Piersicute de iulie august (23)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

La multe lunite si pentru Ecaterina si Grace, si pentru perechile de gemenasi sarbatoriti ieri si azi.

Dannett, eu nu stiu decat sa deduc ca i-a fost sete, dupa ce il pun la san si nu bea decat putin . Apa nu ii dau, n-a zis nimic dr de asta, o sa intreb maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

hai ca l-am sters :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Clay scuze. uite din nou http://www.okazii.ro/paturi/tarcuri/tarc-din-lemn-pentru-copii-gran-paradiso-aprox-5mp-8-elemente-a120251482

Va dam un tort cu mouse de fructe tuturor!
Pupici si multumim de urari!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna fetelor.
Mai iau si eu o cafea de la voi ca am mare nevoie si cat o savurez profit sa vorbesc un pic cu voi.
Mai intai, lml sarbatoritilor de ieri si azi, doar cand vad la voi cate luni aniverseaza piersicutele realizez ce baiat mare am.

Ana confirm si eu ce au spus fetele, inevitabil copii cad, important este sa nu fie urmari si sa fie , daca putem si ne iese, o lectie invatata.ps - mie nu mi-a iesit la Ana .

Laura o mare imbratisare pentru un pui si o mamica tare incercati in ultimul timp.

Fetelor ma omorati cu dulciurile, dati si voi acolo o salata de fructe, caci dupa ce va citesc invariabil ma opresc la raionul de dulciuri.

Silvi al meu este un mare pofticios, da din maini si picioare cand ne vede mancand ca sa ii dam si lui, singurul lucru care nu ii place este apa, care bleah...


Ada ma bucur ca ai rezolvat cu plecarea si ca evaluarile lui Nectarel sunt bune. Succes cu kineto.

Ioana ai dreptate, au niste preturi de parca toti suntem milionari.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Hello!
Incep mesajul asta apoi il trimit cand pot
Parul si mie imi cade tare...plus ca trece prin tot soiul de schimbari...fac si matreata.Acuma am schimbat samponul,ca nu suport sa stau cu matreata.Pana acuma am folosit numai din gama wella profesional,si am fost foarte multumita.Si eu folosesc ser din ala ce se pulverizeaza pe radacini,dar la mine nu are rezultat .Tot imi zic ca fac o tura de b-uri,dar uit sa cumpar...


Multumesc frumos de urarile de sanatate

Fleur,am presupus eu ca are secretii la plamani,pentru ca dupa ce tuseste isi face greata si mai scuipa un fel de flegma.Musi tot multi are,dar nu o aspir decat dimi si seara,tot de frica sa nu stimulez.Azi cumpar pivalone ca tot ati recomandat.

Felicitari tuturor dintosilor!

Emma doarme cam 12-13 ore in total,dar avem si exceptii de 10 sau 14 .Intram in club cu Vladimir,cu somn la maxim 2-3 ore,altfel e jale.

Cu diversificarea merge incet,dar nu ma grabesc.Stam tot la morcov,pastarnac,patrunjel,dovlecel,in diferite combinatii.Are zile cand manca vreo 30-50 ml,si zile de nici nu deschide gura.Nu stiu de ce.In unele zile ii dau suc de morcov,in loc de morcov fiert ca altfel se constipa.

Si bebe meu e leneees.Cred ca o ia mai degraba in 4 labe decat sa se intoarca de pe o parte pe alta.Daca o pun pe burta si ii ridic bazinul deja cam stie ce are de facut.

Sa fac un semn in calendar,ca deja doarme de 2,5 h

Canuta cu cioc,Emma inca nu serveste,Timi a avut Avent,dar nu i-a prea placut,asa ca a baut tot din nuk.Acuma am cumparat unul din ala fara cioc proeminent.

Ana,un pup mare !Ce sa zic altceva,cand Timi are aproape 5 ani si eu inca ma gandesc cu groaza la momentul in care a cazut din patut la 8 luni

Trimit ca s-a trezit,plecam la cumparaturi
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

clay nu da nimeni cu rosii; e f naspa cand cade si te copleseste vina;
eu la primul am reusit si nu a cazut deloc insa la victor cand avea 2 luni am patit o ; era in scoicam semi legat (adica pe sub brate) si scoica pe un suport;
a cazut scoica de acolo si el din scoica
la fel camera de garda, plansete si autoinvinovatiri...
stiu cum e ...
ce pot zice e ca sper sa nu se mai repete...

condoleante pt pierderea avuta!

inteleg ca sunt ceva probleme cu sotul; nu stiu cat te ajuta insa sa stii ca in primii doi ani ai copilului o relatie e pusa la grea incercare; am vazut n exemple in jurul meu; rabdare si nu face/spune ceva ce ai putea regreta mai tarziu


delia, fleur sunteti niste dragute; asa e, stiu de puseul de la 6 luni insa e cumva diferit; probabil tr sa stai langa pitic sa vezi la ce ma refer... adica cumva sunt convinsa ca ajuta mult ca acum lucrez cu el constant, nu doar ce face la kineto

ilenutzafac cu el tot ce face la kineto; si cei de la cabinet schimba exercitiile in functie de ce achizitii face; doar "incalzirea" e la fel

muraturica o fi un puseu de crestere

valy victor suge la 9; apoi pe la 12-1 noaptea; apoi pe la 3, 5, 7 sau 8; asta in zileel bune

Citat:
citat din mesajul lui dannett

Analizand din ce ati scris voi, mi-a venit ideea ca ar trebui totusi sa profitam cat inca e mica si sta in carut (teoretic).
Fetele cu experienta in calatorii, ce spuneti? E plauzibila varianta cu Roma la sfarsitul lui mai, cand Ecaterina va avea aproape 11 luni?



super plauzibila :)
noi in per aia vom merge sa facem turul irlandei;

clay dupa ce incepi diversificarea e ok sa ii dai apa;
un pic dupa masa

deocamdata ii dau apa doar dupa masa;
mai spre 10-11 luni dc o sa vad ca se agita si stiu ca e mancat o sa incerc sa ii dau sa vad dc ii e sete;

ceai nu ii voi da decat dupa ce invata sa bea din cana normala sau dc doamne fereste raceste ;
iar suc de fructe nu o sa ii dau deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Hello! In primul rand uram si noi LML sarbatoritilor :*
Noi am fost pe.afara dar n-am rezistat decat o ora si ceva k bate vantul rau si desi e soare se simte rece. Piticot a mancat doar jumate din piureul pregatit...e prima data cd face asa...nu stiu ce i s-a pus asa deodata, dar n-a mai vrut si pace. S-a pus pe urlat asa k am bagat-o la tzitzi si trage.de zor. Nu pot sa zic k nu i-a plkt k la inceput a papat cu pofta, dar asta e, nu o fortez. Ieri i-am dat prima dt piure de piersici si a fost yummy :)
Intrebare - voi ce biscuiti le.dati piticilor? Am vz ceva de la plasmon, dar n-am luat inca....ma gandeam sa-i amestec si cateva masuri de cereale in piureul de mar pana ii iau biscuiti....
Nici a mea nu e fan rostogoliri, a zis dr k probabil din cauza k nu prea ii place sa stea pe burtik. O sg data s-a rostogolit de pe spate pe burta acum 2 zile singurik,in rest doar dk o ajut eu sau dk are ceva in care sa se sprijine. De obicei se intoarce doar pe o parte si sta asa si se joaca. De pe burtik pe spate se intoarce cd se plicti. De cateva zile incearca sa se tarasca at cd e pe burta dar inca nu s-a prins cu e treaba cu mainile. O las in ritmul ei.
Danett - am banuit k ii era sete k tot plescaia cu limbuta in gura si avea si buzele uscate (desi umiditatea in camera era ok). Plus faptul k am gasit pampersul complet uscat dp mai bine de 12 ore.
Fleur - mi-am adus aminte k ziceai de lingurt k e prea mare - dk zici de cea cu albastru si galben nu e mare deloc, e exact cat treb si imi place k e si mai scobita decat cea de silicon si pot sa iau k lumea cu ea, k din aia de silicon nu intelege mare lucru si se enerveaza k ia prea phtin in gura cu ea.
Delia - ar fi super dk poate tata sa mearga la cafe :) il suna sotzulache acum si stab ei ceva.
Laura - pup Andreiul dintzos si agitat :*
Ana - draga mea, imi pare rau pt bunica ta :( cum zicea si sotzulache zilele trecute cand le-a fost rau bunicilor nostri, din pacate trebuie sa ne cam asteptam la faze din astea de acum incolo si sa fim pregatiti...off, asa mi-ar placea sa pot ingheta timpul acum si sa ramana toti asa cum sunt acum...sa nu trebuiasca sa pierdem nici bunici nici parinti...dar asa e viata, n-avem ce face :( in ceea ce priv cazatura lui Vladi, stai lini k sunt de-ale copilariei. E drept k sunt mom neplacute,care creeaza panica, dar atata timp cat nu sunt urmari grave e in. regula. Sunt convinsa k sotul tau se simte vinovat si k nu-i e usor, dar te inteleg si pe tine k ai react asa. Si la noi au interv schimbari in rel de cuplu de cd a aparut pitik, am trecit printr-o per de criza dp nastere, sotzulache avea un comportam tare ciudat, o fi coincis si cu criza de 40 de ani...habar n-am, dar a fost nashpa. Am ajuns pana la a-i spune k dk nu-ai schimba atitudinea trec la masuri drastice. Ne-au ajutat mult nashii, le-am spus tot si au avut niste disc cu el si incet incet s-au calmat apele. Noi suntem si in al 7-lea an de relatie si stii cum se zice k e o cumpana. Eu sper k am depasit-o :) oricum, am mai disc noi pe aici, o saa dureze o vreme pn se va normaliza.situatia, nu are cjm sa mai fie k inaibte cd.eram doar noi 2, dar cu rabdare si intelegere ne vom acomoda la viata in 3. Pup si suntem aici pt tine :*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Din ciclul "nici o noapte nu-i la fel", a adormit la 8, s-a trezit la 12, apoi din 2 in 2 ore pana la 4, si din ora-n ora pana la 8. Am dormit cu el in pat de la 12, asa ca...am dormit, totusi.

Valy, vezi mai sus...e absolut normal sa se trezeasca noaptea, cand vor ei. Eu stiu sigur ca aseara inainte de culcare nu a supt suficient, era prea infundat nasucul, si cred ca de asta s-a trezit asa devreme. Eu zic sa nu-i mai dai cereale la 10 noaptea. oricum din ce am auzit de la alte mamici nu au efect asupra somnului de noapte.

Anca, este posibil ca de la tae bo sa-ti fi scazut, momentan, productia de lapte. Se recomanda sport, dar usor, cu moderatie. Tae bo am facut si eu candva, e f energic si solicitant.. Nu stiu, zic si eu.

Kefirul noi il facem in casa, am primit de la cineva ciupercutele care produc fermentatia. Se mai face din lapte si kefir gata facut. Este f bun la gust si sanatos, dar nu stiu daca se poate da la bb, ma voi mai documenta. Se face si branza din kefir, tre sa caut reteta.

Roxy, cred ca fiecare bb are preferintele lui. Eric nu suporta linguritele si inghititurile mari, isi face greata, de aia i-am luat lingurite mai mici si de atunci "baloteaza" mai bine.

Ieri i-am dat ficatel de curcan, cel mai mare bleah de pana acum...

Dannett, lui bb ii e sete el mai des la trezire, dupa mese solide mai inecacioase, cand e cald si uscat in camera. Semnele? matzaiala ca pt lapte si buzite uscate, cum a spus si Roxy. Daca il pui la san, suge putin si gata.

Fug ca ma cheama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Fetelor, aveti idee de ce e asa de latzita pagina asta? O mai umplu si eu, sa se treaca la alta.

In alta ordine de idei, ce-o fi cu Olivette, ea scria des. Vad ca nici la odiseea ei n-a mai scris de cateva zile. Sper ca sunt bine si ea si fetita.
Balanta o fi in Italia? Ii tinem pumnii lui Eric.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

De obicei se lateste pagina atunci cand se pune (direct) un link prea lung (s-ar putea sa fie linkul spre tarc) dar eu o vad normal, cu linkul "trecand pe randul urmator".

Mergi la inceput