Pinguini, randunici, tavane si diete

Pinguini, randunici, tavane si diete | Autor: Simonna

Link direct la acest mesaj

Ladies, eu patinez rau pe ghetarul vostru, asa ca imi pun patinele sa imi tin echilibrul si am de zis asa:

Buflea iti sint datoare cu crockpotu', da' mi-a fost nu's cum sa ii dau cu retetele cind pinguinii dieteaza! Da' cum boabele sint in sertar si Dukan sau Rina sint pe hold, revin.
Vezi pe internet ca e plin de retete, e asa cum crezi, arunci tot acolo, x ore pe slow si-i gata. Inclusiv ciorba ta de perisoare. Eu am facut si racitura de Craciun. Puiu' ala cu 40 de usturoi e bestial si se face in 5 minute, plus curatatul usturoiului, alte 5.

Fiu-meu s-a apucat de citit din proprie initiativa cam cind a descoperit cartile lui Jeronimo Stilton, despre ceva soarec zanatec, cu acelasi nume, aparent foarte haios. Le-am luat pe toate la costco, da' amu' ce se gaseste la voi si ce se gaseste la noi... Auzi, adidasi Nike cu 25 de dolari, sint plina de invidie!

Ca sa nu cad de pe ghetar, pt popor care n-are bunavointa, talent si chemare spre bucatarie, recomand cu incredere Dukan. Vointa, carne slaba si oua fierte, cit tine stomacul. Plus iaurt cu tarite.

Ladies pinguines, o zi frumoasa sa aveti!
Simonna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Alinuk, stii, este o vorba: "mai bine" este dusmanul "binelui". Asa si cu tratamentele astea.
E normal sa se inventeze tot felul de proceduri, insa efectele nu mai sunt spectaculoase si incep sa se individualizeze, adica ce-i valabil la tine nu inseamna nimic la altcineva.
Personal, ca remodelare corporala nu vad ceva mai spectaculos ca electrostimularea musculara, in multiplele ei aplicatii, cu unele adjuvante (ultrasunete, vaacum) dar astea sunt deja extra si nu musai eficiente la toata lumea.
Stiu de tratamentele astea (criolipoliza), una din verisoarele mele ma bate la cap ca ea vrea sa bage in cabinet tratamentul asta, iar eu ii spun sa mai astepte. Este de fapt un vaacum, cu racirea zonei tratate ceea ce, spun cei ce promoveaza asta, ar desprinde tesutul adipos fiind posibila eliminarea lui (dezintegrare, introducerea in sistemul metabolic).
De ce nu ma impresioneaza? Se promit scaderi de cativa cm., nu stiu cate masuri la fusta sau pantaloni...pai asta face electrostimularea de la prima sedinta, si asta de acum 14 ani de cand stiu eu de treaba asta (si cu siguranta multi ani inainte prin alte tari). Eu am fost la o demonstratie care promova aparatele cu care am inceput afacerea, erau doua fete pe care au lucrat (bine, sunt convins ca erau alese dintre cele care raspund perfect la tratament, ca sunt ceva diferente...); una a pierdut in talie 6 cm dupa o singura sedinta (17 minute)cu un aparat (slabire si remodelare), iar alta avea un san mai ridicat cu 4 cm decat celalalt dupa 10 minute de lifting (alt aparat). Doar electrostimulare. Dar e drept: nu orice aparatura realizeaza asta, de aici apar problemele. Te duci la electrostimulare si nu vezi mare lucru...plus ca nu ti se explica exact ce poti realiza, nu suntem toti identici si, deci, nici rezultatele. In cabinetul fetelor sunt, de exemplu, aparatele cu care am deschis cabinetul. Le-au dus in pivnita, acum le-au scos, pentru ca pur si simplu nu le-au gasit egal, chiar daca au fost in Italia, la firma producatoare si au achizitionat ultimile noutati de acolo. Dar sunt cliente vechi care nu accepta altceva, care incearca tot ce-i nou...si revin la ce li se potriveste.
Eeeee...dar v-am impuiat capul.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

'morning ladies, Ruf!
Aqai, bine ca ai dat cu batu'. ma gandeam ca sunteti sub zapada ceva spor la gandit! imi place ce zici tu acolo....

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Eu cred ca Lincoln o sa ia Oscarul … asta este alt film al carei tema nu imi place, dar l-as vedea daca ma impinge cineva ca merita … totusi e cu Daniel Day Lewis care este unul din actorii mei preferati –

mi tu, in ambele. adica si ca o sa ia oscar-ul ca e tema sensibila, dar si de DDL de care-mi plaaace! e baiat super
al meu citeste cu mare foc "Diaries of a wimpy kid". e la volumul 5, ca atatea is aici. ii mai infig sub nas Habarnam, care il distreaza, dar il lasa rapid. si in vacanta a avut de citit ca tema repovestiri din alea usoare dupa Cartea Junglei and so on.
benzi desenate is alea. si lui Pat ii plac - are si 4 carti cu Garfield la care se tavaleste de ras, desi acolo-s multe poante de adulti pe care nu le prinde. dar tot il distreaza

Aqai exista benzi desenate cu ninjago??? r u kiddin' me? ar innebuni al meu sa afle . ia da si mie un link daca gasesti, pretty please.

Cricor, welcome. e clar lenea!

Michelle, nu draguta mea. proaspete. cand infloresc trandafirii tra la la . otet de care gasesti, de preferinta din ala de 9%. if not, macar de 7. de vin. de California, hic il folosesti cand vezi petalele tasate, moi, se inegresc (se oxideaza de la acizi). otetul miroase frumos a trandafiri. ii bun, ca uleiul ala esential din petale nu se dilueaza si face bine di tat. daca ai, go ahead, uitasem ca la voi e cald, duh. las copilu in pace cu 37-38. da-i doar niste ibuprofen. e un coldrex junior la voi? aici sunt, cu doza mai mica de antihistaminic, is tare bune! nu-i pune supozitoare, e baiat mare

frate cat am mai scris.... revin. asa-mi trebe daca nu mai intru seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mda, tot io.

Bufleo, paracetamolu nu e deloc slab daca le dai concentratia care trebe. tot ibuprofenu ala nu e chiar ok. niciodata nu e de prima electie.

Michelle, ce bine ca gasisi cercelul, brava!!!

io ador pestii, mananc orice oricand. avem traditie in week end, mancam peste si derivate. am facut duminica niste paste cu creveti, dovlecei si rosii cherry... nebunie pe roti. si cu o zi in urma tocana de caracatita. nu mai zic ca e dimineata si mor de foame, iar n-am apucat sa inghit nimic de mic dejun....

Kari, io sugeram o coliva sa scapid e boabe in mod foarte gustos.....

ia sa caut si eu magic tree house astea in romana. ca nu se descurca Pat in engleza cu ele....

OanaMC, de cand nu te-am mai citit!

pup iu all.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Si al meu a apreciat mult seria "Diary of a Wimpy Kid", plus toata seria Herry Potter, la 8 ani a inceput cu ea, au fost singurele carti ce nu le-a lasat din mana.
Idem seria : Septimus Heap http://www.septimusheap.com/

Categoric al meu e atras de acest gen.
Dupa 10 ani a trecut la Tunele si a inceput sa aprecieze si clasici dar mai "impus" asa ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Simonna, al meu copil citeste Geronimo Stilton chiar acum, insa in germana. Alaltaieri l-am pus in pat pe la 9 seara, i-am stins lumina, iar pe la 11 cand sa merg la culcare am vazut ca e din nou lumina la el in camera. Isi aprinsese veioza si citea pe furis. A ajuns la jumatatea primei carti cu JS. Dimineata cine nu se mai putea trezi ?
Foarte draguta de altfel cartea, mai ales idea cu scrisul unor cuvinte altfel, e antrenanta. My husband e acum in Germania si are azimut sa mai cumpere din librarie si urmatoarele carticele cu acelasi personaj.

Asa ca recomand si eu seria si pentru baiatul tau, Buflea.

Apropo, eu i-am deschis apetitul pentru lectura libera citind in preajma lui si comentand cu voce tare cartile. Apoi am infiintat ora de lectura seara. Ii spuneam ca eu gata, las toata treaba si plec sa ma relaxez cu o carte. Are si el cartea langa mine pe pat, daca vrea. Daca se lua cu joaca si nu venea, cand aparea ii faceam in ciuda: ha, mai ai doar 10 minute din ora de lectura, apoi trebuie sa mergi in pat. Asa, fiind ceva interzis, ii placea sa mai ceara 10 minute sau isi aprindea veioza la el in camera sa mai "fure" niste pagini. A functionat. Deasemenea de cand citeste seara i-am amanat ora de culcare cu o jumatate de ora, e tare incantat de asta, ca are clar impresia ca pierde timpul cu somnul.

Iar ca si carti pentru varsta lor (8 ani) il recomand pe Roald Dahl -al meu a citit James si piersica uriasa in romana de data asta. A, si seria cu Magic Lilli, foarte draguta, cred ca o gasiti si voi in engleza ca Lilli the Witch.

roxanaz baiatul meu se uita la filmulete cu Ninjago. Avem si carti cu aceleasi personaje, in germana insa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

una a pierdut in talie 6 cm dupa o singura sedinta (17 minute)cu un aparat (slabire si remodelare), iar alta avea un san mai ridicat cu 4 cm decat celalalt dupa 10 minute de lifting (alt aparat). Doar electrostimulare.
Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



6 cm in 17 minute
un san cu 4 cm ridicat in 10 min..

eu nu cred! poate in niste conditii (masuratori, lichide in exces, etc) "studiate" cu grija anterior
...
si mie "mi se ridica parul in cap" daca bag degetele in priza


Pana la urma zic si eu...daca-i moca, de ce sa ratez sedinta asta de criolipoliza?

Ma masor inainte si dupa 40 de zile... si va spun daca sunt 'modelul ideal' pe care se pot face teste.





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Pregatiti-va venele! 23.01.2013 / 11-13
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Alinuk, n-ai ce pierde...du-te si spune-ne si noua.
PS: Am avut si eu in cabinet un rezultat de 6 cm pe abdomen (abdomenul raspunde cel mai bine la tratament). Tanti aia a plecat tinandu-se de fusta. E drept, era mai plinuta, avea de unde...si nu-i vorba doar de slabire, ci si tonifiere, o "rearanjare" a musculaturii.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali



Apropo, eu i-am deschis apetitul pentru lectura libera citind in preajma lui si comentand cu voce tare cartile. Apoi am infiintat ora de lectura seara.


La unii dintre copii, aici poate fi cheia.

Noi practicam tehnica aceasta.
Si vreau sa va spun ca daca in vreo seara suntem obositi, sau e ft tarziu si spun ca nu mai apucam sa citim.... protesteaza maxim..pana la lacrimi.
Ba chiar ii motivez cu cititul (povesti, enciclopedii, etc) .... "daca va spalati, acum, rapid pe dinti, ne ramane timp de citit, altfel pa poveste!". Si tine.

Vai de mine, era sa ratez medalia de la Kari.
multumesc . multumesc
A auzit toata lumea, da!? Am primit o medalie de aur!



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Pregatiti-va venele! 23.01.2013 / 11-13
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

A, mi-am amintit ceva, va rog nu dati ibuprofenul copiilor cu usurinta. Adica nu de trei ori/zi, ca asa a zis doctorul daca febra nu e mare si desigur daca nu aveti copil care face repede vreun 40 alarmant.

Eu i-am dat cand era mai mic asa si a facut o reactie de subtemperatura, s-a racit de nu-l mai puteam incalzi. Nici doctorita nu m-a crezut la telefon, pana nu ne-a vazut si i-a luat si ea temperatura. De atunci nu dau antitermice decat cand febra se apropie de 39 si tendinta e clara de crestere. Si atatea doze cate e nevoie, nu pe baza unui program (desigur niciodata mai mult sau mai des decat e pe propspect).

Sanatate multa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Alinuk..pot sa intreb?? Cine e dl Negreanu???

Cu cititul probabil ce-a mai buna metoda e seara de lectura in familie...eu si copilul de fapt, ca taica-su chinuie linux-ul. La noi a mers asta. Insa...grija lui cea mare este ca din cauza cartilor serioase...n-o sa apuce sa termine in viata asta cele 200 de issues de Sonic, Naruto, Dragon ball..si lista e nesfarsita.

Sa va zic si voua socul zilei de azi...in lista de cuvinte pe care le avea fiu-meu de tradus la franceza (din franceza in romana), era si "a avorta". De atunci ma tot gandesc...nu si-o fi dat seama ametita aia de profesoara, chiar e dusa cu pluta cum o banuiesc de fapt???

Mergi la inceput