Piersicute de iulie august (21)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

maine face si victor 6 luni

nu l-am mai masurat dar are in jur de 8 kg (nascut cu 3350) si 70 cm
sapt asta o sa facem si vacinul, cred ca maine sau poimaine si apoi incepem marea diversificare

vineri am fost cu amandoi la insitutul national de medicina recuperatorie sa ii vada o doctorita recomandata de cei de la kineto (pe cel mic pt tal valg si ce cel mare pt platfus)

bun, si mi -a zis ca
- cel mic e motor ca de 4.5-5 luni dar neurologic de 8-9
- ca mai trebuie probabil macar 2 luni lucrat sa scape de tal valg

si a mai zis :
- ca ea are 20 de experienta si participa la nspe congrese etc
ca tendita se constata ca bbii nascuti dupa 2010 sunt mai inteligenti (per ansamblu) si fac mai rapid achitizii decat cei dinaintea lor insa motor tentinta e sa fie cu 1-2 luni in urma
- mai zicea ca ea dc ar fi ministru sanatatii ar baga exercitiile de gimanastica sau de kineto obligatorii pana la un an pt ca dau un start extrem de bun copilului

de cel mare mi-a zis ca tr sa ii verific totusi analizele sa vedem dc asimileaza D ul
si la fel taloneta si exerciti pt laba piciorului dar si un program de exercitiu fizic care sa ii inderpte postura (e inaltut si deja tinde sa lase umerii etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Multumesc de cafea!
Eu sunt tot obosita,nu imi mai amintesc de cate ori s-a trezit peste noapte,ultima data pe la 6.30.am reusit totusi sa il pacalesc si am adormit din nou pana la 9.20 dar parca sunt mai praf decat daca ramaneam cu somnul de pana la 6.30
Intr-adevar misto tarcul Ioana
Carmen,fugi la coafor ca ai sa te simti mai bine dupa.Cu bona cred ca va fi bine doar sa te relaxezi tu putin
Ina,Ada succes la scoala!
Laura,pup bucalatul sa treaca!intr-adevar la cabinet copii mici au prioritate si oricum tinand cont ca e o urgenta nu cred ca trebuie sa stai pe la usi..
Nico,am sa citesc mai tarziu articolul respectiv ca acum inca nu m-am trecut bine si n-as intelege nimic..la Mattia parca am vazut ceva de genul insa doar o data acum cateva luni.
Noi iesim azi,cred ca merg pana la lidl ca data trecuta aveau chestii interesante.sa cheltui si eu niste bani,nu?
Va pup,Zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Olivette, mersi mult de lamuririle privind legea. S-a facut ceva lumina.
Chiar o sa caut mai incolo sa vad de ce nu e bine la olita mai devreme de 1 an. Eu credeam ca cu cat mai repede cu atat mai bine, dupa ce sta bebe in fund.
Freedelia, ma gandeam ca tu ai o atitudine mai "anti mainstream". Acum depinde fiecare si ce intelege prin mainstream. Eu de ex nu inteleg sa las copilul sa planga sau sa il diversific la 3 luni, dar sunt si aspecte din attachment parenting cu care nu sunt de acord. Fiecare isi creste copilul cum vrea, ideea nu era sa critic parenting-ul in sine cat atitudinea atotstiutoare a unor mame.
Copil sub 1 an lasat singur in casa??? Nu am replica....Eu nu am curajul nici sa cobor pana la parter sa duc paturicile pt carucior.
Va pup ca vrea papa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Pff, iar m-am trezit cu bluza uda desi am tampoane de sani si 2 pietroaie... Multumesc de sfaturi fetelor! Bumbitza la mine e putin invers, am dat=o in problema asta tocmai pt ca de cand cu diversificarea ea nu mai goleste sanul complet ca pana acum. Ramane lapte in el si organismul meu o ia razna si il umple si mai tare. Nu imi explic de ce, cat timp a golit alternativ sanii a fost ok. Eu o iau razna cu laptele asta, mi-e si groaza sa ma gandesc la intarcare, sunt convinsa ca organismul meu n-o sa priceapa mesajul... Sunt sigura ca la cum au decurs lucrurile pana acum as fi putut sa alaptez cu succes si gemeni, desi am sanii mici se pare ca productia nu are legatura cu marimea...
Porumbita: eu vreau sa o mai alaptez pana in martie inclusiv, apoi nu o sa o mai pun la san deloc si o perioada o sa ii dau lapte muls, din ce in ce mai putin. In aprilie vrem sa plecam si noi intr-o vacanta in 2 si sper pana atunci sa fie intarcata de tot. Nu dati cu rosii, asa am avut eu intotdeauna viziunea desprea alaptat, cam pana incepe copilul sa mearga.

M-am enervat aseara ca m-a sunat o fosta amica de iesit prin oras si m-a luat un pic la misto, ca "m-am apucat de prajituri" pe un ton ironic asa... Adica ceva mai bun n-am gasit si eu sa fac!! Ma rog, rautatea unora nu are margini se pare.
Bebe e bine sanatoasa, voioasa, se joaca in patut, eu aleg pozele pt site, e inca in lucru dar in caz ca vreti sa il vedeti si asa e www.gracecc.ro

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Fetelor cat timp ii dau alternativ din 4 in 4 ore ? Acum are 37.oo febra
Dupa aceea merg doar cu panadol ? La cat timp ? Va multumesc anticipat

Porumbita , eu nu ma supar . Nu l-am fortat , este ft incantat . Noi avem probleme destul de mari cu constipatia , asa ca de olita este fascinat si cum il asez in 5 min face . Nu-l tin pe olita cate o jumatate de ora cum am auzit la unele mamici , doar, doar o face . Daca in max 5 min nu a facut l-am ridicat . De regula sunt pe faza cand vrea el sa faca . Stii ca de regula fiecare caz este particular. Nasa mea la 1 an si 2 luni a scapat de pampersi . Eu nu vad nimic rau "in olita" atata timp cat nu-l tii cate o ora pe ea

Aruba si Andrei suge la ambii sani la o masa . Acum orele de masa au crescut odata cu diversif si un san se facea pietro pana la urmatoarea masa .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura32

Fetelor cat timp ii dau alternativ din 4 in 4 ore ? Acum are 37.oo febra
Dupa aceea merg doar cu panadol ? La cat timp ? Va multumesc anticipat



schema cu din 4 in 4 ore pana cand scade la 37 si se mentine (nu mai creste peste)
apoi inca 2 zile ii alternezi la 8 sau 12 ore

acum eu la primul de mai multe ori am oprit antitermicul pe principiu ca nu mai face febra (mi se parerea aiurea sa ii mai dau si dupa ce nu mai are febra) si de cateva ori am patit sa se reintoarca febra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

aruba... cainii latra caravana trece!!

nu te lasa influentata de ce zic unii si altii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Neata, fetelor,
Ati fost muuult prea active zilele astea, nu am reusit sa tin pasul. Am intrat in fiecare zi cu gand sa scriu, dar pana terminam de citit se trezea/plangea piticul/adormeam etc..

In primul rand, multumim de urarile pt cele 5 lunite ale lui Fat Frumos. Dam si noi cu intarziere cate o felie mare de tort de mousse de cioco cu fructe de padure. Deh, a fost mama la mine sapt asta si am putut face si eu ceva care dureaza mai mult de 15 minute.

Noi suntem bine, bb e vesel nevoie mare, radem, ne jucam si ne iubim toata ziua. Are la 5 luni 71 cm si 9,100 grame. Chiar voiam sa le intreb pe celelalte mamici de "uriasi" - Viairo, Fleur, Ali - cum stau cu greutatea bbii? Cat aveau/au ai vostri la 5 luni? Ma gandesc sa nu o luam inainte cu greutatea, desi dr zice ca e ok..

Suntem suparati ca am fost la dr. Robanescu (dr de recuperare/kineto) si a confirmat diagnosticul de hipotonie si vom incepe kinetoterapia. Mor de ciuda ca nu am mers mai devreme, desi am vrut, toata lumea imi spunea ca exagerez si nu las copilul in pace. In fine, principala cauza a diagnosticului este ca atunci cnd il iei in brate de subtiori, iti aluneca un pic, nu isi sustine complet greutatea subaxilar. Nu va ganditi ca aluneca de tot, doar un pic, dar inteleg ca nu e bine. Dr ne-a rcomandat kineto Bobath, va veni de maine un kinetoterapeut acasa, sa vedem ce si cum. Intre timp, rog pe fetele care fac kineto - Laura, Porumbita, Carmen/Ada - sa imi dea si mie ceva recomandari de doctori/kinetoterapeuti buni, nu prea stiu incotro sa o iau. Carmen, voi de ce faceti kineto zilnic?

In fine, cam asta despre noi, revin ca se trezeste Printzesul - asa ii zice bunica-sa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

iiuli nu iti face mustrari de constiinta; stiu cum e, cum esti luat las misto ca ce tot cauti atat copilul, ca pe vremea noastra...
ca uite eu i am lasat in pace si ce reusiti sunt..


noi facem la kinetobebe.ro
cu cel mare am facut la ina medical center

NU recomand sa vina acasa kinetoterapeutul pt ca:
- tr sa vina cu mingea medicala si cu sulul ala mai mare (nu stiu cum se cheama) sau sa ti le iei tu
- va face probabil pe pat sau pe jos ca nu cred ca vin cu masa (si are si aia rolul ei, e mai tare etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Multumesc fetelor pentru sugestii.
Saliva in sine nu cred ca are de-a face cu iritatia. Ii dau cereale facute cu apa plata, legume, mar piure si mereu are mancare(combinata cu saliva) pe la gura, gat etc. In cazul asta nu ii apare nimic, nici o iritatie.
Bubitele sunt asa ca niste urzicaturi. Pete rosii cu mijlocul parca un pic albicios.
Nu neaparat bubitele ma ingrijoreaza, ci sa nu fie o alergie ceva mai serioasa, cu efect pe termen lung. Nu ii mai dau lapte praf pana nu ajung la doctor. Oricum deocamdata nu e necesar ca lapte la sani am suficient si cerealele i le pot da in continuare cu apa plata sau zeama de la supa.
Nu stiu insa ce o sa fac cand ii introduc branza calcica. As putea incerca oare cu lapte de vaca la cutie? Pe foaia de la pediatra cu info pentru diversificare asa scria. Nu am vazut atunci pe loc sa o intreb daca chiar la asta se refera.

Ma puneti pe ganduri si cu atatea recomandari pentru kineto. Cred ca trebuie sa mai insist cu intrebari si pe aceasta tema la pediatru.

Aruba, nu pune la suflet tot ce ti se spune. De multe ori lumea arunca vorbe fara sa gandeasca prea mult inainte, fara sa fie neaparat rauvoitoare.

Mergi la inceput