Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana c.

Urmaresc subiectul ptr ca si eu am copil care intra in clasa pregatitoare, al meu a implinit 6 ani in noiembrie, dar am ales sa mai faca un an de gradinita, nu-mi pasa ca va incepe clasa I la 7 ani si 10 luni. Am 2 fete mai mari si am vazut ce inseamna un copil care a inceput clasa I la 7 ani si 2 luni si altul care a inceput-o la 6 ani si 7 luni, cat conteaza acele cateva luni, am vazut si ca baietii au "startul" sa-i zic asa mai greu.

In fine, am intrat sa scriu cu alt scop: fiica mea cea mare e clasa a 9-a , are 15 ani si jum , are colegi care au implinit deja 16 ani, dar are si o colega de 13 ani si ceva, stiu ca a fost data la scoala la 5 ani ptr ca este un copil supradotat. Cu scoala...e la clasa de mate- info intr-un liceu bun, dar fetita aceasta desi e mai mica cu 2 ani ca restul clasei, e a 2-a pe clasa la invatatura(dupa primul sem), Deci la invatatura da, e ok. Totusi.... e cam marginalizata, e si mai timida, toti stau in pauze sa rada, sa glumeasca, ea sta retrasa, fii-mea imi spunea ca are alta gandire, ca straluceste ea la matematica, la chimie sau la alte materii, dar ca n-au subiecte comune in afara de scoala/teme/lectii.

Chiar nu stiu ce as face daca as avea un copil supradotat ( ai mei sunt frumosi si destepti, dar nu supradotati), poate as alege sa-l dau la scoala mai devreme, insa m-as gandi mult si la treaba cu colegii, cu varsta, diferenta de gandire se vede daca nu in clasele primare sigur mai tarziu, as vrea sa aiba prieteni, sa mearga impreuna la chefuri, la majorate, sa iasa la un suc....cand va fi la varsta cand se va putea duce, ceilalti vor fi deja satui...fii-mea o compatimea pe fata asta ca-si va face majoratul in facultate...cam ciudat dupa parerea ei...





Roxana



Fi-mea e "inversul" fetitei din exemplu ... ce ciudat. "Invers" adica are prietene cu minim 2 ani mai mari. Nu s-a putut imprieteni niciodata cu copii de varsta ei, de cand avea 3 ani avea o prietena de 5 ani jumatate (o mai are si acum ca prietena).
La scoala e pe la mijloc ca varsta (a intrat la 6 ani si 11 luni in cls I) dar, ca si in gradi, ii considera "prea mici" sau "prea copii" pe colegii ei si, in afara scolii, isi petrece timpul cu prietenii ei de a VI-a (ea e a IV-a). In afara celor 3 prieteni (2 fete si 1 baiat) prefera compania adultilor, are adulti din cercul nostru de prieteni pe care ii considera prietenii ei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Ella ai mare dreptate. Prin acest lucru am trecut si noi , si pot sa-ti spun ca am facut foarte bine ca le-am mai amanat un an. Este mare diferenta intre pregatirea tehnica (din punct de vedere al cunostiintelor )si pregatirea emotionala, si pot sa-ti ca pregatirea emotionala o sa castige importriva pana la final. Nu spun ca nu exista copii supradotati, dar in general acesti copii " se plictisesc la scoala" si daca ii dai la 5-6 -10 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

mrlh , ai aflat daca copilul de 5 ani si .... poate fi inscris la scoala in 2013 ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ella_74

orchis,

copiii "supradotati" trebuie analizati punctual , fara generalizari de genul "e supradotat , deci trebuie sa mearga la scoala mai devreme".

Baietelul meu are acum 5 ani si 9 luni, scrie cu litere de tipar mari si mici, scrie cu litere de mana dar cand spun ca scrie o face atat de usor si caligrafic, citeste binisor, ca doar a invatat alfabetul la 1 an si 8 luni, face adunari multiple, ecuatii simple; a fost evaluat in primavara 2012 de un psiholog de copii si concluzia a fost : da, aveti un copil cu avans cognitiv considerabil, dar emotional nu are niciun avans, asa ca spre binele lui, nu-l dati la scoala mai devreme decat trebuie".

ce vreau sa spun este ca nu este atat de important sa fie supradotat ca sa mearga mai devreme la scoala, ci sa aiba si o dezvoltare emotionala pe masura;


Cum adica sa se plictiseasca fiindca el e mai inaintat decat ceilalti? este rolul invatatoarei sa-l faca sa nu se plictiseasca la scoala.

Ella


Ella si cum o sa se simta cand invatatoarea o sa spuna: "Dragul meu, stiu ca tu stii, dar te rog nu mai raspunde, lasa-i si pe ceilalti sa participe. Nu esti doar tu in clasa."
Cand vorbim de copii dotati, cu cat capacitatea cognitiva este mai crescuta cu atat mai mult este redusa cea emotionala. De fapt tocmai din acest dezechilibru apar nevoile lor speciale.
E adevarat ca scolile romanesti nu sunt un loc unde sa arunci un copil de 5 ani, dar asta nu inseamna ca nu ar fi trebuit sa mearga, pshiologic vorbind. Din punctul meu de vedere frustrarile pot avea un impact mult mai mare asupra starii emotionale.

Cu alte cuvinte niciodata un copil dotat nu va fi dezvoltat emotional pentru varsta lui.


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Orchis,

daca vrei , pot sa-ti recomand un psiholog de copii, este cel la care am mers noi anul trecut .
O cheama Radulescu si activeaza in cadrul clinicii aquamarin (zona Piata Alba Iulia); gasesti mai multe detalii pe net. Iti pot da nr de mobil pe privat.
Noi o stiam fiindca este psiholoaga gradinitei setp by step Bambi la care David a mers in grupa de pampers ( avea 2 ani).
Are foarte multa rabdare cu copiii si ne-a dat multe sfaturi utile.

Softurela, cred ca intr-un fel ne lovim si acum, la gradinita cu problema asta; a venit David intr-o zi cam pleostit ca prietenul lui , Radu, i-a intors spatele cand el i-a vorbit de simetria perfecta la tangram; si acum ce-o sa fac? sa-l inscriu direct in clasa a 4-a fiindca are notiuni mai avansate?
E totusi un copil, vreau sa se afle printre copii de varsta lui, asta mi se pare cel mai important.

Si acum fiecare parinte decide pentru propriul copil si prin prisma propriei experiente legate de scoala; eu am fost data de 6 ani la scoala si in clasa mea erau copii de 7 chiar 8 ani; ei erau lideri de grup, aveau o dezinvoltura si o usurinta in comunicare si toate le faceau atat de bine; eu care nu stiam literele si nici sa socotesc, nu zic ca n-am recuperat, dar cu ce pret? n-am ramas la coada vacii, am terminat Dreptul la stat , dar n-o sa uit niciodata primele mele lucrari de control, cum imi frecam manutele mici de emotie , ca-mi faceam griji daca am scris corect in timp ce aia mari terminau repede si fara niciun stres.
De ce mi-as duce eu copilul mai repede la scoala? pentru orgoliul meu, ca am un copil genial? dar el nu-i decat un copil si vreau sa joace , sa traiasca copilaria cum se spune.
Sotul meu, in schimb a fost la extrema cealalta, citea la 4 ani cartile de povesti singur iar in clasa 1, in tip ce ceilalti invatau bastonase el citea pe sub banca Jules Verne; in primii 4 ani de scoala n-a trebuit sa invete nimic fiindca erau notiuni cunoscute deja; greul a venit abia in clasa a 5-a cand notiunile se complica si el a realizat ca nu are deprinderea studiului fiindca nu avusese nevoie sa invete pana atunci.

Ne revine noua, ca parinti, rolul sa gasim cea mai buna formula pentru copilul nostru, iar invatatorilor le revine rolul sa-i faca pe copii, supradotati or ba, sa vina cu drag la scoala.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

deci LOL

http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-14052207-victor-ponta-pana-31-martie-fiecare-parinte-trebui-spuna-daca-vrea-clasa-pregatitoare-scoala-sau-gradinita-vom-avea-probleme-logistice-gradinite.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

da..suntem de rasu..curcilor...
pan s-or hotari ei...incepe scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


M-am abtinut pana acum..
E idiot. Punct.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

:)))))))))
No comment. Dar tot nu ne zice - daca face pregatitoarea la gradi, se poate duce anul urmator in clasa 1? sau trebuie sa treaca prin clasa 0? Ca asa nu ar avea nici un sens sa ramana in gradi

Stiu ca logic ar fi asa - dar ma astept la orice

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


M-am abtinut pana acum..
E idiot. Punct.





Oh...da !

Bai, cum e posibil sa spui ca " pana pe 31 martie parintii vor alege" cand inscrierile s-a anuntat ca se fac in martie ?!
Cand vor sa le faca?

In 08-12 aprilie e vacanta, o "saptamana altfel" in 1-5 aprilie si o vacanta de primavara in urmatoarea saptamana. Apoi vine 1 mai, Pastele, se intra in perioada cu pregatit Bac-ul, admiterea etc

Daca lasi parintii sa aleaga toata luna martie dar vezi ca nu ai loc in gradinita cand faci "socoteala" locurilor ? In aprilie, in mai, de Paste ?!
In vacanta de vara?

Dar inscrierile/ reinscrierile la gradinita? Astea cand se mai fac daca ei stau "sa numere locuri" ?

M-am saturat de ideile lui crete si ganditul/razganditul lui !!!

Mergi la inceput