Piersicute de iulie august (23)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Ada , ma bucur ca te simti mai bine . Tare nasoale durerile astea de stomac .
Noi avem doua canite , una mai mare de la Nuk din care inca nu i-am dat sa bea ca este mare pt el , abia ia cateva guri . Si una mai mica de la Primii Pasi cu asta se distreaza toata ziua .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

buna seara fetelor!
sunt franta si cam vad dublu, ma doare capul, cred ca de la oboseala.
o data cu scoala au inceput si temele...
de la serviciu va mai citesc, dar nu ma loghez, asa ca nu pot raspunde.
acum din ce imi amintesc:

VALY: de multe ori am mai scris asta aici: mancarica putina (un 50-80 ml/zi maxim) si in rest lapte, cel putin pana la 9 luni. acum e important sa cunoasca gusturi noi, texturi noi, nu sa se sature cu ele.

de TRANSPIRAT, transpir si eu altfel ca inainte; nu neaparat la subrat, ci asa peste tot, si mai ales in timpul alaptarii. si parca miroase altfel. dar e de la hormonii astia dati peste cap, plus de la multele kg pe care inca le mai am pe mine...

CANUTA cu CIOC: va spun de la cel mare: atunci am incercat multe tipuri si firme, ca nu i placeau si am descoperit ca de fapt nu ii placea ciocul ala iesit in afara. asta am aflat cand am dat peste un tip de cana, care are "cioc" dar nu iesit in afara, ca acesta:
http://www.munchkin.com/9oz-click-lock-insulated-big-kid-cup
nu i au placut nici cele cu pai.
asa ca mult timp a baut doar din cele Munchkin de acest tip.
asa ca e pe incercate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

sau asa:
http://www.amazon.com/Nuby-No-Spill-Insulated-Sipper-Colors/dp/B003DCZNZ4/ref=sr_1_17?ie=UTF8&qid=1358791716&sr=8-17&keywords=baby+insulated+cup
sau
http://www.amazon.com/Playtex-Insulated-Spill-Proof-Coolster-Tumbler/dp/B000BN63KM/ref=sr_1_55?ie=UTF8&qid=1358791906&sr=8-55&keywords=baby+insulated+cup

au o ridicatura, nu e motul ala asa de proeminent.
am vazut si in Cora, cred ca tot Nuby sau ceva de genul asta.

oricum, ca sfat: orice cana accepta, e important sa fie oricand de cumparat pe piata, ca noi am patit o...
avea M 2 ani si eram la Predeal si am uitat plasuta cu canura lui Munchkin in parc pe banca. cand mi am adus aminte, peste vreo ora si m am intors sa o caut nu mai era. si mi a intrat in greva de baut apa, si era vara, caldura!!! ii tot dadeam cu lingurita, ca tot vroia din cana lui... dupa vreo 3 zile cand ne ma intors acasa, cautam in disperare canute cu "ridicatura" NU cu cioc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Sunt si eu prin preajma, dar am niste zile mai proaste si nu ma pot concentra prea bine. O sa va pov poate.

Insa nu puteam sa nu le urez La multe lunite frumoase si cu sanatate sarbatoritilor zilei! 7 luni, wow! Si, cu putina intarziere, pt I. si Antonia!

Fleur, despre somn - poate ca numere nu "suna" f bine, 12h, probabil si tu ai citit de vreo 14, sau 2 somnuri peste zi... DAR, tu il stii pe Eric, il observi daca e odihnit, vesel, inseamna ca pur si simplu rezista atat si asa ii este lui bine. Si mai conteaza, banuiesc, si cum a fost tranzitia spre programul de acum. Vlad este in partea "cealalta", el functioneaza "optim" doar 2 ore treaz, poate 3. Deci noi avem inca 3-4 reprize de somn ziua, de 45 de min... una din ele, daca am eu noroc, este de 1.5h. La noi se fac cam 13-14h.

Freedelia, ma bucur ca v-ati revenit. Discutia cu sotul, mai exact periodicitatea ei, imi aminteste de Blue Monday.

Ada, mai ai de luat antibiotic? Sa mananci bine.

Ca_Mila si Laura, porumbel?!!! Pfff, nici eu n-am mai auzit-o pe asta...

Carmen, si prietena mea cea mai buna trece acum prin etapa asta, revenirea la serviciu. Al ei este mai mare, dar asta nu face deloc lucrurile mai simple, in special ca il duce la cresa. Sper ca ai avut o zi buna! De-acum este quality vs quantity...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Vera am uitat sa iti spun ca ai pove fff frumos nasterea, ai fost megazen,multumim
Iar soata militar vb aia sa lesine pe acolo

Multu de aprecieri Fleur si Lore

Of mi-a bagat bb un show de vreo 15 min cu urlete, arcuiri , zgariat si muscat pana sa adoarma de sunt varza

Eu am cana nuby din dm am luat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Roxy si Michelle, tata pleaca peste o saptamana, vorbiti cu el sa va luati carrierele please!!!

S-a calmat barbatu' trebuia cred sa isi deschida supapa ca sa nu explodeze lol. Acu miercuri pleaca in Europa...

In schimb Jeff cred ca mi-a pus gand rau, se trezeste mai des decat cand era nou nascut, sunt chiauna acu e 5 dimineata si tocmai ce a adormit la loc...

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Intru scurt sa va multumim pentru urari si sa urez si eu lml tuturor sarbatoritilor zilei.

Vreau sa va multumesc si pentru sustinere. A fost usor la munca, dar acum sunt franta. Am o durere de cap ingrozitoare de cateva ore. M-am trezit la 7, i-am dat si lui mic sa pape, a facut si un kk la mine in brate, si tot ranjea la mine. Nu m-am apucat sa-l schimb ca sigur nu mai adormea. L-am pus in patut, a mai bababait putin si s-a culcat. M-am pregatit si eu de serv, a venit bona la 8.30, in jur de 9 fara ceva am plecat. Primiri cu bucurie, sefa avea deja ceva pregatit pentru mine...am facut repede un research, i-am dat rasp, sm citit sutele de mail-uri, am fost si la masaj (avem o firma care vine la noi) si pe la 1 si ceva am plecat. Intre timp ajunsese si mama.

Am ajuns cand pitic era la masa, numai bine ca i-am servit tzitzi pline. Nu a plans dupa mami, a fost cuminte. Apoi program normal, smotoceala, iesit afara doar cu bona, si in continuare smotoceala.

Va pup, ma bag la somn ca sunt ko, parca am muncit 12 ore. Maine iar la 7...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Ola sunt aici fetele dragi.suntem mai bine si am zarit 2dintisori nu unul.
Am fost azi si la control si avem la 7 luni fara o sapt.9,5kg si 71 cm.
La multi ani sarbatoritilor zilei.
Carmen ma bucur ca a fost ok prima zi de lucru si nu a plans bobo dupa mami.
Delia ma bucur ca v ATI revenit cu racelile si al meu e mare cersetor...nu putem sa mancam nimic nimic in fata Lui ca e disperat.bine ca s a mai calmat sotul.
Anca bine ai revenit.mersi de aprecieri.esti o mamica tare draguta cu puiuti pe masura.
Ada bine ca esti mai bine.
Laura iar febra"?????cum e acum ?a scazut?
Fleur ma bucur ca sunteti mai bine .asa cum zice si Ana cred ca nu conteaza neaparat orele cat doarme.asa cum nici nu mananca copii la fel probabil ca nici nu dorm la fel.daca ti se pare ca e odihnit si nu ii e somn nu cred ca e o problema.la Denis se vede imediat cand e obosit.si atunci chiar daca de cele mai multe ori nu vrea sa doarma atata il leagan sau ii cant pana vede ca nu are incotro si adoarme.
Vera nu stiu ce canita sa recomand ca nu am luat Inca.
Iar nu mai stiu cui trebuie sa scriu
Pana Una Alta va pup pe toate si pe toate piersicutele.
Bine ca am inceput saptamana cu dreptul.sper sa nu mai apara bolnaviori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ola chicas,

Acuma sa-l laud pe E. ca doarme de aproape 2 ore! Si a bagat si un somnic la amiaza de 1 ora. De precizat ca l-am adormit leganat pe picioare...

Pana la urma am infruntat frigul si am iesit din casa azi, singura. Nu e asa de rau ca nu bate vantul deloc. Am facut cumparaturi, farmacie si supermarket: tampoane de sani, biscuiti si borcanele pt bebe (ca noutati am luat de prune si de afine) s.a. Am uitat sa-i iau vit. D, mai are pt vreo 2 zile.
Cand m-am intors, statea sarbatoritul in sezut pe canapea si se juca. Doamne cand il vad cum incepe sa rada cand ma vede si isi intinde manutzele spre mine, ma simt in al 9 lea cer. Cunoasteti senzatia, sunt sigura. Eu daca nu am mai iesit de vreo saptamana din casa o uitasem...

Ana, da asa citisem de 14 ore de somn/24h si 2 somnuri peste zi.Imi pare rau ca esti intr-o pasa proasta, sper ca a trecut, povesteste-ne daca vrei, noi suntem aici si foarte ascultatoare!

Ali, ai dreptate, trebuie actionat cand bb e obosit, eu il lasam pe Eric in voia lui, acum il pandesc cand e obosit si pac cu leganatul. In extrem de rare ocazii l-am pus in patut in acele momente si a adormit singur, cam odata pe luna se intampla... Felicitari pt masuratorile lui Denis,se vede ca e sportiv si plimbaret baiatul, nu a mai luat mult in greutate, ceea ce e f normal dealtfel la varsta asta. Nici E. nu a mai pus un gram ci a dat jos vreo 100 (are 9,200kg, inaltimea n-o stiu ca nu sta drept sa-l masor, ultima oara la dr. avea 72cm acum o luna).
Cum e in Germania cu pediatrul, il vede pe Denis lunar sau cum? Ca aici dupa vizita de la 6 luni urmatoarea e la 9 luni! (daca bb nu are probleme, desigur).

Si apropo de pediatri de aici, sa vedeti ca nici aici nu-s mai breji, dr.-ul bebeului de 2.5 luni al unei prietene, dr. f renumit dealtfel, la care am vrut si eu sa-l inscriu pe E., ii zice fetei ca bb nu plange de colici, ci de foame (papa si lm si lp, cat vrea el) si sa-i dea cereale de acum! La 2.5 luni!!! Eu cred ca nu-si mai amintea ce varsta avea bebeul, ca e si marisor...

Carmen, ai un program "de lauza" la birou. Fain! Eu din pacate voi reintra cu 8 ore, mai ramane sa ma interesez daca pt alaptat am dreptul sa cer o pauza de o ora in loc de jumate de ora. As merge la cresa la pitic, ca-i aproape, si i-as da san.

Laura, ce bine ca mai iei si tu o pauza doar pt tine. Eu, vorba Arubei, daca m-am spalat pe cap imi vine sa dau party. Apropo de asta trebuie sa ma vopsesc, nu ma indur ca mi-e ca se trezeste piticul si eu inchisa in baie cu maglavaisul pe cap.

Cu sala fiti atente daca alaptati. A spus si Ioana, parca, de inot, ca diminueaza laptele, Daconst ne-a zis mai demult ca fitnessul prea energic elibereaza niste toxine in lapte. Eu am banda de alergat acasa si o sa fac cate 20min...de mers, asa usurel...de maine (promit!).

A, si eu transpir mai mult si mai altfel, peste tot. Sigur sunt cauze hormonale, legate de alaptat.

Hai ca nu ma pot opri din scris daca doarme baiatul.

Sa aveti o noapte linistita si ne citim maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Fleur .mersi...eu credeam ca are peste 10kg deja dar se vede ca a devenit sportiv si ma bucur ca deja imi era frica ca devine prea grasut si nici nu as fi avut taria sa il pun la curada nemaipomenita senzatia cand ne vede.la fel procedeaza si cand vine rafi sau taicasu.iar noi ne topim de dragul lui.si aici controlul se face la 6-7 luni si apoi la 10-12 luni.a fost tare ok de data asta si l a controlat fff detaliat(stiti ca va spuneam data trecuta ca m am simtit cam repezita)am ajuns la concluzia ca ei fac doar ceea ce sunt platiti.data trecuta au fost platiti doar ptr vaccin si ei doar asta au facut.am ajuns la concluzia asta deoarece ieri I au iesit la rafi 3bubite.si zic dimineata hai daca tot mergem cu Denis sa il ducem si pe el sa le vada.in treacat I am spus sa se uite la ele (a durat cateva sec.)si nu credeti ca mi a cerut si asigurarea Lui?noroc ca o aveam la mine.


Mergi la inceput