Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Acum, dl prim-ministru, atotstiutor, vrea sa ne zapaceasca si mai mult, sa faca talmes-balmes cu clasa pregatitoare. Dupa ce anul trecut, s-a cumparat mobilier pentru clasa 0 la scoala, s-a gasit personal suplimentar pentru clasa 0, acum pur si simplu isi bate joc si de aceste investitii, si de invatori, educatori si de copii si parinti, doar pentru ca ideea infintarii clasei 0 a fost a opozitiei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Acum drege busuiocul nu isi permite sa cada de prostul satului si sa admita ca a aberat. Din pacate m-a convins si pe mine, desi aveam banuieli grave inca din trecut ca e si idiot si capos, cea mai naspa combinatie, berbec d-ala, daca i-a iesit o prostie pe gura se da peste cap tot ca sa se adevereasca prostia mai degraba decat sa admita simplu ca e prost si atat. Sa ne traiasca, eu nu l-a votat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Buna seara! Are cineva va rog frumos informatii despre scoala 113, step by step?

Cineva care frecventeaza, feedback...
Vrem si noi sa ne inscriem anul acesta, mi-ar prinde tare bine informtiile voastre.

Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Si sa inteleg din acest comunicat ca, daca optez sa faca pregatitoarea la gradi, va merge la scoala, in anul urmator direct in clasa I? Nu precizeaza nimic in legatura cu asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Multumesc mult ella dar tocmai asta spuneam: copilul meu a foat evaluat de psiholog care mi-a comunicat rezultatul si mi-a dat o multime de sfaturi!
Asta ma face sa pun astfel problema!!
Nu este vorba de niciun orgoliu, eu chiar as fi fericita sa il mai tin un an la gradi daca s-ar putea...Insa nu este un abuz din partea mea sa nu-l las sa se dezvolte intelectual?!!
Si eu am fost tot la 6 ani (si o luna) in clasa I. Intr-adevar primul an a fost ceva mai greu insa eu nu aveam notiunile pe care copilul meu deja le are. Apoi mi-am revenit si am fost intodeauna printre primii. Chiar nu am sesizat diferenta.
Si educatoare mi-a recomandat acelasi lucru: e foarte pregatit (chiar si emotional!) pentru clasa I!
Astept acum decizia ministrului...

Orchis si Danut (23.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

orchis,

Asa cum am spus, daca este pregatit emotional si cognitiv, de ce nu?

Problema este atunci cand avansul cognitiv pe care multi copii il au astazi nu este dublat de cel emotional.

Si pana la urma fiecare mama isi cunoaste cel mai bine copilul si poate decide in cunostinta de cauza.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Eu am inteles din declaratiile lui Ponta ca poti sa alegi locul in care copilul va face clasa 0; la gradi sau la scoala. Dar daca optezi pt gradi sa zic, se cheama ca e tot in ciclul primar, nu? Iar atunci batalia pt scoli se va da din clasa I.
Oricum, pana nu apare metodologia nu e nimic sigur. Pustiul meu implineste anul viitor 6 ani, deci avem timp sa analizam situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Orchis , cat are copilul tau ?
Noi am vrea ca baietelul nostru sa intre in clasa I la 6 ani si 3 luni ar veni . Atat va avea in sept. 2014 .
Acum ar trebui sa faca pregatitoarea la gradi sau la scoala .
Nu stim daca se accepta , in sept. 2013 va avea 5,3 ani .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Liana baietelul meu va avea 6 ani si (aproape) 2 luni la 15 septembrie.
Astept sa vad ce se mai hotareste! Tocmai am fost la scolile din apropiere sa le vad, sa-mi fac o prima parere si ma interesez de inscriere. Una din directoare imi spunea ca tocmai a fost o sedinta unde s-a discutat despre acesti copii (se estimeaza, daca am inteles bine, ca sunt vreo 700 la nivelul capitalei). Inca nu se stie nimic!
Peste tot am fost intrebata insa acelasi lucru: de ce nu l-am dat anul trecut la pregatitoare?!
Am considerat ca e prea mic, recunosc!
Am vazut aici ca sunt si mamici curajoase, cum e ella! Bravo lor!

Orchis si Danut (23.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgeta72 spune:

baietelul meu in septembrie o sa aibe 6 ani si 10 luni. o sa vreau sa-l inscriu direct in clasa I. sper sa mi se permita acest lucru si sa nu fiu obligata sa-l inscriu in grupa pregatitoare.
anul trecut avea 5 ani si 10 luni in septembrie si am considerat ca-i mititel pentru mers la scoala asa ca l-am mai lasat sa copilareasca un an.
astept si eu cu interes legea care se va da . abia dupa aceea o sa merg sa ma interesez de invatatoare ( deoarece cele care termina cu elevi de clasa a IV-a probabil v-or lua grupa pregatitoare, iar eu sunt interesata de clasa I )...mai asteptam .

Mergi la inceput