Burtici cu stelute de iulie - august 2013 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

ama si lucrezi? vroiam sa te intreb cum ti se pare mba-ul ca dezvoltare profesionala. te ajuta daca vrei sa lucrezi intr-o multnationala sau ca ceo la o firma foarte mare sau te ajuta si ca dezvoltare personala. eu sunt dintr-un oras mai mic, avem o afacere de familie pe care ne dorim sa o tot extindem si as fi vrut sa fac mba-ul pt sufletul si dezvoltarea mea in afacerea proprie mai mult. oricum nu dispun de banii astia acum, stiu cat costa ca m-am interesat si de aceea ma interesa sa stiu daca se merita sacrificiul, din prisma cuiva care e cursant. ca asa recenzii am citit dar majoritatea care termina tintesc un post de ceo.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Paula sa stii ca nu-i chiar atat de costisitor. Cand a aflat sotul ca am ramas gravi cu Rares a zis gata mergem intr-o calatorie in afara, ca dupa aia cu bebe cine stie cand apucam. Ne-am facut noi traseul, avem o masina care consuma ff putin. Am gasit cazari ieftine si bune pe net, chiar conditii excelente cu minibucatarie. Ca asa sa stai la hotel te omoara, nici noi nu ne permitem. Am mai stat pe la prieteni in unele orase (Venezia si Milano) etc.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Da, lucrez. MBA pt general management te ajuta si pt compania ta si pentru posturi de top management in alte companii.

O sa va spun asa: eu sunt cea mai mica din cohorta mea. si cam singura care si-a platit din buzunar. Dar nu mi-a parut rau nicio clipa. In plus, eu momentan nu am post de manager. lucrez intr-o corporatie sa spunem. profil economic. acum 4 luni am plecat de aici pt un post mai bun si mult mai bine platit in alta parte. hotarata sa mai aman bebele pe care mi-l doream de mult timp. in 3 luni de zile am detestat locul in care am ajuns. din diverse motive dar in principal din cauza atmosferei si a unui management de toata rusinea. ajunsesem sa plang in fiecare seara pt ca urma sa ma duc la serviciu. la propriu. intre timp, vrand nevrand dar fara sa regret o clipa, am ramas insarcinata. tot intre timp cei de aici m-au cerut inapoi. chiar si dupa ce le-am dat vestea. asa ca m-am intors. la postul si banii de dinainte, de care nu ma plang sincera sa fiu. si nu am regretat o clipa. ce vreau sa spun este ca fuga dupa pozitie nu mai este ce imi doresc. vreau sa cresc momentan in organizatia asta. ma rog, dupa ce termin cu scutecele apoi sa cladesc ceva al meu. Am cateva idei si acum dar nu am investitor
CUm spunea si Paula, e nevoie si de bani, insa eu sunt de parere ca e bine sa ai cat sa nu te streseze lipsa lor...

Nu stiu cum am ajuns la disertatia asta dar...ce pot sa spun?! sunt insarcinata!



Happy_Ama 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Am mancat de pranz si acuma am un sooooomnnnnn.....

Elena & Denisa (26.10.2004)
15 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Ama, asta e cam asa cum spui... Am prietene care s-au mutat in Bucuresti pentru a lucra la firme mari, multinationale. Au salarii frumoase, masini scumpe de la firma dar pleaca de acasa la 7.00 si se intorc la 21.00, asta cu tot cu traficul din Bucuresti. Ma intreb ce viata de familie mai e si asta? Cum sa cresti copii?
Asta a fost si visul meu, sa lucrez intr-o multinationala, cu sediu impozant, ca in filme dom`le, cu cat trece timpul imi dau seama ca alte lucruri sunt importante in viata. Sunt multumita de jobul meu (desi mereu ma plang de salar) dar avantajul de a pleca in orice moment daca te suna de la gradi si statul acasa si cate 10 zile consecutiv daca e bolnav copilul, fara sa-ti zica nimeni nimic, uneori fara sa mai duci adeverinte medicale inseamna mult mai mult.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Ideea este ca eu pot sa lucrez si de acasa daca am laptopul si telefonul la mine.

Ele, somn pufos!

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

ce ai papat buuun?!

Happy_Ama 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Trebuie sa fac si eu o ciorba azi, cred ca fac de taitei. Sper sa gasesc la magazin o gaina de casa. Mai aduc astia din cand in cand si are cu totul alt gust.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Doxy bine as mai dormi cu capul pe laptop. Numai ca am camerele pe mine.
Sa stii ca acelasi lucru apreciez si eu la locul de munca actual.
Pot pleca oricand sau am urgente. Nu e multinationala, e o firma locala dar dezvoltata f mult in ultimii ani. Salariu e multumitor, sefii intelegatori si umani. De aia si zic ca ma intorc la munca imediat dupa nastere, pentru ca pot face o mare partea din treaba acasa sau pot pleca de la birou pt alaptat de ex.


Am avut ciuperci cu smantana de acasa.
De cand sunt gravida , nu ma pot gandi la altceva de mancare decat gatit si cald.

Elena & Denisa (26.10.2004)
15 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

De cand sunt consemnata la pat numai la mancare ma gandesc ca asa mai trece timpul. Trebuie sa ma abtin ca ma fac cat o elefantica altfel.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput