Piersicute de iulie august (21)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Na, ca toanta sunt! Va las cu intarziere de o zi o felie de tort si un pahar cu sampanie pentru cele 5 luni ale minunatiei mele cu ochi gri-albastrui.

Fetelor am vorbit cu comandantul de detasament si mi-a zis ca pe 4.02 au grupa de reciclare si apoi in martie spera sa aiba o gurpa de simulator. Asa ca din februarie ma intorc la munca. Am emotii de pe acum.

PS. ce sa iau pentru imbunatatirea memoriei? Sunt varza la capitolul asta si daca incep munca trebuie sa invat iar 3 tipuri de avion plus procedurile aferente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

danet NU se recomanda lapte de vaca inainte de un an;

zicou - lecitina, memoplus, memobust, magneziu - dc alaptezi vezi si tu care merg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

danet NU se recomanda lapte de vaca inainte de un an;

zicou - lecitina, memoplus, memobust, magneziu - dc alaptezi vezi si tu care merg


Porumbita , branza trebuie facuta numai cu lp ? sau poate fi facuta si cu lapte la cutie ( zuzu , dorna , etc) ca asta este pasteurizat ...

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

nu stiu

mie personal mi se pare o mare tampenie branza facuta in casa egal ca e facuta cu calciu/lamaie etc

asa ca nu am dat la primul (dupa 2 incercari ale maicamii - facuta branza cu lapte praf si lamaie - pe care le-a refuzat fara drept de apel) am mai asteptat si i-am dat iaurt / branza de vaci (parca monor am folosit - o sa ma uit sa verific)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Porumbitza -- invatatul la olitza este rau atunci cand se face dupa un an, mai devreme de 18 luni sau 2 ani, nu mai tin minte exact. La varste asa mici este benefic, se numeste Elimination Communication si este tot o chesti "anti main stream" ca tot vorbiram de asta. Se pate incepe inca din primele luni de viata, numai ca in loc sa il pui in fund, il tii din spatele genunchilor. Multe mamici adapteaza aceasta EC la inceput doar la kk, observa cam cand vrea copilul sa faca si il pun pe olotza. Nu este deloc rau, dimpotriva.

Laura -- in State se recomanda antitermice numai cand apare febra, nu preventiv. Adica nu la un anumit interval de timp, ci nu la mai putin de 4 ore, dar daca face febra la 10 ore, ii dai la 10 ore, nu doar preventiv. Eu doar asa le dau copiilor mei. Am mereu contre cu ai ei pe tema asta, pentru ca ei imi spun sa le dau preventiv, numai ca daca dai preventiv, nu stii daca ar fi facut febra sau nu, deci nu stii in ce stare se afla cu vindecarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

stiu teoria aia cu tinutul in brate deasupra la wc/chiuveta;
era o mamica pe DC care a folosit o
zicea ca dupa ce copilul a mers (10 luni) nu a mai putut pt ca intuia mai greu cand va face;

mie chestiile astea mi se par (ca si branza facuta) ca fac parte din ciclul cum sa mai complicam un pic viata unei mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Neata!
Scriu repede ca vad ca s-a plictisit pitica pe paturica de activitati si cere atentie.
Aruba, exact asa gandeam si eu la prima fetita..ca alaptam cu succes gemeni :)) Din ce mi-aduc aminte, daca imi puneam tampoane de sani mai rau produceam, nu stiu cum, dar cand imi curgeau sanii alea absorbeau din ce in ce mai mult si cred ca stimulau cumva c altfel nu-mi explic. Asa ca schimbam la tricouri pe zi de nu mai tineam minte nr. Tot asa, invers decat in mod normal, daca imi puneam sutien se faceau pietroi de lapte in scurt timp, daca ii lasam mai liberi erau mai ok.
Succes cu businessul, faci treaba super! Iti admir de fiecare data creattile si modalitatea de prezentare

Fleur, din pacate in cazul meu trebuie musai operatie, diagnosticul este de hernie ombilicala

Laura, eu ti-as recomanda sa te duci totusi la doctor. La novocalmin as apela doar in ultima instanta, este destul de puternic.

Freedelia, sanatate multa! Stiu cum e sa ai doi copii bolnavi in acelasi timp, d'apai trei Lp vad ca nu vrea deloc, asa ca o sa continui cu san, asa simt ca-i mai bine.
Vreau sa imi iau si eu un marsupiu pt Maria, imi lasi scris pe mess sau pm cat ar fi unul la tine? Ca alternativa as avea si mei-tai-ul, am probat unul si mi s-a parut super. Multumesc.

Mai vroiam sa scriu dar nu mai am vreme. Revin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

A ajuns la 36,5 dupa o tura de ibalgin la 7.30 si una de panadol la 11.30 .Sper sa nu mai creasca febra Multumesc la toate pentru raspunsuri .Nu a fost cazul de novocalmin cu toate ca ajunsese la 39,5 dar dupa prima doza de ibalgin a scazut la 38 .

Poate ca in jur de 8 luni o sa-i dau si eu branza din comert . Eu m-am bucurat ca mi-a acceptat branza pt ca legumele sunt un mare bleah .

Zizou , super tare ca o sa incepi serviciul . Cam este o gasca de mamici care o vor lua din loc . Poate si eu in curand

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

buna mamici .ntreb si eu ceva rapid:
am observat o tatica intarita la sara. nu e rosie, nu e umflata,doar la atingere sub sfarc se simte ceva tare. e vreo problema??? la nou nascuti stiam ca e de la hormonii mamei,...dar acum???pls help cu un raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Valy, a mea a facut criza genitala la 4 luni asa ca nu este exclus sa fie asta. Dar mai bine intreaba pediatrul

Mergi la inceput