Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ro_x_ana spune:

Pentru viitoarele mamici, vand patuturile gemenilor, cu saltele, in buna stare si cearsafuri noi, sigilate + masa de infasat cu cadita si sertare. Paturile sunt din lemn de fag, clasice, au 3 nivele pt saltea si laterale culisante, iar comoda are 4 sertare si suport pentru prosop, sapun si creme. Toate sunt pe rotile si se pot muta usor prin casa, in diverse pozitii. Pret 1500 ron, cu transport gratuit in Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Da, ok, ANNE MARY, te inteleg perfect in ceea ce priveste bona. Nici eu nu as fi suportat o astfel de persoana langa mine, clar. Dar, totusi, nu cred ca trebuie sa excluzi din start pe cineva numai ptr. ca are cu 10 ani mai mult decat varsta pe care ti-ai propus tu s-o aiba bona. Eu as lua-o si altfel: daca-ti vine una la 20 si ceva de ani si cand ar vedea cat are de munca (ptr. ca nu e usor cu gemeni, asta-i clar!), chiar daca acum, la inceput, are de facut doar menaj si mancare, mai ales daca nici nu are copii, se gandeste: "pai la ce ma stresez eu aici toata ziua, acum fac mancare, intre timp il mai supraveghez si pe piciul nr.1, imediat ce s-au culcat ma apuc de calcat si dupa ce se trezesc, mai trebuie sa dau si cu mop-ul prin sufragerie, cand pot sa ma duc pe aceeasi suma de bani secretara la firma X, unde, daca am un pic de noroc, pot sa si avansez?"
Asa ca, asta cu bona tanara, e cu dublu tais. Intotdeauna, o fata tanara va avea pretentiile in crestere, va fi in cautare de ceva mai bun...Asta-i parerea mea.

Cat despre cum si cat o sa rezisti tu...scriu mai tarziu, s-au trezit picii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Buna tuturor,
am vrut sa intru si ieri sa scriu dar nu am avut acces,am observat ca daca accesez net-ul maxim pana la 13.30 pe urma nu mai ma lasa sa intru.
Laura mea sta bine acum iar el s-a intors acasa,asta ar fi rezumatul.
I-am dat paracetamol picaturi si i-a trecut febra,apoi l-am sunat si i-am spus sa se intoarca acasa ca Laura are febra si sunt foarte obosita,seara plang amandoua,trag de mine,vor in brate,sunt geloase una pe cealalta iar eu cum sa ma impart fara sa planga una din ele.
A venit,Laura e febletea lui si seamana leit cu el,le iubeste pe amandoua dar dupa Laura e topit.
Eu am incercat de multe ori sa ma apropii de el dar s-a racit de mine si chiar mi-a spus ca noi doi nu mai putem fi impreuna,nu ma mai iubeste pentru faptul ca atunci cand ne certam eu imi varsam toti nervii pe el,sunt o fire foarte impulsiva si la nervi spun de toate(mai ales cand ma jigneste si el) dar in realitate nu este ceea ce am si in suflet.Impulsivitatea mea poate ca strica,apoi faptul ca el spune ca suntem toti romanii tigani si analfabeti,imi spune ca am creier de gaina ca nu pot lua decizii in privinta copiilor fara sa cer pareri in alta parte si tot asa,altele.
O sa incerc sa fiu mai cooperanta pentru copiii nostri daca nu pentru noi doi,eu l-am rugat si in genunchi sa ma ierte,i-am spus ca sunt nervoasa de mult timp,nu mai sunt cum eram inainte,dar el nici nu vrea sa auda,totul s-a terminat.

Balanta_tm nici eu nu am premargator pentru fetite,au inceput sa mearga tinandu-se de mobila,de perete,de dulap,mai cazand cateodata,eu incerc sa fiu cu ochii dupa ele mereu,nu numai daca pleaca in directii diferite.
E greu,ma simt mai obosita acum decat inainte,dar ce sa fac,bani de bona nu sunt,spatiu de premargator nici atat,toata casa e de 18mp,poate s-a vazut si din poze,practic ca sa pun la loc un lucru trebuie sa misc alte 10 lucruri.


Eu as fi vrut o bona acum ca sa ma invete cum sa fac cu mestecatul,ma simt tare incapabila in privinta asta,daca le dau legumele taiate in cubulete mici vad ca reusesc sa manance fara probleme,carne inca le dau din borcanele.
Am incercat sa le dau si carne de pui sau de vitel pe care am fiert-o eu impreuna cu legumele,dar nu stiu cum se face ca e foarte tare,practic nu o poti mesteca,iar daca o tai in bucatele mici-mici nici atat nu se poate mesteca.Ori o fi de vina carnea de aici,eu imi amintesc in tara cand eram si fierbeam carne de pui ptr.salata Boeuf era frageda,dar asta de aici nu stiu cum se intampla ca este tare.

ce sa fac fetelor ca ale mele nu mai vor sa bea apa sub nici o forma,nici macar ceai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

am scris asa in fuga ca am uita sa va spun ca am sunt imediat de dimineta pediatra fetitelor.Dansa mi-a spus sa continuu cu Paracetamol daca nu scade febra 3-4 zile,cica e un virus aici care circula printre copii,m-a intrebat ce alte simptome prezinta Laura si i-am spus ca are nasul infundat(mi-a spus sa ii curat nasucul in fiecare zi chiar daca nu pare murdar),mai stranuta din cand in cand si mai tuseste,dar asta foarte rar.
Acum se simte foarte bine fetita,e adevarat ca ieri nici nu am iesit afara din casa,poate ies putin azi cu ele.
Cu baia,cu infasatul in cearsaf sau cu sosetele umede nu am incercat,din fericire i-a trecut doar cu Paracetamol(am citit ca aceste procedee fac ca copilului(scuzati cacofonia)sa-i fie frig,sa aiba frisoane,ceea ce face sa-i creasca febra.
Oricum,acum stiu de solutia asta,daca se mai intampla sa aiba febra si nu ii trece poate o aplic.

ce sa fac ca Francesca mea inca nu vrea sa tina in manuta nici paine,nici biscuite,nimic,nu vrea sa le duca la gura,sau le tine in manuta si atat,insa Laura e diferita,mananca biscuite,paine,chiar si 2 cartofi prajiti a mancat singurica.
toate mamicile si burticile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

mammarutza cu toate ca vreau sa scap de carut am un parc auto in casa, masini, biciclete etc carutul e pentru bebe mai mici ca e stramt , ai mei la 1,2 ani nu incap in el in haine de iarna , dar daca il vrei nu e nici o problema
anna esti o dulce imi placi de numai pot ca vorbesti deschis si mai ales ca iti cresti fetele liber, eu sunt panicoasa stiu teoria ca nu e bine sa ii cocolosesc, ca ii prea alint dar practica ma omoara,
roxy credeam ca numai romanii au multa prostie, dar toata viata inveti ceva , nu il forta sa va impacati, incearca sa fi mai independenta de el , chiar daca material nu poti ca asta e situatia , incearca macar afectiv sau lasa impresia asta
felicitari ady sa te bucurii de fete
durerea pierderii unor copii nu cred ca poate fi exprimata in cuvinte si parerile de rau de multe ori adancesc durerea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Fetelor iar mi-a facut-o in seara asta,incepe sa se joace cu mine,cred.
Dupa ziua de ieri linistita,asta-seara apare pe la 18,ceea ce este o raritate,ii spun frumos ca ar mai trebui cumparata paine ca nu cred ca ne ajunge si pleaca sa cumpere si s-a facut paine.
Pe la ora 21 ma suna maica-sa sa ma intrebe de Laura cum se mai simte,ii spun ca e bine si ma intreaba ca de obicei si de fiu-sau,eu ii spun ca a plecat sa ia paine si il astept sa mancam de 3 ore,dansa se ofera sa il sune caci i-am zis ca l-as suna eu dar n-am credit pe telefon.
Dupa cateva minute ma suna el(eu credeam ca e maica-sa)si imi spune foarte senin ca sa mananc ca el nu mai vine in seara asta.
Am inceput sa plang spunandu-i ca nu mananc fara el,ca am nevoie de ajutorul lui seara caci fetitele cu greu se adorm.
Nimic,foarte hotarat si senin mi-a spus ca dupa aceea o sa vorbim.
Cam atat,oricum de bine nu cred ca o sa fie.
Hellen79,din pacate nu am independenta financiara,sunt legata de maini si de picioare,oricum am vorbit in tara cu chiriasul sa imi trimita toata chiria aici,adica 200 de euro incepand cu luna asta.
E putin,nu ma voi descurca cu acesti bani,dar niciel nu va lasa fetitele fara ce le trebuie,de asta sunt foarte sigura,insa as vrea sa nu depind de el.
Anne_Mary sigur ca se pot lega prietenii,chiar vreau tare mult asta,eu sunt o vorbareata de felul meu.
Imi place tare mult cum scrieti toate,eu nu am talent la scris,nu stiu sa ma exprim foarte bine.
Mi-am facut o cafea caci in noaptea asta nu dorm,voi citi din urma de unde am ramas,imi e capul prea plin de suparare.
va doresc o noapte buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

roxxy, ma bucur ca laura se simte mai bine. Asta e cel mai important.

despre sa te impaci/sa nu te impaci cu domnul italian-rasa superioara nu e cazul sa comentam. tu faci cum crezi ca e mai bine pt tine si fetele tale. Dar eu sunt de acord cu hellen: detasarea emotionala s-ar putea sa-l doara.
Sotul meu este la a2-a casatori si prima sotie, vreo 2 ani, ii tot tipa ca vrea sa divorteze. A tolerat domnl cat a tolerat pana la ultimul scandal cand i-a spus "gata! divortam". Foarte serios si-a facut bagajul, a dormit la hotel cateva seri si apoi s-a prezentat cu hartiile de divort. A dat-o aia in balbaiala. Brusc si-a dat seama ca nu e asa rau ca el munceste la 40 km distanta atata timp cat vine in fiecare seara acasa, brusc a realizat ca nu e asa rau nici aia, nici ailalta...aaa stai asa ca omul asta e bun si acum vrea sa plece. Sa te dai cocos ca vrei sa te separi de cel de langa tine, e simplu. In realitate, nu e chiar asa usor. Eu sunt mai nebuna, dar eu l-as pune la masa, l-as anunta (ca poate nu stie) ca fetele vor fi incredintate mamei de orice instanta, tu domnul meu cocos le poti vedea o data la 2 saptamani un weeke-nd, 3 saptamani pe vara si 2 saptamani in iarna, hai sa calculam cat imi dai pensie, unde vei locui? Acasa sau prin vecini? Prin vecini? Atunci lasa cheile de la casa meusiu. Eu fiind foarte serioasa, fara implorari, plans sau alte asemenea.

Cu copiii? Plan de actiune mi-as face. Ok. Cum o dau, cum o impart, pe ajutorul cui ma pot baza, are sunt problemele urgente: ca nu le adorm noaptea. Ok! Cautat solutii la pediatra, la alte mamici pt ca trebuie sa existe o modalitate de a le adormi fara sa-mi creeze mie mari probleme. Incerc pana reusesc sa gasesc o modalitate de a le adormi singura. Cred ca pe forum exista o sectiune a mamelor care isi cresc singure copiii. As citi si pe acolo sa vad cum se descurca ele.
Ca raman intr-o seara fara paine? Ok. ASta o fi un motiv sa raman cu un om cu care ma vad/nu ma vad convietuind pe viitor? Imi fac provizii masive la sfarsit de saptamana ca sa incerc sa reduc riscul sa raman fara un ou sau o rosie.
Toate problemele le-as pune pe hartie si cautat solutii. Cu calm. Cu foarte mult calm. Panica nu m-ar ajuta. Detasata, relaxata. As plange cand as simti nevoia si apoi m-as aduna pt copii.
Nu mai pot vorbi (sinonim cu emis prostii ) pt ca ne pregatim de gimnastica

roxxy, barbia sus
Ady, te asteptam cu noutati
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Anne_Mary,multumesc pentru tot ce ai scris,dar ma simt tare descurajata si da,plang cand simt ca nu mai pot.
Fetitele dorm noaptea,m-am exprimat gresit,doar ca dupa cina eu le mai dau un biberon de lapte praf dupa ora 23 pentru ca le place.
Peoblema e ca Francesca daca nu e aproape adormita si Laura face zgomot nu imi termina laptele din biberon,de aceea aveam putina nevoie de ajutorul lui,in rest ma descurc,daca inchid televizorul ele se culca asa cam 30 de minute si apoi le fac lapte pe rand,intai Laurei,apoi Francescutei.Numai ca stau mereu cu frica in san,pentru ca de multe ori Laura dupa ce a digerat are chef de joaca,canta,vorbeste pe limba ei iar eu cu Francesca nu rezolv nimic asa,pe cand daca era el o tinea pe Laura in brate si era mai usor.
Si apoi ajung seara foarte obosita,dar asta e situatia.
Mi-a spus azi ca el nu mai vine sa stea cu noi dar imi asigura tot ceea ce este necesar pentru fetite.
Eu i-am spus ca fetitele au nevoie si de tata,nu numai de mama si ca voi apela la autoritati daca va continua asa.
Cu lasatul copiilor in grija mamei nu stiu,eu acum din punct de vedere financiar sunt aproape zero,am doar casa din tara.
Cel mai nasol e ca daca apelez la autoritatile de aici s-ar putea sa ne ia fetitele la amandoi si sa le bage intr-o casa de copii sau sa le dea spre adoptie(ptr.ca sunt inca foarte mici),aici sunt niste legi de iti pui mainile in cap.
Daca un copil are de suferit pentru ca parintii nu se inteleg aici iti iau copilul si nu-l mai vezi decat o data la 2 saptamani o ora si asta in prezenta asistentilor sociali.
Iar noi nu suntem casatoriti ptr.ca el nu a vrut,pensie alimentara ar avea dreptul fetitele chiar daca nu suntem casatoriti,insa nu cred ca va da el bani asa usor.
E greu de tot,incerc sa merg inainte,dar daca ma credeti am momente cand simt ca nu mai pot,nici sa vorbesc nu am chef.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Seara buna dragele mele ,
Abia reusesc sa va scriu citeva randuri... Trebuie sa recunosc ca traiul cu doi bebelusi nu e deloc usor, e o adevarata provocare Din pacate eu sunt din ce in ce mai obosita, ele au inceput sa aiba colici mai ales noaptea ,iar nesomnul ma termina. De la 73 kg inainte sa nasc, acum am ajuns la aproape 60 kg( inainte de sarcina aveam 62 kg), ma straduiesc sa maninc cit de mult pot pt a avea lapte dar cred ca oboseala isi spune cuvintul. Ma uit la ele si simt ca imi plesneste inima de cit de mult le iubesc, sper sa imi dea Dzeu putere sa le si cresc asa cum trebuie. Nu suport sa le aud plangand si asta ma termina, recunosc ca am avut si citeva episoade de plans, cred ca ma simt putin depasita de situatia si imi este frica ca nu fac fata.....
Imi este si rusine sa ma vait la voi, dar din pacate asta e adevarul meu acum.
Am inceput sa le dau Infacol de 2 ori pe zi, ieri am cumparat si Colief. Se pot cele doua combina? Sa dau colief la masa de dupa baita de seara doar, in rest Infacol?
In rest ele sunt mancacioase, avem din ce in ce mai mult lapte matern, ele sunt f harnicute si drag cu spor, am si luat in greutate de o saptamina de cand suntem acasa, ceea ce ma bucura enorm...
Nu am apucat sa citesc din urma, asa ca va rog sa ma iertati ca nu va nominalizez sau sa raspund Poate cu timpul va fi mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Adriana sunt sigura ca dragostea pt ele iti va da putere sa treci peste perioada asta de inceput si ca o sa prinzi experienta in timp

amalia tsakoniati
18+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota


Mergi la inceput