Viata in Germania si Elvetia - cap. 84

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Sanatate multa fetelor ! Cred ca ati luat voi toti virusii acolo. Ca eu una nu am mai racit de ani buni. Si aici e mai toata lumea racita, eu insa nu. Sau poate unde mananc mult usturoi si ceapa (spre disperarea elvetianului meu ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Maisa, si tie santate multa!

Marcia, Germania are o vreme umeda si nu suficient de rece iarna, propice pt raspindirea bolilor. Cel putin la noi in Nord -vest asa e . Eu m-am intrebat cum de nu se raspindeste tuberculoza pe aici la cita umezeala este (si la cite case cu probleme de igrasie sunt). Cred ca la voi e destul de frig sa omoare toti coczbaurii in circulatie .

Eu nu imi aduc aminte sa fi fost bolnava in perioada cresei si gradinitei cit e flacaul meu (si noi pe linga el). De ex Magen-Darm-Grippen...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Nici aici nu e ft frig, nu ca in Romania. Anul trecut au fost -20° pt prima oara in Zurich si toti se vaitau. Acum ziua cam pe la 0° (noaptea ajunge si la -10°, dar mai rar). Si aici a fost plin de virusi, dar pe noi ne-au ocolit. Fiica-mea raceste ft rar de cand i-am scos polipii (cam o data pe an si nu iarna, ci vara). Al meu a avut Magen-Darm-Grippe in dec.2011, dar noi nu am luat de la el. Si cand el raceste, eu nu iau raceala de la el (chiar daca ne pupam ). Sau oi fi eu mai a naibii si de-aia fug virusii de mine

Inca o data sanatate multa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Hai sa va intreb si pe voi ca macar aveti de-a face cu acelasi crocobaur. Fii-mea e lesinata pe canapea de doua zile cu magen-darm grippe. A vomat ieri de doua ori, azi de doua ori si are febra si o doare burta. Acum vin de la farmacie, am fost sa vad ce poate sa imi dea. Si farmacista cica daca are febra neaparat la doctor ca febra gehört nicht dazu. E timpita farmacista asa cum cred eu sau voi ce experienta aveti? Ca nu am chef sa ma urc in masina cu doi copii si sa traversez tot orasul ca apoi sa stam pe scaun o ora, doua sa astept sa o vada pediatrul si sa ne trimita acasa cu sfaturi gen sa bea multe lichide, electroliti si atit.

Si tot sun la doctor si nu raspunde. Aveam si o programare maine la dermatolog pentru o operatie mica si nici aia nu raspunde la telefon, ca vreau sa anulez.

Si mi-a venit si minunea de Thermomix si nu am nimic in casa sa pot gati, nici nu ma pot duce la cumparaturi. Si sotul a pllecat in US de dimineatza. Ca sa numai zic ca m-a lovit si pe mine o gripa. Fun fun fun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Cristoiu, la Magen-Darm-Grippe,in multe cazuri merge cu febra.Ma rog,nu febra mare ci pana in 38°C sau in jur de..Ai mei copii au avut dati cu febra si dati fara febra...depinde de virus .

Sanatate multa micutei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

A avut si fiica-mea un virus anul trecut, a inceput cu voma, apoi febra (ajunsese la 39-40°) si dureri de burta, care s-au raspandit peste tot. Am fost la 5 dimineata la urgente in Zurich, au zis ca e virus si nu au ce face. Si i-au dat nurofen si paracetamol. Pt ca dupa cateva zile era la fel, am fost din nou la urgente (am asteptat 3 ore) si au zis acelasi lucru, ca e un virus naspa, dar ca va trece (incepuse sa tuseasca si cum facuse deja pneumonie acum cativa ani, m-am gandit ca e mai bine sa o vada un doctor). Sa bea multe lichide, ca asta e important. E adevarat ca la vreo 3-4 zile i-a trecut. Dar totul a durat cam 10 zile. Asa ca rabdare.

Sanatate multa micutei !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Cristoiu, cit de mare e febra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

10 zile? Mama doamne, cedez nervos pina atunci. Eu sper sa isi revina in maxim 2, n-a mai fost niciodata asa.

Are cam 38 - 39. Cu termometrul de ureche. Eu nu de febra ma speriasem, ci ca o doare burta si nu stiu cum sa o ajut cind se tinguie. Febra scade cu antitermice. Si bea apa dar are buzele uscate rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Cristoiu,sa stii ca imi amintesc ca,cand avea fiica-mea vreo 5 ani a luat un virus din asta de Magen-Darm-Grippe f tampit:tot asa a tinut,vreo 10 zile dar ne-a adus cu nervii varza ca nu stiam ce are.
Intii s-a blegit,fara nici un simptom.Am dus-o la medicul si ei a zis ca nu pare sa aiba ceva,poate e trista ca au plecat bunicii deci mergeti cu ea la Zoo. Abia se tara copila in Zoo,am plecat cu ea acasa,nu mai manca nimic,abia o fortam sa bea lichide,apa. A doua zi la fel sau mai rau si seara febra mare. Am plecat la urgenta speriati ca nu se plangea de nimic desi era leguma si abia de prin a treia zi a inceput cu dureri de burta,greata,voma . Iti zic,in total vreo 10 zile si apoi m-a luat pe mine in acelasi stil .

Asa ca lichide multe si rabdare! Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

10 zile a tinut din pacate. Si da, o durea burta rau de tot. O ajutau compresele cu apa calda. La spital ne-au spus ca e un virus naspa rau (mi-au spus cum il cheama, dar am uitat numele), asa ca nu putem face nimic, decat astepta. Si au avut dreptate. Si mie mi se rupea sufletul vazand cum sufera saracul copil, iar eu nu puteam face nimic. Trebuie sa bea foarte multe lichide (doctorita a zis ca are voie orice bautura cu zahar, pt ca neputand manca sa compenseze).

Sanatate multa !



Mergi la inceput