Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Laura, sora mea are o fetita de 1 an si o mai lasa in grija unei verisoare de 19 ani care este fff responsabila. Pe 12 am sa ajung si eu in Cta la ea si verisoara ei ma ajuta pe mine cu baietii. Eu sunt incantata de pustoaica asta.

balanta, sfat: nu da anunt cu nr tau real. Eu, in nemarginita mea inteligenta, am dat nr meu . Ia o cartela cu numar

ma intorc la maraiciosul ala mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

anne, mie mi se pare ca tu cauti o menajera, ca zici ca de copii vrei sa te ocupi tu; deci cauta in consecinta, ii spui ca vrei sa faca numai curat, mancare si sa te ajuta cu carutul jos si cam atat; nu mai vad relevanta daca are sau nu cine stie ce studii, daca cea care se ocupa de copii esti numai tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Anna, noi avem patru luni jumate si deja ne rostogolim si fugim prin pat. Balanta spunea ca pe la 6 luni ca au tendinta sa se ridice de-a busilea si ca este nevoie de o pereche de ochi in plus la supraveghere. Eu nu sunt atat de aroganta incat sa ma gandesc "lasa dom`le ca eu la 6 luni nu voi avea nevoie de ajutor ca sunt eu Mama Omida". Daca am nevoie de ajutor peste o luna, nu vreau sa o iau de la capat cu telefoane/interviuri asa ca am am luat si asta in considerare. VOi mari programul de la 4 la 6 la 8 ore sau cat e nevoie. Dar nu mai vreau din start 8-10 ore pt ca mi-am dat seama ca am problema sa tolerez un strain 10 ore in casa. Ma gandesc ca poate varianta asta o fi mai buna. Nu stiu. Incerc de toate poate poate este bine.

eu azi sunt zombi. Cel mare a considerat ca ora 2.30 noaptea e tocmai buna pt joaca . El a adormit la 3.30 dar eu pauza. Azi o sa fie o zi foarte lunga

V-am zis ca maine mergem la gimnastica pt bb? Abia astept sa ajungem. Daca ne place si daca sunt baietii incantati va spun dar nu cred ca nu le va placea sa ii plimbe o tanti cu mingea si sa le faca masaj ...eu cred ca vor fi incantati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

BALANTA, pentru mine cea mai grea perioada cu picii a fost cand au inceput sa se ridice in picioare si sa doreasca sa faca pasi. Doar ca, normal, nu-i puteau face fara ajutor. La inceput, am fost super incantata de realizarile lor, de faptul ca nu mai am 2 sugari si ca iata, s-au facut copii mari. Ii luam pe rand de manute, faceam cativa pasi impreuna, apoi obosea unul, il luam pe celalalt si tot asa. Asta a durat cam 1 luna. Dupa aceasta luna, ei deja puteau sa mearga singuri, fizic vorbind, chiar faceau cative pasi nesustinuti, dar le era frica sa se aventureze pentru mai mult. Asa ca ma luau de mana si hai la mers! Nici nu apucam sa-mi pun bine fundul jos sau sa-mi relaxez spatele, ca deja era unul prezent in fata mea, cu manutele intinse. Perioada asta a mai durat vreo 1 luna.
Dupa aceste 2 luni de antrenamente istovitoare (ptr. mine, sigur), puteau clar pasi singuri distante considerabile, dar nu era mai usor sa o aiba pe mami drept sprijin? Pot sa va spun ca eram la pamant...nu mai puteam face nimic, nici la baie sa merg, ca ei deja aveau forta necesara de a strabate tot living-ul in picioare si daca-l luam pe unul, tipa celalalt, iar daca trebaluiam ceva, urlau amandoi.
Asa ca, intr-o zi, m-am asezat in fotoliu, mi-am pus picioarele sus, mainile in san, sa nu ma traga si nu i-am mai luat de manute ptr. ajutor. Au venit, au scancit amandoi vreo 5 minute, dupa care au luat-o la sanatoasa fiecare in directia lui .
Concluzie: nu cred ca din primul moment in care se ridica in picioare vei avea nevoie de ajutor, daca pana acum te-ai descurcat singura ptr. ca totul se face pe etape. Insa, cu siguranta, sunt niste luni mai dificile.
Nici noi nu am folosit premergator (rotobil), doar antepremergator, ceva de impins, cum a spus ANNA A ca are la fete.

ANNE MARY
, sa stii ca aceeasi temere am avut-o si eu in legatura cu bona: cum o sa suport eu pe cineva strain in casa "n" ore pe zi? eu, care am tabieturile mele, care nu-mi place sa fiu deranjata cand fac aia si aia...Ei, am avut super noroc si am dat peste o femeie INCREDIBILA, care mai mi-e si vecina (la cateva case) si cu care imi face placere sa stau inclusiv la cate o poveste. Pana in ianuarie anul asta, stateam impreuna cu picii, cu exceptia ocaziilor in care eu mai mergeam la cate o manichiura, cumparatura sau chiar o cafea, cu o prietena. De anu' asta, intrucat ma pregatesc "cu drag si spor" ptr. revenirea in campul muncii si am nevoie sa-mi improspatez cunostintele, dar si sa invat lucruri noi, merg in deplasare la citit, iar bona sta singura cu ei de pe la 10 dimi pana pe la 16.30 dupa-masa.
Asadar, ideea e sa incerci sa-ti gasesti o persoana, dar sa nu ai idei preconcepute ca trebuie sa fie neaparat asa, asa, asa...Uite, bona mea e de etnie maghiara si nu vorbeste romaneste extrem de corect, dar chiar nu am nicio problema cu asta. Le mai vorbeste picilor ungureste, deja stiu sa raspunda la comenzi in limba maghiara, etc.

Hai ca deja m-am intins ca o balena...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

nu stiu ce sa zic anne, cu siguranta ai nevoie de cineva sa faca curat, macare, chestii din astea; dar cu baietii daca te-ai descuract pana acum singura, nu vad de ce nu te-ai descurca si de acum incolo, eventual cu un pic de ajutor de la menajera

e adev pe la 6 luni incep sa se rostogoleasca, sa se ridice in picioare tinandu-se te patut, asa si ce daca? ca doar nu au cum sa cada din pat, ca doar au gratii si pui patutul pe treapta cea mai de jos. Apoi daca-i mai iei cu tine in living de ex, ii pui frumusel pe jos, pui si tu un covor sau o patura si se mai joaca si ei pe acolo, se mai tin de canapea si se mai ridica si tu mai uiti la ei si-i mai ajuti; la mine asa a fost, eu lucrez de acasa din living, in varful canapelei si ele se joaca pe aici pe langa mine, mai trag de mine, de laptop; dar nu mi s-a parut asa greu sa le supraveghez un pic sau sa le mai ajut sa faca cativa pasi; ca de fapt faceau si sigurele tinandu-se de mobila sau canapea; or sa mai cada un pic, or sa se mai loveasca, dar asta e

tinute un pic de manute, cu acel antemergator, incet incet au inceput sa mearga singure, mai intai Ema si cam la 2 luni Eva

si are dreptate mmammarutza, la un moment dat trebuie sa-i mai lasi si singuri, sa se chinuie un pic, sa se apuce de chestii, sa mai planga un pic si sa se descurce

aoropo fetelor cu copilasi mai maricei, maimuletle mele s-au invatat sa le dau teelfonul, laptopul, pixul sau orice alte chestii vor ele si daca nu le dau sau daca le dau putin si apoi le iau, incep sa se puna pe un urlet si pe dat cu fundu' de pamant, crize frate, ce fac eu cu ele? nu vreau sa ajung prin magazine cu ele tavalindu-se pe jos, evident trebuie sa le rufuz chestia si sa le spun ca nu e voie, dar cum fac asta fara sa urle 10 min de zici ca le taie ceva
acum le-am tot dat, ca am zis ca sunt mici si nu stiu; dar deja inteleg chestii de genul - da-mi telecomanda, dechide tv-ul, hai la mami, stiu de NU, Ema stie si spune si ea, Eva stie dar ignora; stiu de cahhh = gunoi si altele, dar asta nu le opreste sa bage mana-n el



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

aaaa, si inca ceva anne, ai dreptate mai bine iei pe cineva tanar, chiar dc e o pustoaica, ea nu va veni cu un bagaj de cunostinte si va face ce-i spui tu; nu stiu totisi cum o sa se descurce cu facut mancare, cu curatenia cred ca ar fi ol
la program de 10h ai dreptate si mie-mi e greu, vine mama 8-14, bona 12-18 si e o nebunie aici cu noi 4+ele 2; dar na asta e, n-am ce face; dar din iulie ne mutam la casa, sa vezi atunci distractie ca va trebui sa o iau pe mama cu mine si eu nu ma inteleg asa bine cu ea, adica nu prea avem afinitati comune si nu comunicam si eu imi cam vars toti nervii pe ea, ceea ce stiu ce nu e bine, dar nu ma pot abtine
acum ma inteleg mai bine cu bona decat cu mama, dar ea e tanara si ea, are 40 ani, are o fetita de 12 ani si e topita dupa astea mici; chiar a zis ca dupa ce ne mutam la Pitesti nu se mai duce bona ca nu mai gaseste ea una asa "normala" ca mine; adica eu o las pe ea sa faca ce crede ca e bine si cum crede; ea ma intreaba le mai dau pulovar pe ele sau doar geaca, eu ii zic: pai cum vrei ca tu vii de afara si stii cum e, eu n-am iesit de 3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

am vrut sa zic ceva si am ajuns sa ma laud singura
am vrut sa zic ca anul trecut, in iulie-august dupa ce mi-a plecat prima bona, am avut si eu o fata de 24 ani, sora sotului meu care s-a ocupat de fetite si s-a descurcat f bine; un pic stresata ea cu unele chestii, vai se loveste, vai sa nu faca nu stiu ce; de studenta la medicina si astia vad boli si chestii la orice nimic; dar s-a descurcat f bine; acum e adev ca intervine si dragostea de matusica care a facut-o sa-si dea intereseul si as faca tot ce trebuie pt ele; versus cineva strain; dar eu zic ca oricine ar fi, dc e tanar, nu are cum sa nu iubeasca niste pitici draguti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

mammrutza, da, ai dreptate, plec de la bun inceput cu idei preconcepute. Asta mi se trage (cred) de la prima bona. Am fost optimista, deschisa si dupa o luna eram depresiva. I-am spus de la inceput ca eu ma ocup de baieti. Ei aveau 2 saptamani si ce faceau: somn, papa, kk si colici. Mie mi s-a parut si mi se pare in continuare normal sa-l iau eu in brate pe colicios, sa-l alint eu, sa-l pun eu pe burta pt ca este copilul meu. A parut ca intelege...prima saptamana. Din a 2-a saptamana abia o ridicam din pat sa faca ordine sau mancare. Deja din a 3-a saptamana si-a dat drumul la comentarii care mai decare mai deranjante mai ales cand venea vorba de alaptat: "asa putin scoti la muls? " "Hai la mine Stefan. Nu-i asa ca nu vrei la san? Dati-mi-l mie ca-i fac un biberon de lp" . "Pe tine te dor muschii nu-i asa? Daaa. ...si incepea sa-i faca masaj (cica il trage). Dar de unde stii tu ca il dor muschii? Pai, copiii fac febra musculara si trebuie sa-i trag (adica masaj). Serios? Ce bine ca am aflat acum, dupa ce am facut handbal de perfomanta, ca eu am fost insotita in permanenta de febra musculara desi dadeam non stop din picioare. Sunt multe de povestit. In ultima saptamana am plecat la bucuresti la controlul de 6 saptamani la ginecolog. Am luat-o si pe ea care a tinut mortis sa-si faca auzita parerea "mai bine ii lasati acasa cu mine ca tare rau stau in scaunele auto" Poftim? Cum sa-i las cu tine 5-6 ore cand eu te ccunosc de 4 saptamani? "stau prea rau in scaunele auto" De unde stii tu? Daca eu am decis ca mergem cu copii cu tot, asa mergem. A pus un bot de suparata si toata ziua nu a vorbit cu mine. A incercat sa ma intepe pe drum dar a pus-o lucian la punct. Daca ea ii invelea si eu ii dezveleam, imediat isi dadea ochii peste cap. Ajunsesem sa ma cert cu sotul seara, nu mai suportam sa se faca dimineata pentru ca venea ea, incepusem sa cred ca sunt eu nebuna, ca sunt incompetenta.... Mi-a fost f greu si acum mi-e teama sa nu patesc la fel.

Anna, zau ca sunt zile cand sunt optimista si zile cand am ganduri mai negre. Stau singura cu ei de 3 luni. Nu am avut nicio zi la finalul careia sa imi vina sa pleeec pe camp. Dar tot aud "o sa fie activi. Nu te vei descurca". Eu am zis "ia sa vad eu daca nu fac fata" si spre surpinderea mea reusesc sa ma descurc. Il plimb pe unul dintre ei cat fratele sta sub carusel. Cine se trezeste primul sta cu mine in bucatarie si canta :)). Daca plang amandoi (asta se intampla f rar) ii pun pe amandoi jos si ne jucam si cantam si se linistesc. Apoi aud "o sa le dea dintii si vor fi ff maraiti. Nu ai sa te descurci". Saptamana asta am descoperit ca cel mic are un dinte. Eu nici nu am observat. A fost o zi mai carait si a facut un kk un pic mai moale in rest nimic. Iar in ziua in care a fost marait, l-am tinut numai in brate iar cel mare a acceptat sa stea mai mult sub carusel. Acum i-a spart al 2-lea dinte pe care nu l-am simtit.
Acum aud "se vor rostogoli si nu ai sa te descurci". Am cumparat margine de protectie pt pat iar din patut nu au cum sa cada. Cel mic se rostogoleste iar pe cel mare il pui cu capul la perete si 10 minute mai tarziu e cu picioarele la perete . Dar inca nu alerg dupa ei si ma descurc sa-i supraveghez. Totusi nu vreau sa fiu prea increzatoare in puterile mele si increzuta. Cum am mai spus: azi sunt optimista si zic ca ma descurc; maine sunt mai pesimista si zic sa angajez repede pe cineva ca daca nu ma descurc.
Pe mine ma si ajuta sotul f mult: dimineata el imi face micul dejun si cafeaua si sterilizeaza biberoanele spala vasele. Eu ma mulg in timpul asta. Seara el le face baie. Ii bagam in cada si e o veselie pe ei de zile mari. El ii supravegheaza si daca mai apuca sa-i si spele bine daca nu ramanem doar cu joaca. De masat ii masam amandoi: noi masam si ei canta :)). Apoi ii adormim: eu pe cel mare, el pe el mic. Dupa, ne vedem si noi la un ceai si un sandwish. Sambata el sta cu baietii si eu fac curatenie iar duminica el face de mancare pt cateva zile. Ma ajuta enorm.
Nu stiu cum sa fac si cum sa o dau ca sa fie bine pt noi. Nici sa fiu prea increzuta dar nici pesimista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Fetelor va multumesc pentru raspunsuri. Eu va citesc des si invat dar nu am nimic interesant de adaugat, normal

20+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna gemenistelor
http://www.youtube.com/watch?v=gl1rkxKlORc



amalia tsakoniati
18+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput