Piersicute de iulie august (23)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Salutare fetele, eu tot pe fuga o sa fiu de-acum.

La munca deja a inceput sa mi se dea...desi am prog pana la 1, sefa-mea pe la 1.15 imi trimitea mail sa-i dau o sugestie de rezolvare a unei probleme...

M-am lamurit cu prog de 6 ore. Asa este, pana la implinirea varstei de 1 an. Insa angajatorul prin regulamentele interne sau contractele colective poate acorda reducerea timpului de lucru la 6 ore pana la 2 ani. Al meu asa a decis

Cu munca e placut. Imi era dor de putina activitate intelectuala. Numai sa pot sa mai am prog asta de lauza -vb lui fleur- inca vreo 2-3 sapt. Apoi trebuie sa scot si sanul de la 1.30. Azi ma astepta fi-meu cu gura deschisa :)))) azi-noapte n-a dormit prea bine, la 5.30 s-a trezit urland, a papat, apoi trezit la 8...

Cu bona pare a fi ok. Mama zice ca e atenta cu el, se spala pe maini, ii da sa manance la ora stabilita, testeaza mancarea sa fie la temp...cam uita sa-i schimbe pampersul, dar sper sa se obisnuiasca si cu asta.

Partea proasta e ca imi zicea mama ca vrea sa faca nu stiu ce business la ea in curte, sa se asicieze cu unu din apr-mai, ceea ce inseamna ca dc ii iese s-ar putea sa ma lase cu curul in balta si tot la cresa ajunge...

Overall e ceva mai obositor. Acum trezire la 7, mancat, aranjat pt munca, plecat...astia ma asteptau ca pe paine calda, vin acasa, ma ia piticul in primire. Noroc ca pe la 3 iese afara si pana la 4.30 stau singura cu gandurile mele...deocamdata. Cand o sa plece mama probabil in timpul asta curat, mancare, etc...

Pitic e pe baterii, nu mai sta locului nici 5 min, trebuie sa stai numai langa el. Bine ca mananca, ieri am introdus ousor. Yam yam. Au iesit rez la analize, are o usoara lipsa de fier. Am inceput sa-i dau cate o picatura, pana ajung la 5...sper sa nu-l constipe prea rau.

Lml sarbatoritilor zilei, sariti cu tortul ca tare as manca ceva bun :)))). O pun pe mama sa-mi fac salam de biscuiti.

Imi cer scuze ca nu pot sa rasp si eu la una-alta, am citit pe fug si s-a sters. Va pup, mai intru cand mai apuc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wilton spune:

Buna seara sunt si eu o mamica de o piersicuta din iulie desi nu eram inregistrata va urmaresc din luna a 7 de sarcina dar numa nu aveam timp sa ma inregistrez doar sa va citesc.Sper ca sa ma primiti si pe mine ca eu deja m-m obisnuit cu fiecare si is la curent cu tot ce sa petrecut cam tot timpul:)
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Ada , mai stii ceva de prietena ta cu rezultatul la triplu ? Sper ca este bine , Doamne Ajuta !

Carmen , ma bucur ca esti bine . Se pare ca unii copii chiar sunt pe baterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola

toata casa doarme si eu bantui pe aici

LML pt toti bbii ratati de mine in ultima luna!!
In februarie facem si noi 7 luni, wow

Diversificarea o continui cu piure de fructe si dupa ce stabilizam o masa de 50-60-100 pe zi putem trece la SZ- adik supa de zarzavat si apoi dupa 2-3 sapt la carne, vazand si facand ca sa zic asa

Valy nu iti mai bate capul ca bb nu mai trebuia sa se trezeasca la 5 luni peste noapte- de unde a aparut ideea asta

Ai mei s-au trezit pana spre 2 ani sa manance LP noaptea deci pls uita de asta si lasa bb in pace- mai, tu nu ai o ocupatie bag de seama de te gandesti la prostii din astea!!, nu te tine pitica suficien de ocupata

Si Porumbita si cine mai are copchii pe aici au scris la fel

si NU cereala la ora 10, daca nu ii dai pana la 6-7 sa zicem , gata , mai e si maine o zi.Se trezeste sau nu e treaba copilului, e ritmul lui de crestere si somn

CLAy cu cazaturile - doua sambate la rand mi-a alunecat bb din carucior in casa, s-a prelins practic, era in sac in carut neprinsa in centuri si a aterizat cumva pe burta-nu a patit nimic
Si sotul si baietii au dat peste ea in pat , fiecare cate o data din fericire, pentru ca NU AU VAZUT_opentru ca e mica si alba
Asta este efectul privirii de vanator a barbatului, inscrisa genetic sa vada prada de la departare dar sa nu observe lucrurile de langa el.Sa focuseze un singur obiect pentru a-l dobora
Sa intrebe la masa unde este sarea iar sarea sa fie drept in fata lui.Pe cand femeile au inscris genetic sa aiba grija de copii de ex, sa vada lucrurile de langa ea, aproape, sa aiba vederea larga la 180 de grade ca sa isi poate supraveghea progeniturile
Deci I. nu a fost vazuta pentru ca ei focusau altceva in departari
Oricum si-au luat papara iar eu mi-am invatat lectie- strig si anunt ca radioul unde este I ca sa nu fie calcata in picioare

Despre cazaturile celorlalti e muult de scris deci alta data

pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

multumesc tuturor de urari!

astazi am stat mai mult pe acasa, cu bebelul. am iesit si afara, vreo 3 ore, pe la pranz, si a dormit bustean in ritmul de leagan al carutului prin gropile din Bucuresti.
va servesc si o salata de fructe. chiar am facut una, dar nestropita cu alcool, doar cu frisca.
sampania o pastrez ptr 1 an, cand n om mai alapta...

LML si piersicutelor ANA Ecaterina(de IOANA) si ANA GRACE (Aruba), sper ca ati petrecut pe cinste!!!

vineri mergem la vaccin. o sa vad si cam cat a mai crescut, ca nu l am mai cantarit de la 5 luni. de lungit sigur s a lungit, ca i au ramas mici hainutele.

WILTON bine ai venit la noi! trebuie sa scrii 10 mesaje, chiar daca doar de 1 rand fiecare, ca altfel mesajele tale sunt moderate, iar noi NU te vedem in timp real.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Ile, !! F tare! Auzi, mica si alba, draga de ea!

Valy, si eu voiam sa adaug, lasa cartile ! Bebelusii nostri nu se uita in carti, nici in calendar, si nici la ceas, doar noi adultii ne preocupam de atatea date, numere, deadlineuri, si ar trebui pe ei copiii sa ii "citim". Daca se trezeste noaptea si mananca, inseamna ca de asta are nevoie.

Apropo, si eu am mutat cerealele seara (in ideea ca ii voi da dimineata fruct, dar inca nu am inceput). Niciun efect la somn, evident.

Freedelia, tare as vrea sa "scap" de cereale date cu lingurita si sa ii iau biscuiti de orez, pot sa ignor linistita faptul ca (la aia pe care i-am vazut, organix) scrie ca sunt pentru 7+ luni? Partea buna, sa zic asa, e ca nu are niciun gand sa se obisnuiasca cu lingurita, si nici eu nu il ajut... ha, adevarul e ca nici nu stiu de ce ezit atat cu blw, cred ca pt c-am vrut sa il vad ca pune pe el de la cerealele alea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

OMG cat ati mai scris. Chiar foarte mult. Sa vad ce-mi aduc aminte. Eu, am niste zile super aglomerate. Sper sa ma linistesc cumva .asa, in primul si primul rand LML tuturor sarbatoritilor.
ANA, condoleante.Cat despre cazatura , bine ca a fost fara urmari. Asa cum ti-au spus si fetele, nu fi asa drastica cu sotul. Si, noi am trecut prin perioade mai dificile.Unele, chiar groaznice, dar, vad ca acum este ok.In fine, poate o sa va povestesc vreodata.
IOANA, cum a fost la vaccin.
OLI, ce dulce e Maya ta.
LAURA, prietena mea a facut amniocenteza si i-a iesit bine testul fish.Acum asteapta si restul, care eu credca va fi tot bine.
Mai doream sa spun la fiecare cate ceva, dra, am uitat.
WILTON, bine ai venit. Trebuie sa scrii zece mesaje rapid.
LORENA, ziceai de ONUTA ca face caca cu mucus?Trebuie sa astepti analizele probabil.
VERA, ai fost harnicuta azi.
CARMEN, destul de greu si cu serviciul si cu copilul noaptea.La mine sta socra-mea si noaptea.
De maine incepem teapia cu o tipa MADALINA. Ni s-a recomandat terapia Bobath.Trebuie sa citesc si sa ma documentez despre ce e vorba.
BALANTA< IIULI<ARUBA ce faceti?
Laura, aiapucat sa dormi cev azi?
Nu stiu mai fetelor, dar, asa parca cateodata ma apuca niste ganduri de nu mai pot. Ma uit la asta mic si mi se pare asa nu stiu cum, mic rau.Mi-e frica ca daca are ceva si rane pitic?Da, OLI trebuie sa vedem ce se mai intampla cu hernia lui inghinala. Poate se retage.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

ILE, ai fost tare dulce cu I a ta alba si cu baietii.
FLEUR, tot am vrut sa te intreb. Cum te-ai hotarat sa pleci si sa te stabilesti acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Lore, cum naiba alergie la 6 luni la lapte de mama? eu zic ca e imposibil! I-ai introdus LP? Banuiesc ca nu ca doar tu esti micutza Fulga din cate stiu . Poate fi ori de la ce ai mancat , daca ai mancat ceva nasol, ori ceva viral sau bacterian. Te asteptam cu vesti bune. Ai cerut sa iti faca si coprocitograma? ca aia ti-o da in cateva ore...
Inaf, merci de urari. La multi ani si voua

A fost ok la vaccin. A facu Aaaauuuuu si gata. Problema a fost ca am plecat de acasa imediat ce s-a trezit si nu prea a vrut sa manance, motiv pentru care , la 8 cand ne-am intors, pe drum, ma manca si pe mine si haina ei, si paltonul meu si daca ma apropiam cu fatza de ea, se baga cu nasul in fata mea si se mufa la mine pe obraz. Dezastru!
Am luat Topfer HA1 de la FArmacia TEi ca cica e mai bine sa ii dau completare cu de-asta pana scapa de problema Klebsiellei.
Olivette si noi am inceput tratamentul cu aceeasi schema. Dar la noi caca e tot o tura galben, o tura verde. Sa vedem...

Legat de kineto, eu am invatat sa ii fac exercitiile Vojta singura. Asa ca o sa vina doamna aia doar din an in Paste si mai mergem o data pe saptamana la Obreja si in rest, she is mine, de 3 ori pe zi :)
Noapte buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Buna seara
Va mai scrisesem acum cateva ore un mes si mi s a oprit tel
Sa vad daca mai imi amintesc cate ceva
La multi ani sarbatoritilor zilei.multumim de torturi si salata.ina abia asteptam sampania sau ceva cu alcool oricum.
Facem un chef cand terminam toate cu alaptatul si in loc de ceai Bem si noi ceva mai sanatos(hai ca glumesc...sau nu...)))????)
Aruba ce faci?nu ne Dai si tu din macaronsurile tale???(arata tare bine si nu am mancat niciodata.)
Ada pai fata serioasa esti?cum sa crezi ca ramane pitic???ai rabdare ca va creste el.
Wilton bine ai venit te asteptam la povesti
Ile ai fost tare cu micuta ta alba.am Ras singura
Ana si EU ii dau (de fapt I am luat ca nu ii mai dau ca era sa se inece)si biscuiti si orez de 8luni-nu stiu daca e ok dar nu am gasit altii...
Mai fetelor ori nu stie el sa ii manance ori nu stiu ce se intampla de se tot ineaca cu ele.si este de a dreptul disperat cand ne vede ca mancam .de aceea tot incerc sa ii dau cate ceva sa morsoace.pireul Lui il mananca de nevoie ca sa zic asa dar cand ne vede ca mancam noi ceva ufff cum face...deja ne ascundem de el.cand vede ca mancam sau intram in buc incepe sa zica hammmm Hammmmm.e total.cand I am spus sotului ca face asa a zis ca nu crede dar azi a avut ocazia sa il vada de mai multe ori chiar.
Trimit si revin cu Inca o povestire(mi e frica sa nu il pierd iara)


Mergi la inceput