minute desi protesta iar incet incet a inceput sa manance san.Sfatul meu este sa nu te dai batuta si sa mai incerci sa il pui la san.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Coca, schimba pediatra si alapteaza in continuare exclusiv pana la 6 luni. Stiu si eu o pediatra care i-a recomandat unei cunostinte sa-i dea baietelului ei suc de portocale (!) de la 2 luni jumatate, pentru ca avea inca icter de la laptele matern. Cred ca la 4 luni deja trebuia sa manance shaorma si sa bea bere. Nu inteleg de unde graba asta pe unii dr.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Suc de fructe, Coca? Doamneeee!!! Nu te lua dupa nebun... Eu stiu asa: foarte putini dr sunt specializati pe partea de alaptare si de aia isi permit sa vb despre alaptare si spun bullshituri(scz) invatate de "prin popor". Daca vrei, iti recomand sa cauti informatii legate despre Dr Newman, un fel de Chuck Norris al alaptarii. El recomanda alaptarea si normalitatea relatiei mama - copil si a ajutat f multe mame sa alapteze exclusiv. Are o gramada de sfaturi bune, omul asta.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Camys, si lui Victor i-au aparut pe la 3 saptamani niste bubite pe obrajori si barbie, acneea bebelusului, si l-au tinut pana pe la vreo 7 saptamani. Pediatra mi-a spus inca din maternitate sa-l spal cu apa si sapun pe fata...asa ca am luat un saptun Seba Med si la baita il spal cu o compresa sterila cu sapun si il clatesc cu o alta cu apa fiarta si racita. S-a curatat ft ft bine, nu stiu daca de la asta sau nu... Peste zi il mai sterg si cu ceai de musetel.

Coca si eu zic sa mai astepti cu sucul ala...Eu intentionez ca 6 luni sa nu-i dau altceva lui Victor decat lapticul meu, am intrebat pediatra daca trebuie sa suplimentez cu apa/ceai si a zis ca nu. Sunt curioasa ce-mi va zice sa-i dau cand o sa incepem diversificarea...probabil orez.

Noi facem botezul abia pe 11 mai, cand venim acasa in concediu. Incerc sa rezolv cam totul de aici, sa vb cu fotograf, muzica, tort...ma mai ajuta si familia...ne descurcam noi :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coca81

Lacramioara si eu m-am chinuit prima luna pt ca nu vroia sa suga si ma mulgeam si ii dadeam cu biberonu dar am insistat inainte de ai da cu biberonul il puneam la san si il tineam cate 10-20 minute desi protesta iar incet incet a inceput sa manance san.Sfatul meu este sa nu te dai batuta si sa mai incerci sa il pui la san.

Draga Coca, eu am renuntat dupa cateva zile in care urla pana se invinetea de nervi. In plus eu ma intorc la munca in martie si am preferat sa nu petrec putinul timp cu un bebe traumatizat de alaptat motiv pentru care am luat pompa in brate si i-am dat bataie asa.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Seara buna, dragele mele!

Acum am citit si eu din urma ce ati mai scris si incerc sa raspund, insa fara nominalizari,ca nu mai tin minte

Cu caca: facem in mod normal 1/zi, cateodata si mai mult, insa atunci cantitatea este impartita (adica nu face de fiecare data ditamai cacatoiul); nu mi se pare anormal sa faca de mai multe ori chiar si mai mult (mama zicea ca eu faceam caca dupa fiecare alaptat; era ingrozita de cate scutece spala saraca). Insa nu mi se pare normal sa nu faca deloc 10 zile!!!Pai voi cum ati fi daca 10 zile nu ati face nimic?! Serios acu'...hai 3-4 zile, dar mai mult chiar nu mi se pare ok, indiferent de ce zic medicii.

Alaptatul si diversificarea: nu sunt adepta alaptatului exclusiv pana la 6 luni, dar nici a sucului de portocala de la 2 luni jumate! Diversificarea se face treptat, cu pasi mici si daca incepi de la 6 luni, cand ii dai piure de fructe prima data, la 8-9 luni? Parerea mea, nu dati cu rosii.

Vaccinuri i le fac pe toate, ca traim in Romania, iar igiena in tara asta lasa de dorit, la fel si sistemul sanitar. La bcg a facut un mic semn, dar nu a puroiat. Andreea la el nu a avut nimic, nici nu se vede.

Una din voi povestea de unchiul diagnosticat cu cancer (imi pare rau, nu mai tin minte cine) - imi pare foarte rau! Si eu am un unchi care acum 3 ani si vreo 2 luni a fost diagnosticat cu leucemie limfoblastica, ajunsese cu hemoragie severa la Timisoara in 24 de ore de la primele simptome, a fost o minune ca a scapat. A luptat si acum este in remisie totala. Totusi exista riscul de recidiva, caz in care sansele sunt foarte mici.Boala lui a schimbat mult acea familie, modul in care vad viata, in care si-o traiesc si modul de alimentatie si de ingrijire a sanatatii. El lua pensie de boala, insa dupa ce a intrat in remisie totala era vorba ca nu va mai primi, ceea ce mi se pare strigator la cer, pt ca el nu e apt de munca, chiar daca nu mai are, teoretic, leucedmie. Organismul lui inca trebuie sa isi revina dupa boala si dupa tratamentul crunt la care a fost supus.

Va las ca s-a trezit pitica

Gina - mami de bebe Sofia Maria si de Andreea Luana 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Va pup, dragelor
Si eu ca si Popeasca noastra draga, am ajuns sa citesc pe fuga, noaptea, cand doarme bebe, -de citit citesc tot-dar de scris nu mai apuc decat din cand in cand, asa ca probabil o s stau super prost la capitolul nominalizari; dar asta nu e important.

Deci:
referitor la vaccinuri, Nicholas a avut 3, unul oral si doua pe picioruse, nici unul in manutza.Nu a avut nici o reactie urata, nu febra (ni s-a spus ca la acestea nu face febra, ci doar e posibil sa il doara piciorusele, muschiuletii), insa fost somnolent vreo zi juma, atat.

Angelique, draga de tine, sper din suflet ca se rezolva repede cu masina de spalat, e groaznic sa speli la mana, mai ales ca la bebe avem atatea de spalat, tot timpul! nu mai vorbim de noi, ca noi tot avem tricourile si pijamalele cu laptic si balutze:), non stop, ca ne "pupa" mereu.
Sper iarasi ca s-au mai diminuat nemernicii de colici, la noi s-au mutat spre dimineata de tot si nu mai au aceeasi violenta, dar spasmele sunt inca destul de puternice si se joaca cu el de numa, insa nu mai plange, se vaita si nu deschide ochii, iar intre crize doarme..acum incepem in jur de 5 dimineata si terminam spre 8, deci trei ore, nu cinci, ca inainte.O da Dumnezeu sa scapam, pe la 3 luni, 3 luni si un pic..E greu, ce sa mai, fiindca fara ei ar dormi tun, dragul meu drag..Nu ii mai dau nimic, insa am ascultat ce a spus Looana si ii pun si eu cate 20-30 ml ceai de chimen in laptic si in felul asta il bea, parca il mai ajuta un pic..Dar nu ii mai dau nimic, peste tot se spune clar ca pana nu isi fac de cap nu trec si nu se diminueaza cu nimic si e verificata pe noi cu varf si indesat...

Looana, m-am bucurat foarte mult sa te vad aici, sa avem vesti despre voi!

Ca tot vorbim de doctori nebuni, dr puiului nostru-dr pe care de altfel il respect si chiar e bun- ne-a zis ca el crede ca poate ar trebui sa trecem deja pe cereale (orez)!!!!- ca poate bebele plange de foame.Doamne-fereste, i-am amintit ca are doua luni! da, dar arata ca unul de 4-mi-a zis.Ok, insa are doua!NU ii dau cereale si nici altceva, nu acum!

Si N face kk o data pe zi, asa a fost dintotdeauna, asa ca e ok.Fiecare copil are rotmul lui si felul lui si organismul lui, dar eu daca nu ar face kk 3 zile, i-as baga termometrul, sigur! la 10 zile as fi deja la urgente, cred, desi si aici am auzit ceva de genul 10-15 zile e normal..(!!)

Ref la suc de porto la 2 luni juma, saracutii,nuuu- imi amintesc ce strambaturi erau pe el, mititelul, cand ii dadeam, la inceput, Infacol, care are aroma de portocala, aoleu,..E rau tare pentru ei, pai si pt noi e prea strong de multe ori sucul de porto, va dati seama ce le face lor pe gat, mititeii, un suc din asta? mai lasati-i sa creasca un pic...

Cellena, am eu doua amice care au dat mancare solida bebeilor la niste varste..so: baiatul uneia manca tocanita la 4 luni si fetita celeilalte la 6 luni manca sarmale..Acum are o alta fetita de 8 luni, care manca gogosi imbibate in zahar, cand am fost pe la ei, asa ca papa tine de fiecare, de copil, de mama, de atat de multe incat aici este, cred, vorba de ..om vedea pe masura ce cresc gagalicile, cum va fi mai bine.

Onutz, iubita, imi pare tare rau de unchiul tau, trebuie sa fie puternic si sa gaseasca in voi toti un suport moral deosebit..Cata nemernicie e in tara aia, of Doamne..cumplit!...Trist, trist trist rau..

In alta ordine de idei, bubuliciul nostru are 6.150 kg, cm nu ii masuram niciodata, dar purtam de multa vreme hainute intre 3-6 luni si inca si acolo am inceput sa sortam, ca e un lungan si e cam asa:brusc observ cum ii stau genunchii indoiti intr-o pijamaluta care pana mai ieri ii era foarte buna:).

E un scump.
Continua sa nu doarma nici o clipa ziua si eu nu am nimic impotriva, clar seamana cu noi, ca noi suntem amandoi plini de energie si huhurezi, ne culcam la ore infernale.Asta ne-a mai ajutat un pic, in prima luna, altfel eram morti:) copti.dupa aia, am inceput sa dormim cu randul, insa acum Nicholas si-a rezolvat clar programul de noapte, ora de nani se situeaza undeva intre 20.30-21.15, dupa asta se mai trezeste pentru papa o data sau de doua ori-depinde-pana la 5 cand il apuca colicii aia nesuferiti, altfel cred ca ar dormi bine merci pana spre 8..
Dupa aia, joaca, dans cu mami, papa, joaca, boscorodeala, vorbareala, balonase, de ieri intinde si manutza sa atinga doua jucarii preferate-doua zebre-, plus ca in momentul in care ii citesc seara povestea, vorbeste cu coperta de ne prapadim de ras:).

Aseara la baita am constatat brusc ca e cat cadita de lung, asa ca ma gandesc serios ca de la 3 luni il spal ori in cada,ori il iau la dus, - am sa vad cum are sa fie mai ok pentru el, trebuie sa facem proba:).Voi, mamicile care mai aveti bebei, cum ati facut?

Ahhh, chestiunea pe care am lasat-o la urma e vremea.
Fetelor la noi sunt -28 de grade!! Cu factorul vant ajungem la -36,
Sotul meu care nu e un friguros imi zice, cand pleaca la job, ca tre sa isi faca curaj sa iasa din casa..oh, my God! Se anunta inca si mai si , iar eu ma gandesc serios sa incep sa ma rog sa se mai incalzeasca un pic pana pe 9 februarie cand avem botezul, altfel deja imi vine sa plang.. Daca ar fi fost dupa mine, in primavara l-as fi botezat, insa pentru bebei e bine sa fie crestinati cat de repede, si-asa, cu tot rosul, se deoache de numa..
OM vedea, cum ne-o fi norocul..Biserica e uriasa si e frig de mori acolo, trag nadejde ca botezul e botez si bebeii nu patesc nimic.la mine problema e ca daca unul din personaje-preotul sau nasa au mainile reci, incepe sa planga si sa sughita...

Gata, plec, am un pui caruia vreau sa ii vin de hac -il arunc intr-o supa si intr-un pilaf, ca astea sunt orele noastre de gateala, -cand doarme gagalici.

Eu am acum 3 kile sub greutatea pe care o aveam inainte de a ramane insarcinata, linea negra are 1 cm juma deasupra buricului si buricul s-a curatat.Pot sa spun ca sunt multumita, insa recunosc ca am zile in care mananc doar o data si atunci fiindca ma cearta iubi..Oricum, soacra mea nu a venit la noi decat o singura data,cand am venit din spital, asa ca nu mai am comentarii de facut, va dati singure seama cat m-a ajutat,- insa am un sot fenomenal,asa ca asta a compensat faptul ca a fost foarte greu, mai ales la inceput, cand era iubi la serviciu si eu aveam inca acele capse la operatie si eram umflata ca naiba...Dar ne-am descurcat foarte bine si suntem mandri de noi.Si pediatrul ne-a felicitat
Puiul creste super, e un copil vesel si energic, cu gura pana la urechi, ca si mine, hlizit, nu plange decat daca se sperie de ceva in somn sau daca ii e foame, in rest nu.

gata, v-am scris un roman, poate va era dor de misivele mele scurte si clare

Popi, tie iti sun datoare cu o info,acum mi-am amintit, insa in postarea urmatoare, ca foaia de la preot e la sotz in portofel

va imbratisez cu mult mult drag si va pup pe toate.
Multa sanatate voua si puiutilor, sa cresteti mari, voiosi si frumosi!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Draga Onutz, tocmai mi-am amintit ce doream sa iti spun: NU au voie sa iti desfiinteze postul in perioada in care esti in concediu de maternitate, NU lasa lucrurile asa, nu au nici un drept sa faca asta si poti sa mergi la juristul companiei si sa bati cu pumnul in masa, ca sa stie ca stii. Asta in cazul in care iti placea ce faceai si ai vrea sa te reintorci la acelasi job.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

epopeasca, Bubu noi ajunsesem la a 6 a zi in care nu facuse kk. Dar ieri s-a horarat si a facut si avea exact aceeasi consistenta ca intotdeauna si nici cantitatea nu a fost foarte mare, tinabd cont ca nu facuse 6 zile . Cu o zi inainte ii bagasem si eu termometru insa fara rezultate.
La copii alaptati exclusiv nu e problema daca nu face kk 10 zile, nu sunt constipati, digera cantitatea de lapte aproape in intregime si nu mai ramane nimic de dat afara .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

si misso sometimes cand era bb nu facea kk chiar si 7 zile..nu i-am facut nimic, e normal pt un copil alaptat, ea ear ok , fara dureri , activa , vesela...manca..
eu 1 data am incercat sa-i dau ceva pe la 7 luni, putin avocado ..dar diversificarea am inceput-o pe la 10 luni..sa-i dai suc unui bebelus de 2 luni mi se pare ceva inacceptabil..nici nu port sa-mi imaginez ca cineva face asa...oricum sucul nu mi se pare ok nici mai tarziu...dupa 6 luni hai merge sa incerci ceva daca vezi ca bb e interesat de mancare atunci cand va vede ca mancati...eu i-am dat avocado pt ca ala mi s-a parut cel mai ok..


<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput