Piersicute de iulie august (21)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

laura, mergeti la spital!!! nu maista k se chinuie si el si voi pe lg el :( plus k se poate agrava peste noapte si deja a stat prea mult insuferinta pitikul.
poti incerca la budimex intai sau mergi la spig de pediatrke medlife din baneasa. sunt medici super akolo si o poti gasi si pe dr marcu.
bafta multa si Dumnezeu sa fie cu voi! te astepgam cu vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Laura EU am patito cu rafi cand era bebe asa de la antibiotic.nu l a suportat si l a trecut pe injectii.
Noi am fost la dr.avem rosu in gat.ne a dat Nurofen ,prospan si ceva spray de nas.si EU I am mai luat pe langa paracetamol(pe care ISi face greata si il vomita-e mai rau la gust).e totuna daca ii dau supozitor?e tare suparat si plangaret.ar vrea tzitzi dar cand io dau plange.cred ca de durere.
Bumbitza mersi.suntem ok .ne place ,ne am acomodat bine.suntem in schwabach -un orasel mic langa nurnberg.si EU tot asa cu copiii in pat imi place sa ii simt langa mine chiar daca poate ar fi mai usor cu ei in alta camera.pe rafi trebuie sa il acopar toata noaptea.cu sotul la fel chiar daca inainte nu suportam ideea de a Sta in Alta cam. Acum m am obisnuit si e chiar mai bine.nu ii mai auzim sforaitul si nu ne mai Inghesuim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Laura, stiu ca e neplacut, dar cred ca spitalul e o solutie in situatii de criza. Eu nu as risca sa ma prinda noaptea acasa in pragul deshidratarii. Voma poate fi chiar de la antibiotic sau de la atatea medicamente... Sanatate multa lui Andreiutu! Pupam piersicuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Doamne, fetelor ce vesti proaste.
LAURA, eu zic ca trebuie sa te duci la spital. Te mai linistesti si tu,si copilul si esti mai in siguranta cu medicii langa tine.
Of, Olivette ce povestesti tu acolo.
Sunt tot racita.Ma doare capul.acum a inceput si al meu cu dureri in gat Doamne, sper sa nu ia NECTAREL ca avem si vaccinul joi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Laura, stiu ca e neplacut, dar cred ca spitalul e o solutie in situatii de criza. Eu nu as risca sa ma prinda noaptea acasa in pragul deshidratarii. Voma poate fi chiar de la antibiotic sau de la atatea medicamente... Sanatate multa lui Andreiutu! Pupam piersicuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mai fetelor, dar raceala asta a ajuns pe toate continentele vad!

Delia, sanatate multa

Zizou, mai ai putin si incepi munca!

Laura, diareea e posibil sa fie de la antibiotic, mai bine sa-i faca injectabil. Ii dai si Linex sau ceva protectie pt stomacel?
Mai bine mergi la spital ca se poate deshidrata fantastic de repede. Noi avem un bobocel in spital. A vomat seara si dimineata, dar era vesel si jucaus si la pranz era deshidratat, aproape inert cand au ajuns la spital.

Ana, am uitat sa zic ca mi-a placut f mult articolul din acel blog cand l-ai pus prima data. Merci pt adaugarea in grupul de Fb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Laura sanatate multa lui Andrei. Imi inchipui ce e in sufletul tau acum.

Aduc iarasi in discutie dezbaterile despre marcile de scutece.
Initial am inceput cu Pampers Premium Care. Dupa discutiile de aici am zis sa incerc sai Active Baby si Puffies. La ambele iesea kk ori pe la picior ori pe la kk si am revenit la Premium Care.
Problema mare insa de cand Ecaterina sta doar in fund. Nu exista data sa nu faca kk si sa nu se murdareasca la spate pana la gat.
Se pare ca tipul asta de Pampers nu are nici o intaritura la spate pentru absorbtie mai buna, sau macar sa tina cat de cat kk in scutec.
O fi oare si din cauza diversificarii ca si-a schimbat kk consistenta?
Pana acum am avut noroc ca nu ne-a prins in oras. Nu vreau sa ma gandesc cum ar fi tinand cont ca acum murdarim toate hainele de pe noi, plus aleza sau scutecul pe care o schimb. Sa nu mai zic ca am murdarit si peretele la un moment dat incercand sa o dezbrac.

Cele ale caror piersicute stau in fund, cu ce fel de scutec sunteti multumite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Oli , ii dau eubiotic cate un plic pe zi .Nu a mai vomitat , merg din sfert in sfert de ora cu sanul , mi-e teama prea mult dintr-o data , ca sa nu dea afara. Acum are 38,6 , nici nu ma gandeam ca nu o sa mai faca febra , daca are rosu in gat , era de asteptat . Merg si cu electroliti . Presupun ca o data ce nu vomita si nu are diaree , nu se deshidrateaza . Incep de la 7 sa-i dau la 4 ore panadol si nurofen . A mea dr a zis sa le intrerup daca-i dau antibiotic , dar nu vad alta solutie ca sa-i scad febra .
Doctora imi spunea ca in seara asta atingem apogeul , dupa cum arata gatul

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Mai fetelor, dar are dreptate Ada, nu stam prea bine la capitolul vesti bune.
Sanatate tuturor, se pare ca gripa chiar a atacat pe toata lumea. Noi suntem ok deocamdata, desi eu am fost intepenita de gat si cu durere de cap toata ziua. Sper sa fie de la curent.
Laura, sper din suflet ca Andrei e mai bine si ca ai luat decizia sa mergi la spital. Mie mi-ar fi frica sa stau acasa cu el. La cat sunt ei de mici deshridratarea intervine super rapid. Sa ne dai vesti bune si pupam micul bolnavior.
Fleur, bine ca macar tu ne zici ca esti mai binisor. Tinem pumnii lui Eric sa nu ia nimic.
Zizou, bafta la intoarcerea la munca. Sigur o sa fie bine. Din cate retin tu chiar iti iubeai job-ul.
Va pup pe toate si va doresc sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ioana, eu am carrier de la Delia si sunt super multumita. Merci Delia inca o data
Sling n-am avut dar ma gandesc ca nu o sa fie prea comod pe un umar mai ales ca bb creste. Eu am vrut ceva pe care sa-l pot folosi si mai incolo, nu doar 1-2 luni.

Fleur, bine ca nu e bb mai rau. La fel si Maya, doar nas infundat si stranuta, dar nu rau, aseara chiar a dormit bine. Ieri am facut vaccinul de 4luni. Pe la pranz avea 37, dupa amiaza 37.5, seara la 12 37.8. I-am dat 4 ml de Panadol ca mi-era frica sa o las asa peste noapte, mi-era ca nu-mi dsu seama la mana cand creste mai rau (peste pragul de 38.2) si ardea mititica. La 12 a adormit, la 12.45 a supt putin, i-o fi fost sete ca ardea inca. Apoi trezire la 4, 7.45 si 9.15 final. La 7 chiar m-am trezit speriata ca ce o fi cu ea de nu s-a trezit. De obicei primul somn il are mai lung 3-4 ore, apoi maxim 2 ore urmatoarele.

Ali, sanatate si voua!

Ada, chiar ma intrebam ce e cu tine ca n-ai scris azi.
Daca imi vine si al meu diseara racit (ca se vaira aseara) il bag in carantina.

M-ati speriat cu epidemia asta. Nici nu o mai scot afara zilele urmatoare.

Cu nepotelul am mai patit-o la 10 luni. Avea diaree, vomita tot ce manca, inclusiv Smecta si credeam ca face iar convulsii ca nu mai reactiona. Avea privirea pierduta. Am fugit cu el la spital si era deshidratat -deci la fel, in cateva ore se deshidratase. L-au internat, perfuzii si a fost ok. Am plecat cu altele de acolo. O proasta de asistenta i-a pus branula aiurea si perfuzia s-a scurs in picior in loc de vena. I se umflase piciorul ca butucul. A facut infectie in locul intepaturii si dupa externare a trebuit sa venim cu el de cateva ori pt buba de la picior. A ramas cu cicatrice in locul respectiv. Eu am fost internata doar de 2 ori (cand am pierdut sarcina si cand am nascut), dar cu ai mei zici ca avem abonament la toate spitalele. Radeam odata cu sotul, ca eram cu nepotelul in masina si mergeam prin oras si facea: uite, aici am fist cand mi-am spart capul si mi-am rupt mana; uite, aici am fost cu mama cand s-a ars ... Zici ca erau obiective turistice.





Mergi la inceput