Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

cu discutiile astea despre sex, uitasem de roxxy

eu la 38 rectal le pun jumate de sup paracetamol.
legat de tatal fetitelor, nu ma pricep sa iti sugerez vreo idee. iti doresc sa fii puternica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu cred ca atunci cand o persoana te iubeste, e langa tine si la bine si la greu. chiar daca sunt si probleme, impreuna se poate merge mai departe. Daca cel de langa tine decide ca ii este mai bine fara tine, atunci asta este. Are omul dreptul la sentimente si decizii. Desigur, are obligatia de a se ingriji de copii, ca sunt si ai lui. Dar eu cred ca este gresit (si nu o ajutam cu nimic) sa punem in carca lui Roxy (de fapt nici nu stim ce a fost intre ea si sotul ei ) vina plecarii lui. Si nu vad de ce tot ea, care a ramas sa aiba grija de 2 copii mici, trebuie sa se faca luntre si punte sa il aduca inapoi. Poate el nu vrea inapoi si vine in casnicie doar ca sa isi faca si Roxy si el viata mizerabila. Amandoi au dreptul la fericire si poate fericirea lui Roxy e pusa deoparte, in alta parte. Daca nu au reusit sa mearga mai departe doar pt ca ea 'nu a desfacut picioarele', cum plastic s-a spus pe aici, atunci poate ca nu erau 'suflete pereche' si sentimentele lor nu erau atat de puternice.
Eu cred ca momentan Roxy trebuie sa se concentreze pe ziua de azi, pe cea de maine, sa ia lucrurile asa cum vin si sa incerce sa mearga mai departe. Sfaturile de genul "trebuia sa desfaci picioarele" pot fi combatute cu "trebuia sa ii pui copiii in brate si sa il obligi sa ingrijeasca pe cei mici cot la cot cu tine". Trebuia, nu trebuia ... timpul nu se mai intoarce inapoi si important este sa aiba copiii sanatosi si sa priveasca spre viitor, alturi de el (daca se intoarce ) sau nu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

balanta, nici eu nu le-am pus in premergator, am numai o masinuta pe care o pot impinge si este tot un fel de premergator, ele stau in picioare si imping la aia, le ajuta ca se sprijina un pic de ea, desi e cam usoara si se mai rasturnau cu ea

eu recunosc, am bona, o am si pe mama; dar mai raman si eu singura cu ele; Ema merge deja (singura vreau sa zic) de la 1 an, de pe la inceputul lui decembrie; iar Eva cam de saptamana trecuta, deci 1 an si 2 luni.
cand sunt singura cu ele, seara de obicei, ca mama pleaca la 14 si bona la 18, iar sotul mai intarzie uneori; le las pus si simplu pe jos in living, am parchet, n-am covor, am o saltea, dar na nu nimeresc numai pe ea; deci le las pe jos si se joaca, mai plimb ba pe una, ba pe alta fie cu masina aia de impins, fie cu masinita de stau pe ea; adica dc n-au cum sa iasa din sufragerie,n-au unde sa se duca si ce sa faca, si im cate directii sa o ia in 18mp, in care e si canapea si fotolii si birou si putina mobila

ieri au scapat, au prins usa deshisa si s-au dus la ele-n doritor, acolo am o comoda cu 4 sertare de la ikea, au desfacut sertarul de jos, au scos din haine si s-au bagat ele acolo si veselie mare pe ele (ca de 2 sapt stau numai in cutia cu jucarii, deci cum se baga-n cutie asa s-au bagat si in sertar); pacat ca n-am gasit camera sa le filmez un pic, partea proasta e ca era sa cada cu ele si peste ele comoda aia dc mai desfaceau multe sertare; asa ca m-am luat de mister ca le-a lasat usa deschisa la living si au scapat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

si daca tot m-am apucat de scris, mai zis ceva. eu cred ca nu trebuie sa "desfaci picioarele' din obligatie, ca se supara si pleca domnul. Cred ca trebuie sa vina dorinta si din modul cum se poarta el. Trebuie sa te faca sa vrei, sa fie atent si grijului, sa te ajute cu copii, cu treburile casei, sa stea cu cei mici si sa te trimita la o cafea cu o prietena sau la o manichiura, sa iti dea posibilitatea sa te simti tu bine si atunci nevoia de apropiere vine de la sine. Nu trebuie sa pui ceasul sa sune la ora X in ziua Z, ca e musai sa faci sex. Amandoi partenterii trebuie sa ofere pentru a primi. Daca el ofera atentie, ajutor, tandrete, atunci si tie iti vine sa faci si altceva decat sa culci copiii ca sa poti adormi si tu mai repede.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:


Laura, din punctul meu de vedere faza cu "hai sa ne iubim si sa ne intelegem si sa fim alaturi si la bine si la rau" suna foarte bine....in filmele siropoase. In realitate, vorbim de hormoni. Asa cum zicea si Anna, si eu sunt agitata cand nu se intampla o perioada mai lunga, am vise deocheate (semn ca hormonii isi cer drepturile :)). Pe timpul sarcinii nu stiu daca s-a intamplat de 5 ori pt ca am avut cerclaj, burta era imensa unde si cum s-o faci? Dar dupa nastere, la vreo 3 saptamani, m-au asaltat hormonii. Abia asteptam controlul de 6 saptamani. Pe mine m-au asaltat. Asa obosita si stresata cum eram. Daca pe mine ma invadasera, barbatul de ce ar trebui blamat pt ca are nevoi? Si nu. La noi inca nu se simte ca o obligatie. Ne si amuzam pe faza asta "hai pa. La revedere. Ne vedem peste o saptamana? Same time, same place? " :)) Dar sarim peste etape, urechile sunt ciulite la baieti si tot reusim sa ne simtim bine. Dar asta pt ca eu imi doresc sa nu il ignor a la long. Daca insa as fi sfarsita de oboseala pe termen lung, atunci eu una as face-o din obligatie, fara sa ma implic emotional. De ce? Pt ca vede sotul ca ma intereseaza, ca nu il ignor, ca sunt obosita dar uite, macar fac un efort. Pt ca aici vorbim in primul rand de hormoni pe care nu-i poti potoli cu ganduri frumoase gen "ne iubim si ne intelegem si la bine si la rau" ca te trezesti ca isi ia campii dupa 2 ani si te intrebi, ingenua, cum de s-a intamplat asta. Iar eu aici nu ma refer la roxy pt ca nu-i cunosc situatia, dar am rude si apropiate (nu chiar prietene) care au patit-o iar ele nu se invinovateau cu nimic. Tot el era nemernicul care parasea familia. In fine. Sunt multe de spus si nu-mi permit baietii sa stau prea mult dar cred ca am reusit sa ma explic mai bine

balanta, eu am dat anunt in ziar pt ca am nevoie de ajutor cu carutul baietilor. Pana acum am apelat la prieteni, la vecini ca sa ies cu ei afara (nu vreau sa las un baiat nesupravegheat afara pana vin eu cu al 2-lea din casa) dar am zis ca e timpul sa caut totusi pe cineva ca sa nu mai apelez la nu stiu cate persoane. Spre surprinderea mea, suna telefonul in disperare. Ieri am vorbit, cred, cu 40 de persoane. Din start am respins persoanele care mi s-au parut agramate, in varsta (desi mentionase sotul in anunt varsta maxim 40 de ani)... nu-mi mai aduc aminte dar oricum din 40 de telefoane cu 2 fete m-am vazut ieri, azi urmeaza sa ma mai vad cu vreo 3. Azi deja nu am mai raspuns la telefon pt ca imi ocupa f mult din timp chiar si conversatiile telefonice. Dar poate ai noroc, daca dai anunt in ziar, sa sune cineva care sa iti placa.
Refuz si eu ideea de premergator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anne, cam ce cerinte ai de la bona? si cat ii oferi? mancare ii vei da? cum te impaci cu ideea sa stai mereu 8 ore cu ea? (eu am o mare problema in a ma adapta acestui gand)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

hai ca s-a animat topicul, cred ca de la discutia despre sex :)

a zis bine anne, eu sunt mai scurta in explicatii si detalii, dar are dreptate

nu cred in dragoste pana la adanci batraneti si la bine si la greu, daca nu faci nici un efort in povestea asta si astepti, ce astepti nu stiu;
nu vorbim aici de roxxy, ca nu cunoastem situatia, dar asa in general
si dragostea trebuie mentinuta si pastrata, cu grija, atentie si sex

la fel cu, i-am facut amandoi, deci sa ne implicam amandoi si sa facem una si alta; hai sa fim seriosi, adica serioase, copii ii facem noi femeile si nu barbatii, ca ei ii fac in 2 minute si la noi dospesc 9 luni; dupa ce ii nasti, tot noi ne ocupam de ei, fie ca vrem fie ca nu vrem, ca el si daca ar vrea nu poate sa-i alapteze; asa ca, ok, ne mai ajuta ei cu copii, dar cel putin pana pe la 2-3 ani sunt responsabilitatea noastra, parerea mea
al meu e minunat ca om, ma ajuta cu diverse (le mai face un biberon de lapte si le da, ma ajuta la baie, mancare pt noi face el din placere), dar de schimbat pampersi nu cred ca a schimbat 5 bucati intr-un an si 2 luni; am incercat eu mai saptamana trecuta sa zic o seara le spal si le schimb eu si o seara el, dar n-a tinut ca de daca l-am obisnuit asa; asa ca-l pun numai sa faca laptele si sa-i dea uneia

anul trecut am iesit o data si l-am lasat singur cu ele, n-a zis ca nu sta, chiar m-a incurajat sa ma duc, si a ramas saracul cu amandoua, si fara curent, ce era pe el, ca astea mici se cam speriasera, au facut si pe ele, era cu amandoua agatate de el, a venit un prieten pe la noi si a fugit repede ca se mai speriau fetele si de el :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

laura ce zici tu e frumos, dar in realitate nu e chiar asa

si daca pleaca ce? sa plece, duca-se, pai e usor de zis, adica eu mi-as permite sa zic asta unuia cu care am numai o relatie, o aventura ceva, dar unuia cu care ai 2 copii, parca incerci sa te mai gandesti un pic inainte
sa nu mai pun la socoteala partea materiala, adica ok, una ca mine disperata de munca, care a muncit pana in ziua in care a nascut, si nu s-a oprit nici dupa decat 10saptamani (si in alea faceam 2-4h/zi de munca), iar apoi a revenit la serviciu full-time, care castiga bine sau f bine chiar, care se poate intretine singura pe ea si pe copii, poate ca ar face asta, sa-i zic duca-se, dar chiar si atunci m-as gandi ca am 2 copii si poate ca ar fi bine sa incercam sa reparam treaba, daca se poate, evident nu luam in discutie cazurile de violenta sau altele ca atunci cred ca l-as ciomagi eu si l-as da afara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

oooo eu sunt fripta cu bona 10 ore pe zi. Ajunsesem sa cad in depresie din cauza ei. Asa ca acum incepem cu 4 ore/400 de lei. Nu stiu cum e in Timisoara dar in Buzau nu gasesti bone cu studii. Sunt numai tanti care au crescut 1-2 copiii sau nepoti si care cred ca sunt in masura sa cresca orice copil. Insa, ghinionul face ca eu sa nu fiu compatibila cu majoritatea femeilor care au sunat pt ca eu: nu infofolesc copiii, ii scot afara indiferent de vreme, ii tin in curent, nu sar cu medicamente la prima tuse, ii tin in brate etc etc. si este foarte greu pt cineva care si-a crescut copiii pe mentalitatea veche sa vina la mine, sa se dezbrace de obiceiurile ei si sa accepte ca eu nu pun copilului caciula in cap decat la 13-15 grade nu la 20. Deci eu le inteleg pe ele. Toata spun "daa, pai normal. Fiecare isi creste copiii cum vrea" dar sunt convinsa ca in realitate nu gandesc asa. Ca exemplu: o prietena i-a spus bonei sa nu-i puna fular la gura dar ea a surprins-o cu copilul cu fular la gura. Eu cred ca o dadeam afara ca nu stiu ce altceva imi spune ca face dar in realitate ma ignora.
Asa ca acum, cred ca voi accepta o copila de 23 de ani. Ieri una duhnea a tigara "fumezi?" "da, dar asa 2 tigari pe zi" . Ma lasi! Nu-ti miroseau hainele in halul ala daca fumai 1-2 tigari pe zi. Tot ieri a venit o pustoaica de 23 de ani.Mi-a placut de ea. I-am zis "eu ma ocup de copii si numai eu. Tu te ocupi de menaj si de problema cu carutul sus si jos pe scari. A fost din prima de acord, chiar entuziasmata. Foarte multe femei auzeau la telefon ca eu ma ocup de copii si replica urmatoare era "aaa pai sa vorbesc si eu cu sotul...va mai sun eu". Am incercat cu o tanti care avea un baiat adolescent si ma adusese in pragul depresiei. Acum incerc varianta cu pustoaica sa vad daca este suficient de flexibila ca sa invete si sa inteleaga de ce nu se mai incepe diversificarea la 2 luni cu suc de portocale.

Dar in mare m-am uitat dupa:
- varsta (o bunicuta nu o sa aiba energie sa alerge dupa doi duracelle)
- cum se exprima (le lasam pe ele la telefon sa vorbeasca, sa ma intrebe si sa initieze discutia. Nu vreau o agramata in jurul baietilor)
- unde a mai lucrat si cat (una mi-a spus ca la cateva luni schimba locul de munca. Pai eu ma risc sa pleci peste 2 luni?

o dau din una in alta: fii atenta ce si cum negociezi cu mancarea. la prima bona am zis ca nu ar trebui sa ii spun cat sa bea si sa manance. Mi se parea normal ca in 10 ore sa ii asigur o masa (pe care ea o gatea) dar individa incepuse sa bea 3 cafele la mine. Radea cafeaua. Drept urmare eu acum le-am spus ca la 4 ore nu le asigur masa si nici cafeaua. Nu m-am gandit ca nu te poti baza pe bun simt dar uite ca am ajuns sa negociez cestile de cafea :D

revin. Baiatul mic da sa fuga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

anne`mary, eu am o sora de 22 de ani. De cand s-au nascut shtrumphii (adica la 15 ani ai ei) e cea mai buna si de nadejde "bona" pe care au avut-o cei mici. E drept ca se intalnesc in vacante, prin weekend-uri si nu e satula de ei , dar se iubesc mult si ea se pune in mintea lor, reuseste sa ii potoleasca daca o iau razna sau sa ii faca sa manance fara mofturi mai bine decat mine uneori. Am incredere totala sa ii las cu ea de cand erau foarte mici.


Mergi la inceput