Viata in Germania si Elvetia - cap. 84

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Multumesc fetelor!

Aschiuta, felicitari! Sa fie sanatoasa si norocoasa!

Se poate intra acum pe baza buletinului in Elvetia? Mai demult stiam ca doar cu pasaport se putea.

Curs de limba romana...nu cred ca as folosi asa ceva. Pt mine important e sa inteleaga si sa vorbeasca la nivel mediu, n-am cine stie ce pretentii, dar poate si pt ca noi abia acum ne dezlegam limba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

morgen

legat de cartea ptr copii ptr invatarea limbii romane, parerea mea ca nu va avea cautare. sistemul de invatamant aici e total diferit, iar copii din familiile de romani stiu in mare parte sa vorbeasca romaneste.

in rest... asteptam primavara. de frig si zapada ne-am cam saturat, mai ales ca avem pietricele in casa, aduse de afara pe talpa pantofilor.

Kea, in Elvetia am intrat de fiecare data cu pasaportul. bine, de anul trecut n-am mai fost . si buletin nu mai am de cativa ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Servus fetele

In Elvetia se poate intra din 2010 cu cartea de identitate (romaneasca)...ai mei asa vin si nu au avut niciodata probleme...

o seara buna !

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabold spune:

salut, sunt o viitoare mamica. Locuim in nordul Germaniei din 2009, sunt medic rezident si ma bucur ca v-am gasit.
In legatura cu cartea pt copii..eu am un nepot de 8 ani care vorbeste romana din ce in ce mai prost.Nu stie sa citeasca in romaneste.( le citeste tot in nemteste si se supara ca nu intelege). E destul de greu pt un copil de clasa a 2-a sa invete sa citeasca si sa scrie in 2 limbi de la inceput. E oricum derutant... el acasa vorbeste cu parintii romaneste, in societate germana si la scoala mai invata si ca a doua limba engleza.
Daca mai are cineva intrebari legate de integrarea in Germania sunt dispusa sa ajut. Si mie mi-a fost cumplit de greu la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Buna ziua,fetele!

Kea,vai de mine! Cind am vazut ca ai postat mi-am amintit ca tu mi-ai trimis un pm prin decembrie de care am uitat complet,eu nu prea deschid forumul zilnic.Mai e valabil? Sa-ti dau mailul si mai bine imi scrii pe mail alta data ca acolo sunt prezenta si activa zilnic.

Alinabold,bine ai venit!
Insusirea lb romane cred ca depinde de la copil la copil si asta e concluzia la care am ajuns dupa ce am vazut cum e in foarte multe familii de romani sau familii mixte.Fetita mea de aproape 11 ani e clasa 5 si desi doar eu ii vorbesc in romaneste pot spune ca se descurca bine in limba romana,scris (cu unele greseli)si citit. A citit citeva carti,mai greu dar le-a citit cu multa placere insa e f interesata de limbi.In clasa 1 a invatat aproape simultan sa citeasca in romana si germana si nu a avut probleme din contra si-a dorit mai mult si mai mult,acum am ajuns la un nivel ca pur si simplu ma cert cu ea sa nu mai citeasca atata.Mi-a depasit demult asteptarile si dorintele,nici macar la gimnaziu nu a scazut ritmul sau interesul.La tezele de germana a fost singura din clasa cu nota maxima si profesoara i-a zis sotului ca se vede clar ca mai are si alta limba materna,efectiv face niste asocieri si are o logica excelenta pe care o intilnesti mai mult la cei cu mai multe lb pe "cap".Si la engleza de clasa a 5 a (mamicile stiu ca se incepe in forta si e incomparabil cu scoala generala)e tot de nota 1 deci nu are nicio problema egal ce limba e in program.Face si italiana la cursurile facultative si se descurca,face asocieri cu romana si ii place f mult.Deci se poate cu mai multe limbi la un nivel inalt...
Eu am si un baietel de 3,5 ani care vb demult fff corect si mult si continuu dar numai in germana desi vb cu el in romaneste la fel ca si cu fetita...dar nu vrea si pace.Intelege tot si perfect dar traduce...eu vb in romana,el raspunde in germana..nu stiu,sper si sper ca intr-o buna zi sa-l aud romaneste .

Eu as fi interesata de curs de romana si de exercitii interactive dar la un nivel special pt acesti copii,nu la modul cum se face in tara.

Duminica faina!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

uuuuuu, Alina, ce ma bucur ca mai e cineva rezident
Eu din decembrie am inceput sa lucrez in est si acum trec prin toata corvoada documentelor. Trebuie sa ma inscriu la Ärztekammer, maine voi trimite plicul cu formularele, stii cumva daca se plateste vreo taxa pt asta sau nu?

Tu in ce oras esti? Si pe ce?
Despre garzile de Notarzt ce imi poti spune? Nu ma gandesc in viitorul apropiat la ceva, dar mai incolo parca imi surade ideea.

a, si stii cumva daca pot lua un credit de la banca tinand cont de faptul ca am un contract semnat pe 3 ani, dar evident am 6 luni perioada de proba?


Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Acum vad ca locuiesti in Parchim. Nu ai cumva din oct sau noiembrie o noua colega pe Interne, tot din Romania? din Timisoara mai exact?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Intelege tot si perfect dar traduce...eu vb in romana,el raspunde in germana..

Fiica-mea a fost mortala azi. Ea mai incurca cifrele, in special 7 si 10, cand i le zic in romana, vorbesc de cifrele pana la max. 12, ca restul i le spun direct in ambele limbi, adica ii zic in romana in context si apoi imediat ii si traduc cifra, alea inca nu s-au lipit de ea. Azi facea ceva din caietul de germana, trebuia sa incercuiasca H si h. Intai i-am spus ca sunt 6 h, i-a numarat, si apoi zic "si noua H mare", la care ea "wie heißt neun auf Deutsch?" Nici nu stiu daca sa rad sau sa plang!

In alta ordine de idei am vazut ieri niste poze de la Eiszeit: http://www.karls.de/roevershagen-erlebnis-freizeitpark-eiszeit.html
si am hotarat spontan sa mergem acolo din 31.01.-02.02., cand la noi sunt Zeugnisferien (chit ca fiica-mea nu primeste Zeugnisse, dar are si ea liber). Vom sta la Warnemünde la Jugendherberge, nu m-am mai plimbat de mult iarna la strand, mai exact de cand eram in clasa a VIII-a si am fost iarna in tabara la Eforie Nord.

Poate mai intereseaza pe cineva, mai ales dintre cele care stau mai la nord, expozitia asta Eiszeit e deschisa pana in 2 sau 3 martie, nu mai stiu exact. Am inteles (vecinii nostri au fost acolo in 12/13 ianuarie) ca expozitia e gata vizitata in 30 minute, cica mai mult nici nu rezisti la cele -8 grade care-s acolo, dar sunt mai multe de vazut, ceva manufactura de bomboane, de inghetata, de marmelada, un Kletterwald etc. Probabil vom da o tura si pe la Rostock, desi am inteles ca nu-s prea multe de vazut, ca Industrie-Stadt, dar poate cautam macar facultatea de medicina pe care a frecventat-o bunicu-meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Intelege tot si perfect dar traduce...eu vb in romana,el raspunde in germana..

Fiica-mea a fost mortala azi. Ea mai incurca cifrele, in special 7 si 10, cand i le zic in romana, vorbesc de cifrele pana la max. 12, ca restul i le spun direct in ambele limbi, adica ii zic in romana in context si apoi imediat ii si traduc cifra, alea inca nu s-au lipit de ea. Azi facea ceva din caietul de germana, trebuia sa incercuiasca H si h. Intai i-am spus ca sunt 6 h, i-a numarat, si apoi zic "si noua H mare", la care ea "wie heißt neun auf Deutsch?" Nici nu stiu daca sa rad sau sa plang!

Christa


Christa,eu zic ca trebuie sa fii optimista...cum sunt si eu .Serios ca eu cred ca si romana e undeva si candva...nu stiu cand...va fi si ea vorbita.Nu spun asta din experienta mea ci imi zic mie unii si altii cand povestesc ca juniorul meu nu vrea sa-mi raspunda in romana.
Am mers recent in metrou cu o mamica cu 2 copii,fata era cam de virsta fetitei mele si baiatul ceva mai mare ca juniorul meu si tot drumul ea le-a vorbit in ungureste si ei au raspuns doar in germana...deci se poate si la altii .
Am zis ca experienta mea cu fetita e una foarte pozitiva dar ea e foarte interesata de limbi...insa copilasii sunt foarte diferiti,cel putin ai mei frati din aceeasi parinti (fiind diferenta mare de virsta-7,4 ani-am mai fost intrebati daca au aceeasi parinti )sunt firi total diferite.

Saptamina usoara tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabold spune:

Xio: avem o rezidenta noua din Timisoara, Andreea o cheama.
La inscrierea in Ärztekammer nu se plateste nimic la inceput, o sa platesti ceva lunar, suma ti-o calculeaza ei in functie de salariu.
Cu imprumutul la banca nu stiu ce sa zic..si eu am facut unul cand ne-am cumparat masina dar eu lucram deja de 2 ani si am contrect pe termen nelimitat. Dar poti sa mergi la banca si sa intrebi un Berater.
Bafta cu actele..stiu ca sunt ft multe la inceput

Mergi la inceput