Viata in Germania si Elvetia - cap. 84

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Am inteles, ma duc maine sa ii iau 7up. Daca pot ca azi nu m-am miscat din casa.

Mai, am auzit eu bine adineaori la stiri, astia vor sa desfiinteze repetentia? Adica in Niedersachsen, nu cred ca peste tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Cristoiu da-i Cola nu 7UP, insa Cola normala nu light. Noi nu bem Cola niciodata insa cand au Magen Darm le dau cateva inghitituri.

Henrik a avut bronsita si a stat acasa saptamana trecuta. A trecut cu Antibiotic si inhalatii.

Abia astept sa vina vara...m-am saturat de ploaia-ninsoarea-Match-ul asta de kko.



Editez ca parca scriu din putzul gandirii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Cristoiu, singura teama e sa nu fie cumva apendicita. Intr-adevar in afara de solutii de hidratare pt Magen-Darm-Grippe nu iti da nimic. Cel mult ii face analiza la scaun sa afle care virus este. Daca ti-e teama de cum evolueaza, du-te la spital sau la doctor. La noi era clar cind e MDG, ca si pe mine ma apuca la o zi dupa ce avea el (si eu am deja apendicul scos ).

Tine-o pe regim inca o zi, doua dupa ce nu o mai doare burta. Am avut unul dintre virusi care dupa ce am mincat normal iar mi-a dat dureri de burta si m-a tinut lesinata (desi de vomat am vomat numai o singura zi, am fost terci peste o saptamina).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Miri, voi cum ati ajuns la bronsita? o tuse prelungita? urasc februarie asta!

Cristoiu,

al meu pitic avea 11 luni cand a avut rotavirus si la 14luni a prins norovirus. plangea saracutzul si il "inviam" cu nurofen. din pacate nu exista remediu, doar sa le tii de urat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Tocmai a vomat si asta mic (aproape 11 luni) si a umpluy patul

Bai frate, un moment mai bun sa plece al meu in deplasare nu gasea! Daca ma apuca si pe mine pot sa ma impusc.

Va pup, noapte buna, ma duc sa mai bag si patul lui Robin la spalat si pe urma trag si eu pe dreapta pina la urmatoarea voma.

Miri, merci, mai auzisem de cola, o sa iau cola, ai dreptate. Dar ce naiba fac cu asta mic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex

Miri, voi cum ati ajuns la bronsita? o tuse prelungita? urasc februarie asta!

Cristoiu,



Habar nu am, in puii mei. Duminica am fost cu ei in parc si s-au alergat si tavalit vreo doua ore. Marti avea febra si tusea ca un catar, joi abia se mai misca, era plin de muci si tusea pana nu mai putea sa respire. Nu a tinut nici cu inhalatorul, asa ca a primit antibiotic.

P.S. Am avut probleme cu firewall la birou si nu am putut sa iti raspund la mail. Am raspuns in seara asta- nu stiu daca a iesit din Outbox.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Va pup, noapte buna, ma duc sa mai bag si patul lui Robin la spalat si pe urma trag si eu pe dreapta pina la urmatoarea voma.

Miri, merci, mai auzisem de cola, o sa iau cola, ai dreptate. Dar ce naiba fac cu asta mic?


Cumpara maine neaparat electroliti de la farmacie. Sunt buni si pentru hidratare si impotriva vomei. Si poti sa ii dai si la pitic (ce imi place numele Robin - ma gandesc mereu la pasare ) o lingurita-doua de Cola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Neatza. Raportez - am dormit 3 ore azi noapte. Ariana s-a tinguit mai toata noaptea, spre 4 dimineata a vomitat din nou, apa, Robin nu a mai varsat, s-a trezit doar pe la 12 ca ii era foame, l-am potolit cu 250 ml, dupa care peste o ora nu stiu de ce iar a inceput, l-am luat la mine in pat, la 6 dimineata iar lapte, 250 ml si nu i-a ajuns, i-am mai dat inca 100. N-a mai vomat, slava Domnului.

Eu sunt varza de oboseala, afara ninge. Neatza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

sanatate multa tuturor bolnaviorilor!
voiam sa raspund in legatura cu aussweis-ul pt. cei fara cetatenie, astazi chiar am fost la primarie sa intreb, nu se elibereaza cetatenilor UE, ramanem tot la actele ro, si tot de curand am aflat ca anmeldung-ul e valabil doar 3 luni si ca nu se mai da Freizügigkeitsbescheinigung

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui zuzi.simona
si tot de curand am aflat ca anmeldung-ul e valabil doar 3 luni




cum adika? dupa cele trei luni ce se intampla?

cristoiu, ce fac copilasii, sunt mai bine?

Mergi la inceput