Piersicute de iulie august (23)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Fetelor eu am observat ca de cand am nascut transpir mult mai mult decat inainte si acum iarna, nu conteaza ca afara este frig, pe mine ma ia dintr-o data transpiratia, poate din cauza ca nu mi-a venit inca mentruatia???? voi aveti asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

merci ile. ma mai linstesc cand vad ca si ada-...si tu spui ca bebeii mai papa laptele in somn
ma bucur ca nu e a mea dereglata

o las mai moale cu solidele. si azi dim- i-am dat doar 50 gr de cereale cu lapte si apoi a mai papat 70 lp-tot asa-faza cu scoate suzeta-baga biberonul

la 14-14:30o sa ii dau mai intai lapte si apoi sa vad daca mai vrea piure... ai dreptate-ca va manca solid toata viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Am uitat sa va spun ca a inceput sa mi se regenereze parul!Mi-a cazut foarte mult si inca imi cade, dar a inceput sa creasca, iar cand il prind, adica tot timpul, se vede ca un pufulet care iese printre firele lungi de par. radeti de mine daca ma vedeti!

Ca-mila, am avut si eu o perioada in care nu stiu cat transpiram, dar antiperspirantele nu mai faceau fata. Cred ca, intradevar, sunt cauze hormonale.

Valy, eu as face cum ti-a zis Ilenutza!

Fleur, Onuta are un somn haotic, are perioade cand doarme toata noaptea si perioade in care mi se trezeste la 2-3 noaptea si se mai culca la 4-5 dimineata - e cea mai groaznica perioada. zile in care daca adupa peste zi cu chiu cu vai cate 2 ore si zile in care doarme si 5 ore. Sotul ma tot bate la cap sa-i cer pediatrei un sirop de calmare, de somn.... de imi vine sa-l bat!

La Multi Ani, Eric, Patrick, Sara, Denis!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Salut, fetelor!

Gata, sunt ok copiii, Jodie a mers azi la scoala, Jeff termina in seara asta antibioticul si e mai bine, inca mai are secretii, se aude cand respira, asa ca tre sa il duc din nou la doctor, dar e mai bine. Slava Domnului!

Jeff e un fomist, cand mancam ceva intinde mana si cerseste, obligatoriu tre sa ii dam si lui ceva. Am trecut deja la paine integrala, ca din rondelele de orez nu reusea sa manance destul de repede si se enerva. Fructele mai tari, la fel. Mere, pere. Ii plac dar nu cand chiar vrea sa manance sau cand mancam noi. Pentru ca fiind tari, dureaza mult sa le manance. Asa ca prefera bananele. I-am dat ieri si paste, tot integrale, a mancat si la alea cu o pofta...

Azi am tas o cearta zdravana cu barbatul din dotare, care in fiecare iarna dupa sarbatori intra intr-o depresie, si din cauza vremii, poate si pentru ca intotdeauna de sarbatori cheltuim enorm de multi bani si dupa ce trec il apuca bazdacii ca am cheltuit prea mult si ca iote acu vin zilele copiilor si iar cheltuieli... In fine, una pete alta, cam in fiecare an la vremea asta avem cate o cearta din asta mare, iar in anul asta s-a adaugat si saptamana de cosmar ce am avut-o cu copiii bolnavi. Asa ca azi, avand frigiderul aproape gol, nici eu nu i-am cerut bani de cumparaturi, nici el nu mi-a dat, aveam vreo 200 de grame de carne tocata, am facut chiftele (evident, nu suficiente pentru 2 adulti, 3 copii pus femeia), am facut alaturi un piure si ala tot insuficient si ceva legume. Evident ca nu s-a saturat, l-am informat ca asta a fost toata mancarea, acum suntem en frois. Am niste nervi de i-as crapa capul... Nu stie el ce e aia nevasta cheltuitoare, eu chiar urasc sa merg la shopping, am o pereche de pantofi pentru fiecare sezon, haine daca imi cumpar cate una-doua o data la cateva luni, bijuteriile nu imi plac, nu mi-am cumparat un inel, o pereche de cercei niciodata, pe alea de le-am mai primit le port de cateva ori pe an... Copiilor tot ce le iau le iau de la second hand, ba mai nou, de cand merg copiii la scoala, nici sa mancam in oras nu mai mergem decat de 2-3 ori pe luna, ca nu mai avem timp. Inainte, cand faceam homeschool, oeseam in oras de cateva orinpe saptamana -- atunci intelegeam ca se plangea, dar acum???

In fine, ma plang si io aici...

Pe deasupra, Jodie, care e in clasa intai, nu pricepe la matematica si pace . Am incercat in fel si chip, nu pricepe cum functioneaza adunarea, scaderea, adica relatiile dintre ele. Adica daca 3+5=8 atunci 8-5=3. Si de aici nu intelege cum sa rezolve exercitii de genul 10-?=7 sau 2+?=9. Adica pana in 10 le face, ca se foloseste de degete, dar acum au trecut la pana la 20 si nu mai are degete si nu pricepe si pace . Iar eu, dupa John care mai in gluma mai in serios ma invata el pe mine, nici nu reusesc sa imi dau seama cum sa o fac sa priceapa... Ce mai stressssss

Hai, va pup, ca a facut ta-su cu ea la mate, ca eu incepuse, sa ma enervez. Cum a terminat si tre sa citim si apoi sa ne pregatim de culcare!!!

Sa fie o zi mai buna maine! va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Gata fetele,ne-am intors si noi de prin lume.Superba vremea,va sfatuiesc sa faceti o plimbare.parca a venit primavara
Am fost la Cora,i-am cumparat lui bebe niste borcanele de piure de para si pruna,o bavetica tricou si scutece libero, m-am gandit sa le incerc si eu..Siii am vrut sa-i cumpar o cana cu cioc dar cred ca m-am uitat vreo jumatate de ora,sunt si mai ieftine si mai scumpe,si mai mari si mai mici..eu bineinteles ca ma uit la alea mai scumpe in ideea ca sunt mai bune,dar nu e intotdeauna asa,so..
Help!!La ce ar trebui sa ma uit cand aleg o cana cu cioc?Voi de care aveti?Ce-mi recomandati?
Lorena,si mie a inceput sa mi se regenereze parul,tot asa se vede cand il prind in coada.Doamne ajuta ca deja ajunsesem sa mi se vada pielea capului,chelie scria pe mine..
Nu-l bate pe sot din atata lucru
Ile ,nu ma mai mira nimic la medicii nostri.Aia tineri n-au experienta si sunt varza,aia batrani sunt ramasi in urma..jale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Poftiti la o cafea cubaneza si o felie de crema de zahar ars, ca avem 7 lunitze!
Multumim pentru urari!
LML Patrick, Sara, Denis!
Doamne, ce trece timpul...

Aici e friiig...-18... ce va invidiez ca aveti primavara si iesiti la plimbarele. Cateodata imi reprosez ca nu scot si eu baiatul afara "zilnic si pe orice temperatura", dar zau daca se poate aici.
Ieri erau doar -4 dar vantul spulbera zapada, mai ningea in rafale. Imposibil de iesit!

Freedelia, greu cu consortul. Ai procedat corect, lasa-l in voia lui si isi va da seama singur ce nu e in regula. Sper, cat mai repede! La noi problema e ca amandoi suntem cheltuitori, nu facem extravagantze dar pur si simplu nu ne permitem tot ce cumparam. Pentru Jodie, poate gasiti un ajutor la matematica, echivalentul "meditatiilor" din Ro. Aici sunt "centre de ajutor la invatare" la diferite discipline.
Bravo Jeff ce bine papa! Noi nici nu visam inca paste si alte chestii. O vecina m-a sfatuit sa-i dau cate un colt de paine sa-l molfaie, dar inca n-am curaj.

Vera, sa va fie de bine cumparaturile si plimbarea.

Carmen, cum a fost prima zi la job?

Valy, sunt cu totul de acord cu Ilenutza.

Ada, sanatate.

Fetelor, ce ziceti voi cu regenerarea parului. Mie imi cade in continuare, gasesc fire peste tot .

Noua pot spune ca ne-a trecut raceala, sper sa nu zic prea repede.
Ali, cum mai e Denis? Sper ca toate piersicutele racite s-au restabilit.

Ca_mila, eu confirm ca e f bun porumbelul! Mancam la bunica mea la tara, la gratar sau ostropel. miam-miam! Bine, nu de la 6 luni!

Aruba, bine ca s-a reglat problema supralactatiei. M-am gandit la intrebarea ta, opinia mea e sa folositi ingrediente cat mai naturale si bio, atat. Admir aici o mamica, care le da celor doi copii dulciuri din cand in cand, dar in cantitati f mici si de buna calitate si face din asta o sarbatoare pt ei. Cate un cup cake minuscul, o inghetatata in cel mai mic cornet cu exact o bomboana deasupra, etc. Asa imi propun sa fac si eu cu Eric. Nu interdictii, ci moderatie. Ingredientele gen fructoza etc nu stiu daca au gust bun, de fapt nu ma pricep.

Va pupam, noi de abia ne incepem ziua...tot prin casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Acum am venit si noi de la plimbare. Si aici e o vreme super, am stat vreo 2 ore pe afara si parca m-am mai revigorat si eu. Zilele in care nu iesim parca nu se mai termina. Sper sa mai tina vremea asta desi parca auzeam ca se raceste iarasi.
Carmen, cum a fost prima zi?
Valy, te-au sfatuit bine fetele.
Freedelia, bine ca sunt copiii sanatosi ca revine ea si armonia in familie.
Eu m-am intalnit cu o mamica de fetita de 8 luni uimita la maxim ca eu incep diversificarea doar la 6 luni si Aurora e pe LP. A ei deja baga pufuleti si toata gama de fructe, leguma, carnita, ou, Danonino, etc. Nu am comentat nimic, am raspuns doar cand m-a intrebat cand incepem.
Ma duc ca ma striga.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancader spune:

Bine v am gasit fetelor, scriu de pe tel, s cuzati mi greselile.

Canita cu cioc, si noi cautam un model bun, asteptam Pareto

Parul si mie imi cade ca la balamuc, in lateral aproape am chelit, fac un tratam cu gerovital.

Azi am fost la doctor, am facut doza 2 de rotarix, la SF saptamanii incepem si noi diversificarea cu legume.

SPer Maine sa fie pitica ok ca sa ma pot duce la Sala ca vine primavara, haine putine si cred ca intru in depresie daca nu slabesc

Referitor la cantitatea de lapte vs solids in primul an, lapticul trebuie sa ramana alimentul de Baza al bb ilor, solidele pt textura, gust, diversitate.

Vera multumesc ca m ai adaugat in listuta, toata ziua va plimbati azi am stat si noi Mai mult afara, si vorba Muraturicii, parca ma simt si EU Mai bine.

LML sarbatoritilor de azi.

Carmen bafta la munca, cu bona sigur o sa fie bine, e Mai greu la inceput pentru tine sa ti lasi puiul dar te vei acomoda.

SI EU am observat ca antiperspirantul nu Mai rezista asa bine si ca transpir Mai mult, or fi hormonii de vina din cauza alaptatului.

Ada, tu ai luat antibiotic, dar protector de stomac ai luat gen eubiotic?

Mandrii mei dorm, cel mare la el in camera, e rupt, azi s a trezit devreme pt scoala, tre sa l trezesc ca la noapte nu Mai doarme, iar domnisorica pe picioarele mele. Am invatat o tare prost, doarme doar in brate ziua, mimic nu pot sa fac cand doarme, iar noaptea doarme iepureste


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, salutare.Ce fac fetele?Parca mi-am mai revenit.FLEUR, e tare frig la voi.Mai bine nu iesiti afara pe vant.
DELIA, stai calma iubita. Asa-i apuca, din senin. Probabil trec prin perioade de nebunie unii dintre ei.
VERA, nici eu nu am canita. Astept sa vad ce luati voi.
ANCADER si NECTAREL doarme tot pe picioare leganat.
ARUBA, eu cred ca as rea un blat de acela de casa cum faceau bunicile noastre cu creme fierte.NU stiu zic si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

LML sarbatoritilor !!! Uite asa a mai trecut o luna , ati ajuns la 7
Carmen , succes la serviciu Doamne Ajuta sa-ti mearga bine !
Fleur , dar ce frig este la voi acolo , vara tine cam putin . Doamne eu urasc frigul asta .
Ce bine era daca as fi fost aproape de vreuna din voi , ca sa am si eu cu cine sa merg la sala . Asa singura nu ma mobilizez deloc si acum vine caldura si balenei de mine nu o sa-i placa

A fost tare frumos azi afara , am stat si noi o ora , adica tata a stat cu el , eu am fost la salon la un pic de relaxare

Delia , ma bucur ca sunteti bine . Referitor la sot , ce sa mai zic , eu l-am lasat pe al meu sa aibe grija de Andrei o ora si cand m-am trezit avea febra 40 . Cand i-am spus ca eu rezist cu stoicism , raspunsul a fost ca eu sunt mama si din cauza asta rezist Mi-a inchis gura .

Valy , subscriu la ce au spus fetele . Am reinceput de azi diversificarea . Abia a luat cateva lingurite , nici cu laptele nu stam ft bine . O masa mai buna , alta mai proasta , cred ca se trage de la dinti . Am obs ca de jos a spart doar unul , celalalt sta sa sparga gingia . Nu va mai spun cat este de agitat si marait , am sperat ca vom trece mai usor cu dintii , dar se pare ca nu
Sau ma gandesc ca acum cu boala daca l-am tot tinut in brate , cred ca s-a obisnuit asa ,nu stiu ce sa mai cred . Cum il pun jos cum urla , nu ma pot misca .
Anca si al meu doarme ft iepureste , si nu numai noapte si ziua

Ali , ce mai faci ?

Mergi la inceput