Piersicute de iulie august (23)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ali, ii dau biscuitii ca atare, ma rog rupti in jumate ca-s lungi, ovali. Ii molfaie cu placere.
Sa nu-ti fie frica sa-i dai, sunt speciali conceputi pt bebei, se inmoaie instantaneu in gurita lor, la contactul cu saliva. Pofta buna la rontait, Denis!
Gand la gand, si eu am facut ardei umpluti .

Vera, felicitari pt dintisori si masuratori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Ali, mie mi-a zis doctora ca e obligatoriu sa iau vitamine pe toata perioada alaptarii. So iau Elevit zilnic. A zis ca altfel o sa pic din picioare si nu o sa sti de ce

Ada, a fost in seara asta cealalta terapeuta la noi acasa
costa 80 de ron mi se pare fff scump
vrei sa iti dau nr ei?

io cred ca ma apuc sa fac facultatea de kinetoterapie si fac vojta ca as castiga regeste!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

buna seara!
ne pregatim de party maine!!!

ALI cand te aud cum umbla deja bebelul si ca vrea sa se si ridice de marginea patului, iar ma apuca damblaua... al meu e lenes, se conserva... bine, face el altele, dar asta ma inebuneste pe mine acum.

VERA felicitari ptr dintisori, inseamna ca ati trecut relativ usor peste aparitia lor.

FLEUR sunt curioasa daca iti accepta alt model de cana fata de acesta cu care s-a obisnuit deja. la noi, cel mare nu vroia decat "acea" cana, "acel" model de biberon.

ADA ce ai facut azi la dr cu Nectarel?

CLAY (ANA) sunteti bine? ati facut vaccinul sau l ati amanat din cauza racelii?

IIULI cum merge gimnastica (kineto)?

BALANTA mai sunteti in Rom? sper ca gemenasii sunt bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Gata, am ajuns si eu acasa. Sunt rupta de foame si de somn.ASa, am rezolvat la Uniune cu plecatul meu. Da, mai fetelor, avem si noi un Presedinte al UNiunii si o presedinta a CAmerei Bucuresti.Ei, sunt sefii nostri peste toti notarii din Romania.A fost foarte bine. Erau in sedinta si l-au bagat pe NECTAREL, in sala acolo. Sunt paranoia, sper sa nu fi fost vreunul racit.Asa, apoi am fost la kineto. Ati avut dreptate , mi-a placut foarte mult de dr. Robanescu.L-a controlat foarte serios si a zis ca are varsta corectata de 5 luni si e dezvoltat cam de 4luni jumate. Ma rog. Oricum, de maine incepem acasa. Adica, sun maine la cabinet sa vorbesc cu o kineto pe care nu stiu cum o cheama. Acum sa vedem . Sper sa incepem odata.Te sun maine, daca nu vine tipa asta. Dr. Robanescu ne-a spus de ea, dar, nu era la cabinet.
OLI< ce faci?
ARUBA, tu?
KIMMY, imi pare rau ca Emmma este bolnavioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

salutare si de la noi


eu sunt tare obosita...
azi l-am tinut pe celmare acasa ca avea febra (de ieri are, azi noapte la ora l-am verificat si e pe antitermic la 4 ore)
maine merg cu el la doc dar macar maine e mama libera si vine sa ma ajute...

noi folosim canuta NUk cu cioc de silicon ; asta mers si la primul si vad ca si victor s-a prins care e treaba; Nu as recomanda cu cioc tare


balanta cum sunteti?

clay ce ai patit?

fleur chiar sunt curioasa dc stie cineva legat de kefir... parca stiam ca nu s bune sana/kefir dar nu mai stiu de ce sau dc asa era

ada ce sefi ai?

ali la primul la 7 luni am bagat tarcul dar nu era din lemn si nu ma temeam sa cada

victor a devenit mult mai mobil, se rasuceste acum singur, da sa tarasc, face abdomene
imi fac mari mustrari ca nu am lucrat cu el constant acasa
nu stiu dc saltul asta e asa coincidenta sau faptul ca acum lucrez cu el zilnic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Multumesc ca va ganditi la mine...

Perioada mea proasta a inceput saptamana trecuta cand (joi) a fost inmormantarea bunicii mele. Nu am fost acolo, dar oricum...

Insa nu asta m-a bagat adanc in butoi, ci raceala lui Vlad care-a inceput joi-vineri, si, mai ales, faptul ca sambata dimineata a cazut din pat. Am fost cu el la camera de garda, totul in regula. Au trecut cele 72h in care sa-l urmarim, n-a avut nimic, dar cu frica o sa stau mult timp de-acum. A, cica ii ies si dintii (a zis dr vineri), dar eu nu vad nimic.

El a fost OK din clipa in care l-am pus la san imediat dupa cazatura, ba chiar sambata dupa amiaza a inceput sa-si foloseasca si mainile corect la mersul in 4 labe, si mai nou se intinde in sus si se apuca de lucruri, sta in genunchi. Dar eu nu mai sunt la fel, in special relativ la sot (care a fost direct responsabil).

Nu ma mai pot odihni bine noaptea, iar ziua nu mai am cum sa dorm.

Va rog, fara rosii, lectia mi-am invatat-o. Ma rog, uneori am o atitudine mai pozitiva, si anume ca asta e, toti cad mai devreme sau mai tarziu... dar e tare greu cand se intampla prima oara, vina e mare.

Bucurati-va de scurta perioada cand inca nu se misca bine independent, ca apoi e si mai solicitant.

Ioana, ce tarc ai tu, scuze ca nu m-am uitat cand ai zis prima oara?

Bineinteles ca sambata dupa doctor ne gandeam... ce facem, mergem dupa tarc?! Dar am cazut amandoi de acord ca nu va sta cu mult mai linistit decat in patut, atata timp cat vede ceva in exterior, va fi numai cu capul in plasa, in perioada asta cel putin... ramane deschisa discutia.

Ali, mesajul despre cum nu mai poate fi lasat nesupravegheat, l-as fi putut scrie si eu cuvant cu cuvant.

Vera, f tare cu dintisorii. Sper sa nu il supere de-acum inainte...

Lorena, am banuit treaba cu pompa cand ai zis ca scoti 8-900 ml zilnic. Ai si aprecierea mea. De curiozitate, la san ai mai incercat s-o pui ulterior?

Ada, deci sunt sefi destul de mari, ca sa zic asa. Tre sa fi fost tare simpatica cu Nectarel acolo la sedinta lor.

Balanta, am urmarit si eu sa vad daca ai revenit.

Incerc sa ma culc. Mananca la maxim 2h noaptea acum. Cu raceala e mai bine, acum doar tuseste din cand in cand... Joi il vede pediatra lui si decidem daca facem atunci vaccinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Ana -- cred ca fiecare mama isi aminteste perfect prima cazatura a primului copil. Atat. Poate vag si pe a doua, in rest, pauza. Stai linistita, si noi am fugit la spital cand a cazut John prima data, cazuse de pe pieptul l ta-su, dormeau amandoi, el s-a trezit de foame dar ta-su nu, asa ca el s-a foit si a cazut probabil pe canapea si apoi pe podea. Urla ca din gura de sarpe de l-am auzit prin doua usi inchise (cica eu trebuia sa ma odihnesc si el avea grija de bebe) si am fugit in sufragerie, unde John urla pe podea la picioarele sotului care DORMEA ca o floricica... Doctorul Stanciu, ca la el am mers, a ras de noi si a zis ca daca nu cade de la cel putin 1 metru simpe o supravata tare (nu covor) nu are nimic. Insa si eu, ca si tine, am urmarit copilul saptamani in sir si cum plangea (de foame, de colici) eu ziceam ca il doare capul. Big hug si nu il invinovati pe sotz, o sa vezi ca o sa ti se intample si tie...

Ali -- cred ca daca ii blochezi rotile e exact la fel ca premergatorul. Eu am avut premergator la John si cred ca scaunul era exact la fel ca asta de la exersaucer. Foarte important este sa fie pozitionat astfel incat sa ajunga bine cu picioarelempe podea, sa nu atarne si sa nu stea pe varfuri. Insa cred ca se ba plictisi repede,mpentru ca la exersaucer scaunul este pus pe un rulment si se invarte 360 de grade, deci copilul poate trece de la o jucarie la alta si jucariile dunt diferite din punct de vedere a ce stimuleaza -- unele au luminite, altele texturi, altele se invart, altele se trag, etc.

Balanta -- ce faceti??? Nu ai mai scris de mult. Sper ca sunteti bine!

Kimmy -- e crunt cand e mai mult de unul bolnav. Noi tocmai am avut experienta asta saptamana trecuta si inca ne revenim...

Porumbitza-- nu cred ca are prea multa legatura saltul lui Victor cu faptul ca lucrezi cu el mai mult. In jurul varstei de 6 luni are loc acest salt mare, cand incep sa se miste mult mai coordonat. Si Jeff acum de vreo saptamana-doua a trecutnparca din stadiulmde bebe mic la cel de bebe mare, il vad si din cum se joaca cu fratii lui, intinde mana, trage de jucariile lor, miscrile ii sunt mai coordonate, sta mult mai bine in fund si se re-echilibreaza cand isi pierde echilibrul. Nu te invinovati, esti o mama minunata!!!

Ioana -- 80 de lei pentru cat timp? La preturile de aici (din spitalele straine, care au preturi/servicii ca in US) mi se pare un pret minuscul. Noi aici doar sa vedem un doctor 15 minute platim echivalentul a 300 de lei. Cand facea Coleman fizioterapie cand si-a rupt picioarul asta vara, o sedinta de vreo 45 de minute il costa 500 de lei. Noroc de asigurare, ca altfel serviciile medicale ar fi prohibitiv de scumpe...

Gata, fug sa pregatesc copiii de scoala, intrasem doar sa va citesc, dar am vazut ce a scris Ana si am vrut sa ii scriu

Aaaa, Roxy -- a zis tata ca poate sa mearga el la sotul tau, i-am zis ca lucreaza langa muzeul Antipa, asa e, nu? A zis ca acolo ajunge in 15 minute si poate merge, sa il sune sotul tau...

Gata, va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Si daca tot vorbeati de cazaturi acum 2 min eram dincolo la tv si aud un zbufff.acum s a linistit si o papa pe tzitzi...offfff

Ana condoleante.iar in privinta cazaturii cred ca nu mai ai de ce sa iti faci griji.stai linistita ca a fost prima dar nu si ultima cu siguranta.asa ca pregatestete si nu pica in butoi la fiecare.
A noastra tocmai a fost a 3a.nu sunt mandra de asta dar nici nu pot intra in depresie.
Felicitari ptr umblaret

Ina stai linistita ca toate vin la timpul lor.si dupa cum vezi e mult mai solicitant dupa CE incepe sa mearga.
Ioana mersi
Delia o sa caut si EU aici unul ca suna interesant.da in asta se plicti repede.
Porumbita nu cred ca e cazul sa iti faci mustrari.sanatate baiatului
Ada bine ca ai rezolvat cu "sefii"
Fleur o sa incerc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ana, intru si eu sa iti spun sa stai linistita, se intampla si nu doar cand e mobil...
Al meu copil a cazut din carucior la nici 3 luni, afara, pe asfalt. Dadeam sa coboram niste trepte cu caruciorul, barbatul il tinea din fata, eu din spate, el a urcat caruciorul prea mult, eu prea putin, copilul s-a "prelins" usor jos. Nu era legat in centuri...l-am ascultat pe El sa nu il leg, ca-l jeneaza pe baiat si n-are unde sa cada. Eu consider ca am fost amandoi vinovati, deopotriva. Din fericire, ingerasul lui l-a aparat, nu apucasem inca sa coboram pe scari si a cazut de la inaltime f mica. S-a trezit din somn si a plans cateva secunde, apoi i-a trecut. Nu am fost cu el la spital, dar l-am supravegheat permanent si am fost oricum la control de rutina la pediatra a 2 a zi. Spre rusinea mea mi-a fost jena sa spun ce s-a intamplat si i-am zis doar sa-l controleze la cap, nu avea nimic.
Cred ca fiecare mamica avem, la un moment dat, o astfel de poveste si le-am auzit pe cele ale altor mamici...
Treci peste ca nu ai incotro.
Condoleante pentru bunica ta, s-au adunat mai multe intr-o perioada scurta, dar va trece. Ca si raceala lui Vladutz umblaretzul.

Porumbita, are dreptate Freedelia, si eu cred ca bebelusii efectueaza "saltul", mai devreme sau mai tarziu si in ritmul lor, fara sa facem noi ceva special. AL meu a facut progrese doar atunci cand NU ma uitam la el,"stimulam", ajutam, etc.

Eric in ultimul timp vrea numai in picioare, cred ca trece peste etapa de-a busilea si in 4 labe. Efectiv cand il iau in brate se incordeaza si se ridica. In patut cand nu mai are somn se intoarce pe burta si se ridica mult pe brate, cred ca nu mai e mult si se sprijina de margine si se ridica. sper sa fiu pe faza, pana atunci tre sa-i cobor salteaua la nivelul cel mai de jos si sa ridic grilajul.

In fine, ne asteapta vremuri grele pt spate si alte alea...

Ada, ai fost tare la faza cu Nectarel la reuniunea notarilor.

Noapte linistita si piersicute calme si cuminti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata ,

Sunt foarte matinala , nu am dormit decat o ora si jumatate , pe Andrei il doare tare de tot gingia cred ca sparge vreun dintisor , asa am mai avut o noapte si la celalalt dinte care a iesit . I-am dat nurofen , i-am dat cu dentinox dar frectie
Asa ca dau multe tone de cafea swi ceaiuri

Ana , zic si eu stai linistita dar stiu ca nu prea se poate . Noi am patit-o cand avea Andrei vre-o 4 luni , stateam pe canapea si l-am pus jos intre picioarele mele , in golul dintre talpile picioarelor , in ideea ca nu se arunca de acolo , pe fractiune de secunda s-a aruncat si a venit cu fata de covor ca nu a stiut sa puna mainile in fata . Nu vreau sa-ti spun ce a urlat , cred ca pe fractiune de secunda nici nu a mai respirat asa de tare se inrosise la fata si nu mai putea nici sa planga , s-a speriat ft tare .I l-am dat sotului ca eu nu am putut sa-l calmez . Condoleante !

Ioana ,tare scump cand vine acasa doctora
Ada, ma bucur ca ai rezolvat .
Fleur , uite ca nu ma gandisem sa-i iau si eu biscuiti , poate se mai scarpina cu ei la dinti . Jale cu dintii astia . Vb sotului , parca sunt mai rai ca , colicii
Porumbita , mult zen
Oli , ce faci ?

Azi vine soacra-mea poate il mai livrez ei sa dorm si eu macar o ora ca iar m-a lovit trenurile din gara Noroc ca noaptea trecuta am dormit ceva , de mi-am mai incarcat bateriile . Ma lasat o noapte sa dorm , s-a gandit la mami lui , dar ajunge
Of si al meu se plictiseste la maxim , tot timpul vrea ceva nou . Cu siguranta sarim peste mersul de-a buselea . Poate ca este mai bine , ca la mine chiar este curent pe jos si asta ne mai trebuie inca o raceala
Lorena , felicitari pt rabdarea de a scoate la pompa ! Eu nu a-si fi putut , sigur il treceam pe lp . Urasc pompa

Va las sa mai un pic



Mergi la inceput