Piersicute de iulie august (23)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Buna dimineata!

poftiti la o cafea si ceai!
va servim si o felie de tort si suc, ca astazi, la ora 8 si 10 minute facem 6 lunite!
let s party!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Laura, multumim de cafea si mai dau si eu una ca, cel putin tu, ai nevoie. Te pune Andrei la grele incercari, dar cred ca nici lui nu ii e mai usor. Speram sa apara dintisorul buclucas si sa scape de durere.
Ana, condoleante pt bunica ta. Sper ca Vlad sa te ajute sa treci mai repede peste (in cazul meu, Aurora m-a ajutat la 2 pierderi in familie survenite la interval de nici 2 luni). Cu cazatura, ce sa mai zic...nasol, dar nu intra in asa panica si depresie, daca copilul e bine. Probabil s-au strans multe la tine si asta a fost picatura care a umplut paharul. Din ce aud, se pare ca fiecare bebe incaseaza cate o cazatura mai devreme sau mai tarziu. Aurora era sa cada din brate de la mine, eu m-am intins dupa biberon, ea s-a incordat nu stiu cum si era sa se propulseze direct jos. Am prins-o de manute si a ramasa asa suspendata, cu piciorusele pe jos. Nici acum nu inteleg prea bine cum s-a miscat, dar cred ca daca cadea cu totul eram de rasul lumii, sa imi cada copilul din brate. Nu il invinovati prea tare pe sot, sunt convinsa ca nu a fost ceva cu intentie si ca se invinovateste el singur.
Fleur, eu nu prea stiu bine diferenta intre iaurt, kefir, sana, etc. Ma gandesc ca e ceva cu procesul de fermentare si bacteriile implicate. Sunt chiar curioasa daca kefirul e ok la bebei. Mie mi se pare mai dulceag decat iaurtul, deci, daca e permis, ar trebui sa le placa.
Si Aurora parca face cele mai mari progrese cand nu o ajut si par sa nu o bag in seama. Cele mai complexe "conversatii" le are cu jucariile, cand eu tac. Daca eu vorbesc, nu zice nimic. Nici vorba sa gangureasca cu mine. In schimb, unei rate de plus ii spune cat nu imi spune mie intr-o saptamana. De rostogolit s-a rostogolit prima data cand eu citeam langa ea si paream ca nu o vad. O fi timida? Are cu cine semana ca nici mie nici sotului nu ne placea (cand eram copii) sa spunem poezii la comanda sau sa facem ceva cu "public". Asa ca Porumbita, stai linistita ca toate la timpul lor se intampla. Va dati seama ca eu daca ar fi sa mai iau dupa progresele alor vostri as intra in depresie. Aurora e mai mica si ea multe le face la ceva timp dupa ai vostri.
Freedelia, la voi (si in alte tari) aveti asigurarile sa va protejati de preturile mari. Noi in schimb cotizam de prosti la stat, piata asigurarilor de sanatate e cvasi inexistenta si platim si din buzunar servicii de multe ori de calitate indoielnica. Sistemul de sanatate si de educatie din tara asta ma revolta la maxim. Imi creste tensiunea numai cand ma gandesc.
M-am intins cat o zi de post cand eu de fapt trebuie sa fac mancare ca daca se trezeste asta mica nu mai pot.
Apropo, de vreo doua zile mananca ca disperata. A ajuns pe la 900-1000 ml/zi. Oare e ceva puseu, imi da semnalul ca vrea si altceva, sau ce?
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Ina, la multi ani fericiti pentru piersicuta ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata

Vera are 43 cm parca

Porumbita ce lucrezi cu bb acasa?Aveti vreun link cu exercitiile pt 6 luni?Ca pe cel de la 5 luni il stiu , ceva spaniol

Noi am facut ieri vaccinul de 6 luni si azi astept dr ca sa vdm ce mai papam

puuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

La multe lunite, R de Ina!! Succes cu diversificarea!

Multumesc pentru incurajari, uite chiar m-am simtit mai bine sa le citesc. Cu sotul, e mai complicat, si asta a fost un fel de picatura, dar ne refacem noi. Stiu ca putea sa mi se intample mie, si mi se va intampla si mie, dar tot am fost cel putin dezamagita, in sinea mea. Bineinteles ca sentimentele (mele) daca mi se intampla mie erau si mai rele, asa ca intr-un fel mai bine c-a fost asa.

Freedelia, cam asa a fost si la noi, doar ca sotul s-a trezit, l-a "cules" si mi l-a adus in sufragerie, unde dormeam.

Fleur, muraturica, Laura, Ali deci si ai vostri v-au dat emotii din astea.. Cu centurile era sa o patesc si eu, la un moment dat nu ma puteam hotari daca sa il scot cu tot cu scoica sau doar pe el, nu se putea parca, era agitatie.. i-am desfacut centurile dar l-am luat cu scoica pana la urma. Mi-am dat seama repede.

Ne ducem sa facem si noi un ceai, mai revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

'neata si de la noi. ieri in parc 2 ore. suntem bineee.
va mai intreb ceva? inca se trezeste sa pape la 2 -3 noaptea?
s-o las in pace?
dr zicea sa-i dau cereale,dar de cateva zile-ultima masa e la 22-22:30-si nu pot sa-i dau la ora aia.

s-a trezit ca domnisoara ,la 9 dim-asta dupa ce a papat somnoroasa la 7 dimineata.

laura-iti tin pumnii cu dintisorii -si poate te odihnesti si tu...

si eu ma intrebam ce face balanta-cred ca are probleme de n-a mai scris.imi pare rau.

azi la parc. nu sta nimeni pe la IOR? Eu intru pe la scoala aia 80,180 nu stiu cum se numeste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancader spune:

Buna dimineata, multumesc de cafea si ceai, EU ca si Vera, beau de Doua ori pe an cafea, asa ca, ceai de lactatie pt mine.

Ana, stai linistita cu cazutul, baiatul meu a cazut din bratele sotului cand avea o Luna, adormise pe scaunul de la pc cu el pe piept si s a prelins pana a cazut, nu Mai zic ce a urlat dar a fost ok, dupa aceea pe la cinci sase luni a inceput seria cazaturilor, cum nu eram atenti un pic imediat se rostogolea. Condoleante pt bunica

Ada, bine ca a iesit cum ai vrut cu sefii.

Laura, of, ca mult Mai trageti, multa sanatate si un baietel calm sa o lase pe mami sa se odihneasca.

LML sarbatoritilor de azi.

EU am fost aseara la Sala, a fost suuper, la tae boo, dar cand m am intors acasa plangea pitica cu suspine. Cand am intrat pe USA si a revenit far chiar si asa sugea si suspina. I am dat sa pape si am observat ca nu Mai e asa mult lapte, m am muls un pic ca nu am putut sa Scot Mai mult si I l am dat cu cereals, pe care l a devorat imediat. A Mai supt un pic si s a culcat. A avut o singura trezire fata de n treziri cat avea de obicei. Sa fie de la cereals? Nu se Mai satura doar cu sanul? De Maine incepem si noi cu supita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

la multi ani INAF-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata si de la noi!
Laura,multumim de cafea!Pupam Andreiu,sa iasa mai repede dintisorul si s-o lase pe mami sa se mai relaxeze nitel
Mattia a dormit de la 10 pana la 6 fara 20, astazi.De 2 zile nu-l mai las sa doarma la mine in brate,in timpul zilei,ca doarme mai mult si apoi se foieste noaptea,si uite ca da rezultate tehnica asta
Pacat ca eu nu am reusit sa adorm decat pe la 2-3 dimineata,insomniile astea..
Ana,imi pare rau ca a cazut Vladut.Si noi am patit-o cam ca Fleur asa,la 2 luni..veneam de la restaurant,in seara botezului,nu era legat in carucior,pe taica-su..il manca undeva,a luat-o inainte.stiti cum e,ceasul rau,pisica neagra,a dat sa intre in casa,culoaru ingust,nu stiu cum.. si a alunecat copilu' din carut.Mai mult s-a speriat decat s-a lovit dar oricum mie mi-a iesit instant reprosul,apoi tot instant mi-a parut rau ca i-am reprosat.Se simtea deja super vinovat..Cand ma gandesc ca va fi inevitabil sa mai cada,pentru ca doar asa va invata..ma apuca groaza
Condoleante pentru bunica!
Fleureu nici nu stiu daca am mancat vreodata kefir..
Porumbita,sanatate multa puiului!
Freedelia,m-a amuzat la maxim faza cu dormitul ca o floricica
Muraturica,cred ca toti sunt asa,Mattia ma studiaza cand incerc sa "intru cu el in vorba",nu-mi tine isonul..Intr-adevar si el face multe chestii noi cand eu nu-l bag in seama,si totul cu multa naturalete.
Valy,eu zic s-o lasi in pace.ei se regleaza singuri.au zile cand se trezesc mai des altele mai rar..
Ina,multumim pentru tort siLml piersicutei tale!acum imi dau seama ca nu esti in lista..Sa ne dai datele

Lml sarbatoritilor de azi,Ana Ecaterina,Ana Grace si Andrei &Maria

Balanta,sper din tot sufletul ca sunteti bine!
Oli,Iuli,fetele care n-ati mai scris,mai dati-ne un semn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna si de la noi!
Va urmaresc, insa nu prea am avut noutati sau sfaturi si uite asa, ajung sa scriu mai rar.

La multi ani sarbatoritilor zilei!

Roxy, ziceai ca dupa vaccin micuta s-a trezit insetata. De unde stii ca ii era sete si nu foame. Intreb in general pe toate mamicile. De unde stiti cand la micuti le e sete. Sau cum va dati voi seama ca cer apa?

Astazi avem si noi vaccinul. Am emotii mai mult ca alte dati. Speram sa trecem cu bine, fara reactii adverse.

Mi-ati facut pofta cu planurile de vacanta.
Inainte sa se nasca Ecaterina, ramasesem cu visele la o vacanta in Roma (era urmatoarea pe lista capitalelor europene). Ne luasem gandul cu bebe mic la astfel de vacanta (umblat de dimineata pana seara, venit la hotel doar pentru somnul de noapte).
Analizand din ce ati scris voi, mi-a venit ideea ca ar trebui totusi sa profitam cat inca e mica si sta in carut (teoretic).
Fetele cu experienta in calatorii, ce spuneti? E plauzibila varianta cu Roma la sfarsitul lui mai, cand Ecaterina va avea aproape 11 luni?
Eventual poate imi recomandati ceva cazare.
Vera, tu acolo ai locuit?
Varianta apartament pare cea mai ok, atat din punct de vedere financiar cat si logistic. Pacat ca nu suntem decat noi 2 si bebe si e mai greu de gasit apartamente asa de mici.

Mergi la inceput