Piersicute de iulie august (23)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Muraturica nu e nicio problema si la Silvi efectul supozitorului se vede si dupa 6 ore.

Aruba bafta cu noua gama . Eu as incerca si ceva cu ciocolata alba , copii o adora.

Laura prin ei am facut rezervarile si anul acesta, mai pu#539;in biletele de avion pt. Viena pe care le-am cump#259;rat direct de la Austrian airlines.

Muraturica bravo Aurorei ca a īnv#259;#539;at sa adoarme singura.

Roxy LMA taticului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Merci fetelor, sa fie! Bine ca o iau usor cu 4 ore. Prima sapt cred ca doar citesc mail-uri :)))). Apoi poate ma apuc si de niste legi.

Fleur, dc te consoleaza cu ceva, Patrick a dormit azi 36 de minute la ora 18, trezit de la 10.30. De obicei mai avea o repriza in jur de 12, urmatoarea era afara la 15, si inca una la 20. Fiecare de 30 min. Si ieri si azi a dormit doar juma de ora. Azi am fost la nasa-sa si tare ii mai place smotoceala. Nu cred ca e nociv, cred ca fiecare isi face necesarul de somn. Patrick adoarme pana in 22.30, o papa la 6.30 si trezirea intre 9 si 10.30.
Lml Ericutului, bineinteles ca ii bem... Dam si o felie de tort.

Roxy lml si lma sanatosi. Ce ma vorbeati? :))

Ile imi fac de cap si tot incerc sa ma abtin sa dau o tura de shopping.

Muraturica s-a topit si isi face efectul mai tarziu. Felicitari Aurorei pt somnul de zi singurica.

Aruba fructe i-ai dat? Sau ai inceput direct cu legume. Poti sa-i dai in timpul mesei sau dupa supa de la legume. Para si dovleacul au efect lacativ.

Camila serios? Porumbel? Omg...p-asta n-o stiam.

Valy sa-ti spun ce orar avem noi, poate te ajuta. La 6.30 lapte, la 9.30-10 fruct cu cereale ( de azi am scos completarea cu lapte), la 13.30 piure de legume cu carnita si completare cu lapte, la 17.30 fruct si cOmpletare cu lapte, la 21.30 lapte. Pediatrul tau ce zice?

Eu de marti ii introduc ousor in piure.

Va doresc o noapte usoara, ne citim maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata. Haideti la cafea cu lapte.
Multumesc de raspunsuri. Aurora a facut azi dimineata pe 5 si ceva. A dormit toata noaptea, dar eu sunt cam zombie ca am dormit tot cu grija si cu treziri, sa nu cumva sa faca si sa ramana asa pana dimineata sa se irite.
Multumesc si de felicitari, desi sinceri nu stiu exact daca am facut eu ceva sa le merit. Pur si simplu adoarme singurica dupa cate o repriza de povesti cu jucarelele si aparatorile de pat. Sper sa o tina cat mai mult, eu ma bucur pentru ca am fost intotdeaua adepta adormirii copilului singur in patut, cand se poate. Nu pentru confortul meu personal, dar cred ca si ea se odihneste mai bine asa. Reversul medaliei e ca nu adoarme deloc in brate, oricat ar fi de agitata sau obsoita. Asa ca daca plange sau e agitata trebuie intai sa o calmez si apoi sa tot incerc sa o pun in patut pana vrea. Uneori o pun si o ridic de nenumarate ori pt ca daca plange nu o las singurica acolo si o iau in brate la calmat. In brate rade, in patuc plange si tot asa pana descopar un cantec, o mangaiere, un ton al vocii cu care continua rasul si in patut, se calmeaza si adoarme. Bine, episoadele astea nu sunt dese, nici macar zilnice.
La multi ani Eric si Patrick.
Vad ca azi sarbatorim si piersicutele lui Pusi si Mititica. La multi ani in caz ca ne cititi.
Carmen, bafta la munca.
Porumbel nici eu nu am mancat niciodata, dar citisem ca e foarte bun.
Va pup si va multumesc inca o data.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

LML Eric si Patrick!
CARMEN succes la serviciu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Muraturica multam pt cafea!Dau si eu un ceai de iarna cu miere si lamaie.
Lml Eric si Patrick,Sarei si lui Denis!
Carmen succes cu serviciul!Pana la urma e ok bona,nu?
Fleur,Mattia doarme destul de mult,in ultimul timp,pentru ca-mi doarme in brate dar de azi schimb foaia..probabil asta este motivul pentru care doarme iepureste in timpul noptii.Eu cred ca e suficient cat doarme Eric,probabil ca se odihneste bine in timpul noptii si d-aia nu simte nevoia sa mai doarma si ziua.
Ioana,ma bucur ca ai gasit rezolvare pe placul tau la problema piersicutei
Laura,au trecut de tot bubitele Andreiului?

Ma pregatesc sa iesim un pic pana la mega sau la cora
Zi frumoasa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

'neata!!multumesc pt raspunsuri si scheme.
ieri a papat 610ml LP(4 MESE) -mai cu forta.o sa povestesc schema-piure vreo 100gr si fruct 50 gr la distanta de 4 ore intre mese.


ma gandesc sa-i dau mai putin piure si sa-i dau si LP-laptele sa i-l dau inainte de piure?sau dupa?mi-e ca dupa- nu il mai mananca.

ce cantitati de piure si fruct-sau cereale cu fruct dati voi-ca sa mai manance si LAPTE?

ieri nu i-am mai dat cereale la ultima masa si n u s-a trezit decat la 6 dimineata.nu stiu daca are legatura,dar a papat si ea 180 ml la masa de seara si o fii fost satula.

mai avem una: noaptea isi suge degetele in somn...ea asa ma trezea sa-i dau sa pape...dar de vreo 3 nopti si le suge prea des si ma dezorienteaza....

pediatra a zis ca daca manca cantitatea suficienta de solide( 100 grame) pot renunta la lapte...offfff.

dupa cat timp se renunta la solide???

stiu ca v-am innebunit,dar doar de la voi pot invata cate ceva....
multam inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

cred ca am cam sfeclit-o cu mesele.
sa va povestesc cum e cu laptele:
mananca 80-90 ml se opreste-incepe sa mestece tetina,se joaca cu ea, sufla in biberon...nu mai vrea si pace...apoi o ia somnul si ii bag suzeta in gura, o batai de 2-3 ori pe picioare-ii scot suzeta si ii bag biberonul pe care il papa dintr-o suflare...si asa mananca si restul de lapteajungem si noi la 150-180 ml.si asa facem de vreo saptamana.
aveti vreo explicatie?? tetina curge. daca nu i-ar mai placea laptele-cred ca nu l-ar manca deloc...il mananca doar de dragul suptului? ...nu pot pricepe...ceva se intampla...dar ce?

va doresc o zi buna ca si mie de altfel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Neata si de la noi. Eu, nu stiu ce naiba sa iau dar, ma doare stomacul intruna.In fine, sper sa-mi treaca.L-am programat si pe Nectarel maine la dr. Robanescu. Noroc cu IIuli , ca mi-a zis de cabinet.
VALY, eu zic ca asa si-a facut cea mica o rutina.Asa, mai mananca si NECTAREL.Dar, eu nu i-as scoate deloc mesele de lapte.
Bine ca si-au revenit piersicutele noastre.
CARMEN, cum e la job?Cum se descurca bona?
Camila, spune-i si tu mamei tale, ca doctorul a zis sa faci asa.
MURATURICA, multu de cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Multumim de cafea, ceai!

Ada, ia niste ranitidina pt stomac! Multa sanatare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata

multu de cafea

Valy nu ai sfeclit-o deloc

Asa facea si baiatul meu mic numai in somn bea laptele, dupa ce l-am intarcat adormea cu ceai si apoi in somn dupa 10 min ii dadeam laptele

Prea multa mancare solida de la 4 luni ii forteaza stomacelul si toate organele interne pt ca sunt mai greu de digerat, sunt mai multe reziduuri, un copil asa mic nu are nevoie de atata mancare solida, asta o sa manance toata viata.Avand in vedere ca are doar 5 luni las-0 in pace si da-i cat lapte vrea si pastreaza soli
de doar pana la max 50 ml /zi si ii rest lapte - parerea mea

Nu cred ca conteaza daca ii dai intai laptele sau mancarea, depinde de tine pe ce vrei sa pui accentul, daca vrei sa ii dai mai mult solid sau mai mult lapte.Daca refuza mancarea nu o forta si nu dispera, aveti tot timpul sa mancati ca oamenii mari, pe la un an sa vezi ce de mancaruri o sa trebuiasca sa ii faci.
La cinci luni eu as solide in completare nu ca masa principala , adica cat vrea dupa o portie de lapte
Daca nu le mai mananca nu-i bai, dupa 6 luni o sa mai vezi ce faci dar pana atunci las-o pe lapte
Toate fetele dau putina mancare solida desi din postari pare ca e mult.
De ex o portie pt copii ( si nu numai) inseamna cat pumnul lor.De ex o portie de fructe ar insemna cat incape in pumnisorul lor fruct taiat bucatele .Si gandeste-te cat inseamna o portie de piure daca socotesti asa.
Deci nu te grabi ca tot acolo ajungem

Iar pediatra ta e o idioata, cum mai sa renunti la lapte la 5 luni

Asa am patit eu cu pediatra mea care la primul copil mi-a spus sa ii dau sa suga 15 min la un san si 15 la altul la 3 ore fix.Si eu ca proasta asa am facut astfel ca in 2 sapt nu mi-a luat copilul nimic si plangea ca disperatul de foame si eu ziceam ca de colici.Apoi am fost la Jianu si am rezolvat , in urm 2 sapt mi-a luat cat intr-0 luna si am salvat si LM-ul.Nu va spun ce imi venea sa ii zic idioatei.

La al doilea copil mi-a spus sa il tin la san cat vrea , cum vrea -DECI si-a schimbat parerile in decurs de 2,5 ani- iar imi venea sa dau cu ea de pereti!Pai bine mai cretino pe primul de ce m-ai pus sa il tin infometat
Deci trageti voi concluziile cu pediatrii lui peste
Asa si tu Valy, las-0 ca e dusa cu capul, schimb-o daca atat o duce capul

In fine, v-am facut capul calendar

In fine, nu mai insist, iti spusei si la tel parerea meaSper sa nu te superi

Maine la vaccinul de 6 luni, am emotii desi pana acum a fost bine fara nici un efect secundar imediat - tot la dr de care va spusei ca in rest e ok si o am pe Jianu de backup, la ea ma duc doar pt retete, scutiri, vaccinuri, chestii light, trimiteri, concedii, etc

Mergi la inceput