Viata in Germania si Elvetia - cap. 84

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Servus fetele

A mea copila (clasa a 4a) vorbeste bine romaneste si stie sa si citeasca.Eu insa ii am pe ai mei aici,asa ca e obligata sa vorbeasca cu ei in romana.Dar nici ei nu-i prea place sa vorbeasca,imi raspunde de ft multe ori in germana.Cu taica-su vorbeste in elvetiana,care e cu totul o alta limba (ma enerveaza cand ii aud cum vorbesc,cu ft multe hhh..eu una nu voi vorbi limba asta niciodata, nici nu ma straduiesc, pt ca ar suna aiurea si ar rade de mine).La scoala face si ea englza din cl.a-2a si vad ca ii place.Dar nu se omoara dupa limbi straine,pasiunea ei e matematica.

Avem insa un vecin,a carui mama e romanca, tatal neamt.El e nascut in Elvetia.De la 5 ani a refuzat sa mai vorbeasca in romana.Acum vorbeste stricat romaneste,dar vorbeste.Intelege tot,dar ii e greu sa-si gaseasca cuvintele.

O saptamana buna va doresc ! Am vazut ca la noi ninge si e polei.

Cu drag
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabold spune:

xio: eu sunt pe medicina interna. Tu? Pe ce esti? In ce oras esti?
Cu garzile de Notarzt: trebuie sa faci cursul de Notarzt( 2 sapt), trebuie sa faci 40 de iesiri cu Notaztwagen in prezenta unui Notarzt cu experienta, trebuie sa ai minum 3 ani de clinica( sa fi lucrat in spital pe akut), 6 luni terapie intensiva, examen de absolvire dat la Ärztekammer. Eu am facut pana acum doar cursul de Notarzt si urau acum lunile de terapie...dar am ramas gravida si a trebuit sa imi anunt angajatorul..asa ca acum sunt in stand-by. Din moment ce ai spus ca esti gravida nu mai ai voie sa faci garzi de noapte, sa fi in OP, pe terapie sau in Notaufnahme, sa iei sange, sa pui branule, sa schimbi bandaje..etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Marcia,asa e,copilasii sunt diferiti. A mea vorbeste romaneste numai cu mine, nu avem bunici aici sau alte surse iar cu prietenele ei care stiu romaneste,vorbeste tot in germana pt ca le vine mai usor,e mai la indemina,au vocabular mult mai dezvoltat.Acasa ma stradui sa vb cu fratiorul in romana cat suntem impreuna si ne iese cam pe jumate...
Elvetiana e tot un dialect din germana. Sotul meu cand se mai prosteste,mai imita modul in care vb elvetienii si mi se pare greu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Alina, mersi de info. Mai am oricum pana sa ma gandesc la Notarzt
Eu sunt pe chirurgie, intr-un orasel de langa Görlitz.O stiu pe Andreea ca am fost amandoua in Köln(colege de camera, nu doar asa).

P.S: ce mica e lumea!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Eu am norocul ca sunt cu ai mei aici,asa este.Si Marcia vorbeste cu prietenele romance tot in germana/elvetiana,pt ca ii e mai comod si vocabularul e mai dezvoltat decat in romana.

Elvetienii au 12 dialecte (sa vezi cum vorbesc cei din cantonul Wallis,cei din celelate cantoane nu ii inteleg sau ii inteleg ft greu),care sunt diferite de germana,au alta gramatica,in elvetiana nu exista acuzativ,ci numai dativ de ex.Cuvintele se pronunta altfel,ordinea in propozitie e alta.Eu o inteleg ft bine,dar nu o pot vorbi si cum sunt perfectionista,nu vreau sa ma fac nici de ras.M-a pus Marcia odata sa zic ceva in elvetiana si cand a auzit cum suna a zis:"mami,ai avut dreptate,suna ciudat cum spui tu,asa ca mai bine ramai la germana".Sunt ft multi nemti care locuiesc aici si vor sa vorbeasca in elvetiana si mai bine nu ar face-o,pt ca suna aiurea si elvetienii se cam distreaza pe seama lor.Al meu sot mi-a spus ca nu am nevoie de elvetiana,e deajuns sa stiu germana,care e limba oficiala.Dar sunt si ft multi elvetieni care nu vorbesc corect germana.De ce,nu va pot spune.Al meu mi-a spus ca ii e de multe ori rusine de conationalii lui,cand ii aude cum vorbesc in germana,pt ca fac asa de multe greseli.Pustanii chiar au inceput sa scrie in elvetiana,ceea ce mi se pare aiurea,pt ca nu se intelege mai nimic.

Plus ca exista multe cuvinte ciudate sau cu alt inteles fata de germana.Va dau cateva exemple : Büsi=Katze,hoi=salut, öppis=etwas,öpper=jemand,Puff=Unordnung sau Bordel, schmöcke=riechen,Uufzgi=Hausaufgaben,Zmorge=Frühstück, Znüüni=gustarea de la ora 9am,Zvieri=gustarea de la ora 4pm, poschte=einkaufen

Asta cu ich gehe posten a fost tare.Am avut un coleg neamt (din Frankfurt),care se mira ft tare cum de elvetienii merg asa des la posta De unde sa stie el saracul ca ich gehe posten inseamna ca omul merge la cumparaturi.Cand a descoperit,am ras o zi intrega.

O zi buna va doresc !

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabold spune:

Doamne ajuta ca nu stau in Elvetia. Am rad de m-am prapadit cu ich gehe posten...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

seara buna nemtoaicelor

xio, cand faci un credit undeva, indiferent ce-ti cumperi te intreaba pe ce perioada este contractul de lucru.

fetelor care sunteti la zi cu info. daca comand ceva din America vine prin Zollamt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Kari,
Da, vine prin zollamt. Prin zoll trece cam orece pachet. Stiu pe cineva care comanda si trimitea la un preten, pretenul schimba cutia si scria. Ai uitat asta la noi ultima oara. Sau iti daruim acest cadou. Si trecea fara problema:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camay spune:

Servus doamnelor. Noi am fost vizitati de un virus , cind am fost cu printesa la doctor, mai era inca jumatate de l gradinita acolo. Thanks God, acum e bine.

E o idee buna, cartea romanesca pt copii din alte parti. Cred ca marketingul o sa aiba succes, daca nu o cumparam noi de pe net, sigur o vom primii cadou de la familie, prietenii.... Iar cit de practica o sa fie, asta habar nu am .

Interesant subiectul despre copii bilinguali. Fetita mea s-a nascut in State, si vorbeste engleza, olandeza cu sotul, iar eu, inca de cind era in burtica ai. vorbesc romaneste . Curind va implinii cinci ani, si are de abia doua luni de gradii. in Hh, am stringerea de inima, ca este prea mult pentru ea. mi-a spus in romaneste ca nu -i place limba romana si ca este prea mult., asa ca rar mai zice ceva in romaneste Cit despre germana, mi-as dorii sa isi faca prietene, sa aiba cu cine comunica, juca A. fost amuzant aseara la masa cind a spus : I don't like this gemusse" .......
Sper ca nu v-am plictisit, cu ale mele....., va doresc o saptamina buna, calda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Iti dai seama cat am ras eu cand mi-a povestit colegul

Dupa un timp te inveti cu limba, nu ti se mai pare ciudata.

Mergi la inceput