Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui Andries
Dar ganditi-va ca veti avea copii de 16 ani in clasa cu copii de 18 plus!


Si noi am stat in dubii; am ales sa mai amanam inceperea scolii.

Credem ca nu conteaza numai capacitatile cognitive, cat mai ales dezvoltarea emotionala si socializarea/apropierea de ceilalti copii.

Astfel prefer sa risc sa se plictiseasca la clasa 0.. cu toate ca sunt convinsa ca va fi destul de solicitant programul.. nu neaparat din punct de vedere academic, ci fiind alt stil decat la gradinita.

Nu spun ca este o regula.. dar o diferenta de 2 ani se poate simti la un moment dat. Mai ales in adolescenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

un copil care nu merge la gradinita poate avea probleme logistice?(fisa de evaluare educatoare si alte balarii din astea)
va rog spuneti-mi ca nu :))

anu asta nu a mers decat o luna dupa care a refuzat categoric si n-am insistat, mai ales ca nu am vreun stress ca nu are cu cine sa stea acasa. eu una n-am fost deloc la gradinita si sunt f sociabila :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

un copil care nu merge la gradinita poate avea probleme logistice?(fisa de evaluare educatoare si alte balarii din astea)
va rog spuneti-mi ca nu :))

anu asta nu a mers decat o luna dupa care a refuzat categoric si n-am insistat, mai ales ca nu am vreun stress ca nu are cu cine sa stea acasa. eu una n-am fost deloc la gradinita si sunt f sociabila :P


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Cum mi-am alaptat copiii

Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.





NU e nici o pb, si a mea buburuza sta acasa, tot asa, pt ca refuza categoric plus alte manifestari care denotau stressul ei intr-un colectiv de 40 de copii la stat. Va merge in clasa zero anul asta fara nici o pb referitoare la hartoagele de la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Urmaresc subiectul ptr ca si eu am copil care intra in clasa pregatitoare, al meu a implinit 6 ani in noiembrie, dar am ales sa mai faca un an de gradinita, nu-mi pasa ca va incepe clasa I la 7 ani si 10 luni. Am 2 fete mai mari si am vazut ce inseamna un copil care a inceput clasa I la 7 ani si 2 luni si altul care a inceput-o la 6 ani si 7 luni, cat conteaza acele cateva luni, am vazut si ca baietii au "startul" sa-i zic asa mai greu.

In fine, am intrat sa scriu cu alt scop: fiica mea cea mare e clasa a 9-a , are 15 ani si jum , are colegi care au implinit deja 16 ani, dar are si o colega de 13 ani si ceva, stiu ca a fost data la scoala la 5 ani ptr ca este un copil supradotat. Cu scoala...e la clasa de mate- info intr-un liceu bun, dar fetita aceasta desi e mai mica cu 2 ani ca restul clasei, e a 2-a pe clasa la invatatura(dupa primul sem), Deci la invatatura da, e ok. Totusi.... e cam marginalizata, e si mai timida, toti stau in pauze sa rada, sa glumeasca, ea sta retrasa, fii-mea imi spunea ca are alta gandire, ca straluceste ea la matematica, la chimie sau la alte materii, dar ca n-au subiecte comune in afara de scoala/teme/lectii.

Chiar nu stiu ce as face daca as avea un copil supradotat ( ai mei sunt frumosi si destepti, dar nu supradotati), poate as alege sa-l dau la scoala mai devreme, insa m-as gandi mult si la treaba cu colegii, cu varsta, diferenta de gandire se vede daca nu in clasele primare sigur mai tarziu, as vrea sa aiba prieteni, sa mearga impreuna la chefuri, la majorate, sa iasa la un suc....cand va fi la varsta cand se va putea duce, ceilalti vor fi deja satui...fii-mea o compatimea pe fata asta ca-si va face majoratul in facultate...cam ciudat dupa parerea ei...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana c.

Chiar nu stiu ce as face daca as avea un copil supradotat ( ai mei sunt frumosi si destepti, dar nu supradotati), poate as alege sa-l dau la scoala mai devreme, insa m-as gandi mult si la treaba cu colegii, cu varsta, diferenta de gandire se vede daca nu in clasele primare sigur mai tarziu, as vrea sa aiba prieteni, sa mearga impreuna la chefuri, la majorate, sa iasa la un suc....cand va fi la varsta cand se va putea duce, ceilalti vor fi deja satui...fii-mea o compatimea pe fata asta ca-si va face majoratul in facultate...cam ciudat dupa parerea ei...

Roxana


Roxana, copii dotati sunt copii cu nevoi speciale. De cele mai multe ori, includerea lor in colective de copii normali, nu le asigura o dezvoltare normala. Vor fi acele "genii pustii si neintelese".
Pentru copii dotati, unii recomanda scolile Montesseori si Waldorf. Un copil are nevoie de dezvoltare emotionala pe toate planurile, nu doar in spatiu cognitiv. Fetita acea nu se integreaza in colectiv, nu din cauza varstei ci ca urmare a "nevoilor speciale" de care nu a beneficiat.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui andru20

buna. si fiica mea face luna asta 5 ani. eu vreau sa o dau la clasa 0. are deja in spate trei ani de gradinita. nu ca as vrea neaparat sa mearga, as mai vrea un an in gradi dar la 7.8 ani in cl.1 e mare. pe cea mare am dat o la 7.4 ani in cl.1 si este printre cei mai mari din clasa ( a doua). am vb cu directorul unei scolii si mi a spus ca la cerere o pot da. si ca anul asta nu se mai fac evaluari. cred ca si cei care fac 6 ani dupa 01.09 tot la cerere. anul trecut parca asa a fost.
intreba cineva de scoala din otopeni. eu am copilu acolo la gradinita dar la scoala nu mergem acolo. e dotata, e frumoasa, e ordine si disciplina dar mai multe nu stiu. acum depinde de ce cauta fiecare parinte pt. copilu lui.


Andru, poti te rog sa-ti activezi PM? vreau sa te intreb ceva de gradinita. multumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Mie psihologul (care de altfel i-a pus si 'eticheta' de supradotat) mi-a recomandat sa-l dau mai devreme la scoala tocmai pentru ca nu va mai avea subiecte comune cu cei de varsta lui si se va simti izolat. Pana acum e foarte sociabil si are prieteni si mai mici dar si (foarte) mari carora le face fata!


Orchis si Danut (23.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

orchis,

copiii "supradotati" trebuie analizati punctual , fara generalizari de genul "e supradotat , deci trebuie sa mearga la scoala mai devreme".

Baietelul meu are acum 5 ani si 9 luni, scrie cu litere de tipar mari si mici, scrie cu litere de mana dar cand spun ca scrie o face atat de usor si caligrafic, citeste binisor, ca doar a invatat alfabetul la 1 an si 8 luni, face adunari multiple, ecuatii simple; a fost evaluat in primavara 2012 de un psiholog de copii si concluzia a fost : da, aveti un copil cu avans cognitiv considerabil, dar emotional nu are niciun avans, asa ca spre binele lui, nu-l dati la scoala mai devreme decat trebuie".

ce vreau sa spun este ca nu este atat de important sa fie supradotat ca sa mearga mai devreme la scoala, ci sa aiba si o dezvoltare emotionala pe masura;


Cum adica sa se plictiseasca fiindca el e mai inaintat decat ceilalti? este rolul invatatoarei sa-l faca sa nu se plictiseasca la scoala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citat:
Mie psihologul (care de altfel i-a pus si 'eticheta' de supradotat) mi-a recomandat sa-l dau mai devreme la scoala tocmai pentru ca nu va mai avea subiecte comune cu cei de varsta lui si se va simti izolat.


Nu prea inteleg aceasta cu "subiecte comune"??!

Io zic ca.. copiii, cand se intalnesc/joaca liber, nu stau si discuta despre "ce litera ne-a mai predat doamna invatatoare" sau "ce interesanta era fractia aceea" sau "cat ti-a luat sa inveti inmultirea cu 7?"

Ci despre colectia de ninjago (sau cum se scrie), cartonasele de la Mega Image, papusa X, coafura lui Belle, dinozaurul nu stiu care sau ultimul joc/film cu Spiderman.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Multumesc ella pentru mesajul tau! Da, si baietelul meu face toate astea: adunari, scaderi cu doua cifre, inmultiri, probleme tip'Cangurul'. Si nu l-am invatat eu! Le prinde din zbor!
Uitandu-ma la ce se face in clasa I pot spune ca el deja se poate compara cu un copil de clasa I lejer.
Normal ca sunt ingrijorata! Crezi ca invatatoarea se va ocupa in mod special de el? Am mari rezerve! Si am si exemple in acest sens!
Cred ca si emotional s-ar descurca. Am mai spus ca poarta conversatii cu copiii mai mari de la egal la egal. Ba chiar pot spune ca are mai multe subiecte de discutat cu cei mai mari pentru ca preocuparile lui difera un pic de cele ale unui copil de varsta lui (desene, jocuri, personaje preferate - si aici ruxandra sb pot spune ca am citat din cele spuse de psiholog in primul rand; apoi si din observatii personale)
Mai joaca si sah si e foarte bun (are deja rezultate si ne gandim serios la performanta in acest sport!). Joaca cu copii mai mari cu care nu are deloc probleme de comunicare!
Poate ar mai trebui sa discut cu un psiholog pentru ca nu imi dau seama cum e cel mai bine pentru el...

Orchis si Danut (23.07.2007)

Mergi la inceput