Piersicute de iulie august (21)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Laura, bine ca nu e nimic grav
Imi pare rau ca i-a dat antibiotic totusi. Eu la rosu in gat i-am dat Panadol si i-a trecut. La voi probabil nu si-a facut efectul. E adevarat ca Maya n-a avut febra deloc. In fine, important este sa se faca bb bine. Pupam Andreiutzul dulce!

Legat de san, bebeii acolo isi gasesc confortul si alinarea. Nu trebuie neaparat sa-i fie foame. Tine-l cat mai mult daca cere si asa se simte bine.
Maya la colici doar la san se calma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

LAURA: sta la san fiindca ii e sete, fiindca nu se simte bine si de acolo isi trage confortul... tine l cat mai mult asa.
sa stii ca Augmentinul NU scade febra! doar antitermicele o fac, adica Paracetamol, Ibuprofen, Algocalmin (ca astea sunt permise la copii).
parerea mea este sa ii dai in continuare Nurofen alternativ la 4 ore cu EFeralgan. daca nu o sa i dai, o sa i creasca febra iarasi. macar pana dimineata cand poti intreba dr ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Oauuuu cat ATI mai scris azi.am tot citit de dimineata dar nu reuseam sa citesc toate pag si cand intram iar aveam de citit si nu reuseam sa scriu.
Laura asteotam vesti bune.sper sa fie bine si sa nu mai faca febra.sa aveti o noapte linistita.
Sanatate tuturor piersicutelor bolnavioare si mamicilor la fel.
Si noua vad ca ne au aparut niste mucisori acuma seara dar au coincis cu venirea surorii mele la noi .care e o parfumataaa.am trimiso direct sa se schimbe si sa se spele.ma gandesc ca poate o fi facut alergie la parfumul ei???vedem
Va multumesc ptr felicitari.si EU sunt mandra de el (CRA CRA) mai ales ca rafi nu a mers asa.acum nu mai pot pleca o sec de langa el ca te miri unde dispare.si deja e tot rosu in genunchi si I s a intarit pielicica(as putea face ceva ptr asta?)il pun pe o patura dubla groasa care e mai moale dar degeaba.
Iuli noi la 5 luni si ceva aveam 9.200 deci suntem in concurenta))))
Acum cred ca depasim 10kg dupa cum il vad ca a crescut.rafi avea 10 la un an.ar trebuii sa il pun la cura????
Fetelor e un pofticiosssss total.mai mare ca minenu putem sa mancam sau sa Bem nimic in fata Lui ca incepe sa dea din maini si picioare,saliveaza,ii curg balutele,scoate limbaaa e mortal iar EU ma topesc de dragul Lui cand il vad(CRA CRA)
Fleur am net acum.o sa incerc sa intru zilele Astea si pe picassa ca nu am intrat de muuullt.doar ca la Denis aveam filmare si acolo nu cred ca merge.
Voi cum va pastrati filmuletele ,pozele cu copiii? Ca sa Tina la infinit?EU de la rafi le am pe cd Uri dar mi e frica sa nu se zgarie in timp.aveti vreo modalitate mai sigura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

FLEUR: pana la 1 an se recomanda iaurtul integral. ei au nevoie de grasimi (fosfolipide, cholesterol) ptr dezvoltarea creierului. citeam zilele trecute ca e in discutie daca sa dai si dupa 2 ani lapte, iaurt integral, sau sa fie mai "slabe".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Laura pana am scris EU ditamai carnatul am vazut ca ne ai dat vesti.bine ca nu e nimic grav.pupam sa fie bine si sa ii treaca cat mai repede.rafi orice durere sau boala avea statea lipit san.acolo ISi gasea Alinarea intotdeauna.si chiar de era greu ptr mine ptr el era usor ca nu suferea asa tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Delia, merci mult de info. si mie mi se pare interesanta treaba asta.

Porumbitzo, dupa prima tura de inot eu mai mulgeam 60 ml din ambii sani in conditiile in care in mod normal scot vreo 150 ml. Daca continui, nu mai am ce sa ii dau Anei....

Legat de carrier, eu am intrebat-o azi pe neuroloaga daca e ok sa o pun pe Ana in port bebe-ul de la chicco si a zis ca da dar sa nu cumva sa o pun in premergator deloc ca cica e o tampenie si ca nu intelege de ce pediatri nu avertizeaza parintii despre astea. Nu mi-a dat mai multe explicatii ci doar mi-a spus ca a vazut f multi copii nenorociti de premergatoare si ca din pacate astea se vad la varste mai inaintate. Mi-a placut de neuroloaga asta de la Obreja. A examinat-o pe Ana cu foarte multa atentie.

Apropo de pareri legate de alaptat...inainte sa nasc am zis ca o sa alaptez copilul pana maxim la 1 an ca nu e sanatos mai mult...cred ca va amintiti discutia iscata cred ca de Delia. Acum mi-am schimbat total opinia si vis a vis de acest subiect si vis a vis de cum sa ma comport cu BB . Acum as vrea sa am sa-i dau cat mai mult, chiar daca ar fi sa ii dau LM in biberon. Asta apropos de mituri si convingeri .
mai citesc si revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ali momentan am avem un hard disk extern si le punem acolo

laura sfatul Inei e f bun, va creste febra dc opresti antitermicele

fleur e apa de ploaie chestia cu masca dc stai zi de zi in casa cu bb; deja la vasta asta merge Marimer/Sterimar pt nas + Pivalone (mie asta imi pare multtt mai bun ca olyntul care se da dupa 2 ani ca urmare inca il folosesc esi laprimul cand e cazul);
si dam eu i-as da Tyleniolul pt ca ala nu e numai de febra, as da la 12 ore timp de 3 zile (asa ii dadea lui R pediatra cand aveam o situatie ca a ta)

iaurtul eu am dat de 2.8
in genere nu se da cu 0 sau 1% grasime la copii mici;
la R iaurtul era panaceu universal; cand nu vroaia vreo combinatie noua puneam iaurt si era bun
sper sa merga si la fratesu

ada de belea "amica" ta.... fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singura

olivette avocata de la firma noastra a alaptat baiatul un an si 3 luni (pana la 6 luni exclusiv); la 7 luni a inceput munca
stiu ca mergea la bona sa lase copilul si il alapta; apoi avea o ora pauza de pranz si mergea la bona sa dea san iar la copil si apoi dupa ora 18:30 si pana a doua zi ii dadea cand si cat vroia
de la 11 luni nu i-a mai dat la masa de pranz
de la 1 an si o luna i-a dat doar seara si dimineata
si apoi a fost f usor cu intarcarea

eu dupa ea m-am si inspirat doar ca am dus-o mai mult cu un pic cu alaptatul de seara/dimineata
si la odiseea lui R avem o tipa din scotia, nu a mai dat san pe zi de de la un an si 3 luni dar a intarcat complet baiatul la 2 ani si o saptamana(era alimentat normal, sugea seara si dimineata)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana3110


Legat de carrier, eu am intrebat-o azi pe neuroloaga daca e ok sa o pun pe Ana in port bebe-ul de la chicco si a zis ca da dar sa nu cumva sa o pun in premergator deloc ca cica e o tampenie si ca nu intelege de ce pediatri nu avertizeaza parintii despre astea. Nu mi-a dat mai multe explicatii ci doar mi-a spus ca a vazut f multi copii nenorociti de premergatoare si ca din pacate astea se vad la varste mai inaintate. Mi-a placut de neuroloaga asta de la Obreja. A examinat-o pe Ana cu foarte multa atentie.


a, coresct...asa mi-a zis vineri si doctora de la insitutul national de recuperare...

Citat:

Apropo de pareri legate de alaptat...inainte sa nasc am zis ca o sa alaptez copilul pana maxim la 1 an ca nu e sanatos mai mult...cred ca va amintiti discutia iscata cred ca de Delia. Acum mi-am schimbat total opinia si vis a vis de acest subiect si vis a vis de cum sa ma comport cu BB . Acum as vrea sa am sa-i dau cat mai mult, chiar daca ar fi sa ii dau LM in biberon. Asta apropos de mituri si convingeri .
mai citesc si revin


Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto


stai sa vezi cate se vor mai "darama" dupa ce il faci si pe al doilea (stiu caparca la tine e cu probleme, dar cine stie... )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Yellow! Hop la raport, cam tarziu, dar am av tp doar sa va citesc pn acum. Plus k a reinceput Suleyman de azi si suntem dependenti :))
Laura - imi pare rau k persista febra Andreiului :( la Medlife poti merge cu mare incredere k au dr f buni, insa vezi sa fii pregatita k o noapte de.cazare e 450 ron! Prietena mea a fost cu bebele si a dat 1100 ron pt o noapte+set analize. Dk ai abonam la ei mai ai o mica reducere. Sper sa vina rpd salvarea! Mi se pare aberant sa dureze atat! Oare ce sa le zici k sa vina rpd??? Tinem pumnii sa fie bine si te asteptam cu vesti :*
Carmen - cred k iti e tare greu, dar cica devine mai suportabil cu vremea...haven't been there yet...dar vine ziua z pt fiecare dintre noi. Cu bona - posibil sa fie putin timorata de prezenta ta, desi dk are exper parerea mea e k ar treb sa stie ce are de fkt, cum sa react etc. Oricum cu mami tau akolo+camere o sa-ti fie usor sa-ti dai seama cum sta treaba. Bafta oricum! In ce poza ma vazushi cu unghii mari? K de cd am nascut nu mi le-am mai lasat asa mari...le-am sch si forma k sa nu zgarii copila...aku nah, nu mi le tai nici din carne :)
Fleur, Ada -sanatate multa si aveti grija de piersicuti!
Delia. - Sanatate puilor sa se faca bine rpd si sa nu-l contamineze si pe John!
Aruba - stii cum e cu gura lumii...io nu m-am sinchisit niciodt de ce-au zis altii...e drept k ma mai seaca la inima cateodt unele comentarii, dar doar pe moment. Tu vezi de trb ta k faci bine ce faci :* cum mai esti cu sanii? Poate ar fi bine sa intrebi pediatra dk recom ceva, ar trb sa stie ma gndesc...
Danett - si Anto mai patea asa cu bubite la gurita cd era mai mik, dar o stergeamcu apa termala de cateva ori pe zi si ii treceau. Mie mi s-a recom sa nu dau cu unguent cd e iritata k obstructioneaza porii si nu respira zona resp...

Edit: am inc mesajul de vreo ora asa k trimit si revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

legat de tarc, eu il am cu 8 elementi dar am montat doar 6 ca e prea mare cu 8. Pe jos i-am pus paturicile alea educative si in el i-am atarnat o groaza de jucarii. Asa ca ala e locul ei de joaca unde o pun in fiecare zi sa ne jucam cu de toate si sa ne invartim pe burta si pe spate.

Iuli, si noi tot la dr Robanescu am fost si avem printre altele si aceeasi problema cu a lui Mihaita dar ne-a recomandat terapie Vjta si facem cu una din fetele de acolo de la ea. Legat de greutatea lui Mihai, prietena mea are un baietel cu 9 kg la doar 6 luni si e perfect sanatos deci don't worry. Asta se intapla mai ales la baieteii sanatosi care papa LP

Aruba, trebuia sa ii spui doamnei cu pricina, o vorba de duh sa o tina minte. Eu m-as amuza de astfel de remarci prostesti, zau. Sa crape fierea'n ea, na!

Delia, sanatate multa si voua tuturor.

Balanta, sunt 100% de acord cu ce zici legat de reguli. Imi place sa ma informez cat mai mult dar sa imi setez propriile reguli care simt eu ca sunt mai bune pt copilul meu. Nu cred ca exista o abordare mai buna. ceva mai bun ca intuitia materna, nu cred ca exista... Si eu am dormit mult cu ea in pat pana cand am simtit ca o deranjez si am lasat-o singura dar uneori o simt parca cum cere sa stau cu ea si atunci stau.

Delia, eu sunt in ceatza total. Spune-mi te rog care e diferenta intre carrier, manduca, sling si port bebe ca nu gasesc nici pe net foarte clar.

Ada, sanatate multa. Tare faza cu amica ta, O prostie mai mare rareori imi e dat sa aud

Laura, si voua sanatate maxima. Lasa-l sa suga ca ii face bine si eviti deshidratarea


Inaf, nu stiam de asta...noi acum 2 ani am sponsorizat Gr Alexandrescu si era parca. Eu cu ea am discutat de niste aparate pe care le-am dat lor pentru sectia de ORL. Dar nu stiam ca Medlife e al ei. In schimb stiu ca ce a dat ea ca diagnostice au mai fost confirmate si prin alte tari - la copiii unor prieteni.

Porumbito,

Hai ca merg sa fac nani.
Pupici si sa auzim de bine maine. Laura - sa ai noapte usoara!




Mergi la inceput