Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #2#

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Fetelor voi mai calcati hainele la bebei ca eu le-am cal#259;t mereu insa fara masina de spalat tot timpul cat doarme piciul spal si imi ia timp,el se trezeste si trebuie sa stau cu el si nu mai am timp de nimic.Ultimele dati i le am dat asa ca nu apucasem sa le calc.Mancare fac pe fuga iar curatenie niciodata nu apuc sa fac pana la capat.Nu credeam sa fie asa de greu fara masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Nici eu nu i-am fiert niciodata apa in care i-am facut baie si nici hainutele nu i le-am calcat (poate doar rochitele care erau prea sifonate). Ce-i drept, le usuc cu uscatorul de rufe la o temperatura destul de inalta.
Si din aceeasi serie, lingurita cu care ii mai dau din cand in cand diverse picaturi i-am sterilizat-o doar o data, cand am cumparat-o. Cum zice si Mena, nu vreau sa hipersensibilizez copilul, asa ca sunt relaxata.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Aaa,ce bine ca nu fierbeti apa! M-am saturat sa o fierb,apoi sa astept sa se raceasca si tot asa...Asa au procedat si la maternitate,ii fierbeau apa.Poate din cauza bubitelor...Acum nu mai are decat cateva adunate in zona pampers,langa pasarica.O sa incerc si eu asa,sa nu mai fierb apa ca era un chin...De multe ori nu ma sincronizam cu ea si trebuia sa-i fac baie pe fuga.Ba ii era somn,ba ii era foame si tot asa...Multumesc ,fetelor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Salutare mamicilor! Azi suntem mai bndispuse: nu mai plangem de burtica si consistenta la caca s-a mai imbunatatit. Cred ca nu o sa mai insist cu ceaiul Babycalm. I-am dat azi cam 10 ml cu lingurita si apoi l-a vomitat jumate, la fel ca baietelul tau Dana000. Aveti dreptate, mai bn il beau eu. O sa-i cumpar azi si o tetina din latex, pt orice eventualitate.
Eu apa de baita inca i-o fierb si-i picur si putin violet de gentiana ( este dezinfectant) asta pt ca inca e recenta treaba cu bubitele si mi-e teama sa nu recidiveze. La hainute, eu stiu ca e important sa fie calcate pe dos dupa fiecare spalare.
Acum ne confruntam cu cojite in crestetul capului, ramase de la dermatita seboreica. Vom merge sapt viitoare la control, sa vedem ce ne recomanda dr. Voi cu ce ati scapat de ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

S.ellena noi am scapat de coji cu ulei de masline dat pe par cu vreo sase sapte ore inainte de baita,apoi inmuiat bine la baita caputul si pidptanat cu o perie speciala pentru bebelusi,clatit cu apa si gata.Acum mai avem cateva razlete dar mai repetam pana se curata de tot.Faza cu uleiul cu o jumatate de ora inainte de baita nu a mers caerau prea groase si pediatra mi-a spus sa il las cat mai mult cu el in cap.Ii pui o caciulita sa nu murdareasca nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Fuga si la obiect scriu si eu ca am bebe treaza si mancare pe foc.

Mena ai un flacau frumos, viteaz si luptator; totul va fi bine, deja se vede ca e pe drumul cel bun.

Alina noi nu am fiert niciodata apa de baie, probabil la tine a fost asa din cauza bubitelor. Nici eu nu sunt de acord cu hipersensibilizarea, ca nu ii vom putea tine mereu intr-un balon izolati. fetele frumoase.

Cellena, poate ca Ema e mai sensibila la baie din cauza primei experiente. Asa au patit niste prieteni: la prima baita au bagat-o brusc in apa, fara sa o obisnuiasca pe bebelina cu temperatura apei, cu senzatia si apoi la fiecare baie era circ. Acum e mare fetita, face 3 anisori in curand si i-a trecut spaima, dar nu mai stiu sa-ti spun si cum. Offf, saracutele de voi

Va pupam pe toate mamicile si toti bebeii si fug la supa sa nu dea in foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Gina, se prea poate sa nu-i fi placut prima baita, dar nu pentru ca am fi bagat-o prea brusc, ci pentru ca era apa mult prea calda (asa cum ne-au zis de la maternitate). Nu m-a dus capul sa pun la indoiala asta asa ca primele 2 baite asa i le-am facut. Dupa aia m-am mai luminat si eu si am inceput sa scad temperatura.
Ce sa-i faci, la al doilea copil o sa stiu mai bine :))

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Cellena, eu zic sa-i iei Tummy Tub, poate asa ii va placea la baie si cand mai creste o muti in cadita.
Ref la spalatul pe par- ai incercat sa o speli infasata? Eu asa il spalam pe Lu in prima saptamana si era f f linistit (vazusem un filmulet pe youtube, ca pe mine nu ma dusese capul )
Ma gandeam ca poti sa o speli intai pe corp, o stergi, o infesi si o speli si pe capsor
Am vazut si filmuletul cu ea, Doamne, cat e de dulce
Dana, imi pare rau ca puiul tau se chinuie... poate sunteti intr-un puseu de crestere ori s-au agravat colicile (am citit ca intre 2 si 3 luni sunt cel mai agresive)
Alina, eu nu am fiert niciodata apa de baita. Dar cred ca printesa ta a fost un pic mai sensibila din cauza bubitelor si ai facut f bine, acum cred ca poti incerca si cu apa direct de la robinet si vezi daca nora mea e ok (pt cine nu stie- noi ne-am incuscrit pe feisbuc )
Angelique, eu i-am calcat numai hainutele pe care le-am avut in maternitate. Dupa aceea nici gand. Inainte de nastere aveam contractii daca stateam in picioare, dupa aceea avea super dureri. Apoi m-am gandit ca oricum a crescut
Mena, felicitari pt rezultate si bb puternic

Eu nu pot sa-l obisnuiesc pe Lu in wrap. L-am pus prima data la 2 luni si cred ca a fost prea tarziu totusi, nu ii place cand ii strang piciorusele...
Dupa 10 min incepe sa se zbata si cauta tzatzica...

Popicooooo!!! Buubuuuleeee!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Eu nu ii calc tot timpul hainele, depimde cum am timp. Dar prefer sa le calc ca ma si enerveaza sa le vad sifonate

Dana sa treaca supararile lui O fi un puseu, cum zic si fetele.

Mai fetelor, voi ati patit sa va uitati ideile? Ca la mine se tot intampla, cel mai probabil de oboseala. Si nu stiu ce am facut ieri de ma doare un muschi de la antebrat de tampesc Abia o tin pe Sofi in brate, ma doare de la orice miscare si nici nu stiu ce-i pot face ca nu ma pot da cu creme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Bubu, Popico, Almy pe unde sunteti? E totul ok?

Mergi la inceput