Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Mda, incertitudini, ba la gradinita, ba la scoala sau unde vor parintii?
in fine, dupa ce m-am convins singura ca e mai bine pentru fetita sa mearga la clasa 0 la scoala, ne indreptam catre sc. 66 , sector 2.
Mi-am intins antenele sa aflu despre scoala, siguranta si mai ales despre dnele invatatoare care vor prelua clasa 0, eu fiind sigura ca cele care termina clasele a 4-a vor prelua clasa 0, logic, nu?
Ei bine, mi s-a spus ca NU, inv. care termina clasele a 4-a vor prelua clasa 1.
Am ramas blocata, mi-am revenit repede, adica cum?
Stiam ca inv. care preia clasa 0 merge cu copilasii pana in clasa a 4 a, mi s-a spus ca nu e asa etc...
M-au zapacit de tot, adica dupa ce ca sunt mici si se obisnuiesc in cl 0 cu dna inv, stil, mod de interactiune etc, in cl 1 vine alta dna inv, alt stil etc...zau ca mi se pare aberant de-a dreptul.
Am auzit si cazuri (speculatii, nimic concret) ca la alte scoli nu e asa, inv. merge din cl 0 pana in a 4-a.
Acu' intreb si eu, aveti informatii in sensul acesta sau o fi un caz singular?

Multumesc,

Edit: corectura de text, litere inversate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzuc
Acu' intreb si eu, aveti informatii in sensul acesta sau o fi un caz singular?

Multumesc,

Edit: corectura de text, litere inversate

25.09.2007 Maria Diana

"Fiecare om se afla in inchisoarea sa, dar fiecare poate obtine dreptul de a se elibera. Sa nu te opresti niciodata sa te zbati" Buddha


Din pacate fiecare scoala hotareste ce invatatori preiau clasa I, daca cine a inceput clasa 0 merge in continuare pana in clasa IV, etc
Asta mie mi se pare o prostie imensa, daca eu hotarasc sa-l mai las un an in gradinita cine stie ce va fi in septembrie 2014, daca nu voi putea sa-l inscriu in clasa I pentru ca vor fi clase deja formate sau cine mai stie ce! Of, de ce nu sunt in stare sa stabileasca un lucru si sa-l lase asa, nu se le schimbe la fiecare citeva luni

A, la noi Matei face 6 ani pe 4 septembrie 2013, acum este la grupa mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzuc

...si mai ales despre dnele invatatoare care vor prelua clasa 0, eu fiind sigura ca cele care termina clasele a 4-a vor prelua clasa 0, logic, nu?
Ei bine, mi s-a spus ca NU, inv. care termina clasele a 4-a vor prelua clasa 1.
Am ramas blocata, mi-am revenit repede, adica cum?
Stiam ca inv. care preia clasa 0 merge cu copilasii pana in clasa a 4 a, mi s-a spus ca nu e asa etc...
M-au zapacit de tot, adica dupa ce ca sunt mici si se obisnuiesc in cl 0 cu dna inv, stil, mod de interactiune etc, in cl 1 vine alta dna inv, alt stil etc...zau ca mi se pare aberant de-a dreptul.
Am auzit si cazuri (speculatii, nimic concret) ca la alte scoli nu e asa, inv. merge din cl 0 pana in a 4-a.
Acu' intreb si eu, aveti informatii in sensul acesta sau o fi un caz singular?



La noi in scoala din 3 cls. pregatitoare (formate anul trecut), numai o d-na invatatoare va avea continuitate si-i va duce pina la cls.IV., celelalte 2 clase (printre care si noi) nu stim ce invatatoare vom avea. Ca si tine,imi pun intrebarea: daca invatatoarele de la cls.IV vor prelua cls. 0, cine va veni la noi? invatatoare din afara scolii??? exclus.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Citat:
citat din mesajul lui LIANA22

Orchis , cat are copilul tau ?
Noi am vrea ca baietelul nostru sa intre in clasa I la 6 ani si 3 luni ar veni . Atat va avea in sept. 2014 .
Acum ar trebui sa faca pregatitoarea la gradi sau la scoala .
Nu stim daca se accepta , in sept. 2013 va avea 5,3 ani .


Fetita mea a inceput pregatitoarea la 5 ani si 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Si eu am auzit ambele variante: ba invatatoarea care a luat copiii in clasa 0 ii va duce pana in aIVa, ba sunt suplinitori pentru clasa 0 iar apoi invatatoarele care anul asta vor termina clasa aIVa ii va prelua javascript:insertsmilie('');
Deocamdata nu ma pot hotari ce scoala sa aleg?!
Lorykay imi poti spune, te rog, dupa criteriu ai ales scoala: aproape de casa pentru a nu obosi prea mult copilul sau mai departe dar cu o reputatie mai buna?!


Orchis si Danut (23.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Citat:
citat din mesajul lui orchis

Si eu am auzit ambele variante: ba invatatoarea care a luat copiii in clasa 0 ii va duce pana in aIVa, ba sunt suplinitori pentru clasa 0 iar apoi invatatoarele care anul asta vor termina clasa aIVa ii va prelua javascript:insertsmilie('');
Deocamdata nu ma pot hotari ce scoala sa aleg?!
Lorykay imi poti spune, te rog, dupa criteriu ai ales scoala: aproape de casa pentru a nu obosi prea mult copilul sau mai departe dar cu o reputatie mai buna?!


Orchis si Danut (23.07.2007)



Noi am avut noroc sa fim arondati la una din scolile pe care le tinteam asa ca a fost usor. Este o scoala de cartier destul de bine cotata (174-sector 6), aproape de casa (deoarece, de la o anumita varsta, fetita va merge singura la scoala si asa este mai comod).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Multumesc mult pentru raspuns Lorikay
Nu stiu cum sa fac sa-i fie cel mai bine?!


Orchis si Danut (23.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

La noi in scoala, copiii vor merge cu aceiasi invatatoare pana in clasa a IV-a. Chiar nu inteleg de ce ar trebui sa schimbe invatatoarea din clasa I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui CamiSol
Chiar nu inteleg de ce ar trebui sa schimbe invatatoarea din clasa I.








Explicatie este simpla: Nu toate invatatoarele din scoala au si cursul/functia de educator ( nu stiu exact cum se numeste, scuze) astfel incat daca scoala are sa spunem doar 4-5 astfel de oameni calificati in acest sens acestia vor fi cei care predau la pregatitoare.

Pana nu apuca toti invatatorii sa aiba si aceasta specializare pot fi cazuri in care vor prelua doar de la clasa I pana la a patra colective de elevi.

Fiind introdusa doar anul trecut nu toti au apucat sa faca acele cursuri oferite de minister.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Lala_D, din cate am inteles, invatatoarele care au preluat anul trecut clasele pregatitoare trebuiau sa aiba dubla specializare, si de educator si de invatator, ca sa poata duce copiii pana in clasa a patra.
Cele care termina acum clasa a IV-a si nu au aceasta dubla specializare ar trebui sa faca acele cursuri de care zici, si pana in septembrie sa fie puse la punct cu ce este nevoie.



Mergi la inceput