Pregatiti-va venele!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Alinuk, pot sa scriu si pe FB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:


Ghidul donatorului

Poti sa donezi?
Pentru a putea deveni donator de sânge, trebuie sa îndeplinesti urmatoarele conditii:
•vârsta cuprinsa în intervalul 18-60 ani
•greutate aprx 48-100kg femeile si 60-110kg barbatii
•tensiune arteriala sistolica între 11 si 18mmH
•sa nu fi suferit în ultimele luni interventii chirurgicale
•femeile sa nu fie: însarcinate, în perioada de lauzie, în perioada menstruala;
•sa nu fi consumat grasimi sau bauturi alcoolice cu cel putin 24 de ore înaintea donarii
•sa nu ai/sa nu fi avut urmatoarele boli:
••hepatita (de orice tip)
•TBC
•sifilis
•malarie
•epilepsie
•bruceloza
•ulcer
•diabet zaharat
•boli de inima
•boli de piele
•miopie peste (-) 6 dioptrii


Înainte de a dona:

•Dimineata înainte de recoltare poti consuma o cana cu ceai sau cafea, un mic dejun putin consistent, legume, fructe
•Fara proteine, grasimi (lapte, unt, carne, etc)
•Nu fuma înainte si dupa; donare cu o ora

Avantajele donarii:
•Urmatoarele analize sunt gratuite: RH; Grupa sangvina; Hepatita B, C; HIV(SIDA); HTLV (leucemie); VDRL (siffilis); ALT (probe hepatice).
•La cerere, ai posibilitatea efectuarii ulterioare si a altor analize gratuite (calcemie, glicemie, transaminaze, colesterol, EKG, radiografie pulmonara)
•Adeverinta pentru obtinerea unei reduceri de 50% pentru transportul în comun pentru 30 de zile
•1 zi libera (în cazul angajatilor cu carte de munca)
•Primesti 7 bonuri de masa în valoare de aproximativ 50 RON

Cât se doneaza:
•La o donare se recolteaza 450 ml de sânge, cantitate ce se reface: ca volum in câteva ore, celular în 2 saptamâni.

Siguranta:

•Trusa utilizata pentru fiecare donare este sterila si de unica folosinta
•Nu exista riscul contaminarii cu HIV, sau alte virusuri.
•Senzatia de lesin sau oboseala dupa donare este foarte rar intâlnita.
•Poti dona doar daca starea de san#atate îti permite si te simti bine.
•înaintea donarii ti se vor pune câteva întrebari legate de starea de sanatatate si ti se va face un mic examen medical - hemoglobina, puls, tensiune.
•Rezultatele testelor sunt confidentiale


Surse:
http://www.imparte.ro/Donatii/Donatii-sange/Articole-donatii-sange/Donarea-de-sange-Conditii-de-excludere-permanenta-si-temporara-404.html

http://doneazasange.ro/unde-pot-dona-sange/



beneficii si www.transfuzia.ro/Drepturi/Drepturi%20donator.pdf" target="_blank">drepturi pt donatori:, din care enumeram:
7 bonuri de masa;
50% reducere pt transportul in comun timp de o luna;
o zi libera pt angajatii cu carte de munca









Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Calatoria lui Mos Craciun
...................................................
[b]Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Dana sigur!!

am creat o pagina dedicata campaniei
https://www.facebook.com/DoneazaViata

cred ca mai sunt si altii care o pot face cunoscuta



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176100&nm=Calatoria-lui-Mos-Craciun" target="_blank">Calatoria lui Mos Craciun
...................................................
[b]Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Eu am tensiunea foarte mica, 8-9, foarte rar 10. In rest, nu am alte probleme, cel putin dn cate stiu eu (doar ca de obicei dupa ce mi se ia sange am cateva minute cand sunt ametita si ar fi bine sa stau intinsa).

Pot dona in conditiile astea? Am vazut ca v-ati organizat pentru o locatie care e chiar prin zona in care lucrez eu, as putea fugi juma de ora de la birou in scopuri umanitare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Mickyyy poti incerca

eventual da un telefon inainte la unul din nr
Tel : 031/425 12 41
Mobil : 0753 318 524

Si expui situatia ta concret, vezi ce zic.

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Calatoria lui Mos Craciun
...................................................
[b]Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

alinuk, multumesc de informatii:)
eu voi veni. + un coleg, care mi-a vazut un mesaj pe fb si a zis ca vrea sa vina si el cu mine:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Si mesajul meu pe FB a atras amatori de vampireala .

Acum...organizatorice:
Alinuk, am inteles ca data trecuta s-a cam pierdut timp, s-a stat la coada ca nu era nushtiuce...fac fata oamenii aia daca se trezesc cu o armata de ratuste la usa lor macanind?
Au destule scaune? si ce le-o mai trebui...recipiente de depozitat, ca poate le umplem stocul si dam si pe-afara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

O componenta importanta a medicinei moderne este disponibilitatea unei rezerve de sange. Sangele nu poate fi creat prin sinteza, se obtine doar din donatiile de sange facute de voluntari. Totusi multor oameni le este teama sa doneze, motivele variind de la frica de durere pana la teama de a nu lua vreo boala.

Realitatea este ca donarea de sange este un procedeu sigur si nu exista nici un motiv pentru a ne fi teama de vreo boala transmisibila.

Singurele lucruri de luat in calcul sunt doar cele doua tipuri de “reactii adverse”: lesinul si invinetirea zonei respective.

Pentru a elimina aceste neplaceri, inainte sa donezi sange e bine sa tii cont de urmatoarele sfaturi pentru ca experienta de donator sa fie cat mai placuta si mai sigura posibil:

asigura-te ca organismul tau dispune de un nivel ridicat al fierului introducand in alimentatie produse bogate in fier precum spanacul, carnea rosie, pestele, carnea de pui, cereale cu adaos de fier sau stafide.
nu vei simti nici o slabiciune daca in noaptea precedenta ai un somn bun
bea lichide din belsug inainte de a dona pentru a compensa fluidele pierdute. Poti aduce cu tine o sticla de suc de portocale. Lipsa de hidratare este principalul motiv pentru care intervin ameteli sau lesinuri.
e important sa mananci sanatos, evitand alimentele grase precum hamburgerii, cartofii prajiti si inghetata inainte de a dona. Testele ce se fac asupra sangelui donat pot fi influentate de grasimile care apar in sange pentru cateva ore dupa ingerarea de alimente grase
evita consumul bauturilor ce contin cafeina, pentru ca acestea deshidrateaza
mananca cu 3 ore inainte de momentul donatiei. Nu este o idee buna sa vii sa donezi sange pe stomacul gol. Astfel vei mentine stabil nivelul glucidelor din sange si te vei simti mai bine dupa ce vei fi donat sange.
e mai usor daca esti imbracat cu o haina ale carei maneci pot fi suflecate usor
daca stii ca este mai usor de recoltat sange dintr-un brat fata de celalalt din experientele anterioare, spune asta medicului si nu te sfii sa indici si vena cea mai potrivita
Evita sa donezi sange dupa ce ai avut o interventie stomatologica. Daca interventie a fost minora asteapta 24 de ore inainte de a dona sange. Daca a fost vorba de o interventie mai complexa, cel mai bine este sa astepti o luna.

Dupa donatia de sange nu uita sa te hidratezi suficient si sa consumi alimente bogate in fier timp de una pana la doua zile.

Dupa ce ai donat sange te poti bucura de sentimentul de a sti ca ai putea sa salvezi pana la 3 vieti prin gestul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Care sunt cele 10 motive pentru care oamenii nu doneaza sange? Obisnuiti sa ascultam de cei din jur, uitam sa tinem cont si de propriile pareri. Iti va lua mai putin de 3 minute sa citesti acest articol si sa iti dai seama in cate din cele 10 motive te regasesti! Speram ca vei lua o decizie inteleapta.

1. Nu imi plac acele/ Imi este frica de ace/ Imi este teama sa donez sange. Aproape toata lumea are aceeasi impresie inainte sa doneze sange. Totusi, majoritatea donatorilor iti vor spune ca vei simti doar o usoara intepatura, iar in mai putin de 10 minute transfuzia sanguina s-a incheiat si vei putea sa iti rezervi cateva minute de odihna. Daca iti faci timp si curaj sa donezi, te vei intreba de ce ai ezitat atata vreme sa donezi sange.

2. Sunt prea ocupat(a). Procesul de donare de sange dureaza aproximativ o ora, iar transfuzia in sine nu tine mai mult de 7 – 10 minute. Daca stai sa te gandesti ca o singura ora din timpul tau poate salva viata unui copil nascut prematur, sau a unei persoane care sufera de cancer, poate ca vei acorda o ora din timpul tau si vei salva aceste vieti.
3. Nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa donez sange/ Nu am stiu ca pot sa donez sange. Considera ca tocmai ai fost intrebat! Pur si simplu, nu exista alta metoda de a asigura unitatile de sange din spitale, decat prin donatia ta si a celorlalti. In fiecare moment, o persoana are nevoie de sange.
4. Am donat sange anul acesta. Foarte bine, insa poti sa donezi sange o data la 3 luni. Foarte multi donatori, doneaza sange de pana la 5 ori pe an!
5. Imi este teama ca voi contacta virusul HIV. Riscul contactarii cu virusul HIV este exclus, pentr ca se folosesc numai ace sterile pentru fiecare donator in parte, apoi acele folosite se arunca la gunoi.
6. Nu am grupa de sange potrivita. Cele 4 grupe de sange sunt indispensabile indiferent de anotimp, zi a saptamanii sau minut al zilei. Daca ai o grupa de sange comuna, sunt foarte multi pacienti care au nevoie de sange, asa ca cererea este mare. Daca ai o grupa de sange mai putin intalnita, numarul donatorilor este limitat, asa ca rezervele de sange sunt insuficiente.
7. Nu am suficient sange in corp. Un adult are in medie intre 10 – 12 unitati de sange disponibile pentru a dona. Doctorii spun ca adultii sanatosi pot sa doneze frecvent pentru ca functiile corpului inlocuiesc rapid cantitatea de sange donata.
8. Nu vreau sa ma simt slabit dupa ce donez sange. Donarea de sange nu ar avea de ce sa aiba efecte adverse asupra unui adult sanatos pentru ca in corp se gaseste o cantitate de sange suficienta pentru a dona. Vei dona mai putin de o unitate de sange, iar corpul tau, care produce constant sange, va inlocui cantitatea de sange pierduta in mai putin de 24 de ore. Cei mai multi dintre donatori isi continua activitatile zilnice dupa ce au donat.
9. Nu este nevoie de sangele meu (sunt prea batran/ am fost bolnav). Daca ai indoieli, intreaba medicul de familie. Asistentii medicali din centrele de colectare se vor uita si ei atent la istoria ta medicala. Cat despre varsta, nu exista o limita impusa, si o mare parte din conditiile medicale nu te impiedica sa donezi sange.
10. Am o grupa de sange rara, asa ca voi astepta pana cand voi primi o cerere speciala. Grupele rare de sange sunt intotdeauna in rezerve putine. Exista o nevoie constanta pentru aceste grupe de sange asa ca ia cu tine un prieten, doneaza sange impreuna cu el, savurati o ciocolata si o prajiturica si....salvati o viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Ce bine ar fi Dana sa nu mai aiba aia recipiente de cati donatori se strang... sa traim s-o vad si pe asta.

Mergi la inceput