Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Dim, in afara de aceasta evaluare psihologica, metodologia de anul trecut a cerut pentru inscrierea la ac varsta sa aduci si evaluarea gradinitei?
De ex eu nu l-am dus la gradi pt ca am stat cu el acasa. Anul acesta am avut o tentativa, la 4,4 ani, gr mijlocie, si educatoarea nu numai ca tipa si doar ii punea sa coloreze in contur, dar i-a mai dat si o palma la fund. El oricum se plictisea big time, stia mult mai multe de acasa. Deci l-am retras.
L-as inscrie la clasa 0, sa vedem daca metodologia de anul acesta ii permite. Ca nici mie nu imi surade ideea ca el sa implineasca 8 ani in clasa I, e nascut in mai 2008.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Dim , multumesc mult ! Legat de numere sa stie sa le identifice de pe o plansa ? de numarat pana la cat ? au intrebat si adunari simple sau scaderi ? Au intrebat si de litere ? Noi avem mari emotii , nu stim cum va fi cu noua metodologie .Cat avea baietelul tau cand v-ati prezentat la evaluare si cat a durat ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Am recitit dicutiile de anul trecut, dau copy/paste la o opinie despre evaluarea psihologica:

AndraPG: "Bun gasit.
Azi am fost la evaluare si am luat si rezultatul, dupa 10 minute de asteptare.
In mare: se merge intii intr-o clasa in care se completeaza un formular, la care se ataseaza adeverinta medicala a copilului, care trebuie sa aiba codul medicului si nr. fisei medicale ale copilului.
Am mers ulterior in sala in care se face evaluarea, am dat fisa unor doamne care se ocupa cu inregistrarea copiilor, apoi am fost directionate catre doua doamne psiholog. Una dintre doamne discuta cu parintele, pentru completarea fisei de evaluare, cealalta doamna discuta cu copilul.
Carina a trebuit sa-si spuna numele si virsta, a fost intrebata daca merge la gradinita si in ce grupa este.
I s-a cerut sa numere niste creioane, sa spuna ce culoare are fiecare, sa spuna in ce zi si luna a anului se afla, care sint zilele saptaminii, care este anotimpul in care ne aflam si cum si-a dat seama ca este iarna.
I s-au aratat niste cartonase cu anotimpurile si a trebuit sa le recunoasca si sa le puna in ordine: ex: primavara, vara, etc.
I s-au mai aratat niste cartonase in care un copil este ranit la un brat iar ea a trebuit sa spuna ce trebuie sa faca copilul in situatia data, apoi i s-a aratat cartonasul cu raspunsul, ca sa vada daca a ghicit raspunsul.
A trebuit sa-si arate diferite parti ale corpului si sa le numeasca, sa-si atinga urechea dreapta cu mina stinga, sa-si atinga cu degetul mare celelalte degete de la o mina.
I-au cerut sa prinda o minge cu ambele miini, sa spuna ce face intr-o zi obisnuita de cind se trezeste si pina merge la culcare, sa recunoasca expresiile fetei ale unui copil dintr-un desen, sa-si scrie numele cu litere de tipar, sa dea exemple de cuvinte opuse, gen: mic-mare, lumina, intuneric, sa scoate dintr-un set de creioane 2 sau 3 creioane si sa spuna cite au mai ramas.
A mai fost intrebata ce ar face daca mama este suparata si daca are prieteni.
Noi am facut evaluarea la scoala nr.128 din sectorul 5 si am avut noroc de persoane extrem de amabile.
Copilul primeste cite 1 punct pentru fiecare raspuns corect, punctaj maxim-20 puncte.
Noi am primit punctajul maxim si ne putem inscrie la clasa pregatitoare.
Bafta celor care urmeaza."

Aici e discutia despre evaluare: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=170283&whichpage=21






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

Buna dimineata. Sunt mama unei fetite de 5 ani si jumatate care frecventeaza clasa pregatitoare. Avea 5 si 2 luni cand a inceput scoala. Mi s-a spus ca sunt nebuna, ca ii rapesc copilaria, ca imi bat joc de copil, etc. Argumentele mele: in primul rand am vrut sa evit brambureala de anul acesta. Daca o lasam in continuare la gradi, anul acesta ar fi fost obligatorie inscrierea la pregatitoare, iar copilul meu se plictisea deja la gradi (fizic e dezvoltata la nivel de 6-7 ani). Am mers inainte cu toate parerile negative ale celor din jurul meu.
Concluzii: nu imi pare rau nici o secunda. Ceea ce fac la aceaasta clasa pregatitoare este relativ simplu, au cate 3 ore pe zi in 2 zile si 4 in 3 zile. Orele sunt de 45 min. La ora 11.30 cel tarziu termina. Au 2 ore de sport/saptamana, una de religie, una de engleza, cu profesor. Restul orelor sunt Comunicare in limba romana, matematica, cunostinte ale naturii. Au 3 caiete obligatorii ( nu stiu cum sa le spun altfel, auxiliare sau asa ceva), 2 caietele obisnuite dictando si matematica pentru exersat scrierea si evident, ca la gradi acuarele, pensule, lipici etc. Fetita mea e foarte incantata, se descurca destul de bine. Mai greu cu scrisul literelor de tipar, nu prea are rabdare sa stea la scris. In rest, s-a dezvoltat f. bine psihic.
Dezavantaje: Diferentele mari de varsta intre cel mai mic si cel mai mare elev. Cand am inscris-o, nu mi-am inchipuit ca unii parinti cu copii ce implineau 7 ani in septembrie, octombrie nu ii vor inscrie la clasa I. Fiind cea mai mica si diferenta de aproape 2 ani intre ei, a mea a suferit nitel la capitolul comunicare. Dar recupereaza rapid.
Pentru mamicile care vor sa ii lase in continuare la gradi (grupa mare repetata)pe cei care au 6 ani, le sfatuiesc sa se gandeasca bine. Copilul se va plictisi si isi va pierde interesul pentru ceea ce fac la clasa. Daca sunteti sigure ca din grupa mare ii puteti inscrie direct in clasa I, e ok. Insa ganditi-va ca atunci copiii vor pleca cu niste mici lacune. Lucruri pe care colegii lor le-au invatat la clasa pregatitoare. Nu uitati: copiii sunt ca niste buretei. Absorb informatia ( si slava Domnului, au acces la mult mai multe informatii decat aveam noi la varsta lor) si o proceseaza rapid. Cu cat inaintam in varsta, procesarea are loc mai greu.Ganditi in perspectiva, la ce va doriti de la copiii vostri.
Va stau la dispozitie cu orice alte informatii doriti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

July, deci ei nu se joaca? Adica 45 de min lucreaza, vine pauza, iar curs? E cam aiurea pt 5,4 luni cat o sa aiba al meu...nu stiu daca e ok sa stea atat cu activitati si sa nu se joace! Nici macar jocuri de grup n-au?
O sa iau din urma capitolele despre clasa 0 de anul trecut, sa vad mai exact ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dim spune:

Liana nu mi s-a cerut o evaluare de la gradinita. La sfarsitul anului scolar am luat fisa medicala, pe care an dus-o la scoala. La fiul meu in clasa sunt copii care nu au frecventat gradinita, si au stat cu bunicii acasa. S-au obsinuit dupa 2 luni. Nu erau atenti la activitati si nu puteau sa stea in banci.
Fiul meu cand a facut evaluarea avea 5 ani fix. Si s-a descurcat foarte bine, chiar pshioloaga mi-a spus sa am grija sa nu se piarda,sa il canalizez spre activitati diverse. Si asa am facut.
La clasa pregatitoare , fac activitati de 30-45 min. Dar si la gradinita se fac activitati, nu se joaca tot timpul.
Nu regret ca l-am dat la clasa pregatitoare, a invatat multe lucruri care la gradinita nu se fac. Acum, in semestrul II stie sa scrie de mana si de tipar, face adunari si scaderi, pagini intregi, si este foarte bucuros pentru cunostintele acumulate.
Extrascolar, merge la foarte multe activitati la Palatul Copiilor, petru ca daca nu are teme de facut, mai bine face activitati diverse, decat sa stea inchis intr-un after-school.Anul viitor sa vedem ce facem cu temele, si ce program facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

July , poti sa ne spui cum a fost la voi la evaluare ?
Si la noi baietelul va avea 5 ani si 3 luni in sept.
Suntem de principiul ca trebuie sa inceapa scoala devreme , altfel devine demotivat prin ceea ce face .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Fiona , multumim pentru informatii . In ceea ce priveste joaca, va avea destul timp acasa , nu primesc teme pentru acasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

July , revin legat de litere , fetita ta stia sa scrie
numele si prenumele ? sau si alte litere , dar cifre ?
Care este punctajul minim pe care pot sa-l ia la evaluare?
Multumesc ! Trebuie sa lucram noi , nu prea sunt multumita cu ce fac la gradi , mai mult joc , iar la activitati lucruri foarte simple .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

july g jos palaria mamica curajoasa!!
Si eu m-am gandit sa-l dau anul trecut la pregatitoare si mi s-a spus acelasi lucru: e mult prea mic (5 ani si 1 luna) si-i rapesc copilaria!
Ce ma fac acum ca stie adunari cu zeci si sute, inmultiri si multe altele
Oare nu se va plictisi?!

Orchis si Danut
javascript:insertsmilie('');

Mergi la inceput