Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #2#

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mami_de2

Hey girls!

la mine Ivan are 2 luni si o saptamana si nu i-a aparut nimic pe brat, nici o reactie la vaccinul din maternitate (bcg); e obligatoriu sa ii apara cosuletul? daca nu ii apare ce sa cred? ca nu si-a facut efectul? trebuie refacut??
acum m0am speriat...

bebe Ivan 11.11.2012

Signature: 11.11.2012: cea mai fericita zi din viata mea: S-a nascut printesul meu IVAN!




nici lui Gabriel nu i-a aparut nimic, mi-a zis dr ca daca nu apare pana la 6 luni atunci trebuie refacut

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Nici Emei nu i-a aparut nimic si la fel ne-a zis si noua, ca si Menei, sa asteptam pana la 6 luni

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Dragele mele, bebe a facut febra azi dupa vaccinurile de la 2 luni si la indicatia pediatrei i-am dat eferalgan. A facu kk de trei ori azi, avand o culoare verde. O fi ok? O fi diaree? Voi ati patit la fel?
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Lacramioara, nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi. Eu am citit ca, culoarea cacaliciului se schimba oricum in verzui (si asa e si la Victor acum, uneori e tot galbui...cred ca e in functie de ce mananc eu), insa, cu atat mai mult cu cat acum Achim e sub medicatie (ai spus ca i-ai dat Eferalgan)-si medicamentele schimba culoarea cacaliciului.
Cat priveste diareea, fetele spuneau mai sus ca bb-ii alimentati exclusiv la san au slabe sanse sa faca...si parca tu alaptezi, nu?
Reactia la vaccin e normala, noi inca nu am luat vaccinurile alea la care se lasa cu febra, aici e putin diferit si am luat doar 2 doze de hep B, o doza de polio si BCG-ul, la care Victor nu a avut nicio reactie pana acum.

Fericita mamica de Victor Andrei (23.11.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Buna dimineatza!

am pus si eu poze cu Marc in album. Doamne, ce copii frumosi sunt pe acolo!!!
Am vazut ca discutati de BCG. Eu nu stiu cum arata semnul ala, nici Mara si nici MArc nu au facut. Cu Mara am fost la 6 luni la spital sa-i faca testul cu tuberculina - si i-au facut din nou vaccinul. Nici dupa aceea nu a avut semn! Sincer - imi pare rau ca am insistat cu vaccinul asta - am injectat-o cu virus de doua ori De data asta nu voi repeta. Mai ales ca a trebuit sa merg la spitalul TBC ptr vaccin - ce idioata am fost!!
Acum sunt cam speriata ptr ca lui Marc i-a aparut o galma micuta sub piele in locul vaccinului. Vineri merg la doctor cu el.

Doura- sa stii ca eu sunt a doua contestatara a vaccinurilor de pe forum Am citit mult despre ele - forum-uri, blog-uri, articole. Te infiorezi cand citesti, ajungi sa nu mai ai liniste si sa nu mai dormi bine noaptea! Din pacate nu am avut curaj sa renunt decat la vaccinul ROR (la Mara)...
Si acum in sarcina asta plecasem la maternitate hotarata sa nu-i fac lui Marc BCG-ul, dar am aflat ca au fost doua asistente in maternitate care au facut TBC si care au facut aproape un an tratament.
Oricum ma tem si tremur la fiecare doza de vaccin. Vreau sa ma interesez la un homeopat, am inteles ca exista un tratament de intarire a organismului care se ia in paralel cu vaccinul ptr a contracara potentialul efect nedorit.

In rest suntem bine, Marc e cuminte, nu are colici, doarme si papa dupa ceas - cam la 4 ore, are o singura repriza de somn de 6 ore/zi.

Eu in schimb sunt nervoasa, irascibila, imi pierd cumpatul cu Mara si apoi imi pare rau. Nu ma am rebdare de niciun fel. Cred ca nu-mi prieste statul in casa, imi vine sa innebunesc cateodata. Nici nu sunt prea gospodina de felul meu ca sa-mi placa sa stau in casa si sa gatesc, spal, calc, fac curat....Imi lipseste agitatia, oamenii...credeti ca am innebunit? Abia astept sa vina primavara ca stam toata ziua afara.

Cu botezul ce ati hotarat? Ati rezervat sala? Noi am decis sa-l facem in mai, dupa post - desi va avea aproape 5 luni. Acum caut sala dar parca vad ca nu voi gasi.

Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camys_2000 spune:

Neatza
Noi nu mai reusim sa scapam de nite bubite mici si rosii de pe obrajori, frunte si cap.Unele, pe obraji, au avut si capul alb.Voi ce ati folosit pentru astfel de bubite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna dimineata,

DANAH e un dulce. sa va traisca si sa va aduca numai bucurii.incearca sa te linistesti si sa te bucuri de clipele astea cu marc, ca timpul trece repede si iti va fi dor de ele. cat sta acasaż1 anżeu la 1 martie incep munca...aseara ma uitam la pozele cu irina din prima saptamana si ma tot minunam....ce mica si fragila parea,cum plangea,cum se aduna toata cand dormea...mi-era asa drag de ea.a crescut asa de mult....vorbeste cu dr de ganglionul umflat din zona vaccinului.

CAMYS pe noi ne-a ajutat crema de la mustela, de fata pt piel atopica.

nici Irina nu are nimic unde i-au facut vaccinul.

e asa de frig aici ca nu o s aputem iesi nici astazi...poate avem mai mult noroc maine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Fetelor si pe toata lumea! Iertati absenta indelungata! Al meu sot dupa ce a revenit in forta la birou pe 7, a reusit la o saptamana sa isi ie si cele 10 zile de puericultura si incercam sa profitam de zilele astea impreuna ca sa facem un program cat mai diversificat cu copiii. In plus incercam sa profitam de vremea frumoasa.

Nu am apucat sa citesc decat cateva pagini din urma, asa ca raspund doar ce imi amintesc si va rog sa nu dati cu rosii. Cu vigantolul si eu stiu tot de 2 pic. Sarei i-am dat pana pe la 6 luni si apoi am renuntat complet, si sta foarte bine la capaitolul calciu. Neonatoloaga noastra zicea ca se da doar vit D3 si nu se mai da si calciu. Pediatrul Sarei ne daduse si calciu, noroc ca nu l-a acceptat ea. Oricum, ideea e ca fiecare emdic are propria lui teorie iar noi inebunim incercand sa alegem ce e mai bun pt puiutii nostri.

Cu BCG-ul, noi l-am facut. A avut un punctulet rosu si acum a facut un punct de puroi si rosu in jur. Nu i-am dat cu nimic nici lui David, nici Sarei si a fost totul ok.

Pt colici, la noi functioneaza combinatia de Infacol cu Bonnisan. Colief i-am dat de cateva ori, si n-am observat nimic interesant.

Pt fetele cu bebei care papa mixt, voi le-ati dat si ceai? David are cam 2 mese pe zi la care primeste si supliment, dar nu i-am dat nimic pt hidratare pana acum.

In rest suntem bine, dormim destul de ok noaptea si asta pt mine e f important. La controlul de o luna luase 1200g si 3 cm, asa ca am schimbat si noi garderoba

Maine sper sa reusit sa ajungem si la control la cardiologie. Nu cred ca am apucat sa va povestesc ca David are o mica gaurica membranara la inimioara. La controlul de o luna nu se mai auzea deloc suflul, dar pt ca s-a vazut ecografic la maternitate vrem sa refacem eco ca sa ne asiguram ca e totul ok. Apropos, Ipopico, stiu ca voi aveti ceva asemanator, ati fost cumva la dr. Olteanu, ca toata lumea o lauda?

Cu botezul n-am mai avansat cu nimic, dar mai avem timp. Oricum pana atunci mai avem niste eveniment: un parastas si cununia cumnatului.

Dannah, imi suna asa de cunoscut ce scrii tu. Si eu ma simt exact la fel. Noroc cu statutl sotului acasa zilele astea, ca dupa prima saptama singura acasa voiam sa ma intorc la birou. Acum am mai iesit cu el, am si eu cu cine sa vorbesc si e mai ok, dar ma gandesc la cum va fi dupa ce incepe el serviciu. Solutia din pacate e una singura: rabdare

Fetelor, va pup pe toate si promit ca incerc sa intru mai des!
O zi minunata sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pyaoliang

Lacramioara, nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi. Eu am citit ca, culoarea cacaliciului se schimba oricum in verzui (si asa e si la Victor acum, uneori e tot galbui...cred ca e in functie de ce mananc eu), insa, cu atat mai mult cu cat acum Achim e sub medicatie (ai spus ca i-ai dat Eferalgan)-si medicamentele schimba culoarea cacaliciului.
Cat priveste diareea, fetele spuneau mai sus ca bb-ii alimentati exclusiv la san au slabe sanse sa faca...si parca tu alaptezi, nu?
Reactia la vaccin e normala, noi inca nu am luat vaccinurile alea la care se lasa cu febra, aici e putin diferit si am luat doar 2 doze de hep B, o doza de polio si BCG-ul, la care Victor nu a avut nicio reactie pana acum.

Fericita mamica de Victor Andrei (23.11.2012)


As vrea eu sa alaptez exclusiv, dar nu, Achim nu a vrut tzitzi din start
si eu pompez laptele si ii dau cam 4 mese din 6 lapte matern.sigur kk verde era de la Eferalgan ca am cititprospectul si mentioneaza acolo ceva de genul asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coca81 spune:

Buna fetelor,
Va citesc in fiecare zi dar nu prea am reusit sa scriu.Luni a fost si la noi dr.pt vaccinul de 2 luni cantarit si masurat Andrei al meu are la 2 luni 5500gr si 62 cm a luat in fiecare luna 1100 de gr.si cate 5cm pe luna eu ii dau numai san si m-a surprins ca dr.a spus ca incepand cu luna a 3 sa incep sa ii dau si suc de fructe intre mese eu stiam ca incepand cu 6 luni se incepe diversificarea.
Noi botezul l-am stabilit pe 2 martie sper sa fie cald.
Iar in ceea ce priveste colici am incercat Sab Simplex,Coli B,Bonisan,Espumisan dar nu au avut nici un efect singurul care ii face bine este Infacolul.
Am sa incerc sa scriu si eu mai des.

Mergi la inceput