Piersicute de iulie august (23)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

LML Ana Ecaterina, Ana Grace, bebe al Inei, gemenasii Mirunei si ai lui Tamys! Sa cresteti mari, sanatosi si norocosi!

Tot scriu, poate se termina pag. asta...

Nici noi nu mai putem manca de fata cu Eric fara sa faca scandal. Ii mai dau cate o bucatica mica, atunci cand e posibil. Daca nu, ii bag biscuitii lui la inaintare. E facinat de pahare si cani, le insfaca la prima ocazie, trebuie sa fiu f atenta. Ii place mult sa bea din pahar, nu realizeaza ca e prea mare pt el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

si a mea e fascinata de cani-halbe pahare-BERE si telecomnezi.
i-am dat intr-o seara apa din halba-a fost tare fericita -normal 90%din apa pe ea....

fleur- cereale seara-i-am dat doar o data pe la 20:30-in rest nu i-am mai dat.si sper sa renunte si ea la masa de 2-3 noaptea-cu toate ka in carti spun ca ar fii trebuit sa renunte deja. mersi pt completari

avem o cana de la tommee tipee intre 4-7 luni-inca nu stie ce sa faca cu ea,,,se trage cam greu..ma gandeam sa-i scot supapa-dar nu cred ca fac mare branza...o sa iau una de la primii pasi-spunea cineva de ea-roxy parca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

hai ca am sters link-ul
ne pregatim sa mergem la vaccin. Sa ne tineti pumnii
am emotii de mor

da chiar...Balanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare dragelor!

Suntem relativ ok. Eu am fost cam coplesita de anumite chestii in ultimul timp, lapte nu prea mai aveam, Maya agitata si ea la san si radea bibe de lp, si nu aveam chef de nimic, in fine... sa zicem ca mi-am mai revenit.

Nu prea mai tin bine minte multe din ce s-a vb, ca am tot citit in reprize asa ca zic si eu ce-mi amintesc.

Ana, condoleante.
Si mie mi-e groaza de prima cazatura si de cele ce vor urma. La noi holul si livingul sunt umite si avem gresie pe jos. Cred ca o sa luam o mocheta sa punem peste tot, mai ales pt cand va incepe sa mearga de-a busilea si sa cada.

Maya de 2 luni face numai scaun lichid, gen maioneza. De 3 zile am inceput sa-i dau Linex baby. La 4 ore dupa prima doza a facut ceva cat de cat legat, a doua zi deja facea pasta galbena. Dupa ce termin cu Linex, ii fac o cura si cu Enterolactis, sper sa se regleze putin si flora si Klebsiella aia sa nu mai fie asa predominanta. Oricum, semne bune sunt. Macar face si ea kk normal. Ioana, voi ati inceput tratamentul?

Mai nou de 2-3 zile face abdomene la greu. Daca o pun putin mai ridicata, se ridica in fund si pica in nas apoi. :)) Evident ca o tin, nu o las de capul ei. Sambata mergem la pediatra sa vedem ce ne zice.

Am retinut si eu de care canuta, pt cand va fi nevoie

De trezit, si ea se trezeste la 1-2-3-4 ore, depinde de ce noroc avem. Mai nasol e cand o pun in patut (ea doarme pe burta) si dupa 10 minute se agita atat de mult sa ragaie pana se trezeste si iar trebuie sa o pun la san sa adoarma.

De azi am trecut si noi la scutece nr 4, ca 3 o strangeau la picioruse si-i lasau numai urme.

Ultimele zile ne-am plimbat cate 1 ora pe afara. E bine ca mai fac si eu miscare, ca in casa imi vine sa mananc intruna. Fleur, -18 grade? Brrrrr
Azi n-am mai iesit chiar daca era soare batea vantul cam tare.

La multi ani sarbatoritilor de azi!

Laura, te pune la incercare Andreiutzul! Sper sa dea dintisorul repede si sa se mai linisteasca.

Ada, deci asa cu sefii! Si eu ma intrebam ce sefi ai tu.
Am inteles eu bine, il operati pe Nectarel?

Porumbita, mmmm, Irlanda! Suna bine!

Kimmy, sanatate! La fel si celorlalte piersicute bolnavioare.

Michelle, voi la ce homeopat mergeti? Nu mai stiu, sunteti din Bucuresti?

Apropo de o chestie pe care am observat-o: la voi vad ca multi bebei fac kineto. La bobocei n-am auzit sa faca vreunul.

Si eu ma intreb ce-o fi cu Balanta. Sper ca e totul ok.
Nici Andrreea n-a mai scris de mult timp.

Off topic: ma uit pe Acasa si Oana Lis si-a luat bodyguard care ii gusta mancarea inainte, zice Oana: "ca asa se face si la presedinti" :)))) Mare ti-e gradina!

Cam atat mi-am adus aminte. Scuze ca n-am nominalizat mai mult! Pup fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Hop si noi pe aici,
Azi am avut program administrativ,am reusit sa mai fac si eu cate ceva prin casa,un aspirat,o curatenie in bucatarie,nu asa cum ar trebui dar tot e bine..
Dannett eu am locuit la 60 de km de Roma,Nettuno se numeste orasul.Daca te pot ajuta cu ceva,sa-mi spui.
Kimmy,buna asta cu insemnatul in calendar.Inseamna ca trebuie sa o fac si eu pt ziua de azi ca nu stiu daca mai pup somn de noapte pana la aproape 6,prea curand
Roxy ,noi avem biscuiti de la hipp,ii pun in safe feeder cu a bucata de fruct si ii plac mult
Ioana,tinem pumnii
Oli,bine ca sunteti bine!Ma bucur ca da rezultate tratamentul si ca Maya e mai bine
Am testat si noi scaunul de masa azi pentru prima data si a fost un succes,as vrea sa ne laudam tot la fel si cu mancatul legumelor insa ne luptam cu ele,nu-i plac..le-am gustat si eu si nici mi-e nu mi-ar placea daca as fi in locul lui..

Sunt in zona..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

La multi ani, sarbatoritilor zilei, Ana, Grace, Emma, Andrei! Cum sunteti la 6 luni?

Noi suntem un pic cam speriate, azi a facut caca de 3 ori, iar a treia oara era aproape numai mucus si cateva firicele de sange!

Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Fetelor, nici nu stiu de ce sa fiu speriata, de vreu virus care se mai trateaza sau de alergia la proteina din lapte (sora mea are baietelul cu astfel de alergie si e destul de dificil cu mancarea, nu iaurt, nu branzica, nu biscuiti, lapte special.,.,) ....
Am dus azi pt coprocultura, mai duc si maine pt altele ca nu am avut suficient caca si pt celelalte si in functie de rezultate o sa facem si analize de sange... pt alergie si altele.

Va pup, sper sa citesc si sa revin.

Scuze ca nu am nominalizat toti sarbatoriti, nu am fost atenta. La multi ani si ptAndrei si Maria, pt bebelul Inei si bebei de Miruna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Oli, bine ca sunteti bine...

Lore, nu e ingrijorator daca face kk de 3 ori pe zi, sper sa nu fie nimic serios. Alergia la proteina de lapte nu se declanseaza asa, dintr-o data, ci f timpuriu din cate am inteles, adica, daca era sa aibe problema asta, o avea pana acum. Si Eric, dupa 3 luni, a fost "suspect" de asa ceva, ziceam ca are diaree etc, dar pediatra m-a linistit ca se manifesta cu totul altfel si mult mai devreme.

Eu incerc sa-l mai fac pe E. sa adoarma singurel acum la amiaza, sa vad daca-mi iese faza si azi. Daca nu, ma apuc de leganat ...

Fetelor, mai dati-mi sugestii cum sa fac sa accepte carnea. o detecteaza in cea mai infima cantitate, parca-i dau otrava. Azi i-am dat cereale-cartof dulce-pui (1 lingurita) si s-a strambat in toate felurile. Nu mai stiu cu ce s-a combin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Revin si eu acum mai pe seara. Am avut o zi de maraiala si plansete. Nu stiu ce nu i-a convenit Aurorei, dar nu si-a facut somnul bine si rezultatele le-au auzit toti vecinii.
Urez si eu la multi ani tuturor sarbatoritilor ca de dimineata am nominalizat doar pe R al Inei. Le doresc tuturor la multi ani fericiti.
Oli, ma bucur ca sunteti bine.
Sper sa apara si Balanta la apel cu vesti bune.
Lore, multa sanatate. Sper sa nu fie nimic grav.
Fleur, auzisem la alte mamici si de combinatii ciudate in sensul ca introduceau alimimentul neplacut in ceva ce ii place foarte mult. Un bebe papa spanac cu banana, de ex. Nu stiu cat e de eficienta metoda caci sunt gusturi ciudate pe care nu le va mai intalni mai incolo, dar daca chiar nu accepta un aliment...In cazul tau ar trebui probabil sa combini carnea cu fructe. Nu stiu cat e de ok combinatia din pct de vedere al digestiei. Iaurt sau branzica papa? Oricum deocamdata isi ia proteinele din laptic si poate mai incolo va accepta carnita mai bine.
Pupam Ericutul vegetarian.
Va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Fleur , Andrei acum dupa raceala asta imi mananca ft bine legumele , nu stiu cum s-a ajuns aici , habar nu am . Eu o sapt cat a fost bolnavior am intrerupt orice mancare solida , am mers doar pe san si ma gandeam cu groaza la reluarea meselor cu piureul de legume .
Eu ii pun morcov , pastarnac , dovlecel , o felie mica de ardei verde nu rosu si carnita de pui ( de tara puiul) de maine o sa-i pun si un pic de cartof . Piureul il subtiez cu lp , ii fac 60 ml dar pun doar o masura , nu 2 cat ar trebui , il ametesc sa zic asa . Usor , usor vreau sa renunt la lp , sa vad si daca reusesc . Al meu nu mamanca fara carne .
Sugestie : incearca cu lp sau pune un pic de biscuite . Eu am incercat toate variantele care-mi treceau prin cap doar doar o inghiti ceva . In schimb avem succes cu fructele si branzica

LML sarbatoritilor de azi ! Vb Mariei , nu mai vreau torturi ca imediat la dulce imi fuge gandul
Lorena , sanatate multa !

Referitor la viata de cuplu si la noi s-a schimbat radical , trebuie sa invatam cum este in 3 . Nu mai are sotul prioritate la alintat , asta este , il vad ca ii este cam greu .

Mergi la inceput