Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #2#

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna dimineata,
BUBU felicitari pentru cum aveti grija de Nicholas.6 kg¿¿¿!!! oau.....super.pacat ca inca il mai chinuie colicii, mama lor de colici, ca altfel ar fi super cuminte...nici eu nu am avut nici un ajutor...numai sotul. a fost greu dar sunt mandra de cum m-am descurcat,mai ales ca e primul copil.toata lumea m-a laudat si s-a mirat, in acelasi timp.in prima saptamana acasa,eu umblam sa fac programari cu irina dupa mine. nici nu vreau sa ma gandesc cat trebuie sa fie de frig la voi...mi se face pielea gaina...ieri am avut noi -3 si mi se parea cumplit...

ONUTZ imi pare rau pentru unchiul tau..referitor la sistemul din romania nu am cuvinte.nu ma mai mir deloc...

vaccinuri Irina a avut parte pana acum de unul(cel pt hepatita b),facut in spital, dar daca stau sa ma gandesc habar nu am unde i l-au facut ca astia nu zic nimic si nici nu se vede nimic...pe 1 februarie, la 2 luni primeste o gramada-difterie,tetanos,tosferina,H influenza B,polio,hepatita b si prevenar 13, pe care il cumparam noi. restul sunt gratuite si fac parte din schema obligatorie.am caietul ei de sanatate si acolo scrie clar ce vaccniuri primeste si la cat timp.
despre diversificare nu am vorbit deloc cu pediatra, ca astia sunt zgarciti la vorba. am o amica care a inceput sa ii dea bebelului ei suc de morcovi de la 3 luni, la sfatul pediatrei.nu iti spun niciodata nimic din timp, decat la momentul potrivit si asteapta sa faci exact ce ti se spune.pana acum am fost foarte multumita de ea. daca nu o mut, ca acum se poate.si de asistenta la fel, pt ca aici noi avem programari separate,la pediatra si asistenta. daca e vorba numai de masurat si cantarit mergem la asistenta.in caz de urgenta la fel si daca considera ea ca e nevoie de pediatra ne trimite la ea, daca nu,nu.sunt foarte ok amandoua.
Irina doarme,prima tura pe ziua de azi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

Azi am zi de smotru in casa si abia a adormit Corina.

Legat de diversificare: eu nu am nimic impotriva sa o incep la 6 luni. Pana atunci se dezvolta si sistemul digestiv al micutilor. Si ce daca va manca piure de fructe la 8 luni. Nu au toata viata inainte sa tot pape de toate? Asa ca le luam incet incet.
Soacramea si cumnatanea in schib, sunt adepte cu diversificarea cat mai repede. Deja se vad ca ii dau Corinei capsuni din gradina. Iar eu le-am amentitat cu bataia daca vor face asa.
Dar sucul de portocale agita copii, ca sa nu mai zic ca e acid si dam in alte alea. Bia de la el se deranja la stomac. Chiar si acum la 8 ani daca se constipa, cu suc de portocale o greg.

Legat de botez. Noi vrem sa il facem la noi acasa, in curte la aer curat. Dar asta mei prin vara pentru ca inca nu e gata cuta. De curte nu mai zic ca e plina de buruieni si trebuie aranjata mai intai.
Dar ca tot veni vorba, am o intrebare legat de nasi.
Corina are nasa necasatorita si singura. Oare o fi bine sa fie asa? Nu am intrebat mai inainte sa o alegem nasa.

Bubu Mai e putin si face bubulinu 3 luni si scapati de nesuferitii de colici. Legat de soacre. A mea a facut la fel cand am nascut prima oara, ba venea in vizite si astepta sa fie si servita ca la carte. Pe atunci stateam cu chirie.
Acum, ca stam la ea, m-ar ajuta, dar mi-am intrat eu in ritm si ma descurc. I-o mai dau sa o tina daca face scandal si eu am urgente de facut. Dar daca plange rau mi-o da repede inapoi.


ONUTZ imi pare rau pentru unchiul tau



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Popeasco, Bubule, Bioana,
Popeasco, ma bucur pentru unchiul tau, multa sanatate
Bubu, chiar daca nu e voie, nu se tem sa o faca, aici firma nu are decat un sediu social si o firma de contabilitate. Sediul central e in alta tara. Cand am intrat eu in concediu prenatal erau 2 departamente in Ro, acum mai e unul (al meu). Se pare ca vor sa ramana cu o persoana/departament, noi suntem 2 si de mine nu le place, pentru ca nu-i pup in dos O sa vad ce va fi...
Am pus in folderul meu pe picasa un clip cu Lu cand dadea din picioruse si din manute

Pup mamicile si bebelusii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Salutare mamici si bebici!
Va scriu si eu,v-am mai citit dar nici gand sa am timp sa scriu.
Daca pana de curand aveam conturat un program de vreo 4zile nu ne mai intelegem cu bebe,urlaaaa la greu.In primul rand nu poate sa adoarma,il tin la tzatza,inchide ochii si stau ceva cu el in brate si brusc ii deschide.Apoi daca il pun direct jos se trezeste.Mami meu mi-l ia si il plimba,ii canta,adoarme si iar dupa 10min deschide ochii.
Am zis sa incerc sa il culc pe burtica,mititelul a dormit 4ore legate.Dar am primit atatea sfaturi,ca nu e bine,ca poate sa se sufoce in somn (desi isi muta singur capul dintr-o parte in alta),ca sindromul mortii subite are legatura si cu pozitia de somn...sunt innebunita,nu mai stiu ce sa cred.
Onutz desi nu credeam ca protectis da constipatie ai avut dreptate si dupa 2 zile in care face kk dupa ce i le dadeam nu a mai facut deloc.I-am pus jumatate de supozitor si imediat a facut,a eliminat tot inclusiv supozitorul.
Dannah inteleg perfect ce zici,eu sunt cea mai happy cand vin prietenii pe la noi ca simt ca innebunesc in casa.Abia astept primavara sa iesim afara in curte,sa mai respir aer curat.Si am fost pe la mall in weekend,asa multe reduceri,abia am reusit sa imi iau un platon pe fuga ca bebe era cu noi in carucior si daca la inceput dormea cand s-a trezit ne-a facut vedete pe acolo,a urlat din toti plamanii.
Coca suc de portocale?Mie imi face rau si imi da aciditate dar lor...am si eu prietene ca si Bubu care au inceput diversificarea la 2 luni.Rezultatul e clar:obezitate.
La noi au inceput colicii acum la aproape 2luni,eu nu cred ca alimentatia mea are legatura cu colicii lui.Am mancat mereu aceleasi lucruri si sa fiu sincera o magura in fiecare zi.Am o pofta de dulce de nu mai pot,incerc sa o pacalesc dar nu prea imi iese.
Revin ca ma striga cu glas tareee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

Va salut pe toate
Aea reusesc sa mai intru si eu 10min la calc/zi k de cand cu asta mica nu mai reusesc.
As vrea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat>fata mea a facut niste bubite pe burtica,am fost la dr cu ea mi-a dat mixtura sa-i dau,s-au mai ameliorat,dar n-au disparut complet(de 2zile ii dau cu mixtura).Voi ati patit asa ceva cu bebeii?
Si 2>mi s-au iritat foarte tare sfarcurile de la alaptat.Folosesc bepanthen,dar cum tb s-o alaptez n-au timp sa se mai vindece.Aseara,o masa i-am dat lapte praf ca nu mai puteam.Mi-am luat si niste protectii din silicon,dar nu sunt bune,sunt prea mari pt mine.Cred k sunt pe marimi :(
Va pup>zile si nopti linistite va doresc :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

DANA la Sebi sa se mai linisteasca...se chinuie saracutul...eu nu ma plictisesc acasa deloc, dar recunosc ca irina e foarte cuminte, asa ca eu am timp sa si citesc, sa imi fac unghiile, sa intru pe net...cand e treaza e vesela, ne jucam, ascultam muzica,ii cant eu...iesim la o plimbare...doarme cat e in carucior mai tot timpul...

ONUTZ eu nu o pot face sa stea pe burtica....se impinge din maini...nu stie inca, e mica...simpatic filmuletul.irina mea zilele trecute, stand pe paturica de activitati a dat atat din picioare pana si-a dat jos pantalonii...
am inceput sa ii dau numai 2 picaturi de vit d3.mersi ca mi-ati deschis ochii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

tnicoleta si nasa lui V era singura si necasatorita si nu a fost absolut nici o problema. Si acum ne distram cand ne amintim ca in timpul botezului preotul uitase ca e singura si a intrebat unde e nasul la care sotulica raspunde: e pe drum . Omul chiar a crezut si s-a oprit din slujba sa-l astepte pe nas. Am inceput sa radem cu totii si i-am amintit ca nasa e singura, asa ca a continuat.

Ana imi pare rau ca intampini atatea greutati cu alaptatul! Incearca sa te dai pe sfarcuri cu lanolina, pe mine una m-a ajutat. E 100% naturala si nu trebuie sa te speli inainte sa il alaptezi pe bebe. Ca sa se vindece mai repede trebuie sa lasi sfarcurile cat mai mult neacoperite.
Si da, protectiile sunt pe marini: S, M, L.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Nico
Nas/nasa poate fi oricine, casatorit sau nu, din fericire nu e ca la nunta.
Legat de diversificare... si soacra-mea ar fi in stare sa faca la fel. Acum cateva saptamani imi spunea sa-i pun si lui pe buze ciorba daca mananc eu, ca i se face pofta (wtf?).
Noi o sa incepem dupa 6 luni cu diversificarea, cat mai treptat, ca sa zic asa
Dana, cred ca sunteti in timpul unui puseu de crestere si/sau invata lucruri noi si e coplesit
Legat de dormitul pe spate: noi l-am culcat pe Broscutescu cel mic pe burtica la o luna (pt ca avem niste prieteni care si-au culcat piciul pe burtica si mai devreme, pustiulica dormea toata noaptea la 2 luni, acum are 6 ). Dormea f f linistit, numai asa dormea cate 4 ore legate. Dupa vreo 3 saptamani n-a mai tinut smecheria, pentru ca nu se putea intinde in voie si se trezea. Cand dormea pe burtica se trezea pentru ca se intindea f mult in somn (din cauza colicilor) Acum il culcam iar pe spate, pt ca prietenii nostri sus-mentionati ne-au spus ca piciuletele lor "stie" sa doarma numai pe burtica si acum, ca se poate rasuci singur se trezeste cand ajunge pe spate Asa ca Broscutescu va invata sa doarma in toate pozitiile
Eu zic ca poti sa-l culci pe broscuta fara teama
Pt constipatie incearca sa-i mai dai ceva pe langa probiotice, Bonnisan, putinel ceai de chimen, Sab Simplex etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Ana, asa cum zice Angi stiam si eu, ca lanolina pura e cea mai buna si nu trebuie sa o speli inainte de alaptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Fetele multumesc de raspuns. Ma temeam ca nu o sa pot fac botezul asa, doar cu nasa. Un motiv si pentru ca il facm in vara e ca trebuie sa o invatam pe nasica cum se imbraca bbii si cum sa faca baita. Iar eu sunt genul de mama closca. Dara plange la cineva il iau repede sa il linistesc.

Ana Da pe sfarcuri cu lapte de la tine si stai cu sanii descoperiti sa se vindece.

Onut Eu am culcat-o pe Bianca pe burta de la 10 zile si asa doarme si acum. daca o culcam pe spate tresarea in somn si se trezea.

Mergi la inceput