Bulgarasi: LMA Miruna, Kariss si Codrin! (42)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

In ceea ce priveste alimentele interzise, pe care nu le cunosc prea bine, noi i-am dat tot felul de fructe, albus de ou gatit in muffins, checuri, etc inca de prin luna a saptea cand ne-am diversificat, albus fiert cred ca i-am dat prima oara prin octombrie (8 luni), nu i-am dat miere, carne de porc pe care incercam sa o tinem afara din meniu cat mai mult..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

Bulinutza hai ca trebuie sa fie rezistent bulgarasul. sa ne spui ce a zis doctorul. si ma macina o intrebare: ne-ai spus tu, acum mai multe luni, ca sunt probleme la tine la serviciu. ce ai facut? s-au rezolvat problemele sau ti-ai schimbat serviciul?

Mihaela am uitat sa-ti urez bafta multa cu proiectul pe care vi l-ati propus. cand o sa treaca superstitiile te asteptam cu detalii.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

La multi ani, Ilinca!

MihaelaRadu, ce frumos din partea ta sa cauti in urma mesajele care au anuntat nasterile bulgarasilor, te pup!

Revin, deocamdata am in derulare mai multe chestii, sa le dau copiilor sa manance, sa facem temele, etc, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

am promis ca scriu cum l-am nascut pe radu. am spus ca o fac aici, nu pe fb, ca sa ramana.
pentru ca urma sa se nasca prin cezariana, si pentru ca nu trecuse mult de la prima operatie, mergeam saptamanal la doctor pentru monitorizare (in ultima luna de sarcina). totul era in regula, bineinteles, contractii in limita normala, colul inchis, cicatricea ok.
eu vroiam sa nasc pe 20 decembrie, sa fim acasa pana de craciun (si sa fie sagetator), doctorul zisese ca e in regula, dar nu stabilisem nimic concret, trebuia sa merg in continuare la control. joi, pe 15 decembrie, mi-a spus ca vrea sa mai asteptam, sa nu ne grabim cu nasterea, ca organismul meu nu e pregatit, colul e tot inchis(gandul meu a fost "pai daca asteptam dupa colul meu sa se deschida, nasc in 2013"), operatia e ok deci nu ne forteaza. cred ca mi s-a citit dezamagirea pe fata ca m-a imbarbatat imediat si mi-a zis ca in primul rand ne intereseaza sanatatea copilului si cum se adapteaza el la viata extrauterina, nu zodia si sarbatorile petrecute in 3 sau 4. acum ii dau dreptate, atunci m-a enervat
una peste alta a ramas sa ne vedem pe 23 si sa stabilim atunci, asa ca am fixat data pt 27 decembrie, de Sf. stefan, si de acolo si al doilea nume.
pe 27 dimineata m-am prezentat frumusel cu marius si tatal meu la spital. am fost luata in primire de o asistenta si cazata in rezerva 1,7. cand am vazut unde ma duce am inceput sa rad, i-am spus ca acolo am stat si cand am nascut-o pe mara. era frig rau in rezerva si nu imi mergea camera de la telefon, incercam sa il repar in timp ce ea imi punea branula si perfuziile. ma pregatea de operatie. marius statea intr-un colt pe un scaun, i se citeau emotiile pe fata. taica-miu era pe afara fuma.
la 11 fara putin s-a intors asistenta cu un carut sa ma ia sus la sala de operatie. marius a mers cu mine pana in usa apoi l-au trimis jos sa astepte.
in sala m-a luat tremuratul. mi s-a parut foarte frig, desi al doilea doctor radea de mine spunea ca e cald ca el a transpirat. am facut putina conversatie cu el si doctorul meu, cat timp ei se pregateau iar mie mi se facea anestezia. groaznic lucru, desi nedureros, dar gandul ca imi infigea un ac in coloana ma infioara si acum.
ca si la mara, cand m-am intins pe masa, mi s-a fcut rau de la anestezic, dar stiam la ce sa ma astept asa ca am cerut ceva in care sa vomit. anestezistul m-a tinut de vba intr-una, imi explica in fiecare moment ce se intampla, il chema tot Radu :)
la un moment dat am vazut agitatie si l-am auzit pe doctor zicand ca e cu fata in sus(radu al meu), il zgariase putin pe obraz cu departatorul cred. s-a vindecat pana a doua zi.
am simtit o apasare in piept apoi am auzit puiul plangand. era 11:30. am ras si le-am zis "nici sa planga nu stie". doctorul a inceput si el sa rada si mi-a spus ca a facut pipi pe ei. l-a luat neonatoloaga si primul lucru care mi-a sarit in ochi a fost asemanarea cu sora-sa, apoi talpile (imense imi pareau) strambe, si ouale umflate :)))
era slab si movuliu, mi s-a parut atat de mic. l-am pupat ("sa faca gropite") si l-au dus pe sectie. au sunat sa spuna ca are 3500 si 53 cm, apgar 10, si am adormit cu gandul ca le e stricat cantarul, ala nu e copil de 3500 :)
a urmat o zi la post operator, smsuri si telefoane de felicitare. inca doua zile crunte in spital, departe de mara, dar frumoase pt ca eram cu radu, si de atunci un an si putin de zambete si bucurii, nopti albe si negre, zile lungi si clipe prea scurte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena
si de atunci un an si putin de zambete si bucurii, nopti albe si negre, zile lungi si clipe prea scurte.

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


Eu nu imi amintesc sa te fi plans vreodata Vezi ca tot ai avut emotii chiar daca stiai ce te asteapta si te-a luat cu friguri in sala de operatie
Si cu Mara cum a fost? Atunci a fost ceza programata la solicitare sau a aparut ceva pe parcursul sarcinii/travaliului care a dus la ceza?
Ica nu e vb de superstitii ci de faptul ca daca nu va iesi, dezamagirea nu va fi atat de acra si amara nefiind impartasita cu prea multa lume. Adica in urma unui esec te simti rusinat, invins, umilit si eu prefer sa ma simt asa si fara a mai starni mila altora
ADC ma pregatesc si pt voi dar astept povestile



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

La multi ani Ilincuta delicata si ochioasa! Sa-ti fie viata frumoasa, sa ai noroc si sanatate!

Suzieq, Adc, Dari, ce dragute sunteti!! Nu stiu cand ajung, sunt mai multe care trebuie sa se lege, dar va anunt! Nu ma asteptati pe mine sa va intalniti, doar intalniti-va si cu mine cand voi fi acolo.

Aoleo mai fetelor cu cazaturile astea... sper sa fie totul bine! Sofia a cazut o singura data din pat pe la 8 luni, iar Tudor a cazut in cap la o luna, asa ca sper ca a inteles de mic cum sta treaba cu canapelele, ca se termina repede

Mihaela, mi s-a facut pielea de gaina cand am citit mesajul lui Mady de anul trecut... super idee!!

Alice - frumoasa povestea ta, ca tine: la obiect si vesela!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Trebuie sa ma adun si sa scriu si eu o poveste frumoasa. De fapt trebuie sa ma împac cu mine si sa retraiesc sentimentele contradictorii din acel moment



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Seara buna si de la noi.

Scriu pe scurt ca sunt singura cu micul terorist acasa si imediat cere atentie.

Lali, intrebai de peste la un moment dat, noi luam pastrav viu si il facem la cuptor in foie de copt, aleg putinpentru Vlad si restul il mancam noi. Am incercat sa-i dau si somon, dar i-am dat fix in perioada cu episodul diareic si nu stiu daca si el a contribuit. oricum somonul mi se pare foarte greu, asa ca mai asteptam pana sa-i mai dau. Acum a inghetat pastravaria si nu mai aduce peste in piata asa ca in week-end tati va merge la metro sa cumpere.


La multi ani Ilincuta, sa cresti mare si frumoasa si speram sa-si rezolve mami problema de logare sa mai intre si pe DC.

Bulinuta, speram ca Filip e bine cu cazatura si il pupam ca sa-i treaca. Cat despre credit l-am lichidat ca era in ultimul an, era un credit auto si vrem sa ne cumparam o locuinta ceva mai mare si ne tragea inapoi la banca la scoring, deci....am scapat pentru putin timp.

Alice, foarte frumos ai scris tu acolo, chiar ma gandeam ce pot sa scriu la povestea nasterii lui Vlad ca a fost cezariana programata... Pe Mara ai nascut-o prin cezariana la cerere?


Eu acum am agit sa organizez ceva de ziua lui Vladut, vin din afara Timisoarei bunicii, nasii, unchiu si parca vad ca eu ma agit si trage o zapada ca si anul trecut si nu mai vine nimeni.

Fetele din TM cand ne vedem? Luni sa-l sarbatorim pe ANdrei?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Am uitat...la un moment dat cand se discuta despre lista de cumparaturi pentru bebe s-a discutat si despre ceva solutie de igienizat/sterilizat pe care o cumparau fetele din hipermarketuri, mai stiti despre ce solutie era vorba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

scriu repede ca sunt cu timpul in pom: am fost cu filip, l-au verificat, reflexe etc si ei zic: supraveghere inca 2-3 zile...sper sa fie bine!
cristi, sotu' e la urgenta acum cu o suspiciune de apendicita acuta...

la servici...nu l-am schimbat, lucrurile nu s-au rezolvat ci s-au taraganat un pic...de aia nu am timp de nimic acum pentru ca sunt....multe de tot de facut si nu se stie care va fi deznodamantul

va pup si va mai scriu maine
multumesc pentru ganduriel bune

Mergi la inceput