Piersicute de iulie august (23)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Fleur si Ana mea doarme putin ziua, are un somn de 1-1.5 h pe la pranz, iar dupa masa vreo 10 minute asa atipite la tzitzi. noaptea doarme si ea bine, adoarme pe la 10, la 5 cere papa, dar nu se trezeste de tot, apoi la 8 papa putin si se trezeste la 10 dimineata.

Ada mi-ai facut azi pofta de shaorma, nu am mai mancat de foarte multa vreme, asa ca l-am trimis pe sot sa-mi ia, eu la pranz mancam shaorma

Oare ce-o face Balanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Am inceput si noi diversificarea, cu morcovei fierti, acum suntem la patrunjel, de azi.

Legumele le am de la tara, parintii mei stau la sat.

In schimb ma innebuneste mama mea la telefon cu ideile ei de genul: tu cand erai de varsta Anei mancai un porumbel pe zi, si supa cu taitei si cartofi si morcovi si......

Acum vad ca vine cu alta strategie ma suna sapt trecuta sa ma intrebe ca daca taie un curcan ii dau Anei piept???? eu nu incepusem inca diversificarea.

Azi imi zice ca a gasit la o femeie porumbei sa-mi trimita????? ca ce-i aia doar cu morcov sa hranesc copilul, ca eu cand eram de varsta ei mancam....si imi enumara meniurile.

Asa cu mama mea, mai rau este ca sapt asta trebuie sa plecam pana la socrii, acolo o sa inceapa soacra cu ideile ei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ca_Mila

Am inceput si noi diversificarea, cu morcovei fierti, acum suntem la patrunjel, de azi.

Legumele le am de la tara, parintii mei stau la sat.

In schimb ma innebuneste mama mea la telefon cu ideile ei de genul: tu cand erai de varsta Anei mancai un porumbel pe zi, si supa cu taitei si cartofi si morcovi si......

Acum vad ca vine cu alta strategie ma suna sapt trecuta sa ma intrebe ca daca taie un curcan ii dau Anei piept???? eu nu incepusem inca diversificarea.

Azi imi zice ca a gasit la o femeie porumbei sa-mi trimita????? ca ce-i aia doar cu morcov sa hranesc copilul, ca eu cand eram de varsta ei mancam....si imi enumara meniurile.

Asa cu mama mea, mai rau este ca sapt asta trebuie sa plecam pana la socrii, acolo o sa inceapa soacra cu ideile ei


Mami de Ana (29.07.2012)


Ca_Mila , si eu tot un porumbel pe zi mancam Asa stiu placa asta , de rad de fiecare data cand o aud . Nu stiu ce sa zic , cred ca este bine sa luam calea de mijloc .
Eu personal imi sustin ideea , ca tot ce se ridica acum , sunt " terminati " de la chimicalele pe care le inghitim .
Vb unei doctore pediatre , nu mai retin spitalul , am vazut-o pe Antena 2 , spunea ca decat sa-i dai copilului pui din comert , mai bine mananca muschi de porc crescut la tara .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola

Multumim pt urari

Carmen ma intrebam eu pe unde ai disparut! BAfta de maine

Fleur sa iti zic programul nostru de somn seara de la 9 la 7-8, peste zi 2 reprize de 3-4 ore de somn in total

Camila eu bag la inaintare : asa zice dr !

Vali la 5 luni nu e rec in zilele noastre sa aiba 2 mese complete de solide si fara lapteAvocado se da peste 6 luni si o lingurita in combinatie cu altceva pana mai creste

Oli noi suntm pe LM





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Yellow! Multumim de urari :* dam 2 felii de tort, una pt 6 lunici ale Antoniei si una pt cele 720 de luni ale bunelului (maine e ziua tatalui meu :))
Lml si celorlalti sarbatoriti de azi!
Azi am fost la ai mei sa ne petrecem, am venit pe seara aks. Bebelina a foat cam maraita k nu prea si-a fkt somnul, a mancat aiurea, mai pt decat de obicei, dar vad k recupereaza aku :) a basculat o portie de cereale si akum ne tzitzilim de zor de vreo ora, cu ceva atipeli...
Maine vine d-na dr sa facem vaccinul, am cantarit-o acum dp baie si are 7630 g, sa vdm maine si cati cm.
Azi i-am pus si eu putin ulei de masline in piure si i-a plkt. Poimaine cred k ii bag si para dk e ok dp vaccin.
Carmen - chiar vbeam azi de tine cu sotzulache :) bafta de maine si curaj k o sa fie bine :*
Valy - e mult.prea dvrm sa inloc masa de lapte! Asa si Anto ar manca mai mult piure sau cereale decat ii dau, dar nu depasesc cant k pe urma ii dau lapte obligatoriu.
Fleur - Anto doarme de la 23-24 pana dimi la 10-11, apoji mai are vreo 2 reprize de cate 1-1.5 ore (uneori mai mult) si f rar doarme putin si inainte de baitza.
Maria - wow, ce de mese aveti voi! A mea papa dimi la 11 san, apoi pe la 14 piure legume+san, la 17-18 fructe+san la 30 min dup#259;, pe la 21 dp baie iar san si rar mai suge putin pe la 23 la culcare. Dk ii dau dimi cereale cu lapte, inlocuiesc masa de fructe de dp amiaza cu suc de fructe k sa nu fie 3 solide in aceeasi zi.
Ma duc sa spal vase, poate intru mai trz.
Va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Helllo mamici, LMA sarbatoritilor!

A facut minuni ceaiul de salvie la mine si am baut doar o ceasca, m-a scapat de laptele in exces, mi-a fost frica sa beau mai mult ca am auzit ca opreste lactatia cu totul sau ca face laptele amar. Asadar cand mai dati dimineata ceai de lactatie pe mine ma treceti la ceai de salvie :)) Cred ca sunt un caz unic in forumul asta cu furia laptelui la 6 luni, dar se pare ca am trecut si hopul asta, ce sa mai, ma tin bine cu alaptatul asta, parca fac slalom printre obstacole, asa ma simt.

Grace cuminte cum o stiti, doarme de la 8 seara la 8 dimineata si in timpul zilei o repriza de 45 min pe la 10-11, apoi cam o ora jumate pe la pranz cand iese la plimbare si uneori mai doarme cam 20 minute dupa amiaza, dar doar daca e leganata si tinuta in brate ( de taica-su ca eu una nu mai pot). Eu am scos-o in fiecare zi afara, indiferent de temperatura, exceptie sapt trecuta cand ploua cu galeata si inainte de Craciun cand a nins si nu se putea merge cu caruciorul pe strada, ca in marsupiu nu serveste.

Nasol ca a inceput sa se constipe, sa faca kk tare de cand e diversificata, nasol ca nu accepta suc de morcov deloc, nici cu lingurita nici la biberon, se screme muuult pana face cate un mot... mi-e tare mila de ea, ce sa ii dau? Mama zice sa schimb piureul de legume cu supa crema, oare e ok? Eu ii faceam la abur ca sa nu se piarda vitaminele cu totul... Azi am amestecat legumele fierte(pastranac, dovlecel, cartof dulce) cu suc de morcov crud si le-am facut la blender, dar nu i-a placut, a mancat 3-4 mini lingurite si a inceput sa boceasca si sa scuipe in toate directiile.... Greu cu legumele astea, ma bate gandul sa ii dau la borcanel, dar au si mazare si conopida ce am luat de la Hipp, (singurele fara balarii si adaosuri naspa pe care le-am gasit) si ar fi 2 legume noi deodata... Sa risc asa?

In alta ordine de idei, va multumesc mult tuturor celor care m-ati sustinut pe Fb in proiectul cu Grace CC. Vreau sa introduc o gama noua, de torturi pentru copii, si nu ma refer la torturi cu figurine si Mickey Mouse, ci la torturi cu continut pt copii, ingrediente cat mai sanatoase (nu o sa cad nici in cealalta extrema, cu raw sau orice alt regim extremist, dar pe cat posibil o sa elimin zaharul alb, coloranti, ciocolata etc) Am nevoie de ajutorul vostru ca mame, ce v-ar placea sa contina un tort pt copii? Ma gandeam sa indulcim cu zahar brun/ miere, sa folosim frisca naturala, migdale/nuci in compozitia blaturilor, fructe proaspete , coloranti doar naturali , oua bio etc... daca aveti vreo idee as aprecia enorm!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Am o dilema, poate ma ajutati.
Dupa ce am avut probleme cu scaunul Aurorei (facea cam la 2 zile, uneori cu supozitor) de vreo luna si ceva a inceput sa faca zilnic, singura, fara plans si scremut. Azi nu a facut si spre seara plangea si mi se parea ca se si screme. Gandidu-ma ca o fi invatata sa faca zilnic si ca azi a mancat mai mult decat de obicei am zis sa ii pun supozitor, ca n-o fi foc. I-am pus, pe la 20.30-20.45, dar .....surpriza nu a facut. Am mers inainte cu rutina de seara, baie, papa si acum doarme ca ingerasul. Nici urma de caca, nici parturi, nimic...
Se poate intampla ceva ca nu a facut si a ramas supozitorul acolo? Adica, stiu ca se dizolva, dar...
Sper ca bantuie cineva pe aici sa ma linisteasca si pe mine. Mersi.
Aruba, nu ma pricep la retete dar cred ca chestii cu creme cu iaurt sau lapte ar merge la copii. Un aport de calciu din dulciuri nu strica niciodata. Tot ce ai enumerat tu iarasi e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

tort cu mouse de fructe invelit in martzipan
tort cu branza de vaci si fructe gen cheese cake

uf, imi ploua in gura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Muraturik, nu cred k e o probl....eu prima dt cd mi-am pus supoz cu glicerina (dp nastere) am av scaun abia dp vreo 6 ore si pe el scria k dp o ora se vad efectele...asa k poate si pitik are efect intarziat :)) stai lini si fii pe faza cu 2 perechi de pampers una peste alta k sa nu sara la ceafa :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

Buna fetelor!
LML sarbatoritilor!!! Si din partea noastra tort pentru toata lumea!

Ma bucur ca piersicutele bolnavioare sunt mai bine, sper sa scapati cat mai repede si fara recidive.

Muraturica, nu cred ca-i cazul sa-ti faci probleme. Robert acum face zilnic, dar are perioade cand face la 3 zile. La supozitoare nici eu nu raspund uneori.

Roxy, LMA pentru bunic, ai fost simpatica cu lunile.

Aruba, dulciurile pentru copii se mai indulcesc cu fructoza sau concentrat de suc de mere. Fructoza se gaseste, cu concentratul e mai greu.

Michelle, cum e cu gemoterapia? A mai dat rezultate? Ce parere ai despre germenii proaspeti? Eu consumam ca-mi place tot ce-i verde, dar am citit despre beneficii si suna bine, ma bate gandul sa-mi cumpar germinator.

IIuli, ai intebat mai demult, Robert astazi a facut 5 luni si are 9 kg pe cantarul nostru, marti mergem la Dr. si voi sti exact greutatea, dar nu ma astept la o diferenta mai mare de 100 gr.
Noi am avut o saptamana infernala, 4 nopti nu stiu ce a avut, se trezea plangand la maxim o ora, uneori sa adoarma ii lua 2 ore, leganat, plimbat, scos pe terasa si la 9 kg nu este deloc usor. Acum parca e o idee mai bine, dar eu inca sunt rupta.
Astept si eu cu nerabdare reactia lui Robert la gusturi noi, dar mai avem de asteptat o luna. Am vazut ca in unele scheme lapticul se da dupa solide, in altele inainte. Parca varianta cu lapticul dupa e mai logica, papa pana se satura.

Pup piersicutele, noapte buna!

Mergi la inceput