Piersicute de iulie august (21)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Neata!
Multam de cafea! Eu nu beau de obicei cafea dar de cateva zile am o pofta de nu mai pot si nu am pic de cafea in casa.

Danet, incearca sa il dai cu o crema grasa inainte de a manca si sa il stergi ori de cate ori se prelinge ceva.

Laura, stiu ca bebelusii au prioritate la doctor. Noi intram intotdeauna primii chiar daca e coada. Suna pediatru si intreaba.

Noi ne-am trezit la 6 la papa si am adormit din nou dar s-a trezit la 7.30 cand a dat drumul la televizor al meu ca altfel nu se poate ridica din pat. Acum stam pe burta si dam din picioare de numa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

buna dim!
si eu pe fuga... l am trimis pe cel mare cu taica su la scoala. acum tb sa ma ocup de bebel...

LAURA: Ibalginul si Nurofenul contin aceeasi substanta activa si anume IBUPROFEN.
ca alternativa tb sa i dai ceva cu Paracetamol (Panadol, Eferalgan sau Calpol).
daca si cu cele de sus tot face febra (dar date constant din 4 in 4 ore), atunci poti sa i pui supozitoare cu Algocalmin ptr copii (Novocalmin se numesc).
eu NU i as mai da de mancare (mancare solida) zilele astea, ci doar lapte matern, cat de mult si cat de des. vezi ca din cauza febrei devine molesit si s ar putea sa Nu mai poata suge. atunci ar tb sa te mulgi si sa i dai dintr un biberon din care curge usor sau la lingurita. atentie la deshidratare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Imi cer scuze , am vrut sa spun ibalgin si eferalgan Acum a scazut la 38 , si-a mai revenit un pic ca era tare pleostit . Cred intr-un final ca a racit . Am comis-o la kineto , l-am dezbracat , era cald in sala dar cred ca nu suficient de cald , si am asteptat un pic pana ne-a venit randul ca ne-a luat-o altcineva in fata ( de pilele )
Stranuta mult si cred ca o sa-l ia si tusea in cel mai scurt timp . Parca Stodalul este mai bun de tuse , nu ? V-am zapacit , imi cer scuze

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Neatza, fetelor! Am 3 copii olnavi, numai John a scapat, cel putin deocamdata... Si taman acu, cand nu e nici tata, e ceva de groaza, suntem si eu si Coleman varza...

Eu sunt in asentimentul mamicilor anti-mainstream si ma ingrozeste cat de nenaturala a ajuns parinteala in zilele noastre. De la cate nasteri prin cezariana ne-necasare, la hranirea cu formula pentru ca medicii habar nu au cum sa sustina alaptarea, la indoparea cu medicamente, la diversificarea asta asa complicata de iti trebuie diploma in diversificare ca s-o faci, la parinteala anti "rasfatz" care lasa copilul sa planga, il imponge in carut in loc sa il tina in brate, vrea sa il invete sa se joace singur etc etc. toate astea sunt main stream si mie el putin mi se par foarte gresite. Da, cresc copiii oricum, cresc si fara parinti, cresc si cu parinti pe care ii vad in weekend, cresc si cu sarmale de la 6 luni si cu formula, si in carut, si plangand noaptea pana cand se invata sa nu isi mai deranjeze parintii. De crescut, cresc, dar relatiile sanatoase dintre parinti si copii se formeaza in mod natural, zic eu... Eu cand lucram la gradinita sau scoala, imi dadeam seama dupa copil ce fel de parinti au, daca sunt "attanchemt parenting" sau "main stream"

Sa nu ma intelegeti gresit, si eu mai zbier la copiii mei, ba acu de cand am asa multi, ii mai trimit si in time out, ii mai si pedepsesc, dar in teorie sunt de acord cu mamicile alea atotstiutoare, cu ce zic ele despre cum sa iti educi copiii. La fel cu mancarea, ai mei mananca dulciuri, mananca si fast food, dar in teorie sunt de acord sa hranesti copilul cat mai sanatos si imi place sa citesc despre asta.


Fleur -- Sa nu mi-o iei in nume de rau, dar chiar e nashpa carrierul ala Bjorn. Toata greutatea ii atarna in zona pubiana, mai ales baiat fiind, eu nu l-as mai pune. Am vazut ca mai nou a facut si Bjorn un carrier mai ergonomic, cu baza mai lata si cu centura in jurul taliei. Sa nu te superi... Chiar poti sa gasesti port bebeuri ergonomice second hand ieftine si chiar merita, le folosesti ani de zile, chiar si doar la calatorii, drumetii, etc.

Postez si revin, sa nu pierd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata fetelor!
Intru rapid sa va dau o cafea,sa nu ma dati disparuta.Sunt in urma tare cu cititul,se pare ca nu mai apuc zilele astea sa fac mai nimic.Cand am putin timp liber,ma pun in pat,pentru ca in continuare se trezeste de vreo 10 ori pe noapte .
Noi suntem bine,am inceput diversificarea cu morcov fiert la aburi.Azi e a 4-a zi,cred ca bag si o lingurita de pastranac sau patrunjel.Am inceput tare rau,cu scuipat tot,facut greata,strambat in toate felurile.Ieri in schimb am avut placuta surpriza sa mance cu mare pofta,cam 2 linguri mari.Am subtiat putin cu LM inca din prima zi.Secretul la noi e sa-i fie foame.Daca i-am dat la o ora dupa supt,nu inghitea nimic.
Va pup si va doresc o zi frumoasa.Daca reusesc sa citesc din urma poate mai revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Inaf78


LAURA: Ibalginul si Nurofenul contin aceeasi substanta activa si anume IBUPROFEN.
ca alternativa tb sa i dai ceva cu Paracetamol (Panadol, Eferalgan sau Calpol).
daca si cu cele de sus tot face febra (dar date constant din 4 in 4 ore), atunci poti sa i pui supozitoare cu Algocalmin ptr copii (Novocalmin se numesc).
eu NU i as mai da de mancare (mancare solida) zilele astea, ci doar lapte matern, cat de mult si cat de des. vezi ca din cauza febrei devine molesit si s ar putea sa Nu mai poata suge. atunci ar tb sa te mulgi si sa i dai dintr un biberon din care curge usor sau la lingurita. atentie la deshidratare!

-------------------------------------
M si R
-------------------------------------

http://bebeinfo.webs.com/




de acord total

si vezi ca se da din 4 in 4 ore nu din 3

dc sare de 39.5 poti da supozitor Novocalmin
si obligatoriu incerca metodele mecanice (impachetari comprese) pt el

dc tot nu scade dute la urgente la spital la camera de carda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

Neatza!
Imi pare tare rau ca nu mai pot tine pasul cu voi, ma solicita micuta la maxim.

Din ce am mai citit printre randuri ....

Antemergator am avut si noi la fetita cea mare, cu el a invatat sa mearga, primii pasi i-a facut la 10.5 luni si la 11 luni si-a dat drumul la mers (asta cred ca tine de fiecare copil in parte nu de tipul de pre/ante - mergator folosit). La noi nu a fost cazul de alunecat cu el dar noi avem mocheta peste tot, nu avem parchet.

Referitor la revenirea menstruatiei (scuze ca nu stiu cine a intrebat, dar parca am citit ceva) si legatura cu productia de lapte, am simtit si eu ca a scazut lapticul in timpul menstrei si am luat in acea perioada (10 zile), calciu 1000 mg si magneziu 500 mg. Eu am avut pana acum 2 menstruatii, la prima nu am stiut si in luna aceea nu a luat deloc in greutate bb, ba chiar am avut impresia ca a scazut (nu stiu daca a avut totusi legatura cu asta, eu doar am presupus) si a doua oara am luat suplimentele 5 zile inainte si 5 zile in timpul legate si nu au mai fost probleme cu greutatea bebelinei. Am citit despre asta in cartea care o am, autor Kathleen Huggins, Ghidul complet al mamei in primul an de viata al copilului

Sanatate multa bebeilor bolnaviori!

Trimit si mai citesc din urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata, fetele!

De-abia am venit de la vaccin. Intru mai tarziu putin. Momentan am intrat sa dau si eu mai multe lamuriri cu legea aceea. A sunat o mamica de bobocei la Directia de Asistenta Comunitara si s-a lamurit, va scriu mai jos mesajul ei, explicat pe intelesul nostru:
1. Pana acum luau stimulent doar cei care optau pt 1 an si incepeau serv. mai repede de 1 an;
2. Noua lege da dreptul si celor care au optat pt 2 ani si se intorc mai devreme sa ia stimulent;
3. Doar cei care au inceput deja serviciul mai repede de 2 ani, deci care acum deja lucreaza, trebuie sa mearga sa depuna cererea aia pana pe 31 ianuarie pt a beneficia de stimulent de la data la care s-au intors, altfel vor beneficia de la data depunerii cererii (de ex. cineva s-a intors la serv. pe 1 decembrie, daca depune acum, va lua stimulent din urma, daca se duce dupa 31 ian, va lua cu data depunerii cererii);
4. Noi, care nu am reluat activitatea nu avem nici o obligatie, fie ca am ales 1 sau 2 ani;
5. Am mai aflat ceva, daca nu vreti ca tatal sa stea o luna acasa, trebuie sa anuntati cu 60 zile inainte;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Ioana -- despre autodiversificare gasesti aici: www.babyledweaning.com. Este tare simplu, pe bune, simplu si natural.

Eu ieri am mers cu mama si copiii la un restaurant si am mancat o salata cu piept de pui si i-am dat si lui cateva felii de piept de pui, a supt la ele cu o pofta... Deci pana acum a "mancat" biscuiti de orez, mar, para, castravete si pui. Si tzitzi cat cuprinde :)

Bunbitza -- in afara de John, care era indopat cu formula de la o luna, copiii mei si-au dublat greutatea intre 5 si 6 luni, deci eu nu as baga formula doar pt ca nu si-a dublat-o la 4 luni.

Ali -- felicitari pentru bebe umblator!!!

Laura -- felicitari pentru bebe facator la olitza lol

Roxy -- ma ingrozesc citind de astfel de parinti, chiar nu exista protectia copilului in Aromania??? Cum sa lasi un copil de 3-4 ani singur in casa??? Inacceptabil!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

merc de cafea, eu beua ness cu lapte si miere si nu am facut pauza decat in prima luna a lui bb (si in sarcina am baut dar l-am facut mai slab)


fleur cum mai esti?
vezi ca are dreptate freedelia cu port bebeul ala; e ff naspa; l-am vazut si eu aici in magazine

aruba pui pompa doar cat sa decongestionezi un pic sanul;
eu desi pe primul l-am alaptat 18 luni la 4 luni ale lui victor am fost de 2 ori in situatia asta
am dat cu crema garmastan, am bagat pompa si l-am pus mai des la san dc a vrut

nu bea ceaiuri si nu lua pastile de oprit lactatia decat dc vrei sa o intarci pe pitica (dar poate mai rezisti cateva luni, dupa 9-10 deja nu mai alaptezi asa des ziua si dupa un an poti ramane doar cu masa de dimineata si seara)

laura sa nu te superi, eu nu vin cu felicitari pt olita, e prea devreme la 6 luni; stiu ca generatia noastra a fost pusa de si ami devreme la olita (dar le inteleg pe mamele noastre, nu aveau scutece, spalau de de mana, etc)
nu intru in detalii, e plin netul de recomandari sa astepti macar pana la un an

ali f tare ca a luat o la picior...

mie imi plac f tare bbii in 4 labe, mi se par haiosi foc


kimmy

freedelia sanatate multa piticilor

biribu/daconst/dinami mai dati si voi un semn....

carmen cred ca bona e stresata si ca esti tu pe acolo; ai montat camere?


danette vezi ca saliva irita ff tare; poti da cu un pic de crema de galbenele


roxy din pacate ca parintii aia sunt multi; am citit acum 2 ani pe DC de o mamica- se lauda ca a fost pana la snagov cat bb dormea in casa (bb sub un an) ca oricum somnul era de 3 ore



ioana apa rece /compresele cu gheata comprima vasele care transporta lapte; asa cum apa calda le dilata (ati vazut probabil la dus cum incepe sa pice laptele dc il faceti mai cald)
sa nu renunti la inot, ca nu inseamna ca pierzi laptele si inotul e cred ca cel mai fain mod sa te mentii in forma (pacat ca eu nu prea stiu decat cat sa ma tin la suprafata si in plus imi e super frica de ciouperci/bacterii - nu stiu cum sa fac sa imi inving teama de orice fel de piscina...)


bumbita nu e chiar o regula clara dc copilul e pe panta buna; se poate si la 4 dar si la 6 luni


veramattia cum mai e?

Mergi la inceput