Cand viata trece pe langa tine...

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ah, si ma mai enerveaza ceva: cand verdele pietonilor se suprapune cu verdele masinilor. In Braila sunt cel putin 3 astfel de treceri de pietoni, una e in drum spre gradinita, ori o alegi pe asta, ori alegi sa treci pe trecere nesemaforizata. Pana la gradinita, trecem de 3 ori strada, oricum ai merge, ori pe partea dreapta, ori pe partea stanga, tot aia e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cate mamici din ROMANIA isi lasa copiii singuri la scoala ???
Asta as vrea sa aflu, nu din tarile civilizate, unde esti respectat.
Pe noi era sa ne calce pe verde, semaforul verde in secunda 20, nu 30 la cat incepe numaratoarea inversa, in toiul zilei !!!


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

nu pot sa zic decat ca ma regasesc in starea pe care o ai, si ma regasesc intrutotul dupa ce a an jumate sotul nu a avut de munca, s-a angajat sin in 3 luni s-au facut restructurari..si iar suntem in pom cu toate, datorii nu mai zic. Si eu am numai un copil, tu esti eroina.
Am ajuns la concluzia insa ca bani car nu o sa mai avem indeajuns niciodata( da, stiu sunt pesimista) dar macar o data pe luna am inceput sa iesim numai eu si sotul la un film undeva. cu voucher, sau unde sunt oferte, mancam ceva in oras..nu ne hazardam la chetuieli mari. Si sotul cat a lucrat exact la fel a avut programul. pleaca la 6 dimineata si venea seara la 9. acum..sta acasa si cauta de munca..
Mult curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Astazi am ajuns la o concluzie tragi-comica. Sotul n-a mai trebuit sa plece din Bucuresti, asa ca dupa 2 saptamani de rutina matinala fara el, azi, in loc sa fie mai bine, a fost mai aiurea, fetele au intarziat la scoala, desi eu n-am mai intarziat la munca.
Obisnuita in propriul ritm si cu propriul program, azi m-am organizat mai prost ca atunci cand eram singura (am lenevit mai mult in pat, am fumat 2 tigari in loc de 1 la cafea, etc) si in loc sa iasa totul perfect, m-am trezit ca mai erau 5 minute pana incepea scoala si noi inca nu plecaseram de acasa .

lala, in ce domeniu isi cauta sotul tau job? imi poti da PM daca vrei, tocmai a plecat un coleg de la noi si avem un post liber.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Cate mamici din ROMANIA isi lasa copiii singuri la scoala ???
Asta as vrea sa aflu, nu din tarile civilizate, unde esti respectat.
Pe noi era sa ne calce pe verde, semaforul verde in secunda 20, nu 30 la cat incepe numaratoarea inversa, in toiul zilei !!!


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum


Destule, dar in mediul rural, unde nu sunt atatea strazi si masini. Sau poate deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Stiu cum se circula in Romania, asa ca nici eu nu mi-as lasa copilul sa mearga singur la scoala pana la 10 ani. Sotul meu s-a speriat de nebunii care circula prin Bucuresti, unul mergea cu masina pe linia de tramvai, parca era la raliu, de si-a facut al meu cruce. Aici nu merge, iti ridica permisul una-doua. Soferii sunt ft amabili, te invita sa treci strada. Mie imi este si rusine cateodata, pt ca daca te vad pe marginea drumului, se opresc automat si iti fac semn cu mana sa treci. Si eu opresc la treceri, aici sau in Romania. Asa m-am invatat si nu ma pot schimba. Cand ne intoarcem din Romania, vin mai obosita decat am plecat. Ma ameteste nebunia de acolo. Noi stam intr-un orasel langa Zurich, este ft linistit. Cu toate ca sunt nascuta si crescuta in Bucuresti, imi place sa traiesc in liniste. Am insa prietene care nu ar da Bucurestiul pt nimic in lume.

Iar am scris mult

O saptamana faina va doresc !

Cu drag
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Cate mamici din ROMANIA isi lasa copiii singuri la scoala ???
Asta as vrea sa aflu, nu din tarile civilizate, unde esti respectat.
Pe noi era sa ne calce pe verde, semaforul verde in secunda 20, nu 30 la cat incepe numaratoarea inversa, in toiul zilei !!!



Eu mi-am lasat copilul sa mearga singur de anul asta, din clasa a 5 a. In conditiile in care scoala e la 5 min de casa, pe strada pe care locuim si care este teoretic o straduta mica, laterala insa extrem de circulata. Trotuarele sunt impracticabile din cauza masinilor parcate pe ele deci practic copii merg spre scoala pe marginea carosabilului.
Am lasat copilul sa mearga singur in conditiile in care mai merge cu un coleg si pentru ca a insistat. Vezi doamne rad copii de el ca-l aduce bunica.... Stau oricum cu inima stransa.
De anul asta invata dupa-amiaza si cand termina pe intuneric il luam de la scoala, noi sau unul din parintii celuilalt baietel chiar daca e la o aruncatura de bat si nu are intersectii de traversat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ramiris, asa ma gandeam si eu, din clasa a 5-a, in niciun caz mai repede si ideal cu alti copii
Noi avem de mers cca 10 minute cu diverse traversari :(


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

La noi e altfel.Copii merg singuri la scoala din cls 1.Sunt adusi de invatatori in primele doua sapt.pina invata drumul si parintii ies sa-i intimpine,fiecare in zona lui.Insa dimineata se face voluntariat.Parintii ies la semafoare si toate intersectiile si trecerile de pietoni semaforizate sau nu in toata zona care apartine de scoala respectiva.Avem steaguri cu care dirijam circulatia si avem grija la copii atunci cind traverseaza sau cind nu au voie sa traversezeI.Ies si batranii si citiva fosti ofiteri de politie (in uniforme dar tot voluntariat).Dupa amiaza ies doar batranii,indiferent ca au sau nu nepoti la scoala.De cind incep copiii sa iasa,pina se termina orele ei stau la posturi.Au orar zilnic si ies si atunci cind scolile datorita unui program neasteptat termina mai repede.Ies pe ploaie,pe vint ,pe ger,pe soare.Nu exista zi sa lipsrasca vreo unul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

hannen, unde se intampla asta in romania, adica in ce judet?


Mergi la inceput