Bulgarasi: LMA Miruna, Kariss si Codrin! (42)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Off saraca de tine Bulinutza!! sper sa fie totul in regula cu sotul tau si cu bb Filip

Noapte buna prietenelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Cu mara e cam aceeasi poveste.
Am avut o sarcina usoara si fara probleme, cum imi impusesem. N-am avut greturi, pofte, arsuri, varsaturi, dureri. Am simtit doar bucuria de a fi gravida si o emotie imensa de fiecare data cand o simteam miscand. Plus nervii aferenti primelor luni de sarcina
Speram si imi doream foarte mult sa nasc natural, dar se pare ca nu asta imi era rezervat. Ajunsesem in a9a luna de sarcina si incepusera controalele saptamanale si intrebarea mea obsedandta "domnu doctor, nasc si eu zilel astea?". Nu mai suportam caldurile din august si ma simteam greoaie. De fiecare data ma trimitea acasa si imi spunea ca ne vedem sapt viitoare, deci nici un semn de nastere..
Pe 17 august, dimineata, am fost iar la elias si atunci mi-a dat vestea proasta. Copilul era in pozitie de 35 sapt, adica deasupra bazinului, colul inchis, 10% sanse sa nasc natural si asta insemna sa astept sa intru in travaliu pt ca el nu vroia sa imi provoace nasterea. Imi amintesc ca unul dintre rezidenti a facut o gluma atunci : "aveti sanse sa nasteti si dvs natural peste vreo 4-5 saptamani" :) iar eu eram la termen.
Urmatoare intrebare din partea doctorului meu a fost cam cand as fi pregatita pt cezariana in cazul in care nu vreau sa mai astept, iar raspunsul a venit scurt "azi!". A ras si m-a rugat sa ma asteptam pana vineri poate poate s-o hotari ea sa iasa.
Nu s-a hotarat asa ca vineri dimineata eram la spital, nerabdatoare.
Am intrat in operatie la 12 si ceva. Imi amintesc toate discutiile si toate persoanele care erau langa mine. Anestezista era o tipa din constanta :) una din asistente imi spunea ca am galerie mare afara, si asa era. Erau vreo 8 persoane care asteptau vesti.
Am incercat sa imi dau seama cand ma taie dar nu stiu. Am incercat sa vad in suportul ala de lumini de deasupra mea ce imi fac, dar nu se vedea nimic. Apasarea in capul pieptului si plansetul marei au venit rapid. Au aspirat-o, infasurat-o intr/un pled, mi-au dat-o la pupat. Era rece si urata, cu nasul turtit si par pe fata. Au venit imediat si datele tehnice: 3480 gr, 53 cm, apgar 10, ora nasterii 12:48.
Urmatoarea intrebare pt doctorul meu a fost cand pot face al doilea copil :)
Iar a intrat asistenta creata si mi-a spus ca e un domn care nu se dezlipeste de usa sali. Era tati. N-a coborat sa o vada pe mara pana nu am iesit eu din operatie.
Primul mesaj de la marius imi spunea ca are unghiile mele :)
Au trecut repede alea 3 zile de stat in spital si am plecat acasa odihnita si sigura pe mine. Si mai repede au trecut doi ani si 5 luni pana s/a facut copilul care in loc sa doarma se foieste acum in spatele meu si ma cearta in soapta ca de ce i-am dezbracat perna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

mihaela, nu m-am plans pt ca unele dintre noi trageau mai tare decat mine si nu mi se parea cinstit fata de ele :)
cezariana la mara, ai citit probabil. nu a fost la cerere, a fost pt ca fizic n-a avut loc sa iasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

rog pe toata lumea sa puna pe fb sau sa trimita pe mail, o poza cu copilul la un an.
am facut un album in care sa le punem pe toate.
apoi voi ruga fetele priceputele sa il puna pe prima pagina :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

La multi ani Ilinca,sa cresti mare,sanatoasa,norocosa.Sa iti bucuri parintii.
Fetelor ma bucur ca s a mai animat forumul,azi am citit dar nu a fost chip sa scriu un rand.....
Bulinutza-sanatate multa pt toti ca multa nevoie ai....suntem langa tine mamico
Mihaela -frumos gestul tau de a cauta in arhiva mesajele ,iti doresc mult mult succes in proiectul tau,abia astept sa ne dai vesti bune.
Suziq-asta caut si eu peste (miscator) sa fiu sigura ca e proaspat.Eu am fol.sol de la Chicco dar stiu ca fetele vb de una pt suprafete cred ca Sophia sau Aerlilian stiu mai bine.Bafta la noua achizitie de casuta.
Adc- cum ii place la sc Andrei?astept povestea...ma bate gandul sa o scriu si eu ..dar ce fac cu timpul???
Alice- frumoasa povestea tasi pt initiativa albumului.
Pic de somn.....maine sper sa pot scrie mai mult.
Va pup o seara placuta tuturor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

am scris si eu povestea nasterii pe fb, iar fetele au hotarat ca vor face un fisier pe prima pagina a forumului cu toate povestirile. asa ca dragelor, mobilizati-va.

bulinutza...sanatate sotului si sa fie bine piticul.
mihaela am inteles perfect pozitia ta. mult succes!
lalilutza am reinceput sa scriu si aici pt ca mi-am adus aminte ca i-am promis Alinei ca, oricat voi scrie pe fb, forumul va ramane prima dragoste si locul in care ne-am cunoscut. pe de alta parte, acum am o perioada mai lejera la munca si mi-am permis sa mai intru cateva minute si aici, desi recunosc ca fb e mult mai usor de accesat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor!
La multi ani, Maria si Mihai! sa aveti parte de tot ce e mai bun in viata!
La multe lunite Eva Georgiana (pt ieri - scuze ca te-am omis ieri) si Matei Gabriel!
Bulinutza, multa sanatate lui Filip si sotului!
Mihaela, chiar ca frumos gestul tau de a cauta mesajele de anul trecut. Eu, daca voi avea timp, as vrea sa caut mesajul in care va spuneam ca am hotarat sa nasc in Ro si sa citesc reactiile de dupa, ca nu-mi mai aduc aminte ce si cum, decat vag. Cred ca tare nebuna v-am parut la vremea aia.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicineata spune:

Intru pe fuga de la serviciu sa va spun ca intentionez sa ii fac eu tortuletul lui David, motiv pentru care am cumparat decoratiuni comestibile (trenuletul thomas)de pe lumeabasmelor.ro
Ieri mi-au sosit si arata de vis, iar pretul e mai mult decat rezonabil.
Am mai cumparat si anul trecut pentru Daria, cand a implinit 6 ani, atunci am luat tortul de la cofetarie si le-am dat lor figurinele sa le aranjeze pe tort (alba ca zapada si cei 7 pitici), efectul la copii a fost maxim!

La Multi Ani Maria-Elena dar si celorlalti bulgarasi care si-au sarbatorit deja primil anisor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

La multi ani Maria Elena si Mihai!


Poftiti la cafea! Eu am cam baut-o ca-s un pic zombie,mai nou ma lasa copilul sa dorm dar nu ma lasa barbatu'. Atat s-a foit azi noapte langa mine ca m-a tot trezit si e si o vreme inchis in TM ca ma paleste somnul instant.

Fetel, ne vedem saptamana viitoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

am facut alt album cu poze. va rog sa adaugati ce lipseste
bulgarasi la livrare

Mergi la inceput